Děti

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Děti

Příspěvek od PaF »

Ve výše uvedeném článku je dost podstatný nesmysl... V ČR nejde vyloučit dítě z povinné školní docházky za žádný přestupek. Dokonce ani dočasně, na pár dní..., jak to umožňují některé západní systémy.
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Děti

Příspěvek od Poustevnice »

Nedá mi to a musím zavzpomínat na svoje dětství, kdy jsme stříleli jako parta dětí ze vzduchovky do terčů, a to prosím bez dozoru rodičů, jenom jsme si dovolili půjčit vzduchovku. Už jako děti jsme věděli, že je to zbraň a musí se s ní umět zacházet. Jelikož jsme chovali králíky, husy, kachny, tak jsem od mala byla přítomna cyklu zrození - úmrtí. Brzy jsem začínala samostatně vařit, což se neobešlo bez nějakého toho říznutí, ale to musí být. Jak jinak se naučit zacházet s nožem?! Tak asi ve druhé nebo třetí třídě jsme při výtvarné výchově stříhali "normálníma" nůžkama se špičkou, žiletkou jsme škrábali obrázky do tuše, tu žiletku jsme si museli šikovně obalit papírem, aby nám to neprořízlo ruku....
Když měl náš syn asi 5 let velmi zatoužil po vlastním zavíracím noži, a jelikož jsem prý matka Herodeska, tak jsem neváhala a jeli jsme jednoho slunečného dne na výlet do Poděbrad, kde si syn vybral červený zavírací nůž za 300 korun, což bylo na počátku 90. let docela dost peněz. Ale viděla jsem, jakou měl radost, když jsme vkročili do prodejny zbraní a mysliveckých potřeb, jak s třesoucím se hláskem požádal o ten červený....jo, už je to skoro 17 let....
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Děti

Příspěvek od Poustevnice »

Dostal poučení, že řezat se musí "od sebe" a při řezání musí sedět nebo stát a kus borové kůry - chtěl se sám od sebe naučit vyřezat lodičku. Samozřejmě se asi za 5 minut řízl, ale jak byl natěšený, tak to ani nevnímal :chuckle .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Děti

Příspěvek od bivoj »

Co se týče téma děti a práce s nožem, je na to mnoho názorů i možných postupů. V 5ti letech už dle mě dítě může dostat svůj první nůž, pokud ovšem to dítě není panelákový bubliňák. Velkou výhodu mají děti rodičů kteří jezdí pravidelně do přírody a bezpečnou práci s nožem dítěti ukazují a vštěpují od mala. Děti trampů, brané na vandry, potlachy ap., mají nezanedbatelnou výhodu. ;)

I tak je vhodné dítěti dát jako první nůž ne úplnou "břitvu"; nůž samozřejmě nesmí být tupý, ale musí být naostřen tak nějak "akorát" úměrně tomu, co s ním dítě bude dělat. Také typ, velikost a váha nože musí být úměrný věku, zručnosti a zkušenostem dítěte. Já osobně nedám dopustit na starou klasickou "rybičku" a ve stejném duchu to řeší všichni mí přátelé s dětmi. I s obyčejnou rybičkou se dítě naučí krájet, vyřezávat atp. Pokud pak bude mít potřebu a přání (a rodič vidí, že dítě s nožem umí bezpečně manipulovat), nic nebrání koupit mu už "opravdový" nůž, ať už zavírák či něco s pevnou čepelí atp..
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Děti

Příspěvek od sigmark »

nůž ostrý být musí, už proto, že tupým nožem se zranění hůře hojí.
ale co si budeme povídat, kdo z nás se neřízl? děti mají svou hlavu a právě to zranění jim objasní, že je nutno ten nlž taky respektovat, protože při špatném použití může být nebezpečný. názorná ukázka a uvědomění si chyby je účinnější než hodinová instruktáž ( čímž nikoho nenabádám, aby si říznul do dítěte, pochopitelně!)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Děti

