Myslíte na stáří (důchod)?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Porter :
Tak s tím stříbrem, a zlatem nemáš pravdu viz. Bosna , Argentýna a další ze starší doby.
A s těmi dětmi to také nebudeš mít lehké, kde nejni antikoncepce tam je průměrně na rodinu dětí jak jsem napsal shora.
Tedy pokud nejsi kněz.......

Někde jsem četl asi na rozpadu a nebo prepers, že babička říká : Kupujte potraviny pokud to jde za peníze až to nepůjde tak za potravinové lístky a až ani to nepůjde tak za stříbro a teprve naposled za zlato. A vím, že se ve válce čile šmelilo za stříbro a zlato potraviny, oficiální zákaz nepomohl a ani drakonické tresty. Po válce jakbysmet. A pozemky kdopak by na nich pracoval ti ve vládě? ? ? V PA době se musí chránit samozřejmě se zbraní v ruce. Ale to je již spekulace co by kdyby.
Asi nejlepší diverzifikace zdrojů.
Miki
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od MrPorter »

Ano, diverzifikace je nutná. Netroufl bych si všechno tlačit do zlata a pozemku s tím, že takhle budu naprosto zaopatřenej. Ohledně těch dětí, to bylo myšleno spíš k té strategii "penzijko ne, jdu si raději dělat do zásoby děcka" ;-)
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Reiser »

Momentálně penzijko..zaměstnavatel pošle 1000 CZK, já pošlu 1000 CZK, státní příspěvky a úroky neřeším, nehodlám to dospořit, ale je to rezerva pro případ nouze nebo plánovaných větších výdajů. Splatnost 3 měsíce od výpovědi smlouvy. Jiné spoření na důchod neřeším, prioritní je pro mě zbavit se dluhů (hypotéka). Až budu mít tohle za sebou bude pro mě asi primární úkol pošetřit něco pro děti, abych jim připravil aspoň o něco lepší startovní podmínky, než jsem měl já. Moji životní úroveň už to asi nijak výrazně nezlepší, jejich by mohlo když se nebudou muset hned na začátku na několik let zadlužit.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Michal S. »

Taky mám penzijní i životní p., ale jen protože to je výhodné pro zaměstnavatele. Moc tomu nevěřím. Že se o mě postará stát - tomu už nevěřím vůbec. Momentálně asi nejvíc věřím sám sobě - loni jsem začal zakládat sad na 2ha pole, které jsem konečně po 5. letech dostal z JZD. Napodzim jsem vysadil asi 50 ovocných a pro včely užitečných stromů - to je jen začátek, pokud se mi povede co mám namyšlený a budu jakžtakž zdravý a nepodělá se významně bezpečnostní situace(jsou věci, který neovlivníte) , doufám že budu na starý kolena v mezích možností v pohodě.
Co se týká dětí - doufám, že jim mohu věřit. Zatím nemají srovnané hodnoty, neustále na počítači- kluci 12 a 14 let.
Když byli malí, neměli problém ujít pěšky 5-8 km s malým batůžkem, teď problém.
Fyzická práce - neustále plno řečí, výmluv a pseudoproblémů (kdybych si to udělal sám, mám to hotové podstatně dřív).
Sice mi pomáhají, ale neustále musím mít na paměti, že to nesmím časově přehnat (napoledy se vzbouřili, když jsme dlouho sbírali kamení na poli nebo když při práci v lese začala sněhová bouře a já trval na dokončení práce s tím, že to je jen přeháňka :mrgreen: )
Pak se zaseknou s argumentem, že tak jak oni NIKDO z jejich kamarádů nepomáhá.
Snad se to časem srovná.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Joe Azbest »

Jakékoliv penzijní nebo důchodové připojištění, Kalouskovy dluhopisy a podobny srandy podporovany státem jsou v podstatě pouze IQ testem národa :lol:
Cokoliv jiného, jen to ne. A čím mladší, tím víc to pro vás platí.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Michal S. »

Nesmíš si to tak brat, peníze budou, ale my nebudem.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Joe Azbest »

Spíš mám strach, že mi budeme a peníze nebudou (jen bezhotovostní platby), nebo těch peněz bude až moc (hyperinflace). Radši všechno vrazím do baráku - dva byty a vejminek, snad se mi to jednou vrátí.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Michal S. »

Já jsem to spíš myslel abychom nehrotili debatu ;)
Samozřejmě máš pravdu (hyperinflace, bezhotovostní platby)
Ta různá připojištění jsou k ničemu, já tam dávám minimum kvůli zaměstnavateli.
Investice do domu je lepší než připojištění, ale když vidím na netu ty domy na Ukrajině zničené palbou z těžkých zbraní, tak je to k pláči... takže ani to není jistota. Ta neexistuje.
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od dr.know »

Nechi se nikoho dotknout, ale nejsou nahodou vsechny tyhle penzijni pripojisteni a podobne nesmysly naprostym protikladem rozpadlictvi? Myslet si, ze ty prachy nekdy jeste uvidite, je mirne receno blahove.
Staci lehci ekonomicka krize a tyhle virtualni cislicka na pocitaci budou kde,Halik?! No,budou v prdeli!:-D
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Joe Azbest »

Však ano, o tom se bavíme. A jak píše Michal, žádná stoprocentní jistota neexistuje. A Ukrajina (a nejen ona) - tady bude platný rozpadlický citát: modlit se za nejlepší a připravovat se na nejhorší....
jozur
Příspěvky: 11
Registrován: 23.05.2012 14:01

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od jozur »

Nejhorsi "rozpadlicky scenar" se dle meho usudku bude pro jakkoli nezajisteneho cloveka v duchodovem veku konat v pripade, ze k zadne destrukci financnich trhu a obchodniho prostredi nedojde ( uprimne tomu neverim ). Sam doufam v nejlepsi ale pripravuji se na nejhorsi...

