Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Hdm »

http://www.thedailysheeple.com/why-you- ... per_022013

ty příklady dvou rodin jsou IMO docela realistcké.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

zajímavé video k tématu . Deset let zkušeností s komunitním způsobem života - p. Budka
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... x2BxobVQ#!
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od PIPboy »

Tak mě napadá, že po totální apokalypse jako ve filmu Pošťák by malá zastrčená vesnička nebyla nejlepší volbou. Větší obec má více rukou a zbraní než malá přestárlá vesnička. A vzhledem k větší koncentraci obyvatel i menší obvod hranic k bránění.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Karlos »

Má to dvě strany mince jako vše... méně lidí se vždy lépe domluví než více, zastrčená nenápadná vesnička mimo hlavní tahy má šanci že po kritickou dobu než se zdrchá bude ušetřena drancování měšťáků... atd.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Dagobert »

Jojo, klasicky dvousečný. Víc rukou je taky víc žaludků a zadků, takže krmení a odpady. :-) Ono se stačí podívat, jak to bylo cca 200 let zpátky, kolik bylo potřeba půdy a lidí na uživení populace před nástupem mechanizace a průmyslových hnojiv. A tak cca 400-500 let zpátky byla největší města u nás velká na cca 10000 lidí, víc se těžko zvládalo po hygienické a logistické stránce.
Netuším, jaká je ideální velikost takovéto komunity. V minulosti to bylo cokoliv od desítek jedinců do desítek tisíc.
Berchmans
Příspěvky: 28
Registrován: 14.08.2014 20:33
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Berchmans »

Myslím, že jakkoli velká komunita může přežít, nelze říci, že by jedna byla horší než jiná. Taky dost záleží na její struktuře - převážně vojenská komunita (v podstatě gang) bude někde jinde než převážně sedlácká s několika ozbrojenci. Závisí i na tom, jaké bude mít odborníky, přístup k surovinám, zásoby atd. Závisí i na tom, jaké byly předchozí vztahy. (Rod je spolu přece jenom svázaný jiným způsobem, než vesnice, která je už tři sta let ovládaná spory o tom, čí kráva se napila z čí louže.)
Nicméně každá velikost komunity vyžaduje jinou strategii - strategii výroby i boje. A s tím souvisí i ostatní parametry.
A dost pochybuji o tom, že po Rozpadu se budou komunity vytvářet podle počtu, spíš prostě vzniknou a počet bude víceméně daný. Žádná reálná komunita po Rozpadu nebude "nejoptimálnější", každá bude mít spoustu výhod a nevýhod. A bude se s nimi muset naučit pracovat.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Maximus »

Optimální komunita pro konkrétní PA situaci se "vyprofiluje" na základě osobního pečlivého výběru, který je ale z velké části podřízen teorii chaosu a bohyni Fortuně :lol:.
NotorMotor
Příspěvky: 15
Registrován: 27.06.2015 12:54
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od NotorMotor »

Zdravím všechny. 40let života v Praze 10 let na vsi (90obyvatel).
Pokud nastane rozpad, lze předpokládat že nastane konec dodávky elektřiny. Města jsou do jednoho měsíce mrtvá, v důsledku množství odpadů, fekálii apod. Nebude možno zakoupit vůbec nic, potraviny, vodu pohoné hmoty atd. Tedy předpokládám, že nastne přesum lidí na venkov. Ty se asi rozdělí na ty co se budou chtít začlenit a ty co budou rabovat. Domnívám se, že 90% zbraní je na vesnicích (myslivci). Jak jsem poznal vesničany, ty se "opevní" a budou se sažit bránit svůj majetek, do roztrání těla a určtě se nedají na pochod. Ted´je důležité k jakým zbraním se rabující skupiny dostanou? Vojenské sklady, policejní ? Dále lze předpokládát, že budou mít nulové zkušenosti se střelbou. Tak to vidím já. Zdravím všecny N.M.
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od LuVa »

NM: Vrstvis na sebe radu predpokladu. Konkretne:

Pokud nastane rozpad, lze předpokládat že nastane konec dodávky elektřiny.
...zalezi na tom, jaky typ rozpadu

Města jsou do jednoho měsíce mrtvá, v důsledku množství odpadů, fekálii apod.
...jak to vis a jak jsi vypocital prave jeden mesic?

