Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti - toto téma považuji za velmi obsáhlé a velmi úzce souvisí s přípravami na vpodstatě všechny rozpadlické "scénáře". Zajištění bezpečnosti je jednou ze základních smyslů komunity/státu a tak snaha o zachování či znovuvytváření "právního" systému budou denním chlebem každé komunity.

Stejně tak mohou být velmi zajímavé úvahy o "obecní" policii, občanských/komunitních soudech, zřizování šatlav a trestech v situaci, kdy žádné státní vězení nebudou či oživení kontroverzní otázky trestu smrti, jehož příznivcem v současné situaci nejsem, ale chápu, že za určitých vypjatých "scénářích" prostě jiná rozumná alternativa není.
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od čičmundík »

No myslim, že v tomhle případě bych se uchýlil ke starý filozoficko-teoretický klasice pánů Johna Locka a Thomase Hobbese. Tam by mohlo bejt pro úvahy na tohle téma materiálu dostatek. Oba vycházejí z toho, že existuje nějaký předspolečenský stav, který nazývají přirozeným nebo původním stavem a v podstatě v něm platí, že "Člověk člověku vlkem". Někdo je chytřejší, někdo silnější, ale nikdo neni sám o sobě dost silnej nebo chytrej, aby se nemusel bát že ho jeho okolí zamorduje. Vzniká proto nějaká "společenská smlouva", kdy lidi sami více či méně dobrovolně odevzdají část své svobody, kterou v tom původním stavu mají, ve prospěch nějakýho suveréna, kterej jim výměnou za to zajišťuje ochranu a základní práva. Větší společenský prvek, který by se dal označit za něco jako "protostát" tak vzniká v podstatě na základě "ochranný agentury", která musí bejt buď dostatečně silná, nebo dostatečně legitimní. Otázka je, jak se ta legitimita definuje :D Každej z výše jmenovanejch pánů na to má kapánek jinej náhled. A ačkoliv jejich práce jsou teoretický, vycházej ze zkušeností Evropy 17. století, kdy společnost nějakym přehnanym humanismem rozhodně neoplývala....
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Dagobert »

Zajímavá verze možného uspořádání je ancap neboli anarchokapitalismus, kdy v zásadě chybí jakákoliv ústřední násilná moc, přesto můžou fungovat prakticky normální mezilidské vztahy.
Je to na delší povídání a hodně filozoficky zaměřené. Celkem dobře to rozvedl autor píšící pod nickem Urza v téhle sérii článků.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013061301

Autor je silným zastáncem ancapu a jeho zaujetí se promítá i do článků až extrémně, nicméně určitě stojí za přečtení a každopádně za hlubší zamyšlení. K polemice s uvedenými pány - není třeba se vzdávat svobody, vše se dá odvodit od základního práva, kterým je tady právo vlastnické, ze kterého se dovozují i ta ostatní. (I právo na život a zdraví - tělo je mým vlastnictvím, tedy jakékoliv porušení práva na život se dá dovodit jako porušení vlastnických práv k mému tělu a podobně.) Takže společenská smlouva současného typu není nutně jediným možným funkčním uspořádáním.
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od čičmundík »

Vlastnické právo právě oba dva pánové poměrně řeší. Zejména tedy legitimní nabývání statků a jejich pozbývání za přiměřenou protihodnotu, byť Hobbesův pohled je takovej kapánek zvláštní....Ale konkrétně jeho představa společenský smlouvy je od tý dnešní kapánek vzdálená.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Bohužel anarchokapitalismus řadím do stejného ranku jako komunismus - jsou to jen odvrácené póly možných společenských systémů, ale v reálné společnosti neuskutečnitelné a pokud by se anarchokapitalismus někdo pokusil "natvrdo" zavést, tak řádění Polpotova režimu v Kambodži by proti tomu vypadalo jako docela humánní společenské zřízení :devil.

