Fanatismus v komunitě

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Jojo
Příspěvky: 26
Registrován: 24.02.2012 0:54

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Jojo »

PS:Takže si myslím,že se to časem stejně vystříbří do funkčního modelu pro danou skupinu.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak abych pridal svuj nazor. Existuje film Hauri na CSFD rozcupovane. ALE je tam krasna veta, presne si ji nepamatuju tedy volna parafraze: sefem nemuze byt kazdy, vetsina nema autoritu u lidi ani v 60 a jiny ji ma ve 20ceti. Takze sefem je clovek od narozeni(tedy nemuze byt kazdy) a efektivitu (organizaci, a spatnou motivaci) se muze doucit nebo i parchantet behem zivota.

Co se tyka davu a jak nekdo vzpomenul film Mlha, krasne to bylo ukazano i v The Walking Dead, myslim dil 9, kdy ten magor vytocil cele dav aby vymlatili stodolu chodcu, jak se rika dav je tak chytry jako prumerne IQ cele skupiny a tak slaby jako neslabsi clanek. Bylo tak krasne ukazano vudcovstvi, clovek co ma prirozenou autoritu(ten co chodi cele dve serie v uniforme) az timto konfliktem + konfliktem v baru zacina chapat, ze krome vedeni musi prevzit i odpovednost za rozhodovani a tim spojene i vynuceni tohoto rozhodnuti...


Takze fanatismus? Jak se to vezme, pro nekoho je fanatismus uz jenom to, ze po nem chcou praci viz. film Hauri pro nekoho nebude fanatismus ani nabozenske sfanatizovani skupiny pro obetovani nekoho ze skupiny viz. Mlha.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od optim »

To Sehr:

Možná bys měl skusit nějaký outdoor AC training (nebo jak se to jmenuje). Lidi si tam spolu hrají, lezou po stromech a tak. Na konci druhého dne to pak místní experti vyhodnotí a je jasno! Doporučuji, dozvěděl jsem se tam o sobě spoustu zajímavých věcí. :shock: :)
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od BOGOVIK »

Nereknou, jenom to co majio v tabulkach a kor v dnesni dobe "zalat mi ti dame papir na cokoliv".

Co je v druhem poznas jenom pod velkym tlakem kdyz fakt o neco jde. Pokud je to hra dost velke procento lidi se dokaze pretvarovat. Je sice hezke, ze budu vedet, ze podle expertu dokaze spolupracovat. Ale uz se nedozvim "kdyz pujde o zivot" tak se sesype jako domecek s karet a toto zjistis vzdy az pri tom.

Doporucuju vzit si lidi o kterych se chces neco dozvedet na 14denni cundr nekam mimo civilizaci a vzit jidlo jenom na 9-10 dnu a dozvis se veci, ktere ti psycholog nikdy nekokaze rici(popravde si o 90 procentech psychologu myslim, ze nevi co delaji, holt plzenske typ :D)
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

Prislo mi par PM s navrhy,tak uz mam vyresene o fanatismu,zavislosti a boji o moc. Zda se mi navrh to dat do smlouvy asi nejlepsi reseni. Chtel jsem jen mit tam pravni veci a i etickou polozku. Pridam i tedy i tyhle polozky. Dam vedet za par let jak to dopadlo.

Nechci,aby doslo k omylu. Nemam v planu zakladat zadnou vojenskou zakladnu a nebo sektu. Ma se jednat jen o rekreacni chatky. Nelibi se mi komunity,kde lidi i deti bud nosi u sebe zbrane a nebo modre nocni kosile.Predstava,ze clovek cely svuj zivot zije ve strachu,ze prijde konec svete taky neni to co chci. Videl jsem takove lidi a vim,ze nechci nikdy nechci dopadnou.Verim,ze pomalu se bude zvysovat pocet chudych lid,protoze stat nemuze prijit na to odkud brat penize,tak voli nejlehci cestu a bere od nas.To dela i EU. Posledni dobou jsem jeste vice presveceny,ze budeme platit u doktora vic. Nastesti mne duchod ceka az za 35 let,tak nej neresim vubec,ale rekl bych,ze se neda moc verit,ze clovek,ktery plati cely zivot socialni bude mit pekny duchod.Zvysuje dane a vymysli nove dane.vse se zdrazuje a tak hodne veci dovazume a stavame se min sobestacny. Muzu ric,ze jsem fanaticky o tom presvecen,ze tu bude hodne chudych lidi.Chudi lidi znamenaji pro ekonomiku statu jen dalsi problemy. Proto volim cestu zivota v chatkach.Najem je velmi nizky.Porizovaci cena je taky nizka.Sobestacnost.Traveni vikendu v chatce.Je to v prirode a neni problem si zavest elektrinu.Hlavne pro duchodce a s detmi,kteri jsou nemocni je to idealni reseni.A pro lidi jako jsem ja.:)
Udelat vlastni osadu vyjde levneji a muze si clovek vybrat lokalitu a hlavne souseda. Riziko,ze bude mit sosuda,ktery pali umele hmoty a tak dusi vsechny a nebo dela nachvali nehrozi. Nevyhoda,ze se musi vse pravne osetrit a taky vybudovani trva dele nez jen jit a koupit si pozemek s chatkou.