Nebude možno zakoupit vůbec nic, potraviny, vodu pohoné hmoty atd.
...zalezi na typu rozpadu.

Tedy předpokládám, že nastne přesum lidí na venkov.
...masivni? Proc? Predpokladas, ze na venkove bude v tu dobu nejak zasadne lepe ve vetsim meritku, nad ramec pripravenych rozpadliku?

Ty se asi rozdělí na ty co se budou chtít začlenit a ty co budou rabovat.
...asi. Jak jsi na to prisel? Prave na takove deleni na dve skupiny.

Domnívám se, že 90% zbraní je na vesnicích (myslivci).
...ja to nevim, ty se domnivas. Nejake zdroje?

Jak jsem poznal vesničany, ty se "opevní" a budou se sažit bránit svůj majetek, do roztrání těla a určtě se nedají na pochod. Ted´je důležité k jakým zbraním se rabující skupiny dostanou? Vojenské sklady, policejní ? Dále lze předpokládát, že budou mít nulové zkušenosti se střelbou.
...nemam chut dal komentovat.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od sigmark »

NM četl vteřinu poté. to z toho celkem jasně vyznívá. jinak je to dost naivní postoj, samozřejmě, jestliže je takhle monotematický
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od bacil »

Mysím, že v "biblích" rozpadu, ať už srbské, argentinské nebo ukrajinské, je vše opsáno z praxe moderní doby.

Mám to vytištěné, takže hledejte, první dvě na freepub, třetí je myslím někde zde:

Urban Survival - TIpy a rady z války
Jak přežít ekonomický kolaps - poučení z Argentiny
Ako prežiť v podmienkach občianskej vojny na Ukrajině

No aby to nedopadlo tak, že všichni budou mít přečerpávačku na zapalovače a jídlo nikdo...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Patrol »

Zdar, jsem tu na fóru nový, ale nejsem nováček v tomto způsobu smýšlení. Když jsem to tu tak pročítal, tak komunita v mém okolí má možná lepší podmínky, než většina zde diskutujících, ale nemám ty zkušenosti, a načtené a doladěné detaily.
Bydlím v baráku na samotě, který je vstupní branou do údolí obehnaného kopci a skálami. V údolí je osada, kde bydlí další část rodiny a několik přátel s podobnými názory.
Před časem úplně náhodou(po několika sklenkách vína:-)) přišla řeč na potenciální připravenost. Než vyšlo slunce bylo všem jasno. Máme komunitu, která je již nyní v mnoha ohledech připravena. Téměř všichni včetně žen jsme si udělali zbrojáky, a pořídili něco dle vlastních možností. Já jsem se dokonce dal k myslivcům a musím říct, že mě to docela chytlo. Všichni tak nějak průběžně vytvářejí další a další kroky k soběstačnosti, sebeobraně a nezávislosti(sklep, studánka, vykopání rybníku, chov dobytka,náhradní zdroje energie,...). Máme i bezva sestavu profesí, které zaštítí téměř vše. Nikdo to ale zatím neřešil úplně do detailů, takže bych si docela rád promluvil s někým, kdo už je dál, kdo by mi třeba poradil, na co jsme ještě zapomněli. Osobně jsem přesvědčen, že jedinec nezmůže nic, ale v připravené komunitě jsou šance mnohem lepší.
Nechci vše řešit úplně veřejně, tak bych dal přednost komunikaci v soukromých zprávách, přes email, nebo osobním setkáním.
Budu moc rád, pokud bude někdo zkušený ochoten o tom se mnou diskutovat. Taky si myslím, že v případě kolapsu je dobré vědět, jak daleko je třeba podobná komunita. Nespěchá to, nemyslím, že bude kolaps zítra, ale je dobré být připraven. :lol:
Patrol
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Count »

Podobné věci řeší hodně lidí, tak proč to skrývat do SZ, pokud nejde vyloženě o citlivé informace. Máš dotaz, dej ho sem. A uvidí se, co kdo přidá. Také to řeším.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Patrol »

