PA komunita v zahraničí

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od alibaba »

Myslite ,ze vas lokalni obyvatelstvo bude vinit za ekonomickou mizerii? Jako vinili zidy za cerny mor r.1348 to je tak jako by mne nekdo vinil za ekonomickou mizerii co prijde ....smesne !!!! To dnes vi kazdy ,ze mizerie prijde a kazdy to rika ......
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kedr »

Vlastně myslím, že ano. Alespon nám to státy v Evropě s každým krokem, který je blíž podobným scénářům dokazují. K moci se dostávají čím dál radikálnější lidé, kteří ovšem neviní sebe. Nikdo z nich si ve skutečnosti nenasype popel na hlavu a neřekne - Ok lidi, takhle to dál nejde, musíme si utáhnout opasky, ale opravdu a hmatatelně - ne jen fráze, které zní dobře navenek a slouží jako zadní vrátka k dalším dotacím. Takoví lidé viní za svůj neúspěch okolí a právě v těchto dobách se většinou snaží obnovit nějakou ztracenou integritu ke své vlasti. Což pak může vést k podobným represím na zahraničním obyvatelstvu, které se dlouhodobě zdržuje na jejich území.

Myslím si, že toho ještě budeme svědci - ale je to jen můj názor, protože si nemyslím, že se společnost od holokaustu posunula nějak morálně dál a že se závist, či nějaké předsudky vůči cizincům, kterým se daří na "našem" území líp než původním obyvatelům, znovu neobjeví. Řekl bych, že to bude ještě silný olej do ohně.

Co tě vede k tomu, že podobné scénáře a represe na zahraničním či rasově odlišném obyvatelstvu nemohou nastat ? Obraz druhé světové války taky nebyl kreslený národem, který by byl nějak zvlášt nevzdělaný nebo extrémně líný. Obětní beránek je pro lidi v podobných situacích tím nejsnadnějším řešením a tak to i většinou všechno začíná.

Historie je pro mne jedna obrovská spirála - když ji člověk sleduje, postupně a tak jak na sebe navazuje - vidí, že všechno odpovídá nějaké příčině - s odstupem času ji vidíš jako něco, co se dalo logicky očekávat. Žádné složité zvraty a nečekané rozuzlení. Což pak vysvětluje i tak extrémní události jako je třeba holokaust (ale samozřejmě v žádném případě neospravedlnuje). Toliko můj skromný názor ;)
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kedarus »

To Alibaba.
A Ty si myslis ze nas mistni obyvatelstvo vinit nebude?Uznavam ze mas uplne jine zkusenosti z USA ktere je na pristehovalectvi postavena.
Ale tady je EU,jedina moznost kam odjet z hranice a byt s pomerne malymi problemy obcan preferovane zeme.
Vynecham priklad kdy si koupim 300 hektarovou farmu ve Svedsku,jsem sobestacny a platim dane.
Potom uz zbyvaji jen 3 moznosti.
1.Pracuju.Tim ovsem obiram mistni o praci A Ti z toho radosti slintat rohzodne nebudou.
2.Sedim na socialce.Jeste horsi varianta.Oni pracujou a Ty si valis koule za jejich dane.
3.Nemas oficialni prijem takze pracujes nacerno nebo si zlodej.Opet nic moc pro budovani dobrych sousedskych vztahu.
Veskere uvahy ale vychazi z potencionalniho rozpadu EU(spis nez potencionalniho bych dal prednost diskuzi jak dlouho to bude trvat protoze timto stylem je to opravdu jen otazka casu).
Az se EU rozpadne prijde nejen obrovsky ekonomicky sok,ale vlady jednotlivych zemi uz nebudou nadale vazany smlouvami v EU prostoru.
KAZDA vlada se nejdrive postara o sve obcany.Jestli si nekdo mysli ze v pomalem rozpadu Cesi pripusti aby Ukrajinci sedeli na socialce je v tezkem omylu.To je priklad,tyka se kazde zeme.
Potom prijdou na radu zamestanecke paragrafy.To znamena maximalni procentualni podil zamestnanych cizincu okorenenych zvysenymi danemi za kazdeho z nich.
To je pripad pomaleho rozpadu.V rychlem nas opravdu pozenou svinskym krokem.
ZADNA zeme EU nemiluje cizince.A ze zkusenosti mam opravdu hodne.
V italii byli celkem v pohode Carabinieri.Sice ostre arongantni ale nebyli moc agresivni.Zato narazit na Guardia di Finanza
byla opravdu lahudka.Zjistili ze jsi cizinec(i kdyz legalni)pistoli do tylu,rozkopnou te,parkrat s tebou prasti o auto,doklady ti hodi na zem a odjedou.Verbali projev radsi neprobirat.
Nemci byli korektnejsi,sice me radi bravali na nekolika hodinove vyslechy co tam pohledavam(opet legalne prihlaseny a pracujici) ale tim to haslo.
Svycari me vyhostili v roce 1991 za to ze jsem si koupil na vlakovem nadrazi v Curychu motylka(nuz).U nas to jeste moc nebylo.Az na ty vyhruzky ze pokud nepodepisu protokol(odmitl jsem a chtel mluvit s ambasadou) me dali jen na 3 dny do basy a potom posadili do letadla na jejich naklady.
Irsko.Tady je pomaly rozpad opravdu citelny.V dobe kdy Irove potrebovali pracovni silu byl to v poho.Ale casy se zmenily.
Ja ani nikdo z mych znamych uz radeji nechodi do pubu.Je to o drzku.Obcas jsme se rvali ale nasel se nejaky duvod.Dnes clovek objedna bez prizvuku pivo a je ohen na strese.
Policie to same.Autem to do tebe navali tezce ozraty Ir a oni mu nedaji ani dychnout.Je to proste Ir a ja jako cizinec jsem v riti.A nepomuze ani svecena .Oddeli nas jeho si vzali bokem(doslovne protoze nemohl ani chodit) me pekne vyfakovali kdyz jsem zadal o test na alkohol. Nebyt zatvrzeleho pojistovaka tak jsem taky v pr....
Takovychto pripadu jsou v mem okoli stovky.
Tak ted pro vsechny ruku na srdce.V pomalem PA nemate praci,Vase deti maji jen brambory,antibiotika jsou cenove nedostupne a vase rodina pomulu chcipa hladem.A vy uvidite zahranicniho dellnika na fasade nejakeho domu.
Co Vas napadne?KDYBY TU NEBYL ZAJISTIM RODINE ASPON MINIMALNI PRIJEM.,Takze vysledek tehle rovnice je pokazde stejny.cizince nemusime,v PA se automaticky stavaji nepriteli..
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Tpal »

Zdravim, mam take zkusenost z Irska. Ve 2005 jsem s krosnou (spacakem, varicem..) odjel busem, v kapse trochu euro, kameru a zpatecni jizdenku. Rikal jsem si, beru to jako dovolenou, stejne jsem za dva mesice zpatky.. Kdyz jsem vystoupil sel jsem do Hostelu (ubytovna, ne ten film). A vyrazil na prochazku do Phoenix Park, ztratil jsem se. Vytahl mapu Dublin asi 1x1m a zkousel se zorientovat. Prisel ke me kravatak s kufrikem a nabidl mi jestli nechci pomoc, jestli vim kde jsem a kam mam namireno.. Ja (stredoevropan) jsem v onemeni jen na nej cumel a nezmohl jsem se na nic vic nez "Iam good, thank you".

Za dva tydny jsem pracoval.. Delal jsem tam "devatero remesel" a desatou bidu (zadna socialka, ac par kamaradu to tam nyni praktikuje).. Kdyz se nad tim zamyslim tak uz tam jsem praktikoval survival :)
Protoze mam mimo jine vyucak instalatera, tak jsem si zkousel takovou praci najit. Ze zacatku me jako CIZINCE nechteli (cizinec, jazyk pouze ze skoly - kdo zna Irsko vi o cem mluvim, nemel jsem auto..). Kdyz mi ve 2008 volali, jestli mam stale zajem delat instalatera tak jsem to vzal (mel jsem fsechno: "irsky" jazyk, auto, byl jsem mlady perspektivni :lol: ). Delal jsem s Polakama.... V tu dobu uz tam zacinala byt znat krize. Vratil jsem se zpatky domu. Ani jsem si nepozadal o Tax back (vraceni dani), ta zeme mi dala moznost (... naucit se jazyk a hlavne byt samostatny: zadne mami, tati, state) ja tam zil jako bych byl doma.

to Kedarus: pokud to tam je fakt nyni takove, tak je mi z toho smutno.

OT: Clovek se nerodi s moralnimi hodnotami, slusnosti, respektem atd (pokud ano, tak mne prosim opravte) ty ma vychovou = spolecnosti (civilizace = clovek civilizovany) a pokud ta prestava existovat, tak je zase tupym zviretem bojujicim o zivot..
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Melee píše:Asi si myslíte že jsem magor, ale v Řecku je, a ještě bude, naprosto ideální čas na koupi nemovitosti. Víte jak tam díky tomu bordelu co tam nyní panuje spadly ceny nemovitostí? A to nemluvím o pozemcích či domech na menších ostrovech, kde byly ceny už předtím nízké, jelikož tam není práce.
Nominalne mas jiste pravdu, realne se ale podivej kolem, proc jsou tam vsude sutry, ani klacik, obcas nejaky ten ker a pokud olivova farma tak umele zavlazovana-hnojena atd. Jednoduse lidi tam uz ziji min. poslednich 4tisice let (spis tak +5-7k let) a pudni erozi z intensivniho dobytkareni, odlesnenim a dalsima efektama to uplne zplundrovali. Na dovolenou pekne - pitoreskni prostredi, na PA zivot bez fosilu, pitne vody a dotaci z centra uz podstatne mene.. nemluve o tom ze do 2050 z toho bude echt polopoust.

--
spynfo píše:Co treba Istrie? Jsou to Slovane, celkem nedaleko, obcas plaz, nadherne pobrezi... Zimy tak do nula stupnu odhadem, spis do plusu, ale roste tam drivi, coz ve Velebitu (JugoAlpach) moc ne (a nebo daleko). Zaroven ma malo chranenych uzemi, takze je vetsi moznost koupit drevo na zimu. Castecne je v EU, no a ten zbytek (Chorvatsky) bude, conevidet.
Jsou to zapadni slovane trochu jako my, cili asi rasa "karl von bahnhof" divna smeska: cast postkeltska, cast germanska, cast slovanska.. Jejich mentalita a zivotni uroven je ale dost jinde spis takova "pod alpska" - poradek, pracovitost, vzdelanost, tolik se nekrade. Ceny nemovitosti a zivotnich nakladu jsou uplne jinde (blizko SLO/AUT/IT), to bys musel odjet z CZ s poradnym rancem, jen venkovske kamene ruiny 30km od more jen o par m2 zacinaji na nekolika milionech, plus renovace za "zapadni mzdu" na hodinu hah. Spousta rekreacnich satelitu na kseft ala St. Tropez. O secesnich vilach a statcich jeste z c.k. doby nemluve, to jsou exkluzivity v jakemkoliv stavu a vetsinou obsazene davno mistni elitou ci taliany/chorvaty. Parcely u pobrezi jsou za "Kalifornske ceny" v milionech eur hah. Pochopitelne ceny spadnou az tam teutonci prestanou na leto dovolenkovat, ale to neni dnesni situace, naopak s reckem a spanelskem jen se pohrnou. A pokud je historie ucitelkou tak si to tam severotaliani pripadne rakusaci zas vezmou driv nebo pozdeji zpatky pod palec, coz neni primo na skodu, ale jen aby se s tim pocitalo.. Kdysi psali, ze pro NY bankstery je po 20007/8 Chorvatsko jedna z top destinaci pro "predcasny duchodek", politicky prihodne, mensi bordel nez v Italii, za par $mega jiz slusne vinice (oproti desitkam mega FR/IT/NZ), uplatnuji sve yachty a letadla v miste. Bohuzel tragicky error nastal uz davno za praotce Cecha, ze sel do inverzni kotliny misto k mori..ted je pozde bycha honit..
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí praxe

Příspěvek od marinmm »

Rad bych se podelil o zkusenost s nasi komunitou . Resili jsme zalozeni komunity nekde na jihu ale kde?? Jelikoz jsme v cr chovali kone a kravy a meli teda nejake zkusenosti s farmarenim a chteli vtom pokracovat , hledali jsme kde na jihu. Recko je sice levne ale suche a na chov a nebo farmareni je vhodne jen v zimnich mesicich . Resili jsme i bezpecnost a nejakou pravni jistotu pro zacatek nez tek konec sveta prijde a tudiz jsme hledali v EU . Po osobni prohlidce jiznich statu , jsme zakotvili v Bulharsku . Priroda bezkonkurencni , mnoho svobodne zeme pro farmare , podnebi super , zima kratka a to jsme vybrali misto 1100 metru nad morem. Nejvhodnejsi vyska na zivot , dle studii a patrani v minulosti je v tomhle pasmu kolem 1000 metru. Neda se vubec srovnat 1000m nad morem v cr a tady. Nasi komunitu nebo spis ranc , stavime mezi pohorim Vitosha a Rila , specifikum tohoto mista je , ze jsme chraneni od severu , vychodu a zapadu horama a jsme jakoby v obrovskem udoli. Dalsi pozadavek byl dostatek vody a umisteni na jizni stranu kvuli slunku a to ti je . Dva potoky a dostatek spodni vody . Vodu muzeme pit s potoku , pred nasim rancem neni nic jen hory . Priroda neznicena , proste fantazie.
Po trech letech. - Prvni prekazka byl jazyk a stim souvisejici pravni polozeni cizincu v cr. - vysledek- mluvime plyne , nutnost zalozeni firmy aby jsme mohli koupit a pronajmout pozemky . Firma neco jako nase sro. udelana za 14 dnu , nutna investice cca 5000 kc .
Dnes mame stado 25 westernovych koni , 12 krav , nejake kozy , prasatka , slepice. - Zieme s prodeje masa , vajicek, mleka a uceni lidi kteri se chteji stat jezdci. Mazelka je westernovy trener . Prodavame kone , ktere tu nasledne mame ustajene. Financni prostredky pouzivame na dalsi rozvoj.
Energetika - postavili jsme si solarni system ktery tento rok chceme doplnit vetrnou elektrarnou. Energeticky jsme 100% nezavisli a ani to tu jinak nejde . Draty jsou moc daleko.
Minuly rok jsme se pustili i do zemedelstvi -zaseli jsme speltu tak uvidime jaky bude vynos .
Dalsi otazka ktera nas na zacatku trosku tizila bylo zdravotnictvi- muze se neco stat a prvi spital je 20 km daleko.
Praxe - v prilehle vesnici zije doktror. Neco jako doktor z hor. Fajn chlapik ktery ma zkusenosti z Afriky a dnes tu funguje jako lekar pro rajon. Dojede kdykoliv a kamkoliv . Neni to jako prakticky lekar u nas ale proste doktor ktery resi veci na miste . Meli jsme tu par mensich urazu , nastesti ne u nas ale u dobrovolniku , kteri dojeli na leto na vypomoc a neumeli moc delat s instrumenty. Takze nejake to siti a jine malickosti.
Plan do budoucna , stat se na 100% nezavisly . To znamena vyroba vlastniho bioplynu a nasledne ho vyuzivat v traktroru a dalsi technice. Na jare se chytame rozmnozit nase vcelicky a dokoupit dalsi uly a dalsi rozvoj naseho zvirectva , cekame na jare prirustky plus chceme dokoupit nejake ovecky a na potoce chovat kaceny a husy .
Co nam chybi- lide , problem je zehnat lidi kteri jsou stejne prasteni jako my a nevadi jim zit v prirode nonstop a snaset i strasti ktere farmareni prinasi, to jest kdyz vam umre kun , kdyz ma kobyla tezky porod a hribe nezachranite , kdyz se vam utopi tele , protoze bylo uplne blbe a lezlo na led atd. Pre nejake jedince proste neni setakani ze smrti a bolesti stim souvisejicim .
Kdyby mel nekdo zajem , prijet se podivat , skusit si to tu budeme jen radi . Martin a Verca
Přílohy
_DSC8621.JPG
_DSC8705.JPG
_DSC8394.JPG
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kapo »

Uff, nádhera. Držím palce. Podobne smerujem aj ja, ale doma. ;)
Zahraničie ma odradzuje aj tým, že človek tam bude navždy cudzinec, hlavne ak tam nemá dáke zázemie, rodinu. A ako cudzinec sa musí zriecť mnohých vecí. Ako sú aj zbrane /moje hobby/, bez ktorých je správny cowboy a rančer len taký polovičný.

