Proč je budování umělé komunity hloupost?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Proč je budování umělé komunity hloupost?

Příspěvek od Fabulous »

Proč je budování umělé komunity hloupost?

Jako emeritní Rozpadík jsem se často setkával s intenzivní snahou budování jakýchsi samostatných komunit, či osad na zelené louce, které by měly fungovat v postapokalyptickém světě. Dlouho, opravdu dlouho jsem o tom přemýšlel a hovořil I s mnoha preppery a survivalisty. Několik stále začínajících, rep. hnijících pokusů o osadu jsem I navštívil. Poté jsem došel k jednoznačnému závěru:

Budování PA komunity (osady) od nuly je pitomost!

Proč?

Nechci sem psát sáhodlouhý elaborát, proto to shrnu spíše zkratkovitě v bodech. Body nejsou řazeny podle důležitosti, spíše podle toho, jak mě zrovna napadaly, takže omluvte případnou roztříštěnost myšlenek.

1. Proč budovat komunitu od nuly, když v ČR k 1.1.2012 existuje 4867 fungujících komunit do 1000 obyvatel? Tyto komunity se jmenují, světe div se, VESNICE! Jsou to plně funkční, víceméně nezávislé celky, které po staletí budovaly svoji infrastrukturu, struktury řízení, bezpečnosti, atd. Ve vesnicích jsou většinou zastoupeny všechny důležitá povolání, disponují veškerou důležitou technologií, historickou know-how a hlavně! Místní občané se důvěrně znají a umějí spolu historicky koexistovat. Tak proč budovat komunitu? Stačí se nastěhovat do fungující obce!
2. Bezpečnost potenciální komunity z hlediska polohy je v zásadě utopická záležitost. Nejlepší pozice v krajině jsou obsazeny VESNICEMI. Z hlediska lidských zdrojů se jedná opět o utopii. Je nemožné zajistit dostatečné množství kvalitních lidí, kteří budou schopni bránit chatky uprostřed polí.
3. Pocit sounáležitosti, sehranost a vzájemná tolerance nebude fungovat. Nelze sehnat dostatečné množství lidí se stejnými cíly, zájmy a dlouhodobou ochotou otročit ve prospěch celku. A začínat prakticky od nuly. I v tomto aspektu jednoznačně vede klasická VESNICE.
4. Odtržení komunity od okolí bude fatální. Obyvatelé zavedených VESNIC jsou a budou krajně nedůvěřiví k budování jakési chatové osady plné podivných lidí, kteří se vyčleňují z běžných struktur života. Budovaná komunita nemůže nabídnout fungující VESNICI prakticky nic smysluplného. Nakonec se stane obtížnou a na VESNICI závislou provincií.
5. Fašizmus a autokratická vláda bude ve finále jediným prostředkem, jak udržel lidi v takovéto komunitě a zajistit jakousi poslušnost a pořádek. Vzhledem k neexistenci zvykových, rodových a státně-zákonných pravidel u komunity postavené na zelené louce, bude vše vynucováno jinými – fašistickými prostředky.
6. Nebezpeční lidé budou ve finále zejména v komunitách, nikoliv ve VESNICÍCH. Díky vesnické samoregulaci vše bude fungovat přiměřeně dobře, na rozdíl od komunit, ve kterých bude zastoupena pestrá směsice lidí. Od nadšených snílků, polointeligentních fantastů, vyznavačů přírodního života, až po ušlápnuté a patřičně neschopné psychopaty, kteří podvědomě cítí svojí příležitost, jak získat moc a moci ovládat masu. Jak může tato směsice, která své vztahy buduje doslova od nuly, dlouhodobě fungovat?
7. Sekta – ano, to je správný název pro komunitu, která přežije prvotní nadšení. Protože jen na autokratických a sektářských principech lze takovou komunitu po jistý čas udržet. Ovšem díky vnitřnímu sektářství se komunita ještě více odtrhne od okolí a uzavře se do sebe. Tato nevratná spirála zmaru nakonec skončí zkázou komunity, rozvratem a násilím. V lepším případě po rozvratu komunity budou její zbytky a rozumnější obyvatelé přirozeně začlenění do komunity historické – VESNICE.

K tomuto tématu by se samozřejmě dalo napsat mnoho dalšího, ale chytrému člověku stačí těchto pár bodů a hloupému bych to asi nedokázal vysvětlit ani tlustou knihou.

