Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Ibex »

jenže až vyrabujou souseda a popraví ho, tak pak půjdou stejně k tobě... Nebylo by přeci jen lepší se soudem domluvit společnou obranu a jeden kvér mu dát? Minimálně bude o jednoho střelce víc a navíc se rozloží počet útočníků na víc cílů.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Matěj »

Ale bylo by minimálně docela hloupé, kdyby tě soused zastřelil vlastním kvérem, když zjistí, že máš pár konzerv a on ne. :) jen taková úvaha.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Ibex »

je to riziko, vo tym žádná. Ale kdyby chtěl můj život za mou konzervu, myslím, že by mě sundal i bez kvéru...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Královák »

Z výše uvedených důvodů a diskuze pro mě plyne jedno - že ty Maxíkovy snahy o jakousi organizovanou teritoiální obranu mají smysl a měly by být plně podporovány nejen námi.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Krevel »

Při útoku na Izrael (prosím oprostěte se zde od politizování) se odehrál z pohledu rozpadu poměrně zajímavý příběh... kibuc Nir Am se asi jako jediný dokázal ubránit organizovanému útoku na svou komunitu a to v zásadě jen díky pohotovosti a připravenosti jediné osoby, která dokázala zorganizovat obranu... bohužel jsem nenašel nikde přesnější popis událostí, ale obranou komunity byla pověřena Inbar Lieberman, která zorganizovala obránce, pohotově rozdala 12 zbraní a následně se dokázali ubránit minimálně 20ti útočníkům (našlo se 20 mrtvých, ale útočníků bylo pravděpodobně více)... dávám to sem jako zajímavý příklad, že se komunita dá ubránit i s poměrně malou skupinou se základním výcvikem. Kdyby někdo našel podrobnější popis události tak ho prosím sdílejte.
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... Hamas.html
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Cep »

Tady je něco česky
odkazují se na tvůj odkaz, kde je obrana popsána jako aktivní s obsazení mstrategických míst, nastražením léček na přístupových cestách a "turned the tables on the incoming forces" - pro mne nepřeložitelné, na umlácení teroristů stoly nevěřím ...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od cipis »

To je něco v tom smyslu, že rozdala jinak karty, než zamýšleli teroristé.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od vrb »

Tento scénář je pro nás nepoužitelný.
Podle článků zorganizovala obranu předem a došlo i na přepady a protiútoky proti bojovníkům Hamásu.
Za tohle by u nás šla sedět celá ta ozbrojená skupina z kibucu. Normální vražda.
To by muselo být takové PA, aby přestala existovat zákonnost. Pak ano, ale zase by se asi nebojovalo proti pár sebevražedným fanatikům.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od bivoj »

Cep píše: 16.10.2023 15:15 ..."turned the tables on the incoming forces" - pro mne nepřeložitelné, na umlácení teroristů stoly nevěřím ...
"Turn the tables" je idiom:
https://dictionary.cambridge.org/dictio ... the-tables

A v článku použité "turned the tables on...":
https://dictionary.cambridge.org/dictio ... -tables-on

V překladu "Změnit situaci tak, abyste nyní měli výhodu nad někým, kdo měl předtím výhodu nad vámi."
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Krevel »

Nerozumím co je na tom nepoužitelného... tohle vlákno se věnuje tématu zda je možné ubránit vesnici proti přesile a zde se tak jednoznačně stalo a to měl útočník výhodu ve formě momentu překvapení a nastalém chaosu... bránit vesnici jakoukoliv formou v době právního státu je asi úplně liché a tedy možné jen v době války nebo rozpadu... velikost útoku, který nebude organizován přímým vojenským vedením a bude mít více než 20 útočníků je podle mě nerealizovatelný v jakékoliv době a situaci, protože se to prostě nedá efektivně řídit, to je poučení z mnoha válek a konfliktů, proto jsou také armády organizované do družstev, čet, rot, praporů atd.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od JOBU »

Pokiaľ bude tých 20+niečo útočníkov v nevýhode cudzieho prostredia, prípadne že nejakú tú protiobranu vôbec nečakali, tak to vie rozhodiť sandál poriadne. Samozrejme pokiaľ ich nebude 100 (napríklad)...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od cipis »

vrbe, nezlob se, ale to je přinejmenším děsný žvást.

