Proč je budování umělé komunity hloupost?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Centurion »

Na preppers.cz se do tématu dost tvrdě opřely. Chování některých "prepperů" je jako když dítěti berete hračku.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Fabulous »

Kluci, nehodnoťme prosím jiná fóra.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od urbanwarrior »

Nicméně doporučuji ze studijních důvodů tamní debatu přečíst. Je tam ukázkově vidět rozdílný přístup. Rozumně uvažující jedinec si velmi rychle udělá názor.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Terminated Account »

Budování vlastní komunity není hloupost. Hloupost je komunitu, skupinu, kolonii, vesnici, či jiný spolek uměle projektovat. Pokud se nedá věcem přirozený průběh a moc se tlačí na pilu, tak to dopadne vždy špatně. V tomto nepochopení je zakopaný pes.

Mimochodem zkuste napsat třeba na myslivecké fórum, že lovit zvěř je hloupost - určitě vás budou oslavovat, jako proroka, který jim otevřel oči.

Mě je úplně jedno, jestli si někdo staví bunkr, buduje sektu nebo je se svou paranoiu zalezlý v lese! Tedy je mi to jedno, dokud to nijak neohrožuje moji svobodu, názor nebo budoucnost!!!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Fabulous »

Ano, správný poznatek. Měl jsem to upřesnit. Proto měním v názvu tématu "vlastní" na "umělé".
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od EBE »

Mac, súhlasím, ak už ale zasahuje jeho názor na moju slobodu, prostriedky a životné podmienky, tak sa začnem brániť, preto si myslím, že ani náboženstvo nepatrí do politiky, ktorá ovplivňuje celú skupinu ľudí ich život po materiálnej a inej stránke, všetci to poznáme. Nech si vyznávajú aj zlaté prasa, kým mi nebránia v rozhodovaní je to dobre.
Aby som prispel, tam kde mám chalupu som vyrastal, potom som sa ešte v mladom veku presťahoval do mesta a teraz ma to zase ťahá na chalupu, ľudia nás berú, pretože sme domáci, v dávnejších časoch si tam domáci dobre poradili s menšinou, keď už to bolo na nevydržanie, stávali sa krádeže a malo to stúpajúci trend, svetelne sa začali rozmnožovať a nevedeli si s nimi rady ani úrady, správali sa neuctivo a ohrozovali starších, raz sa chlapi v dedine nasr.. z krčmi rovno k nim, všetkých vyhádzali k zástavke autobusu, dali šoférovi do rúk 3 stovky a povedali nech ich zavezie niekam véľmi ďaleko, už ich viac nebolo, je pokoj a všetci spokojný ;)
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Koniáš »

EBE :clap

A pak že to nejde vyřešit. :D
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od plenty wolfs »

Môj otec bol podpredseda JRD v rokoch 60.tich až do normalizácie kedy odmietol podpísať súhlas zo vstupom a bol koniec kariéry... Počas výstavby miestneho kolchozu sa narazilo na problém osady za plotom a nemožnosti ďalšej výstavby. Na jednej vydarenej dožinkovej párty kde boli aj členovia krajského výboru KSS a plno kadejakých pohlavárov mu verejne vytkol sám najvyšší šéf KV KSS, že nerozširujú družstvo a tým neplnia to a to uznesenie strany a vlády... Otec na to, že nemôžu kvôli osade...Dostal odpoveď od súdruha tajomníka, že či tie buldozéry čo má družstvo nevedia aj patrične použiť ! Otec sa zmohol len na otázku či sa to vie dať na papier... na čo mu tajomník KV KSS strašne vynadal, že taký mladý člen strany a taký byrokrat, že neprejavuje ako člen strany patričnú iniciatívu a vlastnoručne na písacom stroji napísal príkaz na vyvlastnenie a demoláciu predmetnej plochy a náhradu za vyvlastnený majetok. Na príkaze stálo "Okamžite vykonať dňa toho a toho". Pečiatky krajského a okresného výboru strany a podpisy súdruhov tajomníkov dávali papieru nenormálnu vážnosť a tak otec o 3.45 ráno budil buldozéristov a do 8.00 musel hlásiť ukončenie akcie na krajský výbor :) Osadníkom za asistencie dvoch narýchlo privolaných a vystrašených príslušníkov ZNB len ukazoval lajstro a mali 20 minút na zbalenie majetku a sústredenie sa v sklade družstevnej pálenice. Ešte v ten deň prišla komisia z krajského výboru, vyvlastnencov ohodnotila na 25.000 KČS za stratu majetku a pridelila im prácu a ubytovanie kdesi v Kralupoch... Odvtedy je od tejto pliagy u nás :angel pokoj. Otec vraví, že tie tri prasce a 100 litrov pálenky čo ešte v ten deň rozdali na OV KSS a KV KSS boli veľmi dobrá investícia :)
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Argonaut »

