Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od maci »

Kdyby naši předci vyhodnotili pěstování plodin pomocí permakultury jako výhodnější, než klasické obdělání polí, tak by tady nic jiného nebylo. Asi to nedávalo takový výnos. Permakulturu můžou zkoušet jen lidé z bohatých států, kde jsou dobře zásobeny obchody a část lidí se může věnovat svému koníčku - pěstování pomocí permakultury. Kdyby všichni začali pěstovat jen na svoje uživení pomocí permakultury, tak lidé ve městech zemřou hlady.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Tech duvodu bylo asi vic, ale obylniny davaj efekt na plochu cca 20:1 oproti sberacstvi (dokud nefackuje zpet *eroze pudy), dalsi vec prednost byla kompaktni skladovatelnost, sypka a par strazcu, zrod komplexnich spolecnosti, migracni tlaky.. kdyby predci videli ten vysledek +7mld a zplundrovana planeta, tak by do toho znova nesli (jako rada tradicnich narodu stale vzdoruje), muskulatury preddomestikacniho sberace-lovce dosahl prumerny plebsan az nekdy v dobe olejovo-fosilni po WWI-WWII, cili az po vyzrani se na "steroidech"..

ps "vysledek" rozpadu-rozvratu je skutecne fakt, ze mnozi/vetsina lidi zavislych na mestske redistribuci zemrou hlady-chorobou-vysilenim-xxx pri neuspesnem pokusu relokalizaci, nezavisle na tom co si kdo mysli o permakulture.., to je FAQ teto diskuze

* a co je me do problemu deti mych deti, at se z toho srabu ke kteremu z pohodlnosti prispivam vyhrabou sami ze..
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Pokoušet se o vytvoření obce jako je záježová, je před PA fikce, již tady na fóru zaznělo, že pokud ti nebude za barákem někdo střílet ze sapiku tak se ženské ani nehnou a budou v bytě dřepět do nekonečna (systém pštrosí hlavy v písku).
Zaježová je již dnes před rozpadem (a v ČR je to taky podobné).
To mě utvrzuje v tom abych si vytvářel již dnes do foroty scénáře pro kombinaci.

6 měs.-rok individuálně přežít a potom přesun do destinace kde to budu mít připravené a kde mě přátelé rádi přijmou.
Pouze to chce na tom pracovat již nyní. A destinace na přesun musí být alespoň 2 x (jedna záložní).

Předpoklady pro ten rok:
Musí být zásoby v místě bydliště +jedno záložní do 6O km - u mě ta vrchovina.
Vozidlo pro přesun.

Záložní stanoviště-vrchovina ? :
Zásoby na 1 rok, pitná voda (pramen) na pozemku. Rozsáhlý sklep pod přilehlým kopcem. Pokud to stihnu tak rekreační domek (chata) nad sklepem. Rozvod vody z pramene a vybudování trkače.
Několik tajných schránek v okolí, vždy s měsíční zásobou. Připravené vozidlo na evakuaci do konečné destinace.

Destinace : Taktéž zásoby na jeden rok (např 500 kg pšenice v sudech pod CO2) navíc zásoby semen (obnovovat), hnojiv (hodně), 1 x stabilní motor (nafta, zetor 50), 1x generátor el. proudu 3 kw. Kamarádi (rodina) na statku u kterých jsi se v posledních letech vyskytoval dost často a kteří jsou s tím srozuměni (protože jsi jim v minulosti pomáhal po nesčetně hodin se stavbou a opravami na statku).
A kterým i dnes pomáháš se sázením brambor a setím obilí. Na podzim si potom odvezeš pár metráků brambor domů na zimu. Když je potřeba jdeš i krávu podojit seno obrátit atd.
No asi tak to dělám já.
Miki
PS. Ještě mě chybí jedna radiostanice typu R 105 nebo R109 nevíte o ní někdo, koupím za rozumný peníz ? ?
M.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od maci »

Jen abys to tam za ten rok našel. Rok je dlouhá doba.
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od mato2722 »

2 miki: :yes
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od Kapo »

maci píše:Kdyby naši předci vyhodnotili pěstování plodin pomocí permakultury jako výhodnější, než klasické obdělání polí, tak by tady nic jiného nebylo. Asi to nedávalo takový výnos. Permakulturu můžou zkoušet jen lidé z bohatých států, kde jsou dobře zásobeny obchody a část lidí se může věnovat svému koníčku - pěstování pomocí permakultury. Kdyby všichni začali pěstovat jen na svoje uživení pomocí permakultury, tak lidé ve městech zemřou hlady.
Podla toho, čo píšeš, tak nevieš, čo je permakultúra a o čo v nej ide. Ono to nie je nič nové. V podstate tak žili naši predkovia, a obrovské možstvo ludí žije tak dodnes,a ani o tom nevedia. :lol:
V podstate permakultúra zanikla vtedy, keď sa začali jednotlivé družstvá a farmári orientovať len na úzky okruh chovu, či pestovania.
NAPR: Keď sa družstvo orientuje hlavne na pestovanie olejnín, tak na svojich poliach obmieňa maximálne tri plodiny. Preto pôda dostáva zabrať, nielen kvôli erózii. Aj hnojiť treba. Keďže pestuje a nechová, nemá prirodzené hnojivo, a tak z časti zisku sa nakúpi umelé hnojivo. Veď ešte že sú tie dotácie.