A jaký z tohoto plyne závěr? Jaké je poučení a jakou nabízím radu a řešení?

JEDNODUŠE: Začleňte se do menší VESNICE, nejlépe té, ve které máte historické kořeny. Zlepšujte v ní svůj život I život ostatních. Připravujte se na horší časy a věřte, že podobně to po staletí dělají i ostatní vesničané. Snažte se dělat to, co umíte nejlépe a uvidíte, že jste zvolili tu nejjednodušší a nejlepší cestu k lepším, a zajištěným zítřkům.

Copyright: Fabulous - povoluji kopírování bez změny obsahu a s uvedením zdroje.

Edit: Změněn název a mírně doplněn text. Po upozornění na obsahovou správnost zaměněn text "vlastní" za "umělé". Doplněn první odstavec: ", či osad na zelené louce". V druhém podnadpisu doplněno: "(osady)"
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci, Fabulousi,

ano, toto je realistický pohled na věc. Každý z nás trvale vytváří svoji komunitu, jsou to vaše rodiny a jsou to vaši přátelé. V případě průseru nepřestane být lékař lékařem, zedník bude dál zedníkem a holič holičem.
Náš současný systém stojí na tom, že nám banky půjčí peníze jako směnný prostředek naší práce. Za to si část těchto peněz vezmou. Stát si pak od nás všech vezme daň za to, že nám tento směnný systém povolil. Respektive si vezme většinu těchto peněz. K čemu a jak efektivně je používá jiná otázka.

Když tento systém zkolabuje, první kdo ostrouhá, bude stát. Už si nevezme mé dvě třetiny platu v podobě daně. Proto pokud dojde k průseru, bude to státní moloch, který je tu právě k tomu, aby v okamžiku jakéhokoli průseru zalátal díry a opět nahodil motor ekonomiky, bez kterého ztrácí svůj smysl.

Nepotřebujeme stavět "prepperské" vesnice s vládci, ideology, podivnou strukturou a organizací.
Máme sourozence, rodiče, tety a strýce, bratrance a sestřenice, kamarády a kamarádky. To je naše komunita a na rozdíl "umělotin" je plně funkční, neboť již dnes má své respektované vůdce jsou to naši otcové a strýcové, má i své respektované ideology naše maminky a tety, a má i své členy, kterými jsme my.

Tento kmenový systém tu je po tisíce let a my sami jsme důkazem, že je funkční.
Naopak i ta nejdemokratičtější "prepperská" vesnice nebude nikdy nic jiného než mikrostát a my všichni dnes a denně vidíme, jak špatně tato struktura funguje.

Hezký večer
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od urbanwarrior »