Řekl bych, že jde celkem o citlivé informace. Pokud chci hledat mezery, musím popsat detaily ohledně osob, zdrojů, lokalit, materiálu... Kdyby šlo jen o mně, tak se klidně trochu odkopu, ale nejde. Pokud narazím sám na konkrétní dotaz, tak se samozřejmě zeptám, ale já bych rád mluvil s někým, kdo to má taky řešeno jako komplexní řešení nějaké lokality, kterou je ta komunita v případě kolapsu schopna dlouhodobě udržet.
Měl jsem kamaráda, kterej sloužil v Jugoslávii a popsal mi několik zajímavých detailů, které je potřeba v takových situacích brát v potaz. Bohužel už je po smrti, ale tím víc jeho rady neberu na lehkou váhu. Jedna z nich byla i, že čím míň lidí ví kde jste a co máte k dispozici, tím lépe. ;)
Z konkrétních dotazů mě trochu trochu vrtá hlavou situace, kdy je vyhlášena mobilizace. V takovém případě je ve vyhlášce obvykle odevzdání legálně držených zbraní a odliv části bojeschopných jedinců z komunity. Je fakt, že značná část našich jsou šikovní lukostřelci, ale to se dá nouzově využít spíš pro lov, než pro obranu. Tohle je ale taky spíš téma k soukromé diskuzi, než na internet. :x Takže leda dotaz na alternativní zbraně a pasti pro obranu území.(Ale na to by asi stálo za to založit vlákno jinde a sem hodit jen odkaz.)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od cipis »

Kolikrát tu tohle už bylo?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od the.marek »

:roll: Asi tak Cipis...

Tak proč jsem proboha lezeš, kdy jsi tajemnej, jak hrad v Karpatech a vlastně sem nechceš ani nic psát...

Jsi tady ani ne 2 dny a čekáš, že ti tady lidi budou psát SZ a odkopávat sami sebe? Naivko... Důvěra se nevybuduje přes noc...
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Kapo »

Už sa tu rozoberalo toho naozaj vela. A dá to prácu všetko prečítať. Nečakaj však, že tu nájdeš dákeho osbného trénera a poradcu. /asi by si aj našiel/ Je vhodné si zachovať svoju anonymitu, a nebáť sa kecať o všetkom možnom, v medziach zákona :)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Hohepa »

Patrol píše:Řekl bych, že jde celkem o citlivé informace.
sakra chlape tak nějak nevim kam tě zařadit.
Tady jsi tajemný, jak ten hrad v Karpatech a hned svým pátým příspěvek tady na foru
na sebe a své příbuzné práskneš všechno viz: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 46#p113546
takhle to dopadá, když má někdo rychlejší klávesnici než hlavu
Nechceš si tu svou zdejší komunikaci trochu probrat a promazat ?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Kapo »

Toď som mu to radil, pri druhom príspevku. :D
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Proč je život v komunitě jediná rozumná možnost přežití?

Příspěvek od Patrol »

Nemyslím, že bych byl tajemnej jak hrad v Karpatech,spoustu věcí jsem ochotnej probírat veřejně, a naopak rád poradím,v tom v čem se vyznám já, ale čekal jsem spíš, že se třeba ozve někdo, kdo to řešil víc ze široka, než jen svůj batoh, a kdo by si třeba sednul u stolu a probral to. Začít hned psát, podrobnosti jaký mám plány mně přišlo zbytečný,když ani ty plány nejsou ještě hotový, a taky jsem nechtěl vypadat jako někdo, kdo vás sem přišel poučovat. Nečekal jsem, že mě hned hromadně sjedete jak malýho fakana, že se mi nechce psát všechno. Kdybych tady začal všechno hned popisovat, tak z toho stejně nikdo nebude moudrej, sám v tom mám bordel.
Odkaz na tu 3D střelnici jsem sem dal právě proto, že si myslím, že každej kdo trochu řeší způsoby přežití by měl mít alespoň základní zkušenosti s používáním luku. Tchán to neprovozuje pro výdělek, ale jako koníček v důchodu, a těžko někde něco podobnýho najdete.
Ano, jistě je tam podrobně lokalita, kde bydlím a dokonce jsem lidi tady z fóra pozval, ať zdarma campujou na mojí zahradě, ale právě proto si myslím, že kecy o tajemnosti jsou zbytečný.Vzhledem k tomu, že naše pozemeky lukostřelcům poskytuju i při závodech a jsem dost společensky činnej, tak svou polohu stejně neutajím. :lol:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět