Hledání vhodné lokality pro PA obec

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od alibaba »

Ja jsem se take na forum dival/preppares/ a jak jsem to cetl nakonec jsem si rekl prece nejsem takovy idiot protacely se mi panenky o cem tam psali....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Karlos »

SaraH: rozepsala jsi to perfektně, plně to podepisuji a máš můj obdiv :F

Mrak má mou plnou podporu a jeho poznámku "budte trošku nad věcí lidi ..." si zkuste prosím vzít všichni k srdci. Neberte všechno tak zaslepeně vážně, třeba se vůbec nic nestane a žádný rozpad nepřijde (nebude vás to mrzet, že ne?)

Napnuté vztahy preppers vs. rozpad se mi opravdu nelíbí a byť bych byl rád kdyby tyto dvě "komunity" existovaly v klidu vedle sebe, začínám mít obavu že to nebude možné... řešit to nehodlám, všichni jste dospělí, tak si vyberte které fórum je vám bližší a tam diskutujte, já se také snažím nechodit tam kde se necítím dobře.

A pro příště Miki nepřeji si aby jsi tak manipulativně pracoval s mými příspěvky!

Co se týče p. Mortinto, tak jsme se rozešli řekněme ideologicky (to je slovo!) ale nemyslím si že jsme nepřátelé, já si stále myslím, že jsme se nakonec rozešli v dobrém a budu si to myslet tak dlouho dokud mi on nenapíše, že to cítí jinak.

A přátelé také je u vás tak krásné počasí? Tak se vyprdněte na diskutování a šup ven, do přírody!
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Terminated Account »

Chytrému napověz... Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že v rámci tohoto servru existuje trochu něco více než jen teoretické tlachání. V případě, že se stane nějaká nemilá ošklivá věc, se s nutnou dávkou štěstí, dokáží mnozí místní "individualisté" velmi rychle semknout a táhnout za jeden provaz. Konkrétních lokalit k takové spolupráci už pár je. Nepotřebujeme však k takové "individualistické" spolupráci zakládat žádné sekty nebo utopická společenství.

Osobně jsem v konečném důsledku za nálepku "idndividualisti" velmi vděčný ;)
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od colek »

Mc Gyver :yes
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Maximus »

Myslím si, že základním kamenem ROZPADU.CZ je schopnost většiny členů fora stát oběma nohama na zemi (nebo alespoň jednou ;)) a umět se reálně podívat na daný problém. Různé teoretizování a stavění "vzdušných zámků" je sice hezké a lze tím strávit spoustu času, ale je třeba si uvědomit že nám všem už "Countdown" běží - bohužel nikdo zatím asi neví, kdy bude na ciferníku 00.00.00 a prioritou je určitě víc realizovat než teoretizovat.

Na preppers.cz jsou i zajímavé a hodnotné náměty a příspěvky (třeba od Miliho :)), ale trochu mi to připomíná takové ty on-line hry na PC, kde si stavíte vlastní svět, osídlujete ostrovy, staráte se o ZOO, etc. a na čemž v současnosti ujíždí spousta lidí, kterým to pomáhá utéct od ne tak "růžové" reality. Také tak strávíte spoustu času a také se s tím dosti může zaměstnat představivost a je to rovněž hezký námět pro sny. Jinak nic :devil.

Idea založit si vlastní vesnici na zelené louce je typickým příkladem výše zmiňovaného. Každý jistě souhlasí, že by bylo "ideální", kdyby se parta rozpadlíků/prepperů/... spojila a začala budovat na vhodné lokalitě (po stránce strategické, surovinové, komunikační, ....) vlastní obec optimalizovanou pro PA situace. Bohužel nepíšou se 90. léta 20. století a neleží tu na stole pár desítek miliónů, které by se daly využít jen k tomuto účelu.