Protoze osada se ma skladat z chatek a hlavni ukolem bude jen rekreace,tak myslim,ze mit tam sefa je zbytecne. Kdyby se skutecne zacla horsit ekonomicka situace a lidi by byli zavisli na chatkach a na zahradkach,tak by se zacla menit situace a asi by uz zacalo byt dulezite mit tam sefa. Mezitim se chci spolehat na smlouvu a na schuze,kde se budou projednavat hlasovani za poruseni nejakych bodu. Pchopitelne je potreba tam mit nekoho,kdo bude plnit funkci mluvciho,ktery bude zastupovat celou osadu. I kdyz vim,ze je hodne lidi jako ovecky,tak snad jeste lidi nejsou tak na tom spatne,aby se museli vodit za rucicku jako male deti.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od optim »

BOGOVIK píše:Nereknou, jenom to co majio v tabulkach a kor v dnesni dobe "zalat mi ti dame papir na cokoliv"....
Tak to jsi byl asi někde jinde. :)

Tam co poslali mne to začalo vcelku nevinně. První den jsme si kreslili nějaké psychologické blbiny a vyplňovali různé testy. Pak si nás každého po jednom zvali a každý dostal na druhý den nějaký "tajný úkol". Druhý den se šlo do terénu. Já měl za úkol udržet udržet tým ve kterém jsem byl za každou cenu pohromadě. A měl jsem i docela štěstí. U rybníka, při přecházení lávek mně kolega asi v rámci svého úkolu schodil do vody. Byl jsem docela klidný a odpočatý, takže jsem to ještě (i když celý mokrý) docela ustál. Pak nás honili sem a tam (aspoň jsem trochu oschl), dávali nám různé úkoly a postupně jak se lidi unavovali, se začali projevovat, jaký kdo je. Pro mne bylo nejtěžší šplhání a lezení po různých lanech. Na konci jsem už skoro nemohl a musel jsem se hodně hecovat abych se alespoň moc neschodil před nějakými trénovanými (hodně dobrými) holkami, které jsme měli taky v týmu. Na konci dne jsme si pak zopakovali kolečko okolo rybníka, kde schodili do vody jiného nešťastníka, který už emoce na uzdě neudržel a museli zasahovat přihlížející pánové v maskáčích, kteři nám celou dobu dávali úkoly, natáčeli si nás a dělali si z nás srandu.

Edit:
BOGOVIK píše: ...
Doporucuju vzit si lidi o kterych se chces neco dozvedet na 14denni cundr nekam mimo civilizaci a vzit jidlo jenom na 9-10 dnu a dozvis se veci, ktere ti psycholog nikdy nekokaze rici ...
S tímhle souhlasím, čím déle někoho známe, tím lépe. Ale i tak se může stát, že člověk může zažít něco, co ho změní a začne chovat jinak než tak, jak ho známe ...
Naposledy upravil(a) optim dne 29.02.2012 11:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

optim píše:zasahovat přihlížející pánové v maskáčích, kteři nám celou dobu dávali úkoly, natáčeli si nás a dělali si z nás srandu.
Takova prace by se mi libila. :D
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Karlos »

A co ti brání? ;)
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

admin píše:A co ti brání? ;)
Jen jsem vtipkoval.
bob
Příspěvky: 1
Registrován: 24.02.2012 17:16
Bydliště: Praha

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od bob »

To Sehr:

Pochopil jsem to dobře, že jsi koupil celou chatovou osadu a hodláš pronajímat jednotlivé chatky? Nebo co chceš právně upravovat?
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Sehr »

bob píše:koupil celou chatovou osadu
Jen pozemek.Zatim jsme se nerozhodli jaky typ chatek tam budou.V jakem rozestupu atd.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od sigmark »