A určite by bolo super, keby ste mohli napísať ešte zopár vašich postrehov z tejto krajiny. Možno by sa našlo ešte zopár novousadlíkov. Ako je to tam napríklad zo získaním štátneho občianstva? Čo sa stane z vašimi nehnutelnosťami, ak by ste prišli o firmu? Aká je tam ochota na úradoch a aký prístup majú miestny obyvatelia k prisťahovalcami? Za akú cenu sa dá zakúpiť slušná usadlosť? Boli by ste ochotný prípadne pomôcť s vybavovaním? ....
A http://www.elpaso.bg/ je vaša stránka?
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od EBE »

Prajem veľa šťastia, vcítenie a žitie v prírode je boj s krásou, jedno s druhým idú ruka v ruke. Taktiež chcem založiť farmu ale s vodným hospodárstvom ryby /pstruh d./kapor/lieň/ a pod. s vodnou hydinou, no ak mi aj naďalej bude hádzať štát pod nohy polená a len zvyšovať odvody a ceny tak to aspoň tu u nás na slovensku zabalím.
Ešte by som mal otázku, ste tam sami alebo tam máte krajanov, iných farmárov a pod. aspoň v okolí? Kontakt s iným rančom a ľuďmi je aký? Ďakujem za odpoveď ;)
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od marinmm »

EBE píše:Prajem veľa šťastia, vcítenie a žitie v prírode je boj s krásou, jedno s druhým idú ruka v ruke. Taktiež chcem založiť farmu ale s vodným hospodárstvom ryby /pstruh d./kapor/lieň/ a pod. s vodnou hydinou, no ak mi aj naďalej bude hádzať štát pod nohy polená a len zvyšovať odvody a ceny tak to aspoň tu u nás na slovensku zabalím.
Ešte by som mal otázku, ste tam sami alebo tam máte krajanov, iných farmárov a pod. aspoň v okolí? Kontakt s iným rančom a ľuďmi je aký? Ďakujem za odpoveď ;)
Kapry a pstruhy chystam na jare , loni jsme nesrihli dodelat rybnicek u potoka . Krajani za nama jezdi, jak ze slovaci nebo cesi ale spis ti co tu pracuji a nebo maji firmy . Farmarit se zatim nikomu nechce ;) Jinak kontakt z jinymy farmari je dobry. Myslim si ze si tu navzajem pomahaji vic nez v cr .
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od marinmm »

Kapo píše:Uff, nádhera. Držím palce. Podobne smerujem aj ja, ale doma. ;)
Zahraničie ma odradzuje aj tým, že človek tam bude navždy cudzinec, hlavne ak tam nemá dáke zázemie, rodinu. A ako cudzinec sa musí zriecť mnohých vecí. Ako sú aj zbrane /moje hobby/, bez ktorých je správny cowboy a rančer len taký polovičný.

A určite by bolo super, keby ste mohli napísať ešte zopár vašich postrehov z tejto krajiny. Možno by sa našlo ešte zopár novousadlíkov. Ako je to tam napríklad zo získaním štátneho občianstva? Čo sa stane z vašimi nehnutelnosťami, ak by ste prišli o firmu? Aká je tam ochota na úradoch a aký prístup majú miestny obyvatelia k prisťahovalcami? Za akú cenu sa dá zakúpiť slušná usadlosť? Boli by ste ochotný prípadne pomôcť s vybavovaním? ....
A http://www.elpaso.bg/ je vaša stránka?
Taky jsme meli stejne obavy ale neni to tak , lide jsou tu fajn a na cizince tu vitaji, zije tu mrak evropanu , nejvice snad lidi z Anglie , bud jsou tu na penzi nebo hosporari nebo maji firmy apd nebo pracuji dva mesice v anglii a pak tu stoho ziji. Zbrane nejsou problem , stanete se lovcem v mistnim loveckem sdruzeni a koupite si tu i kalasnikov . Statni obcanstvi?? K cemu? Poznali jsme se tu s dvema bratri ,jeden zil v cr dvacet let a druhy ktery je v duchode zije v myslim v Teplicich , odesel do cr jako mladik , obcanstvi ma Bulharske a kdyz sem se ho ptal proc , rekl a proc mam mit ceske ?? Tak na tom asi neco bude. Jinak obcanstvi jako clovek s eu tu ziskate po peti letech .Staci jen pozadat.
S uradama je to ok , neco jde rychle neco pomalu , kdyz to jde pomalu donesete pozornost a ono se to zrychli . Nikdo nikam nespecha a casu maji dost . To je nekdy nevyhoda ale my si zvykli .O firmu proc by jste meli prijit?? Jedine v pripadu krachu nebo predluzeni ?? Kdyz by clovek mel v umyslu podnikat v necem jinem kde jsou jista rizika , tak je lepsi si udelat firmy dve . Jednu na majetek druhou na podnikani . ;)
Slusna usedlost?? Zalezi co si pod tim pojmem predstavujete??? Neni to jak v cr nebo v sk . Nejsou tu takove usedlosti , lide je nepotrebovali a nepotrebuji, zima mirna a jsou tu oblasti kde pasete dobytek celi rok. Tudis neni potreba delat takove zasoby a rezervy. Hodne zalezi kde chce neco koupit . Jsou tu uchvatne vesnicky v horach , kde koupite domek ot 200 eur , problem je ze tam treba zije jeden dva stari lide nebo vubec nikdo. Co tam???? Domek na vesnici kolem triceti km od hlavniho mesta se da koupit od 10 tis eur, zalezi na kvalite a hlavne na lokalite . Sem tam se da zehnat v horach pozustatek druzstva cemu by se dalo rict usedlost naseho typu, kde chovali lide ovce kozy kravy ale vse je v dezolatnim stavu . Kdyz zjisti ze jte cizinec cena stoupne o 200% a pak je to na dlouhe dohadovani a tlaceni ceny tak kde byla na zacatku pro mistiho. My jsme nic poradneho nezehnali nebo se to nevyplati opravovat a zacali na zelene louce. Zacatek byl sice tezsi ale vysledek bude lepsi ;) Co se tyce pomoci neni problem , zalezi co by clovek chtel. My u nas nabizime moznost postaveni sroubku nebo drevostvavby , v nasi bliskosti kde jsme bybudovali cestu , je tu voda a jsme schopni pomoct pripadne i s elektrinou . Vyhoda je je tady nekdo porad nonstop a smecka ovcacky psu kteri hlidaji. My sami premysleli o koupi domecku v horach ale nakonec jsme to vzdali. Kdyz nebude trvale obydlen tak to ze ho nekdo vykrade je skoro 100% Muselo by se domluvit vic rodin jako treba v rumunsku , koupit celou vesnici a tvale by tam musel nekdo byt. A co se tyce webu tak ten je nas, zatim takove provizorium. MaV
Přílohy
d.jpg
f.jpg
IMG_7692.jpg
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

