Hradiště

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Hradiště

Příspěvek od Heike »

Tak mě napadá, proč nevyužít nějaké stávající hradiště. Většina měla naprosto ideální polohu i pro dnešní dobu, dost jich je pro veřejnost neznámých-nemyslím ta obří, co mají snad 180 hektarů, ale i menší. Vím o jednom-Kopec obtékaný řekou, nad řekou prudký sráz, a ze dvou třetin svah táhnoucí se x km...dokonalý výhled do kraje, areál hustě zalesněn, jen valy jsou rozorané. Umím si představit u tohoto místa využití, vlčí jámy, pasti, pak příkop, val, na něm ohrada...stačí jen sekyry a lopaty. Oproti dávnověku dnes daleko účinější, kamenými sekerami a dřevěnými lopatami navršili drny, hlínu, do až osmi metrů. Oproti hradu který může růst minimálně, je možnost rozšiřovat areál, z původní osady mít akropoli, pro příchod dalších osadníků mít třeba jen sruby, zemnice nebo jen stany. Oproti bunkru či statku je naopak příchod dalších pracovních(strávníků) sil výhodou. Díky nutnosti pracovat lidé nebudou vymýšlet kraviny, politikařit, něco jiného 10 hodin kopat nebo tahat klády a něco jiného celý den sedět v bunkru a hrát člověče, když vás někdo obklíčí(Stačí jediný blbec s perkuskou). Valy(pominu věže) zabrání pohledu do areálu, naopak i řadoví obránci mají výhodu vidět z výšky okolí, které převyšují o x m. Díky rozloze nebude problém s pohřbíváním, to je téma co tu nezaznělo, ale každý obležený jej musí řešit. S karanténou nemocných. Areál před hradištěm ohradit několika pásmy z polského plotu, díky ovcím a kozám se přirozeně očistí od vegetace, což je u hradu většinou problém-neříkám běžným kácením, ale jít před obležením pilou kácet les, nevím nevím.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Hradiště

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Dobry napad, ale se jiz probiralo pred par lety s tim, ze by bylo zahodno nektere veci predpripravit, cistit studnu/pramen, vycistit pruchod k lomku (casto bezprostredne v miste) ci nashromazdit zbytky vetsich sutru, oznacit co na pripadne vykaceni, kde oplotit ci mosty/veze (alespon predem kopnout jamy) apod..

Na takovu akci potrebujes alespon par jedincu z daneho kraje, padliku je relativne malo a roztrousenych po CZ/SK/svete, dale jakekoliv takove predpripravy drive ci pozdeji zpovykuji samospravu, lesni spravu, ekology, kacery, turisti, zevl-lidi, .. cili by to slo delat asi jen pod pochybnou rouskou neziskovky/nadace ktera jen uklizi ono "pametihodne misto" a obcas tam provozuje historicke candrbale, coz zase zvysuje publicitu/povedomost o dane lokalite. No a to vede k nemile koncove eventualite, ze v akutnim "okamziku kniku" mistni svaz vyslouzilych kickboxeru/pcr/veteranu dem. bombardovani pak mistecko obsadi v pickupech mnohem drive, nez se tam dostane alespon nutne min. zainteresovanych padliku z desitek/stovek km co tam predtim "korespondecne" cedeli pot a slzy v lopotnych pripravach nevedomky pro nekoho zcela jineho.. jo priroda umi byt kruta, "..jedni sazi a druzi sklizeji.." tuplem v PA..

= takze to nikam nevedlo, tim nerikam, ze neni fajn si takova mista prosetrovat,
cili neco takoveho je opravdu mozne rozjet jen na mistni urovni, tj. jsem uz mistni nekde na vsi/malomeste, mam duveru u lidi co se tam zajimaji o PA ci alespon slabe inklinuji, plus jsem schopen zorganizovat dalsi posily ciste na konto "podpory kultury/turismu/historie" - v kniku pak slouzi ono misto jadru ktere na tom nejvic pracovalo plus dalsim lidem kteri se nejak min. predtim zapojili a podle moznosti sirsimu obyv. v miste..
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Naprosto s tebou souhlasím, nemám co vytknout. Jsem tu nový, a kdysi jsem myslel že jsem jediný blázen co vidí budoucnost černě(reálně). v tom je můj problém, vím o skvělé lokalitě, ale ani vlastní kamarádi, příbuzní, když řeknu i jen to, že kdyby se něco dělo, sejdeme se...je odpověď: Ale prosím tě , co by se mělo stát. Místo které mě zaujalo, je asi 4km od vesnice...8 od města...příjezd skvělý, jedna cesta. Přípravu bych naprosto žádnou nedělal, kdyby něco, dá se hájit fakticky hned(prostě les vprostřed polí, v tom je podle mě to kouzlo, jen vby to chtělo víc lidí).
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Hradiště

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Asi budeme hodne navazovat/opakovat starsi vlakna, ale s odstupem proc ne..
Hradiste bude asi na rade az, kdyz selzou plany "B,C" - v mnou chapanem podzanru PA se hodne toci kolem energie,
ted opoustime stagnaci-rovinku (na zapade) a prichazi faze zarezu do ziveho, otazka jak rychle a hluboko to bude rozfazovane. Domnivam se, ze nas deli jen max. tucty mesicu od zavadeni pridelu na phm, to povede k osekani kravin (kancl joby, prevazeni kravin z mista na misto, babiskovo jidlo ze zkumavky v regalech 24/365, gultura za 500,- apod,) to zpusobi realne viditelnou nezamestnanost a ocividne zchudnuti zprvu alespon spodnich pricek stredni tridy. To si vyzada otevrene autoritativni rezim (jedno zda levy-pravy-levopravy), zde se rada lidi nedobrovolne "pro blaho celku" rozlouci se svym majetkem i nemovitym (emigrace, pozem. reforma, ..), rezim se ovsem za cas (jen v radu let) bude muset potykat s dalsim propadem sve energeticke urovne, no a tam uz asi zacina to prave PA, +faktor eskalujici kontinentalni nestability ala polske tanky v CZ polabi (ci jina chutovka) apod., to uz nazrava doba pro to hradiste a lide se opet louci se zbytkem zbytku sveho majetku ..

ps poeticke na tom je, ze s tim nic moc nejde delat.., vychloubacny/viditelny prepper bude oholen velmi zahy jiz v prvnich fazich, "tajny podzemni" prepper toho zas tolik neschova, ale dlouhodobe mozna lepsi strategie i kdyz chudicka z dnesniho pohledu..
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Já na nic o hradištích tady nenarazil, asi blbě hledám-jen mi přijde hradiště výhodnější než hrad. O energetice nic nevím, stejně jako o jiných oborech, jsou tu lidé od kterých se rád přiučím. V čem se trochu cítím je historie. Jestli tě chápu dobře, máš srovnáno. Ano-hradiště by přišlo až...až by se to uklidnilo, nebo naopak, bylo to očividné, že je potřeba se zdekovat..nákaza, davové šílenství, rabování...co by došly klasické zdroje-phm, stavebniny...s tou nenápadností je to logické.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Hradiště

Příspěvek od DeadMan »

Doporučuji zajet se podívat tady

http://www.archeopark-chotebuz.cz/

je to velice poučné a člověk získá spoustu zajímavých a užitečných informací ;)

Třeba, že v takové osadě žilo cca 300 lidí a z toho 100 byli bojovníci aby měli vůbec šanci.
Přílohy
IMG_5941_1.jpg
IMG_5945_1.jpg
IMG_5946_1.jpg
IMG_5947_1.jpg
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Díky za tip. Většinou platilo, že na 5m hradby má být jeden bojovník. Samozřejmě extrém bylo, když Římané přitáhli šípomet, a sestřelovali obránce na dálku jednoho po druhém..Pro PA předpokládám počet obránců daleko menší díky dnešní technice-a hradby na fotkách se bojím že bych i přelezl. Kdysi byly hradby o výšce od vrcholu po dno příkopu až 18m...
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Hradiště

Příspěvek od Lachtan »