Jsme v situaci, kdy krize - nejen ekonomická, ale hlavně systémová již začala. Proto existují mnohem realističtější formy budování PA komunity. Např. najít si ve vhodné oblasti funkční vesnici, kde si např. sousedi si stále navzájem pomáhají, existuje tu bohatý komunitní život, mladá rodina s dětmi je tam všeobecně vítána, je tam škola a další možnost další realizace dětí, vesnice má v okolí dostatek zemědělsých pozemků, lesů, rybníky, cihelnu, lom na stavební kámen, etc.) a tam se realizovat - nejprve vlastním domem s PA potenciálem a pak postupně "sondovat" a "očkovat" svoje okolí. Je dost lidí a to nejen na vesnici, kteří mají ohromný "rozpadlický" potenciál, jen si třeba zatím nekladou ty správné otázky či nepotkali někoho se zde obvyklými názory.

Navíc pro případ PA situace se musí počítat s přijetím členů z širší rodiny a přáteli. Na vesnici žije obvykle dost starých lidí, kteří mají velké domy a děti jsou od nich daleko či na ně jaksi "zapomněli". Proto v případě PA situace bude (alespoň z počátku) možnost část své rodiny či přátel, které se třeba už nevejdou do vlastního domu, rozmístnit takto po sousedech či případně i v chalupách, které již jaksi jejich majitelé ze vzdálených míst ČR nebudou mít možnost navštívit :cry:.

Výše zmíněný postup je jednou z realizovatelných cest, jak se dostat do vesnice, která má solidní PA potenciál.

Nově založená vesnice má totiž několik dosti podstatných nevýhod, kterou tu zatím nikdo nezmínil. V nové PA vesničce by chyběli určité "historické" kořeny a lidi by to tu tolik nevázalo - v případě nějakého problému (s vedením komunity, hrozba vnějšího nebezpečí, nabídka dobré práce) bude mnohem snažší pro jednotlivce tuto "PA vesničku" opustit a ještě jednodušší se už nikdy nevrátit. To by samozřejmě mohlo vyústit v celkový exodus členů komunity a de facto vést k jejímu rychlému znefunkčnění - podle mne poměrně vysoké destabilizační riziko. Pokud se jedna či několik rodin přistěhují do již dlouhodobě fungující vesnice a tam případně připraví "podhoubí" pro příchod rodiny a přátel, tak tam je riziko rozkladu samotné vesnice minimální. Může odejít několik členů, ale při předpokládaném trendu, že v době opravdové krize bude převládat tendence lidí se vrátit zpět ke svým rodinným statkům a rodným místům, tak rozpad tradiční vesnice opravdu moc nehrozí.

Navíc obyvatelé "tradiční vesnice" jsou dlouhodobě zvyklí se o sebe postarat - ví co kde a jak pěstovat, jsou zvyklí chovat domácí zvířectvo (nejstarší členové rodin si obvykle ještě pamatují domácí chov skotu, koní, koz, ...), kam na dříví, ví kde např. rostou houby, lesní plody, znají podstně lépe okolí své vesnice (určitě dobrá strategická výhoda v případě nutnosti se bránit se zbraní v ruce).

Jsem dosti skeptický k tomu, že se někde na netu poskládá skupina lidí, která je schopná se přesídlit i se svými rodinami do vesničky stavěné na zelené louce s tím, že budou mít všichni dostatečné finanční prostředky, know-how a hlavně vůli zcela "přeprogramovat" svůj život. Pokud projekt "PA vesnice" zůstane jen u fáze postavení "zahradních domků" v strategicky umístěné "zahrádkářské kolonii" a občasných víkendových návštěv, tak opravdu silně pochybuji, že tito lidé dokáží vytvořit opravdu funkční vesnici a domnívám se rovněž, že nebudou mít ani praktické znalosti se v reálu vůbec uživit.

Je totiž dost diametrální rozdíl se starat o 400 m2 zahrádky v současnosti a o minimálně 1 - 2 ha pole, které prostě MUSÍ uživit rodinu. Prostor na experimenty a učení by prostě nebyl a zásadní chyba by mohla stát zdraví či dokonce životy celé takovéto komunity.