marinmm> diky za pekny prispevek a zanr fota; volba mista, evidentne jste to spravne promysleli snad ze vsech hlavnich uhlu. Mel bych otazku k aktualni ci nedavne situaci -3/-5/-10let zpatky v Bulharsku a to ohledne vystehovani lidi do mest, uz nastala ci teprve pozvolna nastava reverzace tohoto trendu (jako se zapocalo u nas), nebo ten EU boom porad drzi lidi ve mestech a na pobrezi (turismus). Oni se totiz na ten venkov budou jednou "masove" vracet (skoro vsichni a vsude) tak zalezi kolik je vubec lidi na plochu_2, aby se to nepobilo s novymi kolonisty, respektive aby ten pripadny budouci tlak byl co nejmensi a nejmene bolestivy/nebezpecny. Podle kusych info by Bulharsko z tohoto pohledu mohlo byt relativne ok? Prirozene u vas v nejvyssich horach k tomu dojde nejpozdeji a nejvice pozvolna, nejdrive se lide vrhnou na delty rek a pujdou proti proudu. A pokud jste to vy z toho Elpaso odkazu tak to je jen jizne "pres kopec" pod hl.m. Sofii?

Demografie, to vypada jako "pozvanka" (propad od ~1987 - smeruje vyrazne pod 8M lidi):
http://www.google.com/publicdata/explor ... population

Dalsi otazecka, jak dlouho uz asi tak trva ten prival anglanu, ptam se pokud je to delsi dobu (vic jak 5let), tak mnohe zajimave lokality uz budou asi vyzobane a oni jsou dost otrli z commonwealthu, ze se jen tak nehnou i pri dost nevybiravem natlaku mistni-puvodni populace.

ps jeden znamy rika, ze temer kazda lokace co byla na uzemi byvale rimske rise je pro stredoevropana prinejmensim vhodna k PA uvazovani..
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 07.01.2013 23:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kapo »

Preboha, a ako ste tam dostali tú Vétriesku?? Po vlastných, alebo ste ju zohnali až tam? :o
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

rumun&bulharum nekolikrat uz odlozili schengen, ze pry pres ne utika do EU moc lidu (dal z asie), dalsi kolo projednavani bude konec tohoto ledna a pak brezen.. pak uz jim to mozna castecne zapnou..
http://www.focus-fen.net/index.php?id=n296277
Jake jsou tedy zatim vase zkusenosti s hranicema: prevoz materialu, zasob, stroju, pripadne zvirat?

ps do budoucna (PA scenar) bych se asi trochu obaval recke junty(nemluve o turecku), pokud si budou chtit nekde vzit vodu tak pujdou na sever proti vojensky slabsim bulharum a otazka zda si zapadak bude pro ne palit prsty, nebo jestli srb a dalsi dokazi postavit silnou protikoalici.. ty oboustranne kleste mezi rumunskem a reckem/tureckem nejsou historicky uplne zanedbatelne..

ps2 jak psychologicky zvladate ty vzdalenoste, ze neni moc kam utect v pripade nouze?
k oboum morim celkem krkolome daleko, vlakem/autem zpet na severozapad do CZ/SVK/AUT/DE taky streka..

ps3 take jsme pozapomneli na casta zemetreseni, ale pokud nejsou vyskove stavby ci propady pudy tak se s tim snad da zit.. sesuvy pudy, envirotoxicka zatez, ale to je spis kolem dunaje a cerneho more ci ruznych dolu..
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od marinmm »

Kolapsnik jr. píše:marinmm> diky za pekny prispevek a zanr fota; volba mista, evidentne jste to spravne promysleli snad ze vsech hlavnich uhlu. Mel bych otazku k aktualni ci nedavne situaci -3/-5/-10let zpatky v Bulharsku a to ohledne vystehovani lidi do mest, uz nastala ci teprve pozvolna nastava reverzace tohoto trendu (jako se zapocalo u nas), nebo ten EU boom porad drzi lidi ve mestech a na pobrezi (turismus). Oni se totiz na ten venkov budou jednou "masove" vracet (skoro vsichni a vsude) tak zalezi kolik je vubec lidi na plochu_2, aby se to nepobilo s novymi kolonisty, respektive aby ten pripadny budouci tlak byl co nejmensi a nejmene bolestivy/nebezpecny. Podle kusych info by Bulharsko z tohoto pohledu mohlo byt relativne ok? Prirozene u vas v nejvyssich horach k tomu dojde nejpozdeji a nejvice pozvolna, nejdrive se lide vrhnou na delty rek a pujdou proti proudu. A pokud jste to vy z toho Elpaso odkazu tak to je jen jizne "pres kopec" pod hl.m. Sofii?