Hradiště pěkné, nicméně vidím dva zásadní problémy - snadno zápalné a naprosto nedostatečné proti současným střelným zbraním. Od luků a kuší jsme přeci jenom postoupili o kousek dále...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Hádat se nechci ale co chceš na hliněném valu zapálit? Pokud vycházíš z fotek, nečekáš snad že archeologové budou stavět na sucho z kamenů osm metrů val..Ano, středověk vyhnal díky kuším hradby do výše, aby je renesance srazila do nízkých bastionů...Je víc hradišť než na to odkazu...některá jsou dodnes s trochou představy hájitelná.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Hradiště

Příspěvek od Lachtan »

Ani já se nechci hádat, uznávám, že cokoliv je lepší než nic, případně stan v lese, nicméně je tam drobné "ale"...

Ale to "ale" tam bude vždycky - cokoliv co se opevní, se nechá dobít - je to pouze otázka taktiky a úsilí ;)

Na zombíky s klacky je to více než dostačující 8-)
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Možná máš pravdu v jedné věci-každý to vidíme jinak. Já mám před očima konkrétní lokality...Samozřejmě v první fázi problému bych se tam nehrnul, je to jen kopec, les, pole...vše se dá dobít. Akorát v lokalitách co mě napadají je představa třeba vyhladovění špatně realizovatelná. Rozhodně lepší než třeba prvorepublikový bunkr-velká rozloha, prakticky všude se dá utéct v případě nouze. Jinak něco jako hradiště se praktikovalo v první světové...v přeneseném významu...hliněné valy, příkopy..zničitelné jen množstvím výbušnin a přiblížením teprve po vykopání vlastních příkopů. A to bych od zombíků nečekal. Třeba se touhle debatou posuneme jinam-když budu mít možnost na výběr kam jít, budu moct odhadnout která komunita má větší možnost na přežití. V tom je smysl mého oponování.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Hradiště

Příspěvek od Lachtan »

Pokud víš o konkrétních lokalitách, tak víš více, než já mohu dohadovat (zkušenost s tím nemám)

Rozhodně ale, v případě že se budu v PA době protloukat s báglem na zádech z bodu "A" do bodu "B" a cestou narazím na takovéto hradiště, tak tam asi rád požádám o azyl na den dva než potáhnu dál...

Předpokládám, že v PA době by stejně takovéto komunity fungovaly i coby "místní centra" výměny informací, barterových obchodů a dočasné "nocležiště" pro pocestné co mají co nabídnout (ať už zboží, nebo informace)

Nebo se mýlím a každý kdo bude na dostřel bude odstřelen a to co po něm zbyde bude "zužitkováno" ve prospěch té které komunity ???
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Dělám do historie, dost...takže i konkrétní lokality znám. Můj problém je, že v tím dost žiju, a předpokládám že i ostatní mají stejný přehled-aby to nevyznělo arogantně, o to víc zase tápu v pc a moderních věcech...
Když odbočím, tak i použití oploceného areálu třeba opuštěného útvaru nebo panelem ohrazené štěrkovny by se dalo brát jako hradiště. Ten odstřel bych čekal spíš u malých bunkrů, statků, hradů...přeci jen bych nečekal, že se 400lidí domluví na zabíjení kolemjdoucích. Ale asi záleží čím by si prošli. Osobně bych se vyhýbal osadám ehm...menšin. kdysi kamarád v Rumunsku zabloudil, vylezl v horách u jedné takové a při útěku byl rád že zahodil batoh. Říkal že v životě neměkl strach jako když utíkal před těmi lidmi s klacky a sekerama, že za ním běželi děti i psi...Takže záleží na tom jak komunita zvlčí. Ale to jsme asi jinde, sekty, klany...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od vlk972 »

Moje úvahy tímhle směrem nikdy nešly, takže se pustím na tenký led, ale dovolím si pár poznámek........
Co se týče hradiště, jako útočiště, je to jistě model ověřený po tisíce let. Nakonec téměř u všech starých vesnic a měst se něco takového dá najít (hrady, zámky, nějaká archeo lokalita, nebo třeba jen místní pověst).
Pokud si představíme totální kolaps výroby, tak v prvních měsících, možná letech, budou existovat jistě potulné tlupy, vybavené technikou, se kterou nebude problém tato místa dobít. Otázkou však je, zda bude k dobíjení důvod. ono totiž jen málo hradišť, hradů a podobných objektů bylo schopno samostatného života.
Moje představa je, že hradiště speciálně nebyla moc trvale osídlena, spíše sloužila jako evakuační místo, v případě nebezpečí, kam se stáhli okolní obyvatelé s tím nejcenějším, co měli a většina se pak zapojila do jeho obrany. Myslím, že zdaleka s sebou nepřinesli veškerý majetek a zásoby potravin a jiného zboží. Takže loupeživá horda se nejspíš spokojila s tím, co zbylo ve vesnici a mohli si to v klidu a bez rizika vzít. Do dobíjení hradiště se asi moc nepouštěli, asi by stáli proti přesile, navíc ještě ve výhodnější pozici a nebyl žádný rozumný důvod plýtvat bojovým potenciálem.........
Jiná byla jistě situace, kdy šlo o mocenský boj, tam nebylo získání kořisti prvotním cílem, navíc ten, kdo vedl mocenský boj, se jistě snažil mít materiální, i početní převahu, jinak snad ani úspěch nepřipadal v úvahu.
Podle mně se dějiny budou nutně opakovat. Takže hradiště jako nápad je určitě dobré, ale pojal bych ho jako střeženou zásobárnu komunity, upravenou co nejlépe k obraně, obchodu a samozřejmě na takových místech, aby z něj byl přehled o okolí.
Nedržet na něm trvalou posádku, ale střídat jí tak, aby všichni z komunity dokonale znali všechny obranné možnosti, které skýtá, protože až půjde do tuhého, je každá ruka dobrá k obraně.
Hradiště je jistě velmi dobrá úvaha, ale podle mého názoru se nedá dost dobře připravit dopředu, v době relativního klidu, dostatku a kdy většina ovcí vůbec nedokáže připustit, že by vše mohlo být jinak a je třeba dělat taky něco jiného, než jen hrabat na vlastní hromádku.
No a pokud se komukoli podaří tohle zorganizovat a udržet, pak jeho potomci budou příslušníky nové šlechty, zdejším jazykem warlordem.

P.S. nepředpokládám, že by každý kolemjdoucí byl okamžitě likvidován, zvlášť když by šlo jen o jednotlivce, nebo malou skupinku. Těm by asi byl nabídnut azyl, možná se s nimi něco vykšeftuje........
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Je to tak...hradiště bylo poblíž několika osad, a mělo za účel poskytnout nouzové ubytování. V míru bylo obsazeno jen nejnutnějším počtem osob, protože okolo byly spřátelené vesnice. V nouzi se všichni sebrali, a zavřeli za sebou bránu. S sebou měli dobytek, atd...Zorganizovat předem je to podle mě taky nereálné. Jelikož na tuhle problematiku nemám pevný názor, díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Hradiště

Příspěvek od DeadMan »

Tak nějak to asi bylo, ale to vše se přesně dozvíte v archeoparku kde přes týden potkáte i skutečné archeology, kteří tam stále pracují a uvidíte je v "akci".
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od vlk972 »

Ono je tohle vůbec zajímavé téma. Třeba sledovat, jak se tahle strategie přežití vyvíjela v čase........
Třeba u nás ve vesnici je statek, snad třetí nejstarší stavba ve vsi. Samozřejmě xkrát přestavován, přesto ale dodnes je vidět, že původně se jednalo o něco opevněného. Je to stavěné do kruhu, v jedné ze stodol je pod střechou ještě ochoz kolem větracíc štěrbin..........., které pravděpodobně měly ještě jinou funkci ;) A některé štěrbiny na spodku stodoly mají ještě zachovány kamenné "zátky".
Tedy pokud to noví majitelé zachovali, tohle si pamatuju ještě z dětství.
Statek byl zjevně opevněn celkem důkladně, přestože je tu i zámek, na místě původní tvrze..............
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Heike »