Spíš než nějaké teoretizování nad společenskými systémy mi jde v tomto vlákně o pragmatický přístup k problematice práva a jeho vymahatelnosti v situaci kolabující společnosti (dočasné vs. dlouhodobější), tj. co může udělat rodina/komunita v situaci masivního blackoutu s celoevropským dosahem, pandemii viru s mortalitou +- 10 až 30%, náhlého ekonomického kolapsu na úrovni Velké hospodářské krize či ještě horší situace (http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1 ... 3%A1_krize), etc..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Osobně se domnívám, že v případě rozpadové situace budou v "optimálním" případě suplovat policii sousedské/občanské hlídky, které více či méně budou "vykazovat" nezvané hosty z prostoru, který bude komunita považovat za "výsostné území" a případně trestat drobné delikty na místě (ručně - stručně, ovšem s excesy se musí bohužel počítat).

Pokud se rozpad hned nezastaví, či naopak nepostoupí až do úrovně chaosu a totálního rozvratu komunit, tak z osvědčených členů hlídek by mohla vzniknout "obecní policie" a jejich velitelem bude komunitou volený "šerif" - hledal bych analogii na "divokém západě", kde se začalo také od píky. Je otázkou, jak by do toho zapadaly pokusy o obnovení centrální vlády či nějakého warlorda nastolit svůj systém práva a pořádku.

Určitě by byl prostor pro skupiny ozbrojenců, kteří by za úplatu (zlato, potraviny, moc, ...) vymáhali právo a nastolovali pořádek - ovšem podle představ toho, který zaplatí nejvíc :devil.

Další otázkou je kdo by soudil a vykonával tresty (a jaké ?) za závažné přečiny proti členům komunity či komunitě jako celku ?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Pokusím se opět trochu popíchnout diskusi - pokud by zkolabovaly oficiální státní policejní struktury či se výrazně snížila jejich akceschopnost (přestupky a trestné činy by se až na výjimky nevyšetřovaly, ale pouze "zapisovaly" či do některých oblastí by policie z obavy o svoji vlastní bezpečnost vůbec nejezdila - to je realita už dnes nejen z Mexika, ale třeba i z některých oblastí Velké Británie), tak lze pouze rezignovat (ovce na porážku), utéct (má-li člověk kam a pokud mu to třeba hrdost dovolí) či "bojovat" v rámci komunity a na základě dobrovolnosti/nutnosti organizovat hlídky schopné zasáhnout proti jednotlivcům či malým skupinám běžných kriminálníků. Proti pouličním gangům je ovšem tento systém velmi slabý a až na výjmečné komunity dlouhodobě neudržitelný - dříve či později by byla nutná určitá "profesionalizace" komunitních bezpečnostních struktur (šance pro vyzbrojeného rozpadlíka s výcvikem najít práci), tedy pokud by dříve nedošlo k obnově oficiálních/státních bezpečnostních struktur.

Pak je tu otázka vyšetřování trestných činů proti zájmům komunity a jejím jednotlivým členům. Ať se to nekomu líbí, nebo ne, tak právo komunity bude v krizové době nadřazeno právům jednotlivce a práva lidí mimo komunitu budou z hlediska dané komunity zcela minoritní.

Otázka je kvalita vyšetřování - nedělám si moc iluze, někde snad se uplatní místní policisté, ale například v naší dědině s necelými 2000 obyvatel je pouze jeden a ten zároveň kandiduje na "obecního blba" :sad.

Jedním z úkolů rozpadlíka je se podílet i na vytvoření a udžení alespoň elementárního práva v rámci komunity, protože neřešení této otázky je dobrou cestou k destrukci morálky celé komunity a tím i k jejímu rozvratu.

V "ideální" komunitě si představuji, že by se zavedla funkce rychtáře/fojta, která by odpovídala dnešnímu starostenství, ale byla by rozšířena i o moc soudní, kdy by rychtář soudil lehčí prohřešky a rozmíšky v rámci komunity (jak to fungolalo od středověku až po novověk). Tyto lehčí přečiny by mohly být řešeny menší finanční/majetkovou kompenzací, určitým množstvím práce ve prospěch postiženého či komunity, fyzický trest, obecní šatlavou etc.

Pro případ závažných zločinů (znásilnění, žhářství, "komunitozrada", vážné ublížení na zdraví či zabití/vraždy,...) by byla navolena "porota" z význačných členů komunity, která by s rychtářem vedla proces s obviněným či obviněnými.