Nově založené téma o Taktice boje http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=14&t=3863 mě přivedlo k hledání toho, jak vlastně získat skupinu taktiky schopnou a pročítání fóra.

Původem z vesnice, žijící následně v Praze a pak mimo Prahu si dovolím tvrdit, že dříve platné sociální modely nefungují a vesnice krom vlastnictví zahrádky/studně/sklepa neskýtá moc výhod. Satelitní vesnice je panelák na ležato. Původní vesnice, jak zde bylo uvedeno, žádnou kooperaci aktuálně neskýtá. Navíc ani tenkrát to nebylo moc růžové a přežívali ti silní a zneužívali situace slabších. Krásným příkladem neschopnosti spolupráce nyní jsou Společenství vlastníků jednotek, tedy lidí, kteří žijí ve své blízkosti a sdílí část majetku. Kdo zažil nějakou schůzi, ví své.

Obávám se, že jediným funkčním modelem bude nyní opovrhovaná rodina a nebo silný warlord, který si pořádek udělá :/
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Grunt »

Fabulous píše:1. Proč budovat komunitu od nuly, když v ČR k 1.1.2012 existuje 4867 fungujících komunit do 1000 obyvatel? Tyto komunity se jmenují, světe div se, VESNICE!
2. Bezpečnost potenciální komunity z hlediska polohy je v zásadě utopická záležitost. Nejlepší pozice v krajině jsou obsazeny VESNICEMI. Z hlediska lidských zdrojů se jedná opět o utopii. Je nemožné zajistit dostatečné množství kvalitních lidí, kteří budou schopni bránit chatky uprostřed polí.
3.
4.
.
.
.
Se všemi body obhajoby souhlasím a jsem stejného názoru, že snažit se vyloženě o vybudování nějaké rozpadlické komunity (nesouhlasím s tím, že pokus o vybudování soběstačné komunity je blbost) na zelené louce je blbost a že to z 90% nemůže fungovat. Na druhou stranu - a už to to bylo několikrát zopakováno - naprostá většina bodů je také utopií, což jen podtrhuje rozsah nadcházející katastrofy.
Ještě když jsem se narodil a moje máti, povolání flánkutá JZDačka se přistěhovala na Jižní Moravu nebylo nic neobvyklého, že se chovalo, když už ne skot tak aspoň různorodá drůbež, obdělávalo se když už ne pole, tak alespoň (na moje poměry) docela rozsáhlé humno, jezdilo se pro kopřivy na výkrm atd. Docela šok pro mě byl, když jsem včera zjistil, že ještě za mého narození ve vesnici nebyl zaveden vodovod. Ještě když jsem byl malý, si pamatuju jak můj děda usekával na špalku hlavy slepicím (i my kolem toho skákali jak malý čerti a radovali se z bezhlavých slepic co běhaly po dvorku), spařila se husa, okopávalo se humno, atd.
Dnes je dvorek kompletně vydlážděný barevnými dlaždicemi, i ta tráva je moc starostí takže vládne kamení, v humně je maximálně trávník, posezení s grilem a bazén, ze skleníku je skladiště kol a jiného bordelu podobně jak z šopy a celému tomu pandemóniu vévodí zaskládaný konec humna ze kterého trčí pár ovocných stromků (jenže pokud chcete plody z nich, bordel by se musel přeházet). A to je plus mínus trend celé vesnice. Lidé se předhánějí v tom kdo bude mít větší bazén, složitější kovanou vstupní bránu (dokonce jsou tu i věžičky od hradu), větší telku, víc zatravněnou plochu z humna, barevnější barák a víc aut před ním. Nejnovější trend jsou exekuce. Kdo nedluží minimálně barák, tak jakoby snad ani nebyl.