Vnímám to docela stejně, snad jen s rozdílem, že ad hoc vybudovaná komunita v době rozpadu nebude mikrostát, ale jakási kasárna, naplněná kromě bojovníků "neproduktivním" přívažkem, složeným ze žen, dětí, starých lidí, zkrátka blízkých, kterých bude někomu líto ponechat vlastnímu osudu (myšleno nadsázkou, prosím :lol: ).
Vesnice má daleko lepší předpoklady krizi odolat (i historicky), ale je naprosto nezbytné na stávající stav vesnice nahlížet s co nejvyšší měrou objektivity.
Už dávno totiž vesnice nejsou,to co bývaly a zdaleka největším (a podle mně nejhůře řešitelným) problémem bude vrátit jí soběstačnost a samostatnost. Jak psal Fabulous, lidé tam spolu po generace žijí,ale rozhodně to neznamená, že spolu také vycházejí. Generace zpátky zakořeněné animozity a nepřátelství jsou na vesnici více patrné než kde jinde. Největší problém bude navrátit vesnici soběstačnost a udržet v ní alespoň trochu přijatelnou životní úroveň. Nestačí mít na venkově dům městského typu a bez jakékoli půdy, zahrady. Bohužel dnes není výjimkou vidět klasický venkovský statek, ale zcela bez potřebných polností,který obývá bohatý člověk, ale který ho naplnil superluxusními technologiemi až po střechu s vizí nulové spotřeby provozních nákladů. Nebo majitelé komunistických kostek s dvoumetrovými proužky anglického trávníku mezi domem a plotem. Za minulého režimu se často zastavovaly pozemky sadů a zahrad při vesnických statcích, protože se ušetřilo na pozemku,ovšem na úkor dnešní soběstačnosti. Každý, kdo žije na vesnici v domě nebo s majetkem, který vykazuje znaky "nesoběstačnosti" se již dnes musí zamyslet nad tím, čím se bude živit nebo čím bude v budoucnu komunitě prospěšný, aby v ní uspěl(resp. aby ho do ní vůbec přijali místní), zvlášť, když tam třeba nebydlí a dům užívá jako rekreační objekt. Musí plánovat, za co smění potraviny a čím bude topit, jakmile mu dojdou původní nebo stávající zdroje. Přechodné období, kdy se na vesnici pokusí přemístit hladové davy z měst, ukáže rychle klady a zápory v soužití i sociální rozpory v komunitě.
Další prioritou hned po zajištění soběstačnosti vesnice bude její bezpečnost a ochrana. Drtivá většina vesnic byla založena víceméně strategicky, ale po staletích strategická obranná místa dávno vrostla do zástavby a je nutné buď nalézt nebo uměle vytvořit nová. Přemýšlel jsem nad vojenskou mapou okolí "mojí" vesnice, kde vytvořit lesní záseky, kde vyhloubit směrem k blízké silnici příkopy proti těžší technice nebo vozidlům. Prošel jsem celé okolí vesnice s dalekohledem, abych si ověřil pásma přímé viditelnosti a do mapy jsem vypuntíkoval vhodná stanoviště k pozorování (ostřelování) přístupů k vesnici. Prostory přímé viditelnosti jsem si vyznačil do mapy. Jsou to jen neumělé nápady, nejsem vojenský plánovač, ale rozsah případných opevňovacích prací je šílený. Ve vsi je fungující zemědělské družstvo, soukromě hospodařící jsou už jen prťavci, převážná část stálých obyvatel jsou domkáři, většinou s různě velkými zahradami, a několik různých řemeslníků. Vyhlášená je obec včelařstvím. V PA se domnívám, že struktura bude zhruba stejná, ale kvůli absenci menších sedláků se bude hodně ze stávajících obyvatel dost těžko živit, resp. zapojovat do nových struktur, protože jediným reálným způsobem obživy bude zde chov drobného zvířectva, záhumenkářství a řemesla. Pro nádeníky bude relativně málo pracovních příležitostí. Zpočátku třeba budou pracovat na opevňovacích pracech, ale potom - co s nimi? A to ani nemluvím o současné nevalné fyzické kondici převážné části populace. Odlišnou strategií přežití na venkově možná může být rodinný statek na samotě, což je rovněž historicky ověřená varianta, ale současně daleko zranitelnější (zase méně na ráně) při napadení. Sociálně ekonomické hledisko také více nahrává tedy spíše vesnici, resp. malému městečku.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,
dovolím si nesouhlasit s názvem . Není to hloupost ale najivita .

bod 1) Vesnice není soběstačná , sice je to typická komunita ,ale není snadné najít tu do které se hodíte . Ani starousedlíci nejsou nadšení když se jim tam začne roztahovat nějaká naplavenina .

bod 2) Souhlasím utopie .

bod 3) Základ fungujícího společenství .

bod 4) Ano , doufám že to nezažijem.

bod 5) Musí bejt někdo kdo tomu velí . A co si budem povídat , diktátoři vždy měli tu největší moc . ( mimochodem jakáto že starana má suverené nejvíc hlasů v malích vesnicích ? :tmi )

bod 6) Nebezpeční lidé jsou většinou zoufalí lidé a ti budou ( a jsou ) všude .

bod 7) Bez komentáře .

Osobně považuju vesnice za nejlepší zpusob žití ( pro ještěrky ráj :) ) ,ale není to jen tak .



pro Milliho : první odstavec bych bezeslov podepsal . :nod

Ten druhý ale nikoliv , první kdo ostrouhá budou ti kdo jsou na státu závislí a není jich moc . Pak půjdou ti ostatní . ( ti co jsou na statu také závislí ,ale je jich víc . )

Opravdu nepotřebujem stavět prepperské vesnice , v podstatě by to bylo opovrhnutí vším co nám naši předci zanechali .
( Neříkejte že se vám v této době žije špatně ,jestli ano nebude to dobou )



Všem přeji hezké prožití svátků a správné vykročení do nového roku ;)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Rase »

Jo, termíny jako "hramonický život na vesnici", plné soběstačných a šťastných lidí je sice pěkný, ale vážně si myslíte že se do téhle zvláštní skupiny lidí dostanete tak lehce, nebo že vás přijmou mezi sebe ?! V současných vesnicích jsou hlavně lidé staří a lidé ve středním věku. Mladí lidé jsou ve městech, kde žijí svoje malé životy a do rodiště se vracejí jen na krátkou dobu. V současnosti vesnice vymírají a pokud v nich žijí produktivní lidé, tak v nich pouze žijí - pracují ve městech, kam dojíždějí. V žádném případě tedy vesnice nejsou samostatné. Je to takové mikroměsto, jen s omezenějšími zdroji (lidé se snaží žít jako jejich kolegové ve městech, se všemi vymoženostmi současné doby). Dobytek aby tam člověk pohledal... nezapomeň, že i když se do nějaké ideální vesnice přistěhuješ, neznamená to že se staneš jedním z místních. Vždycky budeš ty a tvoje rodina cizincem i kdyby si tam žil pět, nebo deset let - chybí ti kořeny (tedy pokud nepočítám vesnice v bývalých sudetech, tam jsou kořeny mnohel mělčí a snáze se zapadne). Pro mě je pravá vesnice o tom, že se vaše rodina už minimálně 150 let nesnáší se sousedy, kvůli jabloni která roste na pomezí obou pozemků. Exměšťák žijící v rodiné vilce za vesnicí se nikdy nemůže stát součástí "vesnice" ať se bude snažit sebevíc. Je to proces, ne že si řeknete, teď budu vesničan a všichni si z vás sednou na prdel. Celkově mi přijde zvláštní, že si myslíte že jsou vesnice potencionálně soběstačné - tady nejsme na ukrajině, tady jsou vesnice taková mikroměsta (nesamostatná, závislá na okolí). V případě průšvihu budou lidé na vesnicích v hodně podobné brindě jako my v městech (jen tam bude míň lidí, že ve městech - nic víc - byť je to velká výhoda). První dům který vesničané vyrabují bude dům "toho prachatého exměšťáka" co se sem před pár lety přistěhoval (je prostě poruce). Až následně se budou vesničané zabývat důležitými problémy, jako kde sehnat sakra jídlo :mrgreen:
ps. komunity nemá ani smysl zmiňovat - nejsou vázané k půdě (historicky) a rozpadnou se při sebemenší krizi
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Fabulous »

Máš samozřejmě ve velké (obrovské) míře pravdu, ale je to asi poslední možnost kam se vrtnout. Města ne-e, samoty ne-e, komunity/osady vůbec ne-e, takže asi nezbývá nic, než hledat tu správnou vesnici?

Znám místa a lidičky, kteří ten problém úspěšně řeší a vyřešili. A jak jsem ve svém názoru napsal - lepší začínat/pokračovat ve vesnici, než od nuly budovat něco s cizími lidmi.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Etranger »

Soudržnost v rámci vesnice je dávno minulostí.Doby kdy člověk nemající třeba vrtačku(přívěs,železa,doplňte si dle svého)šel k Frantovi na horní konec a ten mu to ochotně půjčil jsou dávno pryč.Dnes by milý Franta jen koukal jak na zjevení a pak odsekl že v marketu je vrtaček regál.
Na vsích-pominu-li místní jezedáky kteří díky práci spolu koexistují celý den-se žije stejně jako na předměstí.Sousedé se znají jménem,zdraví se ale to je vše.Ráno zmizí za prací do měst,k večeru se vrátí a prásknou za sebou dveřmi.
Netvrdím že je to všude stejné ale míst kde se udržují dříve běžné sousedské vztahy rapidně ubývá.
A souhlasím s Raseovým názorem že kdyby v PA neměli co do úst začnou se mydlit a rabovat navzájem.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Rase »