MRAK píše:
Sehr píše:
MRAK píše:
Ale musíš dobře odhadnout, co jim nabídneš ;)
Nechces mi dat typ? ;)
Jsou dva typy vecoucich pracovniku, a to jak v podnikani, tak v zivote, tak i v komunite. Bud lidi vedes, a pak jsi prvni z nich, a oni te nasleduji protoze jsi BEST OF. Za takovym clovekem lide jdou protoze ma charisma a umi. Nekdo to muze povazovat za fanatismus. Nebo je zenes pred sebou, a potom zalezi jen na delce bice. jak polevis pozornost, sezerou te. To na co ses odkazoval, ze tvi znami nadavaji na sve vedeni ma jednoduchy duvod. kdyz se podivas do prakticky jakekoli vetsi firmy, tak vedoucich prvniho druhu je tam minimum. Pracoval jsem pro nekolik nadnarodnich firem, a zakladnim pozadavkem pro postup do vyssi pozice byla absence samostatne fungujiciho mozku a zaludku. aktivni blbec bez skrupuli se bude drat nahoru, a protoze nema skrupule, tak se predere pres hlavy tech slusnych, kteri chteji sve lidi vest. a protoze nema zaludek aby vecer prisel domu, koukl do zrcadla a zeblil se ze sebe jake je hovado, tak se stava svym lidem pohunkem.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Terminated Account »

:yes naprostý souhlas
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od DeadMan »

Mám úplně stejné zkušenosti z firem o tisíce zaměstnancích a bohužel to tak opravdu je :yes
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od BOGOVIK »

Ze by skutecne pravdiva studie od americanu a na novinkych?

http://www.novinky.cz/kariera/276131-pr ... hopny.html
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od sigmark »

Z me strany empiricka zkusenost. Potvrzeno z O2, RB, C. Sporitelny. Dost lidi se ridi heslem moudrejsi ustoupi. A proto se blbec snaz protlaci nahoru
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od Fabulous »

Vrátím se k prapůvodní otázce vlákna. Pokud se bude komunita organizovat za jakýmkoliv účelem a vymezovat proti většinové společnosti, tak v ní nějaký druh fanatismu zaručeně vznikne. Respektive, fanatismus je již obsažen v zadání komunity. Příkladů je plný internet. Dokonce i mezi preppery už existují extrémní fanatické skupiny (a leckdy si to ani nejsou schopny uvědomit nebo připustit) :( :o

Proto jsem osobně pro komunity začleněné do většinové společnosti s co nejotevřenějšími pravidly (v rámci možností). Samozřejmě nemusím na potkání hlásat, že mám doma plnou spižírnu zásob na horší časy, ale nemusím se kvůli tomu vydělovat ze společnosti, nemusím tajnůstkařit a na lidi okolo sebe se dívat skrz prsty a čekat, kdo mě bude chtít teď nebo po PA vyžrat spíž. Protože to už bych byl fanatik sám o sobě i bez komunity :o

Při této příležitosti je zajímavé si přečíst obecnou definici sekty a čím se vyznačuje:
autoritativní řízení, podřizování členů skupiny moci vůdce
fundamentalismus, tedy úzkoprse dogmatický vztah k vlastnímu učení či pramenům
uzavřenost vůči světu, přinejmenším ideová, ale v mnoha případech fyzická
selekce informací, ať směrem ze světa vůči členům skupiny, tak ze skupiny vůči světu

V neobecnější rovině je možné setkat se znaky sekt jako jsou například přísná pravidla, sankce za jejich nedodržení, silná autorita vůdce, uzavřenost vůči okolnímu světu a omezená komunikace s ním, dále pak fanatičnost přívrženců a pocit jejich výlučnosti. Sekty často projevují radikální tendence. Tyto znaky ale vyjadřují jen jednu z mnoha významnových rovin pojmu sekta.

Hranice mezi "normálnem" a fanatickou skupinou je celkem tenká a jak je vidět z definice, mnoho z prepperů již nějaký ten bodík splňuje :)

Takže za sebe - už nebudu s klíčem od spižírny v kapse a prstem na spoušti spát v předsíni na rohožce a čekat nájezd hladových sousedů :D Naopak, pozvu je na kafe a ukážu jim svůj solární systém, se kterým se chci odtrhnout od ČEZu. Třeba mi pomohou ;)
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Fanatismus v komunite

Příspěvek od cajgalamo »

Fabulous píše:Vrátím se k prapůvodní otázce vlákna. Pokud se bude komunita organizovat za jakýmkoliv účelem a vymezovat proti většinové společnosti, tak v ní nějaký druh fanatismu zaručeně vznikne. Respektive, fanatismus je již obsažen v zadání komunity. Příkladů je plný internet. Dokonce i mezi preppery už existují extrémní fanatické skupiny (a leckdy si to ani nejsou schopny uvědomit nebo připustit) :( :o