Sounáležitost ve vesnici? Pche. Větší bandu neandrtálců než jsou běžní vesničani kojení TV Nova jsem snad ani nezažil. Lidi z města jsou povětšinou aspoň nějak humanitně vzdělaní a řekl bych, že z donucení žít mezi sebou i na sebe víc zvyklí a tolerantnější. Tohle na vesnici absolutně neplatí. A jak už tu kdosi vzpomínal, povětšinou životní styl pozůstává z naskákání do aut ještě brzo ráno (tzv. za tmy), odjezd za prací a školou do měst, večer zastávka v Tescu či Hypernově při cestě z práce (opět za tmy) a někdy ani to ne, nějaká večeře a spánek. Závislost na systému: 95-100%. Stačí jen malá jiskřička v podobě ekonomické krize aby se systém začal sypat, první co dělám je že beru do ruk pytel popcornu a 3D brýle a jdu si vychutnávat tu show, protože takovou už do smrti neuvidím.
Kolem dokola máme pár takových „rozpadlíků“, kteří i z vesnice utekli (ne protože by měli vyhlídky na nějaký udržitelný způsob života, ale jednoduše protože život v takové opičárně nemohli psychicky unést). Jeden má dokonce ranč s koňma, ale pokud je mi známo tak ani ti nemají kolem svých usedlostí půdu na samostatný život a jsou závislí na systému jako všichni ostatní. (Má-li někdo o takové „off-line rozpadlíky“ zájem, můžu se u nich stavit na babettě a udělat menší foto-review) Veškerá znárodněná půda v okolí, byla zprivatizována do ruk místních podnikatelů a ti na ní pěstují plodiny pro profit. Takže slunečnice nebo řepka jako součást biopaliv. Za hranicema u rakušáků to vypadá ještě hůř, ale když už nic tak ti aspoň tu svou půdu vlastní i když taky pro profit.
Docela překvapením pro utíkající měšťáky určitě bude jak to v takové průměrné české vesnici vypadá a dle mého názoru ten útěk z města až taková výhra nebude, protože prostě už není kam utíkat. Vlákno s tématem „město vs. vesnice“ tu už určitě bude, takže ho nebudu zbytečně zakládat.
Mimochodem, stav na takové vesnici je jeden z důvodů, který mě donutil se k Rozpad.cz připojit. Katastrofa nebude pokud zkolabují města plné hladových a zbídačených lidí, nýbrž fakt že na vesnicích to nebude zrovna o moc lepší.
Argonaut píše:Satelitní vesnice je panelák na ležato.
V odborném žargonu Urban sprawl. Ty naše ještě nevypadají tak hrozně jako ve státech, ale pomalu jim začínáme šlapat na paty.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Pokud bude příležitost tak to pandemonium určitě nafoť :)

V mnohém jsi ťuknul přímo na hřebíček, pozemkové reformy proběhly "nedávno" i na západě, několikrát,
ale nesahalo se tam na střední a malé zemědelské majetky, tenhle faktor to v CZ kotlině výrazně dorazil, oproti Polsku, Balkánu apod.

