Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od MRAK »

mám trošku obavu, že když se tady zveřejní existence takových krásných osad, (s duchem, jak já říkám), mohl by se do nich někdo jako výše jmenovaný pustit s tím svým šíleným nápadem PA obce ….

a to by asik jejich obyvatelé moc radost neměli, řekl bych …..
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Grunt »

Jo, jo. Taky jsem váhal nad tím jestli místa zveřejnit, ale jak jsem říkal. Ono je to stejně jedno. Jednak jsou to veřejná místa ke kterým vedou normální cesty a dají se normálně najít a jednak nejste jediní a určitě ani poslední s těmahle potrhlýma nápadama a v každém případě už s tím přicházíte docela pozdě. Jiní vás předběhli. Např. v Habánech je spousta nové výstavby a nějaký borec si tam postavil uprostřed ničeho vilku obehnanou dvoumetrovým plotem, na každém rožku CCTV, jak to vypadá vevnitř se snad radši ani neptám. A vůbec…to je prostě potřeba vidět na vlastní oči. Banda prepperů by nebyla co se nebezpečnosti opevňování týče první ani poslední:
Obrázek
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od clandestino »

Zase tak skeptický nejsem. Bydlím v malé vesnici, kde jsou silné rodinné vazby. Zemědělství se každý v určité míře ještě věnuje takže na "knowledge" tu ještě je. Složky jako hasiči nebo myslivci jsou velice aktivní - zacházet se zbraní a slušně střílet umí každý chlap, pravidelné přednášky zdravotníků mají obrovskou účast, řemeslně zručná je naprostá většina občanů, máme zde doktora i dva veterináře. Díky častým výpadkům elektřiny je obyvatelstvo trénované i v tomto ohledu :lol:
Jednotlivé rody tady žijí už stovky let, všechny případné "náplavy" velice rychle zapadly. Troufnu si říct, že každý zná perfektně široké okolí vesnice.
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od k.vancura »

Dobrý den,

možná, než se dostanu k tomu co chci napsat k samotnému tématu, tak by to chtělo malé krátké představení se ....

Karel jméno mé, 35 let, ženatý, 2 děcka (jedno vyženěné - 22 let, druhé vlastní 6 let), zaměstnáním kancelářská krysa - kontrolling, ve volných chvílích kovář a nožíř - to bohužel není zamšstnání, ale v dnešní době to člověka neuživí. Po PA bude nejspíš jinak. Možná mě tu pár lidí podle nicku pozná, jsem aktivní jako nožíř na knife.cz

Fórum sleduji již delší dobu, no ale jak se říká...nejdřív koukej, pozoruj, uč se (rozuměj čti) a pak teprv do toho začni kafrat. Tak snad jsem dosáhl bodu, kdy kafrat můžu...

Podle mého názoru, to co zde zaznělo v mnoha podáních a verzích, je zcela utopie. Ať již s tvrdými pravidlý a "kádrováním" nebo bez nich...a stejně, podle mého názoru, mimochodem, nejpravděpodobnější scénář bude ten, že přijede warlord se svou družinou a prostě obec anektuje...

Teď ale vážně už k tématu:

Sebrat "bandu" lídí, kteří mají de facto společné jen to, že se připravují na PA a s nimi založím / osídlím nějakou obec je sociální inženýrství na druhou, něco jako když se násilně přesidlovali nebo vysidlovali osady v pohraničí a následně zase nově osidlovali. Prostě je to blbost. Proč? Protože základem každé obce je fungující 1) rodina a 2) komunita. O rodině se v tomto případě jenat dá, ale fungující komunitu nevytvořím mávnutím kouzelného proutku. To trvá roky, spíš generace. Pak na to navazuje komunitní život, spolky, společné akce atd...

Dovolím si příklad z praxe: Můj děda pocházel z vesnice, malé vísky o cca 40 číslech popisnýc. Rod tam sídlí od nepaměti, statek má číslo popisné 1. Samozžejmě se odstěhoval do města a bydlel tam strýc. Před nějakými 25 lety jsem statek zdědil, včetně pozemků, lesa atd. Ale nejezdil jsem tam, rodiče to tam prostě neměli rádi... začal jsem tam jezdit na chalupu tak před 15 lety - v našem podání to je asi tak, že tam skoro půlku roku v kuse prostě žijeme. I když pocházím z rodu, který patří k vesnici k nejstarším, vzdáleně jsem příbuzný snad se všemi, tak na mě prvních pár let koukali jako na naplaveninu a dávali mi to najevo. To je jeho louka, tak neva, uděláme si tam skládku, to je jeho les, tak mu dříví neubude ... a podobně.

Dneska je to jinak. Nikdo nás nebere jako lufťáky, berou nás za svoje. Stavení si pomalu opravuju, když potřebuju pomoct, domluvím se s chlapama, koupím suda, když zase někdo potřebuje třeba vykovat panty k vratům u stodoly, tak mu je zase udělám já. Nebo já mám jablka v sadu, která v životě nemůžu sníst a soused zase nemá ovocné stromy, ale chová králíky. Nebo další kamarád má rybník a v něm kapry jako maliny. A taky čas od času něco potřebuje. Prostě člověk zapadl do STÁVAJÍCÍ EXISTUJÍCÍ KOMUNITY.