Příspěvek od bivoj »

To samozřejmě vím, proto uvádím že nůž musí být naostřený, ale taky uvádím, že tak akorát. Dávat dítěti do ruky ostří obtažené na koženém pásku které holí, a řeže už jen při špatném pohledu není zrovna optimální, zvláště pokud je to jeho první kontakt s nožem. Takže ano, naostřit tak aby nůž řezal a byl ostrý přiměřeně k věku a schopnostem dítěte.
odpadlik
Příspěvky: 140
Registrován: 19.12.2012 14:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy

Re: Děti

Příspěvek od odpadlik »

Vývoj v Evropě:Lotyšsko
"Kouříte v přítomnosti dítěte? Sexuálně ho zneužíváte, rozhodl parlament"
http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/ ... parlament/

"Kouření v restauracích a barech se v Lotyšsku dostalo "mimo zákon" již v květnu 2010, později některá města zakázala i kouření na balkonech a v otevřených oknech a teď mají přijít na řadu i domácnosti.

Lotyšský parlament schválil novelu protikuřáckého zákona, do níž se dostal paragraf o trestní odpovědnosti rodičů za kouření v přítomnosti dětí. Autoři novely zdůrazňují, že zákon neznamená automatické odebrání dětí z rodin kuřáků - nové paragrafy prý mají pomoci lidem uvědomit si, jak moc kouření škodí zdraví, a přimět je více myslet na zdraví potomků. Zákon ještě musí podepsat hlava státu, píše web ČT.

"Škodlivý zlozvyk se staví na úroveň domácímu násilí, sexuálnímu zneužívání a jinému zacházení, které může ohrozit zdraví či život dětí," poznamenal internetový deník gazeta.ru.

Nápad vzešel ze sdružení lotyšských lékařů. Jeho šéf argumentuje tím, že rodiče, kteří si neuvědomují nebezpečí tabákového dýmu, obvykle mají i jiné problémy, včetně alkoholismu a narkomanie. Nepřiměřenosti "zločinu a trestu" se ovšem obává i ministerstvo spravedlnosti."

To je tedy argument, co na to říct? Snad jen: Snad to nedorazí k nám.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Děti

Příspěvek od sigmark »

taky si všimni diskusí pod takovými články, na idnesu byla velice výživná fašistická agitka
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Děti

Příspěvek od Karlos »

Jedna momentka z čundru... sotva se mu jedny bolístka zahojili, vytvořil si nová (konkrétně tato dokazují, že druhoválečné hraniční zátarasy jsou funkční i po 70ti letech). No kdyby je člověk nevaroval tak neřeknu... :)
sikula.jpg
sikula.jpg (45.82 KiB) Zobrazeno 26364 x
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Děti

Příspěvek od miculas »

A nebyl sám... :D
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od achopsalista »

pamatam uz od mala ake to bolo super chodit s rodicmi do prirody,
nasich malych ked dorastu chceme dat do skautu, myslim ze na to maju vlohy.
len dufam ze nebudu blbnut ako kedysi ja. ono zasa behat stale po doktoroch nieco zasivat tiez nieje ziadne terno...
inak pekne kolena ;)
Rusák
Příspěvky: 23
Registrován: 28.07.2014 13:38
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od Rusák »

Dobrý den, možná budu mluvit lehce mimo mísu, ale dle mého je důležitá i věková skupina teenagerů. Je pravda že už moc aktivit s rodiči nepodnikají, a jediné zábavné věci jsou sedění u FB, a chození se opíjet. Já jsem z vesnice ze západu Čech, a mě osobně je 16 let. Máme u nás takovou mládežnickou skupinu. Hrajeme airsoft, zajímáme se o přírodu, bushcraft, survival, ale i o krizové scénáře.... Hodně pozoruji že by hodně našich vrstevníků nedokázalo rozdělat oheň s suchým dřevem a se zapalovačem, natož s firesteelem....
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Děti

Příspěvek od Rase »

Rusák: bude to znít hloupě ale mě je 26 a velká část mých vrstevníků je ráda když naštípá dřevo na oheň.
Občas ukazuju kamarádům jak se otvírá pivo sekyrkou, jak se ostří klacík nožem a jak se jinak pracuje se sekyrou a nožem. Zní do dost ujetě ale dost lidí je z rozvedených rodin a prostě jim určitá výchova chybí (a to ani já nejsem nějaký superpán, spíš obyčejný jouda) :D
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od Nightmare »

Obě děti mají cca od pěti nůž... Pořežeš se? Bude to bolet... A hle, funguje to...
P.S. Ale bejt jsem u toho nechtěl... :-D
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Děti

Příspěvek od Terminated Account »

Mládež bych v žádném případě nepodceňoval. Myslím, že objektivita jde stranou a každý vidí spíše to co chce vidět. Každá generace vyniká něčím jiným. Společné mají však to, že se dokáží přizpůsobit a tvořit dále podle nových "pořádků". Každý soudí podle prostředí ve kterém se pohybuje a podle svého filtru vnímání světa. Kdybych měl podle svého pohledu zaškatulkovat celý svět, byl by plný šikovných mladých lidí s velkou perspektivou a skvělých rodičů.

Vidím denně lidi, kteří žiji v očekávání katastrofy a nedokáží už mluvit o moc dalších věcech, Vidím lidi topící se v minulosti a ve svých myšlenkách neschopný se pohnout z místa. Vedle nich vidím lidi, plné optimizmu s chutí budující život vlastní rodiny. Je každého volbou kam chce a je schopen patřit. Pravdou je, že největší limity jsou pouze v naší hlavě. Proto záleží velmi na tom, jaké limity utvoříme ve svých vlastních dětech.
Rusák
Příspěvky: 23
Registrován: 28.07.2014 13:38
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od Rusák »

A zajímal by mě tvůj názor na mládež mezi Vámi jako osobami cca 25-? Co si myslíte o teenenegerech, jaký je Váš názor a ně? Jako na ,,rozpadlíky začátečníky" ?
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Děti

Příspěvek od k.vancura »

To Rusák: Hele, ono to s těmi teenagery je trochu složitější. Sice se tím všeobecně míní asi období puberty??? je to míněno spíš jako stav mysli, než určité věkové ohraničení (alespoň já to tak beru - je mi 35 - pro upřesnění).

Znám lidi, kteří v 15, 16 letech jsou de facto hotoví lidé, už s pevnými názory na svět (a dlemého názoru i správnými), kteří už něčeho dosáhli, pravda, hlavně je to v nových technologiích, ale znám i pár kluků v tomhle věku, kteří jsou hodně dobrý se železem a co s kladivem na kovadlině umí udělat je neskutečné (ok, je to asi jednostanný pohled, protože se ve velných chvílích v týhle komunitě pohybuju), na druhou stranu znám i pár lidí mýho věku a starších, které bych se nebál nazvat puberťáky se vším, co k tomu patří, tedy nevyhraněný názor na svět, nestálost názorů, vrtkavost až vrtošivost, neustálá touha být v opozici ke všemu a všem a pr praktický život k ničemu (na druhou stranu je zvláštní, že tihle lidé jsou v dnešní moderní společnosti dost na vrcholu, jsou hodně dobří v tom co dělají - finančnictví, IT a vydělávají i docela horentní sumy). Jsou to v podstatě takové velké děti, kterým zase právě jejich řekněme nevázanost umožnila nové myšlenky, proudy a možnosti, kterých se chytili, ale zaseza to spadli právě do pasti peněz díky své nevyzrálosti a finanční nezávislost jim umožňuje nedospět.

Jinak, podle mě, čistě z pohledu věku, člověk ve svých -nácti je daleko tvárnější a přizpůsobivější. Záleží na tom, koho má za vzor, i když kolirát to vypadá, že právě toho vzora ze všeho na světě nejvíc odmítá. Stejně se to do něj dostane a je formovaný. Ať chce nebo ne, prostě se to tam podvědomě dostane, někdy i vědomně, jen navenek s velkým odporem a odmítáním, kde se jedná ve skutečnosti jen o obranu, aby to tak vypadalo. Prostě, řekl bych žádný dril a nucení, ale příklad. To táhne. A klidně i podvědomě.

Příklad z vlastního života je můj nevlastní kluk. Dneska je mu 22, je to hotovej chlap, studuje, k tomu pracuje, aby bylo část na studia a všechno jsme to netáhli já s manželkou, sice se trochu nepoved ve smyslu PA přípravy, věří ve společnost a světlé zítřky, i když zcela rozumě argumentuje o reálných rizicích jako je BlackOut, válka, krize ... ale bere to jen jako možnou hrozbu a velice malou pravděpodobností, i když má jasně strovnaný v palici, co by to znamenalo za následky. Je to tak trochu šampón, ale na druhou stranu vzme s kamarádama spacák a razej na čundr, v přírodě přežije, dřevo umí nadělat, zabijačku zvládne obstoajně (v rodině jeho přítelkyně byl pasován na hlavního řezníka, kde přeskočil i budoucího tchána)...prostě když potřebuju a nebo když by musel, umí zabrat, i když to nijak nevyhledává. A co je podstatný, je takovej už od svej dobrejch 15, možná 16 let. Já s ním žuju od jeho 11, nikdy jsem ho do ničeho nenutil, nikdy neměl žádný zákazy, mohl si de facto dělat co chtěl, chodit kam chtěl, v životě jsem ho neuhodil...a vždycky jsem ho bral za sobě rovnýho. No a manželka, tedy alespoň co já vím, tak taky tak. Prostě sobě rovní. A v době, kdy s většinou kluků mává puberta, on už měl největší excesy za sebou, a stal se z kluka chlapem. A myslím, že slušným a schopným chlapem.

Takže, to je můj návod. Nevím, zda to bude fungovat všude a na všechny teenagery. Ale u nás to tak fungovalo. Díky Bohu.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Děti

Příspěvek od Nicotinick »

I když jsem v časovém presu a jdu náhodou kolem, dovolím si na chvilku zastavit se. Nerad bych, aby to vypadalo jako nadšená moudra "nováčka" co se včera registroval, ale protože bych zřejmě mohl být Rusákovým i Raseovým otcem (myšleno věkem, samozřejmě) :D , zkusím náhled s nadhledem. :)
Téměř každá generace si v dospělosti tak trošku zoufá a pohoršuje se "kam ta dnešní mládež spěje". Dělali to mí prarodiče, rodiče a bohužel se občas přistihnu, že svým vrstevníkům taky trošku přitakávám. Ale ona je to blbost.
Jo, existuje spousta šampónků, mamánků, lehkoživků, fiflen a barbín, 30 letých puberťáků, ale taky znám dvojici která vzala bágl a jela na blind do Mongolska, pak Indonézie nebo kam to, pak mýt nádobí do Aucklandu, a teď trekují v Argentině. Kluk mého kamaráda se prostě v 15 rozhodl, že bude zdravotní bratr a dneska dělá paliativní péči v hospicu. Chytrý, veselý člověk s úžasnou schopností psychické očisty.
Naší kolegyňce je 20, má tři zaměstnání a stará se o dva mladší sourozence. Nerandí, nefejsbůčkuje, pere, vaří, řeší shodu podmětu s přísudkem a deskriptivní geometrii. To není červená knihovna. Otec těžký alkoholik a poloviční bezdomovec, máma psychicky nemocná.
Životaschopní, aktivní, samostatní lidé. Já vůbec nejsem pesimista. :D
Naposledy upravil(a) Nicotinick dne 13.08.2014 13:12, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Děti

Příspěvek od Nicotinick »