Nutná obrana je nejen proti trvajícímu útoku, ale přímo hrozícímu. A v momentě, kdy vím, že okolo vraždí občany, tak je takováto obrana též nutnou obranou. Žádná vražda. Za tohle by si ani u nás nikdo sedět nešel ...
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od PaF »

vrb píše: 16.10.2023 17:02 Tento scénář je pro nás nepoužitelný.
Podle článků zorganizovala obranu předem a došlo i na přepady a protiútoky proti bojovníkům Hamásu.
Za tohle by u nás šla sedět celá ta ozbrojená skupina z kibucu. Normální vražda.
To by muselo být takové PA, aby přestala existovat zákonnost. Pak ano, ale zase by se asi nebojovalo proti pár sebevražedným fanatikům.
Sorry, ale to je alibistický nebo možná i zbabělý přístup. Myslím, že v realitě, kdy by ti někdo vrazil flintu do ruky a řekl, že tudy kolem tebe se nikdo k ženám ani dětem nedostane, bys s tím neobstál ani sám před sebou.
Nemyslím, že by to u nás vedlo k postihu, ale i kdybych zachránil takovou akcí jedno dítě, trest přijmu...

A nepleťme se, že se něco podobného nemůže v realitě stát. Stačí pár zfetovaných agresivních idiotů, kteří zkusí napadnout třeba chatovou osadu.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od vrb »

Ok beru, byl to trochu výkřik do tmy ode mě. Asi z rozpaků na rozdílností situace tam a tady.

V PA, by asi nejdřív ostřelovači výrazně zredukovali obránce a pak by teprve nastoupil kanonenfutter na zteč. Už se to tu probíralo ze všech stran.

AD feťák terorizující chatovou osadu dle současného práva :
Smržov 2020:

V roce 2020 však Smržovem na Jindřichohradecku, který má něco málo přes sto stálých obyvatel, otřásl konflikt, který skončil zastřelením muže. I v současnosti je toto téma aktuální, protože začal proces s policistou, který v srpnu před dvěma roky v chatové osadě u rybníka Dvořiště zasahoval.
https://www.denik.cz/krimi/smrzovsti-st ... a-202.html
https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/z ... zpravy_khr
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od PaF »

No tenhle případ není o tom, co jsem komentoval. Je to pouze podobnost náhodná - feťák a chatová osada, jinak nic. Fakticky zřejmě neútočil a už vůbec ne se zbraní, nedej Bože střelnou. Z těch novin to vypadalo fakt na stresovou reakci policisty. Pochopitelnou, možná i omluvitelnou, ale asi fakt nepřiměřenou. Viděl jsem několik zásahů Policie i měšťáků proti agresivním lidem a nikdo z nich ani nevytáhl pistoli. 1x sprej, 1x teleskop, zbytek jen chvaty...
Ale navíc stejně nevíme, jak ten policista dopadl, byl odsouzen?
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od Cep »

bivoj píše: 16.10.2023 17:15 ...
"Turn the tables" je idiom:
https://dictionary.cambridge.org/dictio ... the-tables
Díky. Zkusím si adresu toho slovníku zapamatovat :-)
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od JOBU »

Klobúk dole pred nimi. Predpokladám, že po skončení toho bordelu dostanú aspoň patričnú poctu.
lz1
Příspěvky: 65
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvek od lz1 »

Značne blbá situácia; keď sa neomalene vyjadrím, aspoň je prinajmenšom jasné "kto je kto"...

Podstatne blbšia situácia je načrtnutá v hypotéze:
https://www.naturalnews.com/2024-03-06- ... ctory.html
resp. v čekom preklade:
https://pravyprostor.net/dva-scenare-ka ... ova-vyhra/

Nazval som to hypotézou, pretože slovo "analýza" alebo "prognóza" mi príde príliš silné/neadekvátne. Som si vedomý faktu, že uvedený zdroj nie je pre časť miestnych diskutérov považovaný za relevantný/dôveryhodný/akceptovateľný/doplňme si čo len chceme, každý má právo na svoj názor. Ale: sme tu fórum o rozpade a aj toto vlákno rieši hypotetické situácie rozpadu. Takže v hypotetickej rovine, takáto situácia prináša neistotu, chaos, stavy pripomínajúce zlý film, atď. pretože tu by často nebolo jasné kto je kto; prináša to veľa rizík nesprávneho vyhodnotenia situácie, osôb, atď. Rozpad ako vyšitý... Ja len dúfam, že sa nenaplní ani tam, a že v našich zemepisných šírkach to ostane len na úrovni mentálneho cvičenia typu "čo keď"...
Odpovědět