Tak já mám mezi známými pár lidí co jezdí na vykopávky, co dělají do historie, navíc existuje konečně i pár knih o hradištích...Samozřejmě se hradiště vyvíjela dost dlouhou dobu...Nejznámější je Pražský hrad...který není hradem, ale hradištěm v technickém slova smyslu...Vím o statku kde dodnes chovají dobytek a je to původně tvrz ze 13. stol. Jinak platí i to že neustále se zjišťují nová fakta a archeologové se často přou o dosti věcech...Já osobně svého času našel na předhradí hradu, kde nic být nemělo kus mazaniny, ukázal to archeologovi a ten mi řekl že tam musela stát roubená stavba...po čase jsem tam našel kus kachle z kamen a destičkové zbroje...takže místo louky tam byl předsunutý fortifikační prvek...a tak to jde dál. Vím o hradu kde měli ve 14tém století na férovku vodovod s tekoucí vodou...Nebo kde měli horkovzdušné vytápění...když odbočím, stačilo říct na exkurzi v muzeu průvodkyni, že v bitvě roku 1866 vím kde stály dopoledne raketomety, turisté vyprskli smíchem, než mi odpověděla, že jen ví, že se účastnily, ale ne kde...Pořád se je co učit. U hradišť mi jde o pouhou matematiku- kolik metrů zeminy, drnů dokáže za den jednotlivec, 10, 100osob navršit-a máte tu ve výsledku solidní opevnění za pár dní...které lze neustále zdokonalovat. Máme výhodu že známe již to, nač kdysi přicházeli po tisících mrtvých-znalosti. Takže netvrdím že bych stavěl 180 ha hradiště jako Prachovské skály, abych ho opustil protože prostě je moc velké...
Uživatelský avatar
Xassasin
Příspěvky: 35
Registrován: 09.10.2013 12:06
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Xassasin »

Doporučuji kouknout na Doomsday Castle. Staví si tam hrad, kde budou přečkávat konec světa.

http://channel.nationalgeographic.com/c ... ay-castle/
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Hradiště

Příspěvek od Jason »

Osobne mi prijde hradiste nerealne pro vetsi pocet lidi, myslim ze by se hned tak nedomluvili navic co by tam vsichni jedli atd.. Samozrejme ze bych s nim pocital pokud by dostlo k hodne velkymu pruseru a lidi by se museli technologicky a myslenim vratit do stredoveku nebo jeste drivejsi doby.

Nejake predpripravy si nedovedu vubec predstavit - hradiste co znam tady tak jsou relativne hodne navstevovana, vsude je o nich zminka a nehlede na to ze jsou vetsinou v NP nebo to jsou ruzne chraneny oblasti od pamatkaru atd.. A hlavni problem je samotna rozloha - na jedno takove misto jsme chodili pred lety na airsoft akce. Cca 10 - 15 lidi a teprve tehdy byla videt ta rozloha. pokud se chteli obranci nejak udrzet tak vzdy se stahli na malickate misto ktere bylo strategicky nejvyhodnejsi a byla jenom otazka casu kdy je utocnici zdolaji..

Osobne takoveo prirodni strategicke miste nezavrhuji, ba naopak ale pocitam s nima jenom v pripade totalniho krachu vseho nam znameho a nastoleni totalne hardcore scenare PA - nakaza, zombici, komunisti :D atd. Jedna se o male mista ktere jsou stretegicky hajitelne v malem poctu lidi (2 - 4) a kde bude moznost se jenom spise ukryvat a branit se, v pripade nejakeho napadeni okamzite vyklidit prostor a zmizet pres les.. Tyto dve mista (dve pro jistotu) jsou relativne ukryte v lesich a ne moc dobre pristupne. Nepocitam s zadnym farmarenim nebo dlouhodobym prezivani ale aby clovek mel nejakou jistotu. V lete do okoli chodim "na houby" obcas zasadim nejakou rostlinu nebo mam zakopano nekolik schranek s nejnutnejsima vecma. Vse je delano tak aby to bylo co nejvic nenapadny bez nejakych vetsich viditelnych zmen v krajine..
Odpovědět