Demografie, to vypada jako "pozvanka" (propad od ~1987 - smeruje vyrazne pod 8M lidi):
http://www.google.com/publicdata/explor ... population

Dalsi otazecka, jak dlouho uz asi tak trva ten prival anglanu, ptam se pokud je to delsi dobu (vic jak 5let), tak mnohe zajimave lokality uz budou asi vyzobane a oni jsou dost otrli z commonwealthu, ze se jen tak nehnou i pri dost nevybiravem natlaku mistni-puvodni populace.

ps jeden znamy rika, ze temer kazda lokace co byla na uzemi byvale rimske rise je pro stredoevropana prinejmensim vhodna k PA uvazovani..

Doba kdy se lidi budou vracet na vesnice jeste nenastala a hned tak nanastane , dle naseho nazoru . Diky turizmu , more a hory , lide vydelaji dostatek penez aby mohli zit mimo sezonu ve mestech ,pro mlade lidi co odesli do mest je farmar ,Bulharsky selenan - sproste slovo a neco potupneho. Bohati lide , kteri chteji mit klid a dost se nabazili velkomesta , kupuji stare domky na vesnicich a prestavuji je na super vily .Ale to je jen hrstka lidi. Druha vec kterou je treba si uvedomit , je neskutecny priliv zahranicnich firem a stim souvisejicich investic , ktere drzi lidi ve velkych mestech.
Lidi tu zije cca jako v cr ale rozlohou je bg minimalne jednou tak velke. To ze by se vraceli spise do nizin je vic nez jasne. Bliz k mori jsou schopni udelat i dve sklizne za rok. Kombajn na poli tam vidite i v listopadu :)
Co se tyce anglanu tak bum uz ustal a urcite nevykoupili vse v danych lokalitach. V pocatku koupili dva tri domy , ty postupne zrekonstruovali a prodali krajanum. Dnes skrz krizi ,tu kopupite opravene domy od Anglicanu i mene nez za polovinu ce je to cele stalo . Jedna spis o male hrady ;) Stavby jsou kamenne na tri patra ,opravene v anglickem stylu ,proste nadhera . Nekteri si asi ukousli vetsi sousto , vzali uver a ted nevi co stim ale to je tu vsude , hlavne u more .
Pozustatky rise rimske jsou tu na kazdem rohu , v horach kde jezdime na konich jsou kamenne rimske cesty. Od kamarada z jeho rance jsme u more v recku na koni za den. Takze pasmo je tu prijemne . Jaro je tu jarni ,leto poradne a podzim jak leto v cr . zima u nas na horach je zimni ale kratka max dva mesice
Jinak jsme tu pres kopec do sf , misto je strategicke na podnikani . Kdyby byl konec naseho sveta a nebylo by vyhnuti tak se muzeme premistit trochu vys do rodop ,na mista kde se jen tak nikdo nedostane :D nase vyhoda je ze se muzeme premistovat na konich a pouzivat je i na praci . Nebude tak jednoduche pro lidi kteri ziji ve mestech se vratit na vesnice a zivit se sami . Kdyz nevite jak a nemate zkusenost , prostredky, neni to sranda.
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od marinmm »

Kolapsnik jr. píše:rumun&bulharum nekolikrat uz odlozili schengen, ze pry pres ne utika do EU moc lidu (dal z asie), dalsi kolo projednavani bude konec tohoto ledna a pak brezen.. pak uz jim to mozna castecne zapnou..
http://www.focus-fen.net/index.php?id=n296277
Jake jsou tedy zatim vase zkusenosti s hranicema: prevoz materialu, zasob, stroju, pripadne zvirat?

ps do budoucna (PA scenar) bych se asi trochu obaval recke junty(nemluve o turecku), pokud si budou chtit nekde vzit vodu tak pujdou na sever proti vojensky slabsim bulharum a otazka zda si zapadak bude pro ne palit prsty, nebo jestli srb a dalsi dokazi postavit silnou protikoalici.. ty oboustranne kleste mezi rumunskem a reckem/tureckem nejsou historicky uplne zanedbatelne..

ps2 jak psychologicky zvladate ty vzdalenoste, ze neni moc kam utect v pripade nouze?
k oboum morim celkem krkolome daleko, vlakem/autem zpet na severozapad do CZ/SVK/AUT/DE taky streka..

ps3 take jsme pozapomneli na casta zemetreseni, ale pokud nejsou vyskove stavby ci propady pudy tak se s tim snad da zit.. sesuvy pudy, envirotoxicka zatez, ale to je spis kolem dunaje a cerneho more ci ruznych dolu..
Uvedomte si ze hlavni naraznik je turecko a nasledne recko , spis bych se obaval lidi z vychodu , Islam atd. turecko je v nato a to si myslime je pro stabilitu dobre . Kdyz by bylo tak spatne ze by sem cpali rekove nebo turci tak to by bylo o silnejsim ale pri takovem scenari by byl uz asi velky celosvetovy pruser ,lide bez pohonych hmot atd , tak nevim jak by sem dosli lide z mest :D z kdyz se podivame do minulosti tak bulharsko melo hranice az u istanbulu a a jizne tam kde je dnes recko bylo take bulharsko. Makedonci jsou take bulhari :D tak si nemyslim ze jsou tak slabi , to oni zili pres zimu v recku , kde bylo prijemneji a mohli tam past dobytek a na jare se vraceli .
Co se tzce prevozu zvirat a techniky?? Bez problemu, jen musite jet v eu , takze zapomente ze si skratite cestu pres srbsko . Nase trasa byla pres rumunsko, vozili jsme kone az z anglie , techniku z cr. Na zvirata bylo potreba v cr udelat cestovni list na mistni veterine a na ceste nas niko na zadnych hranicich nikdo nekontroloval jake to vezeme zvirata .Zasoby nepotrebujete , kupite tu vse , vetsina veci tu stoji polovinu co v cr . Jidlo je tu daleko kvalitnejsi , zadnej odpad z nemecka nebo s polska a levnejsi.
Psychologisky kam utect?? kam by jste utekli z cr??? Ja kdyz skocim na kone ujdu bez problemu 100 km na den , v extremu muzu ujit i 200km a jdu kam chci jakym smerem chci , muzu si vybrat ze ctyr svetovych stran. Jinak k mori to mame autem tri hodiny k cernemu a tri do recka k mori .V Brne jsem s osobakem za cca 12 hodin . Neni to tak hrozne . Nejdal jsem byl za polarnim kruhem a to jsem ridil 3500 km tam a 3500 km naspatek, to byla streka kdyz jsem to naspatek jel tahem :D Do bulharska je to kousek -
Zemetreseni tu bylo loni , za cele ctyri roky co tu jsme a citili jsme ho , ale nezijeme ve meste tak nas to neboli.
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od marinmm »

Kapo píše:Preboha, a ako ste tam dostali tú Vétriesku?? Po vlastných, alebo ste ju zohnali až tam? :o
Chteli jsme puvodne po vlasti ose ale to by se musela prezout ,odpojit dva diferaky , tak jsme ji radeji hodili na kamion ;)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

d. za dalsi detaily, rad slysim ze ta honicka za EU boomem jeste neskoncila a drtiva vetsina mistnich opovrhuje venkovem. Jako vsude na svete dnes by byl vyber proste kompromis a vylucovaci metoda mezi starejma zatezema (bulharsko melo asi nejhorsi eko prusery z celeho vych. bloku), turisticke resorty se zap. kapitalem, planovane dalnice, bulharska statni infrastruktura (prehrady), doly na uhli a kovy, ale aby alespon byla draha ci silnice pres kopec... nu pak se i to velke Bulharsko dost smrskne jen na nemalo lokalit..

jinak rodopy po zbeznem zkoumani opravdu vypadaji velice pekne, vychodni cast dokonce cele vylidnene vesnice po turecke mensine, trochu obdobna situace vystehovani nemcu ze sudet. ty pozemky me prijdou, ze jsou tam mezi skalama spis takove terasovite, cili mensi a nerovna plocha, narocnejsi na praci ve srovnani s tim velkym udolim pod Sofii kde jste.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od urbanwarrior »

V sousedství žila stará paní, původem z Bulharska. Jako mladá holka se rozhodla, že ze zaostalého BG musí pryč, tak si v létě nabrnkla Čecha, co pracoval v pézetce a vdala se k nám. Ona i kdysi její stařičký otec vyprávěli věci z historie staré i nedávné. Nejdůležitější byl pro mně poznatek, že Bulhaři vlastní historií neuvěřitelně pohrdají - zjednodušeně řečeno, žádnou neměli, protože celá tisíciletí žili pod něčí krutovládou - počínaje Mongoly přes Turky po Rusy. Teď tam mají EU a nevnímají ji o moc pozitivněji, akorát jim neřežou krky a nebijou bičem na polích. Ten starý Bulhar dával jako příklad to, že náš poddaný když viděl svého pána, byl vzdělaný, žil v nádheře a přepychu a většinou měl o poddané zájem. Bulhar viděl pána, který byl negramotný, spal ve stáji společně se svým koněm a když se blbě vyspal, podřezal nožem půlku vesnice.
V případě rozvratu myslím, že staří hegemoni opět vyrazí do světa a tento prostor ovládnou opět Turci. Myslím, že to časem přestanou být ti kultivovaní sousedi, kteří jsou dnes v NATO, ale že se vrátí zpátky k osvědčenému a čím dál populárnějšímu islámu. Zbylí Slované budou rádi, jestli udrží hranici s muslimy na čáře Karpaty - Dunaj, jak to bylo na začátku novověku. Ale díky aktivní ideodiverzi naší věrchušky, kdy se do týla přesunou miliony muslimů začínám být poněkud skeptický. Bulharsko by tedy mohlo být dneska optimální destinací, ale výhledově spíše ne.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

No prave pokud delame rozvahu na 10-20let ci vice a nejedna se o jednu z mnoha soubeznych variant "mam vic nemovitosti ruzne po svete" (ala prazdninova usedlost s potencialem na celorocni), tak vsadit jednu kartu na Bulharsko je dost nejista volba, zapadni stredomori a mala asie prijdou o znacnou cast vody, orne/urodne pudy, pritom populace ohromna, budou hledat kazdy ventil. A Bulharsko bylo historicky vzdy mistem kde se dosyta vyradili na slabsim at uz to byli intervenujici ci kolonizujici turci, rekove, rumuni, .. Trochu jsem to nakouknul a teplotni vykyvy v bulharsku jsou dost desive (tluce se tam vliv stredozemni a kontinentalni) a zlepsovat se to nebude spis ty vykyvy se budu nasobit a vetsi freq. jako jinde, tj. primitivni chov ovci vzdy nejak pujde, ale zkuste nekde v 600-1000m zkusit sad apod. staci aby jednou prisel psycho -25C (coz se tam deje) z Moskvy a jste v hajzlu s celou praci..