Už jsem to psal možná v jiném vlákně, viz. alternativní komuny se postupně rozpadly v 70letech ne ani z důvodu že se sluníčkoví lidé neuživili (ano spousta odpadla záhy přesně z tohoto důvodu) ale kvůlivá příliš těsnému soužití. Holt v praxi se zatím nic lepšího neosvědčilo než relativně ani velký ani malý sedlák (rodinná jednotka) vedle obdobného souseda, já pán ty pán, příležitostně po letech oťukávání lze založit "družstvo" ale jen na sdílení třeba nějakého finalizačního zprac provozu pěstované komodity v daném regionu apod. Tohle je v CZ dost rozklížené na ještě hodně dlouhou dobu a budeto ještě horší, jakmile zahapruje EU agrodotáž, tak se CZ post JZDáci rozloží, ty provozní náklady a velkotechnologie nutné pro zcelené farmy jsou šílené, stojí to vše na hliněných nohou JIT dodávek a provozních úvěrech. Zkoupí pak zbytek Babiš s čínaněm, zapřahnou místní burany do oje, pošlou erteple a ovsa vlakem na východ? Co ty 3M lidí v panelu a další kvanta v oranžovo-zelenkavém bungalosatelitu, co kavárna městská? To ví jen Jan Tleskač.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Maximus »

Stále se ale dají najít místa na venkově, které se dají nazvat ideální - samozřejmě v kontextu stavu v jiných částech státu. Člověk se ale při hledání pozemků, resp. nemovitosti musí soustředit i na komunitu a případné budoucí sousedy. Když jsme hledali s ženou náš "pozemek snů", tak jsme byli několikrát přesvědčeni, že jsme u konce hledání. Stačilo zajít za případnými sousedy na "pokec" a bylo jasno že tomu tak určintě není. Jako příklad bych uvedl krásné údolí s ne zrovna "ideálními sousedy", až následně jsme se dozvěděli, že okolím se toto místo nazývá "údolí dutých hlav" :roll:.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od herman »

Takových vesnic a satelitů, jak popisoval Kolapsnik jr., je i v okolí Ostravy přehršel. Ale stačí se podívat třeba na osoblažsko, tam je situace zcela jiná. Lidé tam na zahrádkách stále pěstují svou zeleninu, topí převážně dřevem a jak jsem pozoroval, pořád tam panují takové ty vesnické mezilidské vztahy. Ono to v kraji s cca 90% nezaměstnaností, kde je nejbližší market několik desítek km daleko, meziměstská MHD prakticky neexistuje...., tak tam to asi jinak nejde.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Hohepa »

Souhlas :hand
Na Šumavě lze také najít funkční vesnické komunity,
kde se i na obecní brigádu sejdou lidi
a jdou zadarmo posíc a proklestit obecní pozemky.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Grunt »

Kolapsnik jr. píše:Pokud bude příležitost tak to pandemonium určitě nafoť
To nemůžu. To kdyby se famílie dozvěděla že je kritizuju, tak by mě ukamenovala. Pokud by to bylo do nějaké soutěže o největší opičárnu, tak by ti u toho focení klidně i rádi zapózovali, ale na to že by mohlo být něco blbě, to nemám dovoleno ani pomyslet.
Kolapsnik jr. píše:pošlou erteple a ovsa vlakem na východ?
Tady se ještě někde pěstují érteple a ovsa?
Kolapsnik jr. píše:Co ty 3M lidí v panelu a další kvanta v oranžovo-zelenkavém bungalosatelitu, co kavárna městská? To ví jen Jan Tleskač.
Na to nepotřebuju Tleskače, to vím i já. Podívej se jak to vypadá za slavnou osmou mílí v Detroitu:

takhle to bude vypadat. Jen si místo pěkných obkládaných baráčků promítni ty oranžovo-zelenkavé bungalosatelitové obludy. Ale co já vim. Třeba se mýlím a bude to víc jako South Central v LA nebo South Side v Chicagu (nic z toho není výhra). Všelijaké ty Petržalky na to mají dost dobře nakročeno.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše:Lidi z města jsou povětšinou aspoň nějak humanitně vzdělaní a řekl bych, že z donucení žít mezi sebou i na sebe víc zvyklí a tolerantnější. Tohle na vesnici absolutně neplatí.
...
Docela překvapením pro utíkající měšťáky určitě bude jak to v takové průměrné české vesnici vypadá a dle mého názoru ten útěk z města až taková výhra nebude, protože prostě už není kam utíkat.
...
Katastrofa nebude pokud zkolabují města plné hladových a zbídačených lidí, nýbrž fakt že na vesnicích to nebude zrovna o moc lepší.
Argonaut píše:Satelitní vesnice je panelák na ležato.
V odborném žargonu Urban sprawl. Ty naše ještě nevypadají tak hrozně jako ve státech, ale pomalu jim začínáme šlapat na paty.
Nepřeceňuj obyvatele města. Já zažil bydlení v paneláku na okraji města, řadovém rodinném domku s minizahrádkou a bydlení v bytovce v centru. Nejrozumnější to bylo v tom domku, protože to byly domky stavěné svépomocí v 80 letech a tomu odpovídala i skladba obyvatel - lidé zvyklí na to, že samo se nic neudělá. Ale i tam to někdy bylo o nervy. Bytový dům je tragédie. O SVJ už tu někdo psal. Humanitně vzdělaní lidé ? No to fakt teda ano. Lidé nechápou, že k domu patří i základy i střecha- když se rozpadnou základy, takže je v háji celý dům, když bude zatíkat střechou je v háji celý dům.
Příbuzná - předsedkyně SVJ chtěla vyřešit neexistující sušáky na prádlo stylem - sepíšeme co chceme, zámečník to vyrobí a necháme to zazdít. Odhadované náklady cca 5000 Kč. Obyvatelé si odhlasovali, že požadují výběrové řízení a pak došlo na to, že ho nikdo neumí zorganizovat, tak vymysleli, že se objedná u nějaké firmy udělání výběrového řízení, protože oni chtějí tu nejlepší cenu a nehodlají nikoho přeplácet. Myslím, že sušáky nemají dodnes ...
Náš barák je podobná tragédie.
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Marty »

To co se stalo s dnešní dĕdinou je důsledek kolektivizace 50 let a neduslédná transformace družstev po roce 89.
Obyvlatelé potomci sedláku jsou vykořenĕni bez vztahu k půdĕ, nesamostatní závislí na systému.

Fungujicí komunita je tĕch pár odvážných kteří se dali na soukromé hospodaření. Sám jsem sedlák tak vím očem mluvím. Není problém a kolega mi pujčí traktor za nĕkolik mil na dobré slovo a já jemu bude-li potřebovat. Jen jsme rozeseti široko po kraji, ale držíme při sobĕ a jsme sobĕstační, nekteří mají hektarů stovky, jiní desítky a nĕkteří jednotky ha.
Nejlepší připrava na PA je stát se sedlákem :beer
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od malajizva »

nechci nic říkat, ale nejsme na tom podobně?
09.01.2015 jsem v Praha a středočeský distrikt nadhodil, jestli: "máte chuť něco podniknout? Hospoda nebo střelnice?" ale nikdo se neozval... ach jo.

Osobně si myslím, že "připravená" rodina se 3 dětmi na polosamotě (můj případ) v případě rozpadu nemá moc šancí. Chce to mít pohromadě aspoň 3-5 rodin, aby vznikl rozumný počet lidí připravených do akce - obrana, údržba rozvoj atd...
Ale kde je vzít a nekrást?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Kapo »

Keď to tam máš polosamotu, kolko domov tam máš okamžite volných na kúpu?