Proto jsem osobně pro komunity začleněné do většinové společnosti s co nejotevřenějšími pravidly (v rámci možností). Samozřejmě nemusím na potkání hlásat, že mám doma plnou spižírnu zásob na horší časy, ale nemusím se kvůli tomu vydělovat ze společnosti, nemusím tajnůstkařit a na lidi okolo sebe se dívat skrz prsty a čekat, kdo mě bude chtít teď nebo po PA vyžrat spíž. Protože to už bych byl fanatik sám o sobě i bez komunity :o
:yes Plný súhlas!
Fabulous píše: Při této příležitosti je zajímavé si přečíst obecnou definici sekty a čím se vyznačuje:
autoritativní řízení, podřizování členů skupiny moci vůdce
fundamentalismus, tedy úzkoprse dogmatický vztah k vlastnímu učení či pramenům
uzavřenost vůči světu, přinejmenším ideová, ale v mnoha případech fyzická
selekce informací, ať směrem ze světa vůči členům skupiny, tak ze skupiny vůči světu

V neobecnější rovině je možné setkat se znaky sekt jako jsou například přísná pravidla, sankce za jejich nedodržení, silná autorita vůdce, uzavřenost vůči okolnímu světu a omezená komunikace s ním, dále pak fanatičnost přívrženců a pocit jejich výlučnosti. Sekty často projevují radikální tendence. Tyto znaky ale vyjadřují jen jednu z mnoha významnových rovin pojmu sekta.

Hranice mezi "normálnem" a fanatickou skupinou je celkem tenká a jak je vidět z definice, mnoho z prepperů již nějaký ten bodík splňuje :)

Takže za sebe - už nebudu s klíčem od spižírny v kapse a prstem na spoušti spát v předsíni na rohožce a čekat nájezd hladových sousedů :D Naopak, pozvu je na kafe a ukážu jim svůj solární systém, se kterým se chci odtrhnout od ČEZu. Třeba mi pomohou ;)
Keď čítam tie "príznaky" sekty a spomeniem si napríklad na severnú kóreu alebo stredovek - evidentne to súhlasí :D
Z toho mi plynie: Hádam to nie je až také zlo - fungovalo to takto niekoľko storočí.
Tak, ako si napísal: Medzi fanatizmom, sektou a "normálom" je naozaj tenučká čiara.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Fanatismus v komunitě

Příspěvek od urbanwarrior »

Dovolil bych si malou vsuvku - diktátor vůbec nemusí být fanatik, stačí prostě charismatický pragmatik, který se dokáže fanatiky obklopit. V tomto provedení se může skupina navenek projevovat jako fanatická, byť by fanatici v ní neměli většinu. Většině významných politiků vůbec fanatiky nejsou, ale podívejte na jejich skalní přívržence, ty splňují většinu znaků jak fanatismu, tak sektářství. Koneckonců, co jsou politické strany?
Jestliže hodláš stavět nějakou osadu, budeš muset být šéf, tím spíš, jestli chceš další jednotlivce zavazovat smluvně k nějakým pravidlům. Budeš je muset vymyslet, uspořádat a současně vymyslet sankce i nástroje k jejich prosazení... Jestliže se na to necítíš nebo máš k tomu averzi, vůbec s tím nezačínej. Paralelu bych viděl v podnikání - jestli nechceš vést lidi a nedokážeš se před ně postavit, nebo se obklopit lidmi, kteří tým povedou jako prodloužené ruce (sle i ty musíš vést ;) , buď se to zhroutí při první krizové situaci nebo ti šikulové na tvoje náklady firmu rozeberou.
Co se sekt týče, četl jsem kdysi nějakou práci Dr. Remeše, a co bylo velice zajímavé, nejfanatičtějšími členy sekt byli vysoce nadprůměrně vzdělaní lidé, převážně vysokoškoláci. Z práce vyplývalo, že jakmile tito lidé vnitřně akceptovali učení sekty a ztotožnili se s ním, vzdělání jim vytvořilo zpětnou vazbu (potvrzení správnosti sebevětšího bludu upevnilo přesvědčení v něj), která bránila přijmout jiný názor nebo učení sekty odmítnout, zavrhnout.
Historie ukazuje, že fanatismus může postihnout svým způsobem každého, u méně vzdělaných lidí naopak sektářství nebo fanatismus vyplní společenské či osobnostní handicapy. Pakliže fanatik má řádné vedení, je pro vůdce ideálním nástrojem k prosazení čehokoliv ve jménu myšlenky. A kruh se uzavírá.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Fanatismus v komunitě

Příspěvek od big bang »

Odpovědět