Permakultúra je aj to, keď mal sedliak kravku a býčka, s nimi si zabezpečil dalšie potomstvo. Ale aj pooral políčko, kravka dala mliečko, lúka v okolí sa kosila, iná pásla, potom sa to zamenilo. Kravky za rok vyprodukovali aj kvalitný hnojíček, a to potom pole dostalo potrebné živiny, a nebolo treba chémiu. V okolí záhradky pobehovali slepice. Neboli zavreté v malej ohrádke. Slepica zdzobne, čo vidí, červy, chrobáky, aj semienko od buriny. Proste robila sanitu v okolí, a pekne za sebou hnojila. K tomu dala krásne, zdravé vajíčka. AK si sliepočky volne behajú, príde predátor, a môže ich uloviť, preto behá v okolí aspoň jedna mačka, chytá hlodavce, a nežije na granuliach, či konzerve whiskas. Aj dáky orech musí pobehovať po celom dvore. Chráni tak všetky zvery. Nie kotercový, či reťazový odchov. Potom sa ludia nevedia zbaviť potkanov, kún či líšok. A potom zase nastupuje antipermakultúra.....pasce a otravy. Proste prirodzený chov a pestovanie, kde všetko do seba zapadá. A znovu zisťovať, ktoré kolečko do seba pasuje, a prečo. To ja vidím, ako onen "módny" šláger dnešnej doby. Proste trvalo udržatelný život. :F
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od miki »

Zdravím.
2 Maci :
Tak to víš, že máš pravdu ale :

Vrchovina.... Rozestavěná stavba chalupy ze které je zatím hotový pouze základ (navenek to tak vypadá). Zvrchu obyčejný kámen o železobetonu za ním nikdo neví a o pramenu a sklepu v kopci též. Navíc jsem tam pečený vařený a 50 m od staveniště jsou příbuzní z manželčiny strany. Jediné dveře, které do základů (sklepa) jdou jsou dubové a za nimi betonová deska. Pokud nevíš kde je vypínač aby jsi ji odsunul a nebo klika na růčo fůčo když nejni elektrika tak se tam nedostaneš. Teda pokud si nevezmeš zbíječku

Schrány .....Tady to neovlivníš to je stejné vždy a všude. Když bude pech tak o ni přijdeš. Tady pomůže absolutní nenápadnost.

Zásoby v destinaci....Tady to je podle mě v pohodě, s majitelem se znám již mnoho let (20) a je to můj nejlepší kamarád. On to bere, že ho to nic nestojí. Spolu jsme udělali mnoho věcí, které by beze mě nebyly. Třeba taková pec na chleba s udírnou a sušárnou (a přej si ochutnat takový čaj ze sušených jablek (křížaly)) již jiný doma nepiju teda pokud neotevřu skleničku toho pečeného čaje, ten je ještě lepší. Zobydlení podkroví nad chalupou dnes tam je možnost přespání 26 lidí. Vyrobili jsme a vyzdili suchou kadibudku, i když je ve statku splachovací záchod.
Vyrobilo se nové hnojiště spolu se žumpou, přeci jen ty 3 kravky toho dost nas**ou. Byla to těž nutnost ve studni se objevily koliformní bakterie i když jenom po deštích a tak by se v PA musela voda převařovat (no snad se to spraví tou novou žumpou a hnojištěm, provedena velmi pečlivá isolace). U statku je 5 ha polí a jeden sad ten se bude muset buď prořezat a nebo vysadit částečně nový. No a já tam budu mít snad brzy převedeny 3 moje hektary polí teda zatím u ostatních se nezadařilo.
Zařídili jsme si takovou místnost na výrobu sýrů a mléčných výrobků.
Příští rok se plánuje vykopat na mlatě ve stodole velký sklep s možností zrání tvrdých, dlouhodobě uložených sýrů a dalších zásob. Vstup by měl být tak trochu rébusem pro neznalého. Stavba za utajení a tak aby o tom nikdo nevěděl...
rebus.... kam a jak odvézt zeminu ? ? Nejspíše systém "vrchovina", taky byl přítomen.

A to povídání mezi mojí a jeho manželkou, že jsme se oba zbláznili,(obě trpí pštrosí nemocí) máme jako folklór večer u krbu.

Tyhle zásoby a vybudované zázemí, pokud bych o něj přišel tak by to byla katastrofa, ale což PA nejni taky katastrofa a přesto se musí začít znova ? ?
Proto mám ještě jednu v záloze i když to již je spíše nouzovka ale dalo by se tam žít.
Ale co ! !
I kdyby.... Chcípnu s vědomím, že jsem pro to přežití udělal alespoň to co bylo možné....
Miki.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od plenty wolfs »

Na Slovensku máme internetové rádio„Slobodný vysielač“ čo je v súčastnosti najväčší a najkomplexnejší projekt slobodného a nezávislého média v histórii Slovenska. Ide o skvelý projekt, ktorý nahrádza činnosť verejnoprávnych médií. ...

O Zaježovej bola vysielaná relácia 22.03.2013 pod názvom "Alternatívny život na lazoch v Zaježovej. Hostia: komunita ľudí žijúcich na samote.

http://www.slobodnyvysielac.sk/v-prvej-linii/m5/p19/r5
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od plenty wolfs »

Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Zaježová – pokus o vytvoření soběstačné obce v SR

Příspěvek od plenty wolfs »

Na prvom programe Slovenskej televízie dávali zaujímavú besedu kde bol aj novousadlík zo Záježovej.
Zaujímavá debata.

Večera s Havranom (Návrat do divočiny)

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/108/53586
Odpovědět