Pozri, tu máš ponuku aj dopyt: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=3865

Ja som taktiež kúpil polosamotu. Jediný další dom na predaj hneď vedla kúpil velice dobrý priatel s manželkou tiež na trvalé bývanie. Dalších 9 domov v okolí ale na predaj nie je. Zatial. Tak je ťažko dalej rozširovať komunitu, a jedno či umelo, či prirodzene.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše:
Argonaut píše:Satelitní vesnice je panelák na ležato.
V odborném žargonu Urban sprawl. Ty naše ještě nevypadají tak hrozně jako ve státech, ale pomalu jim začínáme šlapat na paty.
Lidé se z vesnic do měst nahrnuli kvůli průmyslové revoluci. Pokrok v IT i moderní dopravní systémy částečně umožňují vrátit bydlení zpět do přírody. Ne každý Urban Sprawl je nutně špatný. Ostatně Urban Sprawl je pojem vynalezený lidmi, kteří nenávidí volný trh a kteří mají pocit, že se můžeme proregulovat ke světlým zítřkům. Správně zde byly zmíněny USA - k nejhorším projevům urban sprawl dochází tam, kde je regulací nejvíc. Ostatně i ony příšerné satelitní vesnice jsou důsledkem přehnané regulace, která najednou praskla a lidé se v rámci existujících regulativů a omezení pokusili naplnit své sny.
Satelitní vesnice jsou plné lidí, kteří ve skutečnosti touží po bydlení ve velkém bytě "v paneláku" s dostatečným parkovacím místem a trochou zeleně kolem. Oni nechtějí domek a už vůbec nechtějí zahradu. Postavili si obludné domy na miniaturních pozemcích, komunita tam nevzniká, protože jsou na sebe nalepení úplně jako v paneláku. Když máte nedostatek prostoru, toužíte po soukromí. Když máte prostoru dostatek, rádi se začleníte do komunity.

Na bojovníky proti Urban Sprawl pozor - jsou to v drtivé většině myšlením socialisti, kteří mají vznešené leč příšerné představy o tom, jak by lidé měli bydlet. A jejich představa optimálního bydlení se nepříjemně blíží koncentráku. Jejich argumenty se začnou rozpadat v prach, když po nich chcete reálná čísla. Když takového urbanistu konfrontujete s reálnými čísly, tak začne blekotat něco o suburbánním paradoxu, protože jeho ekonomické teorie nefungují - nejsou to ekonomové, jsou to architekti. Rádi kreslí, neradi počítají, velmi rádi argumentují náklady, které však neznají.

Přesunu ven z husté městské zástavby do zástavby přírodní reálně nic nebrání. Ochrana cenné půdy ? Schválně si spočítejte o kolik by kleslo množství dostupné půdy, kdyby úplně každá rodina bydlela v rodinném domku ... Ekonomika dopravních systémů ? Stačí cca 15-20 osob na hektar. Náklady na veřejnou správu suburbií? Je to levnější než provozovat centra měst a jen nepatrně dražší, než provozovat sídliště. Dopravní zácpy a příliš mnoho naježděných kilometrů ? Ani tahle teorie jim nefunguje. Už v 19 století si britský urbanista Orwin všiml vzorce S=pí*r^2 a správně usoudil, že když plocha města vzroste 4x, tak dopravní vzdálenosti vzrostu pouze 2x. A kdy vzniká dopravní zácpa, když je na stejné ploše hodně lidí, nebo málo ?

Satelitní města jsou funkčně tragická, ale to jsou mnohá sídliště a mnohá centra měst taky. Stejně jako mohly fungovat a uživit se vesnice, mohou fungovat i suburbie. Bohužel ideální rozpadlické bydlení je pro typického urbanistu jeho noční můra. On chce lidi narvat do paneláků, dešťovou vodu odkanalizovat, rybníky zasypat, lidem znemožnit jízdu autem, odpočívat máte v parku nebo v kavárně, soukromá zeleň je nepřípustná, koníčky jiní než stolní šachy nežádoucí - a v případě sebemenšího kolapsu systému lidem nezbude než pochcípat.
Odpovědět