Osobně se nechci komunitě z preppers.cz v žádném případě vysmívat a přeji jejich plánům hodně zdaru. Úplně na závěr se ale vrátím k počátkům mého příspěvku a zopakuji "Countdown" už běží :evil:.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Dan.te »

Trochu na odlehčenou - Hrad Ralsko koupí i s kopcem soukromník. Kdo z vás to koupil? Přiznejte se! ;)
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od vmax2 »

K te tvrzi trochu jiny pohled,kolik lidi ma koupeno apartmanu/za par set tisic az milionu/ na horach ci u more a stravi tam par dnu v roce a po zbytek pronajima.Takze zas s tou koupi to nevidim nerealne,ulozeni penez do nemovitosti,bud bydleni vlastni a postupne pronajimani na rekreaci nebo poznavani vhodnych lidi pro PA.Sportka je podana :lol:
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Fjord »

Mě se ten hrádeček taky moc líbí :lol: šla bych do něj, jen kde vzít a nekrást. Ale co bych asi nezkousla jsou ty mrtvý duše na hradbách :rofl Spát tam-to jsou bezesný noci :rofl
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Fabulous »

http://www.reality.cz/prodej/domy/Ceska ... nelový&c=2

Zazdít okna v prvním patře, trochu upravit a máme malý hrad. ;)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Nobody »

Jen by se nesmělo moc kýchat, aby to nespadlo samo od sebe :lol:
IH8U
Příspěvky: 1
Registrován: 05.08.2012 1:28

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od IH8U »

Zdarte chlapi, abych se představil, tak jsem zde nový. Myslím naprosto stejným způsobem jako vy - tzn. vím že nám nějaký světovládce jde po krku a přesto že je mi pouze 21 let, dobrý rok se už připravuju na různe katastrofické scénáře, jak by všechno mohlo jít do kytek. Když jsem narazil na tohle téma... nemohu jinak než navrhnout za vhodnou lokalitu pro PA obec nějaké území na Valašsku :-). Hovoří pro to sposta argumentů... např po geaografické stránce je tu naprosto vše: dostatek vody, úrodné půdy, velmi hustě zalesněno, jsou tu hory - dá se zde lépe ukrýt, je to zde málo osídlené a ruku na srdce, jelikož zde bydlím tak připouštím že je to zde i zapomenuté, což by nám velice vyhovovalo, minimálně na začátku, kdybychom potřebovali klid na prvopočáteční rozvoj. Přírodní podmínky jsou zde na naše možnosti vynikající. připouštím že někomu by se více líbilo třeba v alpách nebo ve skandinávii, ale pokud se budeme bavit o místech v čr, věřte že nic lepšího nenaleznete... navíc do tater a karpat je to pár dní chůze. A hlavně další důležitý fakt: jsou tu daleko lepší lidé než jinde po republice, lidé zde drží daleko více při sobě, lépe spolu vychází, nejsou rozmazelné jak 90% obyvatel prahy atp. navíc žije zde mnoho lidí, kteří mají velmi mnoho zkušeností s životem např za války a podobně, a ty zkušenosti předávají i na mladší generace a celkově lidé jsou daleko blíže k přírodě a tradičnímu stylu žití než kdekoliv jinde :-). Na Valašku by nás nic ohrozit nemohlo... ekonomická krize je zde odjakživa :D, tsunami sem nedosáhne, sopku tady taky žádnou nemáme, pokud by někdo začal vyhlazovat obyvatelstvo, tak zde přijdou jako na poslední místo. Četl jsem tu názory jako například že v den blackoutu zabrat nějaké honosné objekty jako hrady atp. Do toho bych tedy nešel. 1) tyto honosné objekty v tomto případě budou lákat spoustu lidí a vždy budou středem pozornosti, navíc okolí hradů bývá celkem hustě osídleno. 2) na to abychom takový objekt zabrali, udrželi a využili, bychom potřebovali desítky dnů nebo dokonce i měsíců příprav, jak po stránkách logistckých, tak materiálních, jenže black out bude ze dne na den. 3) kdyby nás bylo opravdu mnoho a postupem času by nás určitě pžibývalo, tak stejně bychom se tam nevlezli jelikož hrad je limitován a vytýčen hradbami a má standartně neměnnou kapacitu. co si o tom myslíte ? :-)
:-)
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od miki »