A samozřejmě naprosto souhlasím s k.vancurou a životními vzory. Je o tom napsáno spousta tlustých knih a vedle genetické výbavy je pro každého puberťáka (a kluka zvlášť, myslím cca 13 - 15/16) nesmírně důležitý vzor.
Ať už pozitivní: takhle ano, nebo negativní: tak takhle v životě rozhodně ne. Bohužel, genetika může někdy převládnout a pak se syn v dospělosti chová jako kdysi jeho táta. :D A kdo se při tom nepřistihl ? Nebo, komu to manželka/přítelkyně neopomněla připomenout ? :D
Myslím, že můj kamarád, profesí inženýr lidských duší, mi při plkání u pifka k tomu řekl o zajímavém historickém modelu. V severských (vikingských) rodinách, byla zajímavá role kmotra každého mladého kluka. To byl strýc, bratr matky. Ten byl většinou učitelem, cvičitelem, ochráncem, zpovědníkem, starším přítelem mladého válečníka. Z psychického hlediska mu byl jako strýc nejblíž (jednoznačná krev jeho krve) a mnohdy odpadly takové ty šarvátky a spory otec/syn ( a kdo vychoval děti ví jak je zvláště u těch starších "jednoduché" být důsledným rodičem, vzorem a zároveň kamarádem :) )
Samozřejmě, těch aspektů tam bylo víc. Otcové velmi často hynuli, lože manželky zaujal jiný muž , avšak "cizí" vůči synovi atd.

A kupodivu jsem zjistil, že to má něco do sebe. Zpětně jsem si uvědomil, že když můj synovec rostl do "telecích" let a začal s tátou trošku bojovat a vymezovat se, jediný kdo na něj platil, jsem byl já. "Brácho prosím tě, přijeď a promluv si s ním" opravdu fungovalo. V klidu, s nadhledem, bez emocí a rodičovské odpovědnosti :D

Vůbec nejhorší je asi žádný vzor, žádné vymezení, žádné nasměrování cesty. V dnešní moderní společnosti ( a teď si nestěžuji, je to jen konstatování), kdy vypadává tradiční model rodiny, mnoho samoživitelek s dětmi, přefeminizované a přehýčkané školství, se vzorů jaksi nedostává.
Lloni vyšel v Respektu na tohle téma moc pěkný článek: "Výchova kluků v Čechách".
Chybějící tzv. "iniciační rituály" při přelomu jinoch/dospělý, atd , moc pěkné.

To jsem se zase rozepsal. Ale třeba se to někomu bude hodit. nejen v PA.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Děti

Příspěvek od Leto II. »

Říká se, že člověk pozná, jak dobře vychoval svoje děti, teprve až je uvidí, jak samy vychovávají svoje děti. S tím hluboce souhlasím. Vypadá to, že moji rodiče odvedli docela dobrou práci , moje dvojčata jsou ze mě a z mé ženy nadšená, a platí to i naopak.

Já měl štěstí, že jsem od deseti let (je mi 35) chodil „do pionýra“, který byl tak nějak jiný, a funguje dodnes. Kromě toho jsme jezdili za rodiči nevlastního otce na vesnici, děda si mě neustále dobíral, že jsem městský kluk a já mu chtěl samozřejmě dokázat opak. Takže jsem kopal na zahradě, lovil, vytáčel med a staral se o králíky.

Děti, kterým jsou tři roky (kluk a holka), beru od malička na výlety, teď jsou nadšený z vlastních batůžků a jsou to skutečně turisté. Už v tomhle věku je nechávám (kontrolovaně) pomáhat se zapalováním ohně v krbu a dalšími domácími pracemi (včetně rytí zahrady), takže doufám, že je od facebůčku a jiných kokotin uchráním co nejdéle. Tady jde samozřejmě i o ten osobní příklad, což bohužel kvůli práci a vyhledávání informací u mě znamená, že jsem trochu víc na počítači, než bych chtěl. Ale očistné víkendy bez signálu to snad vyváží.
Odpovědět