Malevil - castle režim

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

S dovolením (cobi člověk fatálně postižený castelologií a vším, co s fortikacemi souvisí), založím nové téma - využití hradů v PA. Je to tu už několikrát nadhozeno, občas mi přijde, že trochu naivně, ale něco do sebe to má.

A hned přidávám svůj typ na dokonalé PA refugium. Začneme hádankou, zda se někdo chytí:
-stolová hora, kolmé skalní stěny (občas zpevněné pozdně barokními kasematami), vysoké několik desítek metrů
-vlastní, přes 150m hluboká studa. Voda vždy k dispozici.
-jeden dobře hájitelný vstup - tunelem
-možnost kontroly extrémně významné vodní cesty
-rozsáhlé skladovací prostory odolné min. minometům, spíše více
-možnost mít zvířata + několik málo ha zemědělsky využitelné plochy přímo v opevněném areálu stolové hory
-celkem tam fouká -> čerpání vody, zdroj el.
-snadná a dokonalá kontrola širokého okolí, kde by po vykácení mohly být pole a pastviny
-hájitelné několika málo lidmy - kromě vstupu je vrchol dostupný jen lezeckými technikami, většinou vícedélkové cesty
-všechny budovy velmi robustní, většinou dělané s ohledem na odolnost vůči ostřelování zbraněmi začátku 19. stol (tj. před krizí výbušného granátu a nástupu betonu)
-všechny budovy ve velmi dobrém stavu
-ty Kestřany jsou vedle toho maringotka z papundeklu postavená doprostřed Předlic
-cokoliv jiného ze starších fortifikací je vedle tohoto objektu z hlediska PA refugia na prd

Takže zahájíme tipovací soutěž? ;)
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od vmax2 »

To zni zajimave ale fakt mne nic nenapada.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od MRAK »

to je jedině můj milovaný KÖNIGSTEIN

ale obávám se, že ten si disciplinovaní němci zaberou dřív, než tam dorazíme :cry:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

MRAK píše:to je jedině můj milovaný KÖNIGSTEIN
Tys mě vždycky sral ;) ;) :yes
Čekal jsem delší hádání. Já si myslím, že rychlý přepad přes hranice - proč ne. Němci budou čekat na befehl, než to zaberou. A kdo zabere Königstein, ten ho už udrží.
Ne, vážně - nic lepší, než tahle pevnost podle mě široko daleko není. Už třeba proto, že většina našich hradů se zjednodušeně rozdělit do dvou skupin - ostrožné hrady, kde bys nemohl vystrčit špičku nosu ze sklepa, aby tě z okolních kopců někdo nesejmul a výšinné hrady, které jsou v našem podání dlouhodobě neudržitelné a neobyvatelné. Každopádně potlesk.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od MRAK »

:oops:
(ten tunel a ta nedobytnost napovědeli)

Pravda je, že KÖNIGSTEIN miluju ...
a je to jak píšeš .... široko daleko nic lepšího není

a navíc je v prvotřídním stavu

kdo nezná, doporučuju se tam jet podívat - je to kousek od hranic (chvilka cesty z Hřenska)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od Karlos »

Je to vůbec v ČR?

EDIT: Tak předpokládám že Mrak to trefil: http://www.locus-iste.cz/luzicke-hrady/konigstein/

EDIT2: vubec jsem o existenci tohoto skvostu nemel tuseni... a to jsem byl v Hrensku pred par tydny... moc škoda :(
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

Karlos píše:Je to vůbec v ČR?
Založili to Přemyslovci a několikset let to bylo naše. Jinak snad těch deset minut jízdy z Hřenska není zásadní problém...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od Rase »

Hrady ty já mám rád - už sem tu dlouze obhajoval Bouzov, který mám asi nejblíž. Když sem tak uvažoval nad hrady a dalším opevnění, napadlo mě že by nemusely být špatné ani pevnosti jako Josefov a Terezín. Jistě, jsou zastaralé a k bránění je potřeba víc lidí, ale výhodou je, že uvnitř je celé městečko (potřebná infrastruktura a budovy). Tyhle pevnosti dle mého mají větší potenciál co se dlouhodobého žití týče. Stačí opravit příkopy, valy a zahradit různé boční vstupy. S těmahle pevnostma se počítalo k obraně ještě v 19. století, tak by se mohly dát použít i v PA. Olomouc by byl taky dobrý, ale nepřijde mi že by forty byly nějak použitelné (a to se s Olomoucem počítalo ještě za první světové války jako nouzová záložní pevnost ke krakovskému fortu) v současnosti má Olomouc moc extrémní mezery, co se hradeb týče.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

Problém barokních pevností je v tom, že na pouhé střežení potřebuješ stovky lidí non-stop. Jejich hradby překonáš pomocí žebříku z OBI. Ve změti bastionů, ravelinů, cornichonů, kleští... Potřebuješ na každém rohu chlápka. Ano, i pro moderní děla je relativní problém prostřílet hradbu (několik m hlíny) ale pro obranu proti pěchotě bys potřeboval tisíce lidí. Terezín není v moc dobrém stavu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

Pokud by byl zájem, zkusil bych postupně dávat dohromady hrady vhodné k PA zabrání, resp. k diskuzi nad nimi. Hrady mají totiž jednu velkou výhodu - většinou jsou ve státní správě, kastelání, typicky absolventi FF UK asi nebudou příliš zdatní preppeři či survivalisté (nechci generalizovat) a hrad by mohlo být možno obsadit bez většího odporu. Navíc proč nepřibrat kastelána do skupiny, bude-li použitelný.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od Karlos »

Já hrady (a kostely) miluju takže za mě jen do toho, rád se dozvým o nějakém zajímavém hradě o kterém jsem zatím nevěděl (viz. úchvatný KÖNIGSTEIN)...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

Tak začnu s PA hrady.
Frýdlant:
+
-dobrý stavební stav
-velká ubytovací a skladovací kapacita
-navzdory přestavbě na zámek zachována velmi, velmi slušná obranná kapacita
-studna + řeka těsně u hradu.

-
-okolní kopce převyšují většinu hradních budov, kontroluje je jen věž

to do
-vykácet stromy na perimetru hradu, ideálně i temena kopců za řekou
-zazdít okna v Dolním zámku a Purkrabském okně

Obrázek
Doplnil jsem alespoň jednu fotku pro lepší představivist :) Karlos.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od DeadMan »

Hrady to já taky můžu :mrgreen:

Je toho více co jsem navštívil ale první co se mi vybavilo pod kolonkou docela dobře postavená pevnost (časem si možná vzpomenu na další nebo doplní někdo jiný) tak jsou hrady Buchlov a Kost
Přílohy
buchlov_let.jpg
buchlov_let.jpg (36.38 KiB) Zobrazeno 26362 x
8953528707d6f899508846dac103838c.jpg
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od Terminated Account »

Některé stavby totiž mají již své budoucí pány a ještě o tom ani neví. Každopádně musíme stanovit jasná pravidla pro dobývání či obsazování hradů. Bylo by zbytečné, kdyby po týdenní bitvě a hromadách mrtvol se zjistilo, že můžeme spolupracovat. Nejvíc by mě to tedy štvalo, kdybych ležel na té hromadě mrtvol :mrgreen:

Vyhlašuji konkurz na grafické zpracování vlajky rozpadu, erbu a pečeti
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

To DeadMan, přijdou na řadu, neboj. U Buchlova je blbá vzdálenost od úrodné půdy - spíš by to bylo na kombinacio pastevectví a fčelařství - což nemusí být špatná strategie, Kost je super, ale děsivě ostřelovatelná. Upřesníme.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

foto_home02.jpg
foto_home02.jpg (49 KiB) Zobrazeno 26342 x
Tak budeme pokračovat v severní části Čech.
Grabštejn
Podobný případ, jako Frýdlant - tedy původní hrad, přestavěný na zámek. Pro naše účely asi nejvýhodnější kombinace, protože spojuje velké kapacity interiéru (bydlení, sklady, dílny, stáje, generátory...) s velmi solidními obrannými možnostmi, zvláště po zazdění několika oken a dveří. Vnější obvod je stále tvořen původní hradbou, takže kamenná zeď o tloušťce kolem 2m. Před vlastním hradem je hospodářský dvůr, který by po menších úpravách byl proti lehčím útokům solidně hájitelný.
+
-dobrá poloha, sice ostrožna, ale minimálně, až vůbec převýšená okolními kopci
-kapacita + rozumný stav
-možnost rozšíření o hospodářský dvůr
-rozumné možnosti zemědělství
-studna+rybník v podhradí
-
-v předpolí zámku sídlí AČR - veterinární základna. Těžko říct, zda výhoda či nevýhoda
- menší kapacita (vlastního hradu, naopak s předhradím veliká) a horší stav než Frýdlant
Naposledy upravil(a) štaflík dne 09.08.2012 10:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

Lemberk

Opět velmi podobný koncept jako Grabštejn. tj. bergfritový hrad, upravený na zámek. Po zazdění několika oken a dveří pěchotními zbraněmi v podstatě nedobytný.
+
-kapacita, stav
-po malých úpravách velmi slušně hájitelný, dobrá, nikoliv vynikající poloha
-v okolí řada rybníků, předpoklady pro rybaření, pastevectví, lov, včely, odolnější plodiny (luštěniny, brambory, ječmen)
-kontroluje velmi významnou silniční a železniční komunikaci - borec s Dragunovem na věži svede hodně
-státní hrad, nikoliv soukromý či s posádkou v blízkosti

-
-studna v areálu zasypaná pro špatný stav -> opravit, nebo novou - hrad na pískovci, kutání snadné, vody pod hradem dost, oblast s velkými srážkovými úhrny - jímání vody výnosné.

to do
-stejné jako všude - vykácet okolí, pevně zazdít pár oken a dveří, jinak hrad v podstatě připravený
Přílohy
lemberk.jpg
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od Terminated Account »

Zámeček Račice - uvádím spíše jako zajímavost, která není až tak obecně známá

V roce 1938, probíhala Mnichovská krize, se zámek stal generálním štábem Československé armády. Po roce 1945 sloužil zámek jako rekreační středisko a od roku 1959 je v něm zvláštní škola internátní a odborné učiliště. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ra%C4%8Dic ... 3%A1mek%29

http://armada.vojenstvi.cz/predvalecna/mobilizace/5.htm

http://www.hrady.cz/?OID=1063
Přílohy
7815_300.jpg
7815_300.jpg (16.2 KiB) Zobrazeno 26378 x
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od štaflík »

BTW byl to také původně hrad. Jinak důvod, proč byl zvolen je jeho nenápadnost a relativní chráněnost před leteckým útokem - je v údolíčku.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Malevil - castle režim

Příspěvek od lordCorvin »

Taky bych měl jeden typ:
Hrad_Sloup.jpg
Foto: http://turistickyatlas.cz/vse/misto/633 ... sloup.html

Skalní hrad Sloup v severních čechách (nedaleko Nového Boru). S vyjímkou původního vstupu konírnou a dále rytířskými schody (kdo uhodne českou pohádku, ve které hrály roli vstupu do pekla, má malé plus) a nového vstupu po dřevěném přistavěném schodišti přístupný pouze pokročilými lezeckými technikami.

Plusy:

Slušné množství vnitřních prostor.
Snadná hájitelnost.
Relativně z cesty.
Pod hradem je rybník (zdroj vody a ryb, obranná linie).
V okolí spousta dřeva na otop a nutné stavby.

Mínusy:

Okolní kopce převyšují, a to o dost.
Nevím, v jakém stavu je studna.
Postrádá vnitřní výbavu, od nábytku po odvod odpadů.
Odpovědět