Dan.te píše:Trochu na odlehčenou - Hrad Ralsko koupí i s kopcem soukromník. Kdo z vás to koupil? Přiznejte se! ;)
Zdravím.
Tak s tím vám mohu pomoct (aspoň si to myslím, že je to pravda). V tisku se objevilo po uzavření koupě jméno toho kupce.
Zní: Milan Bajer.
Tak mě napadlo, že by to mohl být jeden sympatický podnikatel z Pardubic, dnes vlastník "Café Bajer" na Třídě míru. Pamatuji ho jako číšníka v hospodě Galanta, po revoluci si pronajal v Polabinách kavárničku a později se přestěhoval na tu vzpomínanou Třdu míru. Není v Pardubicích lepší káva než u něho, (v nabídce jich je cca 15 kousků a jsou super). Zákusky vlastní výroby a vybavení super ve staročeském stylu. Prostě atmosféra 30 tých let jak vyšitá. Stěny a vybavení samá starožitnost atd. Tak ten by podle jména a i podle toho jak je šikovnej v podnikání to Ralsko mohl koupit.
Pokud je to pravda tak bych mu to přál. :rofl Ale bohužel není to rozpadlík. :rofl
Miki.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Karlos »

IH8U píše:Valašsko... A hlavně další důležitý fakt: jsou tu daleko lepší lidé než jinde po republice, lidé zde drží daleko více při sobě, lépe spolu vychází...
Mohu potvrdit, moje tam chodila do školy a tvrdí to samé... Z vlastní zkušenosti mohu dodat že před měsícem jsme tam jeli na dovču a když jsem zastavil v kopci abych zjistil zda jedu správně tak u mě během chvilky zastavil valach zda nepotřebuji pomoct... to se mě nikdy nestalo...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Fabulous »

Tak u nás ve středních Čechách se nezastavuje z bezpečnostních důvodů. Sám jsem potkal řadu cikánských band, které předstíraly závadu.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od alibaba »

Stale se divim Ze nemas colta u pasu pak by jsi se mene bal!!!
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Ježura »

Fabulous píše:Tak u nás ve středních Čechách se nezastavuje z bezpečnostních důvodů. Sám jsem potkal řadu cikánských band, které předstíraly závadu.
To je potom vhodné předstírat závadu na jistém zařízení... :devil
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od achopsalista »

a co lokality na Slovensku? nemyslim zrovna Zaježovu...
mne vychadza ako vhodne miesto niektora z obcí v okoli Banskej Stiavnice. BS je mimo hlavneho tahu /pripadnej migracie/. mame tam chalupu, okolie jakstaks zlezene a aj ked je to v horach, su tam aj miesta s velkymi rovinami a poliami, bezne poziviny su tam v pohode dopestovavane... ale pre rozpadlikov z Čiech asi trochu od ruky... /mozno aj chvala bohu ked citam niektore prispevky napr. od Milli-ho/.
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od cajgalamo »

Gratulujem k chalupe.
Chceš tam vybudovať komunitu?
Už ti chýba iba dať si inzerát, že hľadáš osadníkov, ktorí kúpia vedľajšie chalupy.
Neváhaj :lol:
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od achopsalista »

to je dobry napad. nepridas sa? predsa len Kačín bude asi trochu preludnený...
Izarah
Příspěvky: 41
Registrován: 31.05.2013 21:23
Pohlaví: muž
Bydliště: Xi'an, ČLR

Re: Hledání vhodné lokality pro PA obec

Příspěvek od Izarah »

Odpovědět