Obviněný či obvinění by se hajil(i) sami či by je hájil někdo známý, z rodiny, placený advokát (nutno důrazně podotknout, že by se moc "nehrálo" na nějaký advokátský "pidžin" a to co dnes slaví úspěch - obstrukce, právní kličky či hraní se slovíčky by bylo jedině kontraproduktivní). V podstatě by takový soud byl úplně jiný než ten dnešní, už minimálně v tom, že trest by následoval velmi rychle po zadržení a samotném odsouzení.

Pokud by porota byla při "soudu" přesvědčena o vině dotyčného či dotyčných, tak by se spolu s rychtářem dohodla na trestu - zde je pole pro fantazii či historické analogie značně rozsáhlé.

Jen pro příklad:
- majetková kompenzace postiženým/komunitě
- zakování do okovů a nucené práce ve prospěch postižených či komunity
- ocejchování a vyhnání z komunity
- fyzické tresty
- trest smrti (zde bych byl nadmíru opatrný, ale chápu, že v určitých situacích to jinak nejde)
- etc.

Stále připomínám, že jsou to stále úvahy pro případ vážného a dlouhodobějšího kolapsu současné společnosti.

Určitě lze v takovéto situaci očekávat obnovení krevní msty/vendety, kdy členové jedné rodiny/komunity si vezmou právo do vlastních rukou a realizují je podle vlastních představ - zcela pochopitelné v situaci totálního chaosu a vysokého stupně rozkladu společnosti, ale pokud by byla naděje na udržení nějakého všeobecného právního systému, tak by se proti systému krevní msty mělo minimálně v rámci komunity rázně bojovat - rodová nevraživost a sváry provázené krví jsou nejlepší cestou k zániku komplexnější komunity.

Berte to prosím jen jako určitou úvahu pro extrémní situace rozpadu, kdy světélko na konci tunelu by bylo hodně daleko, ale nějaký systém a řád by bylo nutné zavést, udržet a stále cizelovat k dosažení co nejspravedlivějšího a nejefektivnějšího systému v rámci daných možností.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Rozpadlík by měl vědět o existenci zákona č. 240/2000 Sb. zákon ze dne 28.června 2000 o krizovém řízení a o změně některých zákonů, tzv. Krizový zákon, ve znění zákona č. 320/2002 Sb., který by platil v počátcích kolabujících státních struktur a který je dost na hraně se Základní listinou práv a svobod a např. v podstatě legalizace nucených prácí je jeho součástí.

Odkaz na zákon i s komentářem:
http://www.mesto-vlasim.cz/data/usr_001 ... on_240.pdf

Zestručnělý výtah:
http://www.epravo.cz/top/clanky/prava-a ... 15533.html
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od krvfx »

Já si naopak myslím, že princip oko za oko, zub za zub je velice funkční a motivující. Trest vyhnání z komunity podle mě silně motivuje k pomstě - vyhnaný může poradit konkurenci, kde jsou slabá místa.

Drobná kriminalita by se vyřešila sama (dnes je člověk bezmocný), s gangy by se stejně muselo bojovat společně. Myslím si, že paradoxně nepřítomnost soudů a policie, jak je máme teď, by vedla ke snížení zločinnosti. Když dnes za vloupačku hrozí pár let kriminálu (= hotel) a je to v podstatě bez rizika při vlastním činu, tak je to k smíchu. Když bude hrozit, že se vloupačce každý bude nekompromisně bránit bez ohledu na následky, tak si to spousta rozmyslí. Kratochvíle jako lynčování zloděje, co pochází z venku, budou asi taky na denním pořádku. No a obecní šatlava bude studený sklep o chlebu a vodě s trochou sena na zemi.

Osobně si myslím, že "pseudohumanistické" pojetí spravedlnosti nemá v PA době budoucnost. Snahy o nějaké centrální vymáhání práva, pokud to nebude autorita respektovaná celou komunitou, jsou také zbytečné. Sousedské spory by měl rozhodovat ten, na kom se obě strany dohodnou. Když se nedohodnou, nic je k tomu stejně nedonutí kromě násilí.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Desouza »

Fyzická osoba je v době krizového stavu povinna :

a) Uposlechnout výzvy oprávněných orgánů krizového řízení k zaevidování na stanoveném místě z důvodu uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci .

b) Hlásit přechodnou změnu svého pobytu v obci, v jejímž správním území bude pobývat, pokud jí tato povinnost vyplyne z krizových opatření nařízených orgánem krizového řízení .

c) Strpět omezení vyplývající z krizových opatření stanovených v době krizového stavu .

d) Vykonávat uloženou pracovní povinnost nebo pracovní výpomoc .

e) Poskytnout požadované věcné prostředky .

Jo , je to pěkně ošetřené .


K tématu : Nejdříve potřebujeme zákony abychom mohli soudit a ty dnešní myslím si nejsou vhodné :) , hlavně současné právo je zbytečně komplikované a v PA době na nějaké právnické studie nebude čas .

Také je důležité mít na paměti ,že současný systém se jen tak své moci nevzdá . Protože některým současným mocipánům při drsnějším rozpadu půjde doslova o život .

Další problém bych viděl v místním šerifovi či jak ho chceme nazývat . Nemyslím si že tato funkce bude nějak přitažlivá spíše naopak . Je sice pravda že bez zákonů se budou lidé tvrději bránit ,ale i útočníci si nebudou brát servítky ...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

S faktem, že vyhnání z komunity je velmi rizikové zcela souhlasím - pouze v situaci, kdy daný jedinec nemůže pemzem svých znalostí/informací komunitu ohrozit, tak lze o této možnosti alespoň uvažovat.

Jinak si rozhodně bezpečnostní situaci v PA situaci nedělám iluze - ve středověku či v počátcích kapitalismu (Anglie první poloviny 19. století) byly tresty velmi drakonické a nelidské (v uvedené době jsou zdokumentovány popravy nezletilých, kteří z hladu ukradli pecen chleba), nicméně z bezpečnostního hlediska to obecně rozhodně žádná idilka nebyla.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Desouza nakousl i docela zřejmý fakt - v případě masivního kolapsu společnosti je současná justice zcela nepoužitelná a všechny zákoníky by byly úplně k ničemu - jsou z téměř nehořlavého papíru a zadek se s nimi také moc dobře nedá utřít.

Většina trestů za závažnější trestnou činnost je ve formě vězení, nicméně v situaci, kdyby nebyl nikdo, kdo by věznice provozoval, tak je současný systém zcela paralyzovaný. Navíc pokud si představíme skupiny hladových zombíků, kteří bojují ve městech i na venkově o holé přežití, tak vidina vězení se zajištěnou elementární stravou, hygienou, střechou nad hlavou je spíš představou krásného edenu, než "nápravným zařízením", které má odrazovat od páchání trestné činnosti.

Snad by se našli i při hodně černých PA scénářích "osvícení" soudci či právnci, kteří by dokázali sepsat nějaký základní kodex zákonů vycházející z římského práva - http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3% ... pr%C3%A1vo (který je bazí i pro zákony současného civilizovaného světa) a vytvořit elementární soudní systém, který by pomohl udržet právo a pořádek i během kolapsu (většina kolapsů není napořád - pokud tedy zůstanou přijatelné přírodní podmínky :devil).

Tento "optimistický" scénář ovšem není scénářem pro první týdny, měsíce či dokonce roky nějakého hardcore rozpadového scénáře a po tuto dobu by existoval pouze chaos, zákon silnějšího a v optimálním případě nějaký komunitní právní systém založený na bazálních morálních hodnotách a zájmech dané komunity.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Baca »

Chamurabiho zakonnik a desatoro (samozrejme upravene. Napriklad nezosmilnis je mi proti srsti) ! To by pre prve desatrocia stacilo. Ziadne bichle plne nezrozumitelnych slintov, ktorych vyznam meni slovosled ci interpunkcia. Jasny kratky a zrozumitelny zakonnik.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Určitá jednoduchost by byla určitě žádoucí - Chamurapiho zákoník (282 zákonů) šel vytesat na stélu o výšce 2,25 m - současné kodifikované právo by se pravděpodobně nevešlo vytesat ani na Sněžku a desatero je ještě jednodušší, a to ty první tři přikázání jsou určeny pro naprosté ovečky :devil.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Hohepa »

Baca píše: Napriklad nezosmilnis je mi proti srsti
Mám pocit, že prapůvodně to znělo nějak takhle :
Nepožádáš ženy bližního svého, bys nepožádal jeho.
Jinak řečeno: obcovat s mojí ženou můžeš, jen když ti to povolím. :lol:
No to už zní rozumně, né ?
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od k.vancura »

Právo a právní řád má význam pouze v případě, že je toto právo vymahatelné, ať už se jedná o dnešní zrůdnost právem a zákony nazývanou, Chamurabiho zákoník nebo i to Desatero.