No coz, furt se vracime k tomu stejnemu, mala planeta a moc lidi; pekna varianta byla "kdysi" severni istrie/slovinsko, ovsem tak do konce let 90tych, kdy tam kvuli valce nikdo moc nepachl, ted je to tam samy A. Hopkins, Brangelina, a jina hollywoodska banda, kdyz zjistili, ze to je vlastne uplne stejny kraj pokracovani prestizniho Toskanska, ale za 1/x zlomek ceny. No to uz ted ~15let pote neplati, kdo stal opodal ostrouhal..

ps nechci nijak snizovat vase usili spis naopak, zivot je stejne kazdy den sama nebezpecna volba, takze vam to Bulharsko treba nad ocekavani vyjde take v dlouhodobe perspektive
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 08.01.2013 13:17, celkem upraveno 1 x.
marinmm
Příspěvky: 26
Registrován: 07.01.2013 8:42

Re: PA komunita v zahraničí

Příspěvek od marinmm »

urbanwarrior píše:V sousedství žila stará paní, původem z Bulharska. Jako mladá holka se rozhodla, že ze zaostalého BG musí pryč, tak si v létě nabrnkla Čecha, co pracoval v pézetce a vdala se k nám. Ona i kdysi její stařičký otec vyprávěli věci z historie staré i nedávné. Nejdůležitější byl pro mně poznatek, že Bulhaři vlastní historií neuvěřitelně pohrdají - zjednodušeně řečeno, žádnou neměli, protože celá tisíciletí žili pod něčí krutovládou - počínaje Mongoly přes Turky po Rusy. Teď tam mají EU a nevnímají ji o moc pozitivněji, akorát jim neřežou krky a nebijou bičem na polích. Ten starý Bulhar dával jako příklad to, že náš poddaný když viděl svého pána, byl vzdělaný, žil v nádheře a přepychu a většinou měl o poddané zájem. Bulhar viděl pána, který byl negramotný, spal ve stáji společně se svým koněm a když se blbě vyspal, podřezal nožem půlku vesnice.
V případě rozvratu myslím, že staří hegemoni opět vyrazí do světa a tento prostor ovládnou opět Turci. Myslím, že to časem přestanou být ti kultivovaní sousedi, kteří jsou dnes v NATO, ale že se vrátí zpátky k osvědčenému a čím dál populárnějšímu islámu. Zbylí Slované budou rádi, jestli udrží hranici s muslimy na čáře Karpaty - Dunaj, jak to bylo na začátku novověku. Ale díky aktivní ideodiverzi naší věrchušky, kdy se do týla přesunou miliony muslimů začínám být poněkud skeptický. Bulharsko by tedy mohlo být dneska optimální destinací, ale výhledově spíše ne.
Ta pani asi patrila k tem mene vzdelanim lidem. Prabulhari byli myslitele a vzdelanci , pravdou je ze nemeli nikdy poradne vojsko a platili si i v minulosti vojsko jine zeme . V minulosti Mongoli a nasledne Rusi , Kdyz se podivate do minulosti tak Chan Asparuch dosel az nekam na zapad slovenska a valaska , kde zil asi dva roky , kdy se nasledne vratil do dnesniho Bulharska . Snim odeslo hodne slovanskych zen i muzu , takze cast bulharskeho naroda jsou slovane a nasleduje mix od mongolu az turku .
Co se tyce nadvlady turku , tak panuji dve verze , jedna je presne tak jak rikala ta stara pani a druha je presne obracene a to ze sem turci donesli vzdelani , hygienu atd . To ze tu vladli je jasne , ruku na srdce , tam kde meli anglicane sve kolonie , tak tam to lidem jen prospelo. Jaka je pravda ?? ja mysli ze obe verze jsou pravdive. Otrokari v minulosti byli i zli i hodni jak vzdelani tak tupi , proste lide ;)
To ze pohrdaji historii?? to neni pravda nebo spis jsme se stim nesetkali , jim proste chybi 600 let historie . Kdyz ale vezmeme obdobi rise rimske , tak tolik zachovalich a obnovenych pamatek jsme nikde nevideli . Mohyli plne zlata a podobne . Dnesni Plovdiv zalozil otec Alexandra Makedonskeho a jde to poznat , pamatky jsou tam neskutecne krasne a jen to ze muzeme jit s konema po stovkach kilometrech rimskych cestach ma taky neco do sebe ;) Kolikrat si rikame jak jen ty ´kamenne cesty delali , drzi do dnes .
Nejvetsi problem Bulharu je jak ziji , stari ziji pro sve deti a deti ziji celozivotni mejdan , nemysli co bude zitra. Rika se tu vtip , Bulhar vydela 500 eur za mesic ale utraci 1000 eur za mesic .
EU tu vidi jako dojnou kravu a doji ji poradne . Co se tyce zemedeskych dotaci tak to je fakt sila. Mnoho bulharu hospodari jen kvuli dotacim . Nejsou tu proverky jak jinde v evrope , staci jen zasit a nikoho nezajima jak. jen pro vysvetlenou , ja abych mel vynos musim pole zorat, nasledne branovat , pak zaseji , musim to prehrnout a dobre je to uvalet , pak neco z urody mam.
Bulhar vezme ruskeho kirovce , ktery ma spotrebu na hektar 40-80 litru nafty , zaprahne diskove brany a lekce pole poskace , cca 5 cm hluboko , pak to rucne oseje a dal na to sere ,dostane dotace a smeje se , do poli se pustej kravy a kozy a ty to sezerou , kdyz ne tak tu i v zime mate obili na poli. Kdyz mu dojdou dotace , tak misto aby si kupil traktor co zere 15 na hektar a jinou techniku treba pluh , tak koupi synovi nebo dceri byt ve Sofii, jelikoz ma deti vice tak musi koupit kazdemu , k bytu je potreba take auticko . Sedlak o kterem mluvim za posledni tri roky dostal kolem 150 tis eur na dotacich ale sam ma hovno a maka na stare technice.
Nebo tak jedu vlete kolem poli a vidime jak sedlak dela seno , stary traktor ze ktereho se cudi , lis ktery spravuje trikrat za den , od pasu nahoru je cerny jak porad neco opravuje , pole tu sekaji sekackama za kteryma se chodi nebo se na ni sedi kdyz se pridela treti kolecko . Seno sbiraji rucne cele rodiny a na kraji pole mu ale stoji novy Superb v Kuzi ctyrkolka , nebo audi a podobne , to je ma vlastni zkusenost .
Odpovědět