Jen sem chtěl říct, že ve většině vesnic se starousedlíci zaobírají (z našeho pohledu) pitomostma. V lepším případě jejich problémy vznikly nedávno, v tom horším se dědí z pokolení na pokolení. Není to dávno co sme prodávali zděděný pozemek na vesnici - kupec byl klasický exměšťák. Bylo zvláštní pozorovat jak místní sledovali jak během pár let na dříve zpustlém pozemku vyrostla vilka, garáž, bazén a kásný trávník. Zvlášť nápadné bylo, když domorodci kolem žili ve starých domcích udržovaných ve funkčním stavu snad už od přelomu 19.století. Nový majitel byl fajn chlapík, ale tak nějak vyčuhoval z místní bídy... závist je mocná věc. Upřímě vzato byli sme rádi že sme se toho pozemku zbavili. I když sme měli ve vesnici vzdálené příbuzné, nikdo z mé rodiny neměl tendenci se tam přesunout a postavit si tam vlastní dům - ani já. V těch horách to byl svět sám pro sebe, krajina krásná, ale domorodci byli povětšinou rodině provázaní (byť hodně vzdáleně) a snažit se tam žít - to raděj ne. Na den, týden, nebo dovolenou jsou vesnice krásná věc, ale žít tam...
Jak ale říkáš - měste - ne, samoty - ne, satelitní městečka - ne atd. Snad bych hledal nějakou vesnici bez kořenů, asi v bývalých sudetech, i tak by to nebylo jednoduché. Najít vesnici s pohodovými lidmi je jedna věc, najít ale vesnici s lidmi kteří vědí kdy zasadit brambory je věc druhá (o lidech vlastnící koně vhodné k práci ani nemluvě - koně na ježdění po asfaltkách nepočítám).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Maximus »

Najít fungující vesnici s příjemnými sousedy se rovná výhře jackpotu ve Sportce. Jak jsem psal v jiném vlákně, najít vhodnou vesnici je v současnosti hodně těžké a vyžaduje to velkou míru trpělivosti a štěstí, ale jde to ;).
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od bivoj »

Jak už napsal Etranger, Soudržnost v rámci vesnice je dávno minulostí. Loni jsme se na jednom čundru dali do řeči s majitelem místní hospody ve vesnici o cca 150-ti lidech a probírali jsme vztahy mezi obyvateli ve městě a na vesnici. Překvapilo nás, že ve vesnici byla jakákoliv kooperace, soudržnost či cokoliv obdobného takřka na bodě nula. Naopak, tenhle soused závidí tomuto novou televizi/traktor, tihle se zase hádají o půl metru plotu, tamten oborává pole víc než by měl, atp. Jedinej segment, kde to ještě jakž ktakž fungovalo byl místní hasičský sbor, ale to bylo tak vše.

Na druhou stranu si však myslím, že v případě PA by se tam ty lidi prostě dohromady dali. Z nutnosti, ale dali, protože přesto, že se v současnosti pouze "zdraví", tak v PA době by prostě spolupracovat museli a alespoň se všichni víceméně znají. A pokud by vesnice měla dobrého a schopného starostu, který by v takové době musel být nejen starostou, ale i přirozeným vůdcem, soudcem ap., tak je to rozhodně lepší místo pro život, jak velkoměsto.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od sigmark »

jako prakticky vesnican se muzu taky podelit.
nase rodna viska je v sudetech, naplavami jsou zde tedy vsichni. prarodice zde koupili dum v roce 58, coz uz je nejaky patek. protoze jsme sem ale pouze dojizdeli, pro mistni naplavy jsme naplavy :-)
mistni jsou vyberem chaluparu, zde bydlicich dojizdecu do zamestnani ve meste, mistni honorace, "degeneratu, nemakacenku a hulicu marijuany" (tyto posledni tri mnoziny se navzajem prekryvaji a tvori jiste pres 30% populace).
na poli socialnim zde panuje notny peer pressure a ti jednodussi se predhaneji, kdo bude mit vetsi barak, nejedna rodina se timto stylem zruinovala.
na poli politickem zde panuje boj o koryta stejny jako v krajskych mestech. slusni lide v obecni rade jsou prekriceni klikou "podnikatelu", kteri se tuto snazi dlouhodobe ovladnout a zajistit si vyhody pro sebe u svych pozemku. nekteri z nich za doby sveho panovani dosahli protazeni osvetleni/kanaldy az ke sve novostavbe. My, jako politicky neaktivni (s citlivym zaludkem) jsme cekali na kanalizaci 15 let.

vesnice uz davno neni ta bukolicka selanka, to spatne se sem natahlo z mest (prachy, prachy, prachy) a to dobre zlikvidovala zahranicni konkurence (sobestacnost, prvovyroba, soudrznost).
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od urbanwarrior »

Přesně tak. Vesnice už nejmíň sto let není ta z knížek od Klostermanna. Městský životní styl tam nepanuje posledních dvacet let, ale právě těch sto. Paradoxní je, že celou dobu, co se to praktikovalo, se to dávalo lidem jako výraz a důkaz pokroku. Jakmile dorazí krize, byť v light provedení, bude následovat obrovský šok. Stačilo by přestat na nějaký čásek vyplácet podpory v nezaměstnanosti a velká část v pohodičce žijících vesničanů by dramaticky prohlédla (aspoň ve vesnici, kde to znám :lol: ). Pro ně samotné bude velké překvapení, jak málo jsou soběstační. Dodnes slýchám, jak by byla vesnice v pohodě. Nebyla.
Nehledě na to, že se tam nepřijdou v době krize najíst jen zombíci z města, ale první přijde stát pro krmení pro své pochopy...
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Etranger »

Toto není jen v Sudetách ale napříč republikou-v podstatě v každé vsi vládne místní"mafie"se všemi atributy jen přizpůsobená podmínkám české vesnice.Rozdíly jsou jen v tom zda kápo(a v PA místní diktátor)je bohatý měšťan bydlící na vsi kvůli klidu nebo místní Venca Konopník se ZH přes rameno.
Osobně nevěřím v jakoukoli kooperaci mezi lidmi krom úzce provázaných rodinných či léty prověřených přátelských skupin.V případě rozpadu se stane člověk člověku vlkem,spolupráce obyvatelstva a la román Vteřinu poté je dle mého názoru selanka.To může fungovat v rozvětvené rodině či skupině přátel znajících se třeba několik desetiletí a zahrnujících 2-3 generace.Vesnice je příliš velká komunita aby se dosáhlo jednotnosti názorů a společných cílů.
Souhlasím i s tím že budování jakýchkoli komunit viz nedávno medializovaný případ je cesta do pekel.
Na druhou stranu je fakt že v PA je vesnice v rámci podmínek v ČR nejlepší možná volba.Město z jasných důvodů ne,odlehlá samota je dlouhodobě neuhájitelná takže jako nej varianta mi vychází odlehlá,ničím významná víska kde není nic co by eventuelně přitahovalo pozornost.Obydlená převážně důchodci či lufťáky z řad běžných městských lidí kteří se tam možná stáhnou.V takové vsi je větší možnost získat lidi ke spolupráci,navíc odpadají možné konflikty s nějakým adeptem na místního warlorda protože jediný chlap s kosou jste vy,případně vaši přátelé s kterými jste se na PA připravoval.Je-li v blízkosti vodní zdroj a les,velká sídla dostatečně vzdálená šance na přežití výrazně vzrostou.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od colek »

Vidím to podobně. :yes
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od plenty wolfs »

Etranger :yes :hand
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od sigmark »

amen sestro
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od Fabulous »

Já souhlasím s názorem, že v případě hrozícího nebezpečí se vesničané semknou a budou efektivně spolupracovat. Přirozenou a nenásilnou cestou vykrystalizují "vůdci". Nikoliv samozvaní ukřičenci, ale skuteční vůdci, které bude lokální společnost následovat jaksi automaticky.

Samozřejmě, ne vždy se to podaří, ne vždy je obec v jakž takž použitelném stavu, ale procentuálně bude úspěšnost obcí v PA oproti "komunitám" o desítky procent vyšší. Stále je z čeho vybírat, stále lze najít funkční obce, stále jsou v nich rozumní lidé. Jak zde řekl Maximus - jde to, stačí hledat.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od sigmark »

urcite je ve tvem hledisku merito pravdy. kdyby uz jen z hlediska pozice. nasi predkove nebyli blbci, a mista pro sva sidla si vybirali velmi sikovne, obvykle blizko zdroju vody, potravy. takze zakladat novou obec na zelene louce je nesmyslne z principu. faktem nicmene je, ze lide se obvykle semknou za ukricencem (davu prestava fungovat mozek, to je prokazane), ktery prodava jednoducha, uderna hesla, idealne s vnejsim nepritelem ( pokud neni treba vyridit nepritele vnitrniho, tedy treba i rozpadlika, ktery logicky proti takovemu urvanemu hovadu broji). jedina cesta ktera me napada je postupne cast vesnice vykoupit, osidlit rozpadliky, a prevzit moc v obci legalne(extremne financne a casove narocne). pokud by proti ukricenci pripadne vystupovala vetsi skupina nez jedna rodina, dav by to snaze rozkolisalo nez osamely hlas...
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od maci »