Nedovedu si představit, že bych toto chtěl nahradit (ať již násilnou cestou nebo nenásilně silou finanční) tím, že bych do takovéhle obce zasadil skupinu dejme tomu 50 lídí, měšťáků (není myšleno nijak pejorativně), kteří nemají, nebo mají maximálně mlhavé představy o chodu takovéto komunity. Následek by byl ten, že stávající plně funkční komunita by se zhroutila, respektive by byla minimálně vnitřně rozdělená na dva tábory a bylo by to jako sedět na sudu s prachem. A navíc, představa, která zde alespoň z některých příspěvků cítit, a to, že na vesnici žijí balíci s omezenám rozhledem, inteligencí a mírně degenoraví "příbuzenskou plemenitbou" je poněkud scestný. Právě pro toto smýšlení nemají "starousedlíci" příliš v lásce. Ale to je zase jiná kapitola.

Prostě to, co zde je nastíněno, neboli vlastní PA obec s partou svých věrných, je skvělý plán, ale bohužel tak trochu neuskutečnitelný. Na druhou stranu, nenápadně se začlenit do stávající a fungující obce, prokázat, že jsem přínosný člen komunity a třeba i svým příkladem strhnout lidi k "akcím Z" - prostě práci na společném, obecním majetku (oprava cesty, dětské hřiště, oprava hasičského auta, vyčištění koryta potoka .... a milion dalších věcí ... proč ne). Ale proboha jen ne žádné sociální inženýrství. Funkční komunita se tvoří léta, generace.
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Henten »

Karle, rád Tě tady vítám. Na Knifu stále pokukuji po Tvých nožích. Hlavně pilníky testují mou vůli nerozšiřovat nožovou zásobu :oops:

K věci. Naprosto s Tebou souhlasím. Na nějaké uměle vytvořené ze dne na den rádoby fungující komunity můžeme zapomenout. Vytvořit, resp. začlenit se do fungující komunity se všemi jejími procesy a uspokojenými potřebami trvá léta, vlastně celý život, a nikdy to není úplně "hotové". Lidské vztahy se musí pěstovat neustále.

Čili nějaké "už mám lékaře, kováře, chybí mi už jen zubař a pak to rozjedeme" je naprosto naivní představa. Nejde jen o dovednosti, ale také o chemii a toleranci mezi lidmi. A tu uměle navodit nelze.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Fabulous »

Kolapsník, Big Bang: Příště se držte striktně tématu. Podobných blábolovitých a nekonečně se opakujících pamfletů zde máme plná "politická" (ale i praktická) vlákna :( Děkuji za pozornost.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Odstraněno. Fab
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Fabulous »

Bod 10 pravidel:

10) Na tyto (modré) příspěvky nereagujte jinak než jejich uposlechnutím. Případný nesouhlas či připomínku můžete moderátorovi napsat přes SZ nebo do vlákna Diskuze k pravidlům (soudní tribunál).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Maximus »

Souhlasím do písmene s názory Karla (tímto ho také vítám mezi námi :hand) a Martena na na umělé budování komunit :head.

Daleko větší smysl má integrace do fungujících struktur, jen je potřeba pečlivě vybírat a o vybrané komunitě si co nejvíce zjistit a zvolit nejoptimálnější strategii případné integrace - skoupit všechny okolní pozemky, postavit kolem nich vysoký plot s ostnatým drátem a vypustit na ně "drakodavy" není určitě nejlepší cesta k zapadnutí do komunity a nová zahrádkářská kolonie už vůbec ne ;).
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Nightmare »

Je tu spousta argumentů, které dávají hlavu a patu. Komunita nejde nařídit, vztahy na bázi rodiny / dlouholetých vztahů nejdou nahradit. Avšak osobně si myslím, že vše je postaveno na zkušenostech s chováním druhých. V extrémních situacích se dostáváme k tomu, že se lidé otestují výrazně rychleji. Tedy pokud jsou přínosem komunity (obrana, práce, zkušenosti, znalosti nebo i jen duchovní útěcha), může se stát, že budou akceptováni velmi rychle. To ale bohužel nejde řešit dřív, než nastanou ty extrémní situace. Tedy - v běžném životě je poměrně pravděpodobné, že osada je neudržitelná, v PA době bude velmi funkční, protože motivace budou výrazně posunuté z obou stran. Až to přijde, budu držet hubu a krok a makat na společném blahu, aby se má rodinka měla dobře. Dnes jsem spíš solitér, který dělá sám... Jen slovo do diskuse, protože je tu spousta rozumných názorů, které nejdou otestovat bez té "správné" situace.
NotorMotor
Příspěvky: 15
Registrován: 27.06.2015 12:54
Pohlaví: muž

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od NotorMotor »

Zdraví všechny
40 let jsem žil v Praze. Vždy po shlédnutí filmů Vesnička má středisková a Slavnosti sněženek jsem se chtěl odstěhovat na vesnici. Báječní život, bezva sousedé atd. Přecpaný město, neosobní život, anonymita hnus a běs. Před 10 lety se mi to povedlo. Jenže ono to není podle Mencla, ale podle Trošky. Reálná situace na vsi odpovídá přesně filmu Slence seno jahody.
Pozor, přesto toho nelituji ale idylka to není. Zdraví N.M.
Odpovědět