U Desatera tam dost napomáhal strach z Boha, (ono vlastně celý minimálně Starý zákon je vlastně takovým "zákoníkem", rozepisovat nebudu, ale kdo zná Bibli ví, co tím myslím a kdo ne a zjímá ho to, ať si ji přečte - je to zajímavé a poučné čtení a to i pro ateistu).

Jinak, síla, která bude prosazovat a vymáhat právo a pořádek, musí být vždy dostatečně silnější, než jednotlivec / skupina, proti které ten pořádek a zákon bude vymáhat. Jako příklad: Komunita o 1.000 obyvatelách bude napadena ozbrojenou bandou cca 100 bojovníků. Podle zákonů komunity to bude samozřejmě porušení zákona, ale je velice nepravděpodobné, že takováto komunita bude dost silná na to, aby proti nájezdníkům svá práva a zákony prosadila.

V trochu větším měřítku a jako doklad toho, že ne jen vojenská moc se počítá, ale třeba dnes i ekonomická...o Tom, že Čána porušuje mezinárodní právo, svobodu, demohracii, nezávislost Tibetu atd. asi není třeba pochybovat. Ve světě však není síla, která by tomu dokázala / chtěla zabránit.

Nebo z Historie velice nedávné ... Ruská anexe Krymu ... je to proti mezinárodnímu právu, proti mezistátním dohodám ... a stejně není síla (nebo vůle) prosadit potrestání RF.

Prostě, ten, kdo chce právo vymáhat, musí být dostatečně silný na to, aby byl schopný toto právo vymáhat. V dnešní době jsou to státy skrze policii, armádu a soudní aparáty. V době kolapsu, pokud bude na tolik veliký, že tyto struktura zaniknou, podle mého názoru převezmou různí warlordové (že by to skouzlo až k rodovým stařešinům nevěřím) a případně postupně časem zase nějaký, nejspíše feudální pán.

K týše uvedenému, ale trochu OT: jsem přesvědčený, že přirozené zřízení, minimálně pro doby, kdy není 1.000% blahobyt, se nebude dařit demokracii, ale klasické formě feudalismu. Je to zřízení, které je pro krizové období ideální a řekl bych, že v různých obměnách i v historii civilizace nejdelší dobu prověřené.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od colek »

Pokud se bavíme o hardscénáři,za předpokladu že ho přežiju zrovna já-na mých pozemcích jsem zákon já.A jinak -co nechceš aby bylo činěno tobě,nečin jiným.Oko za oko,zub za zub.Potom by se vidělo,kam to posunout.Ale krádež jídla v tomhle stavu je pro mě hrdelní zločin.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Annele »

Colku, i na svych pozemcich budes zakonem jen do te miry, do jake si jej dokazes prosadit, at uz sam nebo s pomoci kumunity. Pokud se ti na zahradku vrhne pul vesnice rabovat, ty jich stihnes par zastrelit, nez ti vyrvou pistoli a utlucou te kameny, potom ti tvuj zakon bude na dve veci. Na houby a na nic.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Samozřejmě čím větší a schopnější/úspěšnější komunita, tím by byl její vliv větší. Nicméně abych se zastal čolka, tak je docela možné, že půlka vesnice mu bude s úctou přinášet dary v sudý týden a ta druhá v lichý, aby si vesničani zajistili, aby jeho právo platilo i ve zbytku vesnice a možná i o kousek dál :).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Právo a pořádek během a po rozpadu společnosti

Příspěvek od Terminated Account »

Anele obecně to samozřejmě platí. Konkrétně v případě Čolka jsem si jistý, že raději zemře za svou věc, než by se podvolil zlovůli někoho jiného! Navíc takových bláznů, kteří by chtěli dobrovolně otravovat Čolka nebude mnoho a jejich šance...

PS: "Kluci z rozpadu" s oblibou říkají - "Když nás bude někdo srát, pošleme na něj Čolka - nejstrašnějšího lesního muže!" :mrgreen:

PS2: Vím nic přínosného ...jen tak pro odlehčení. ;)
Odpovědět