Dnes se žije na vesnici tak, že ráno odjedeš do práce a večer se vrátíš. \v sobotu posečeš trávník a v neděli si na chvilku oddychneš. Kolem mě všichni sousedi zrušili chov králíků a chov slepic má jen někdo. I já jsem je musel zrušit, protože ráno mizíš před pátou a večer se vracíš po šesté. Ještě obíhat králíky? Sice plánuji chov obnovit, ale skoro nemáš od koho sehnat páreček k založení chovu. Všichni tu dělají ve městě a ty co dělají v bývalém JZD, tak ty taky už dělají 12h šichty (přeci traktory za miliony nebudou v noci stát!) Vypnu proud a ve vesnici nenajdeš kloudnou lednici(sklep) - tedy tu starou, kde se v zimě navezl led a vydržel až do jara. Pytlů zrní tady taky moc nenajdeš. Dřív se dávalo jádro králíkům, dělal se šrot. Teď už tu maj jenom pá slepic a na to 2-3 pytle na rok stačí. Když budou všichni v PA době hladový, tak už chov asi neobnovíš, protože to radši lidi sní, než aby Vám dali něco k založení chovu. Vesnice už není co bývala.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Proč je budování vlastní komunity hloupost?

Příspěvek od plenty wolfs »

Klasická dedina zo svojím usporiadaním a štruktúrou zanikla už počas začiatku kolektivizácie a industrializácie po roku 1950. Veľa obcí bolo vymazaných z povrchu zemského v rokoch 1945 -1955 odsunom sudetských a karpatských nemcov, vytvorením vojenských výcvikových priestorov, výstavbou priehrad, priemyselných podnikov alebo napríklad aj vytvorením hraničných pásem... V rokoch 60tich a 70 odišlo z dedín veľmi veľa mladých a schopných ľudí do miest kde boli lepšie podmienky nájsť uplatnenie ako na dedine kde poväčšine bolo len JRD. Tradičné hospodárenie na pôde nebolo možné, ľudia obrábali len svoje záhradky prípadne záhumienky od JRD. Ešte v roku 1995 bolo v obci kde bývam v súkromných rukách cca. 80 kráv a 300 kusov oviec. na 500 domov celkom slušné. Pozostatok družstva mal cez 900 ks hd a 500 oviec. Dnes je v obci 10 kráv a 3 ovce u súkromníkov a kolchoz s.r.o. má kolo 100 ks hovädzieho dobytka bez trhovej produkcie mlieka. Sliepky, prasce a králiky boli voľakedy v každom dvore, kto ich nemal bol "podozrivý". Dnes je podozrivý kto niečo chová alebo pestuje. Namiesto záhradiek pri domoch sa pestujú trávniky a od jari do jesene hučia v jednom kuse kosačky. Stará generácia čo vedela hospodáriť na pôde buď nevládze pracovať na poli alebo už odišla do večnosti a z ňou aj cenné skúsenosti. V dedine vládne určitá skupina ľudí príbuzensky spriaznených napojená na finančné toky obce. Kolchoz s.r.o. má v prenájme skoro všetku pôdu od pozemkového fondu a keď chcete niečo čo máte na vlastníckom liste vydať tak vás pošlú buď do p--e alebo ak ste držiteľom väčšej výmery ako ja tak vám ponúknu pozemky buď totálne zarastené náletmi, neplodné plochy alebo niečo čo je na okraji katastra vo svahu z 10% sklonom. Kolchoz dostáva dotácie za kosenie polí- žiadna produkcia obilia, zemiakov alebo iných plodín... Za dotácie tajne skupujú cez nastrčených ľudí pôdu od odídencov, dedičov alebo nasávačov. Ponúkajú 1000 € v hotovosti za 1 ha čo je tu veľký peniaz.... Keby teraz nastala nejaká aj krátka PA situácia tak do týždňa je tu veľký problém.... Z 2000 obyvateľov v roku 1989 je dnes trvale pobytom cca. 1400 a z tejto hodnoty ešte asi 150 dospelých je trvale dlhodobo mimo územia Slovenska akurát si tu nechali trvalý pobyt. Práceschopné osoby pracujú v neďalekých mestách 10, 20, 40 km vzdialených a dochádzajú domov alebo vo veľkej väčšine chodia na 3-5 týždňov za prácou do ČR, Nemecka alebo Holandska... Veľa žien pracujú ako opatrovateľky v nemecky hovoriacich krajinách. Keď boli povodne v 2010 bol problém nájsť chlapa vo veku 16-60 rokov !!! Ani nie 50 ľudí vrátane dobrovoľných hasičov....
Odpovědět