Mam skolu od prarodicu, kteri setrili mym rodicum a svym detem. Ono i za komousu se to dalo i kdyz nebylo tolik moznosti, zase na druhou stranu ta investice byla pomerne jista a netrpela volatilitou trhu oproti dnesku...

Prenzijko mam tak jak psal Reiser - prispiva zamestnavatel, pridam 1000,- posbiram prispevky a za pet let uz muzu pulku vybrat s pomernym zhodnocenim. Pulku hodlam vybrat a promenit v neco "hmatatelneho" pulku necham a jedu dal, o nic nejde. Je to jen jeden z mych piliru.

Idealne chci za tu predchozi pulku penzijka poridit zahradu (sad) s nejakou nenarocnou chatkou.

Vlastni RD s mensi zahradkou. Dale mam k dispozici byt, ktery momentalne pronajimam, pred lety slouzil jako utociste pro nasi rozcestovalou rodinu kdyz bylo treba docasne resit "vztahove" situace ( rozvody a dalsi svatby )

3x stavebka na idealne deset let ( zrizovana po 3 letech, abych mel k okamzite dispozici alespon 75% objemu prostredku s 2 mesicni lhutou.

Akciove konto - hodne dobre v pripade hyperinflace, jelikoz primo vlastnene akcie vam drzi "kus podniku" odpovidaji z hlediska fundamentu drzeni nemovitosti. Ale nemam zde vic, nez 10% prostredku. Nejsem trader, pouze postupne obcas prikupuju par akcii. Soustredim se na dividendove.

1ha pudy - dnes v jednorocnim pronajmu mistnimu kolchozu, snazim se okolo prikupovat ( ale puda je dneska hodne v kurzu a ma dost spatnou likviditu z hlediska casu = musim si sam najit kupce ci prodejce dle situace )

Slivovice ve sklepe - jsem pripraven na nekolik spatnych sezon neurody :lol:

Pytlik zlataku a nekolik pytliku stribrnaku...

Asi 6 let investuju do nakupu Cu kabelu. Maji ve sklepe relativni skladnost a v pripade destrukce casti uzemi, bude pri obnove znacna poptavka. Dale neklesaji na cene, za tu dobu se zdrazili na trhu o 50% = zhodnoceni. Velmi snadno se deli metrazi a obchoduji.

A pak nekolik komodit rozebiranych v jinych vlaknech tohoto fora :oops:

No a nejaka drobna koruna do dalsi vyplaty.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od JirkaK »

jozur:
Jestli se nepletu, tak beze ztráty můžeš z penzijka vybrat uvedenou půlku až po 15 letech.
Jinak ho mám také - proč ho nemít, když zaměstnavatel přispívá a něco přihodí i stát. ( prvně musím zaplatit na daních)
Jinak za základ považuji vlastní bydlení. Rodina je také základ, ale po nedobrých zkušenostech zásadně spoléhám na sebe.
Vlastní pozemek je taky dobrá věc (u mě větší zahrada), nějaká ta mince nebo slitek také není špatná volba a pak od každého trošku.
Jinak myslet na stáří není špatné, pak se aspoň nebudeme divit - na stát nemůžeme spoléhat.
Jinak v současnosti je mi 40 let (ženatý, 2děti) a ve 20-30 jsem to viděl úplně jinak. (věk v této diskuzi hraje velkou roli)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Fabulous »

Jozur: Rozumné :) :yes
jozur
Příspěvky: 11
Registrován: 23.05.2012 14:01

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od jozur »

JirkaK: ano, mas pravdu a pouzil jsem matouci obrat.
Upravim tedy : po soucasnych 10ti letech trvani penzijka jej mohu vybrat za nasledujicich 5 let. ( nezacal jsem sporit dneska )
Ano mas dale pravdu s vekem, clovek ziskava zkusenosti a zacina videt stejnou vec i z jinych uhlu...
Jinak jsme temer vrstevnici :D
zigzag
Příspěvky: 28
Registrován: 26.02.2012 21:01

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od zigzag »

Jozur je dokonale pripraven, az se mi nechce verit. Ale kdo to takto ma? Kolik i tech zdejsich je jen z casti takhle diverzifikovane pripravenych? Podle me nikdo...
rivl
Příspěvky: 2
Registrován: 16.09.2015 10:33
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od rivl »

Je mně 56. Mám vlastní bydlení (byt) a chalupu na Vysočině s velkou zahradou a kopanou studnou. Můj důchod je prodej bytu - v tom vidím jediný problém - vystihnout tu správnou dobu. Do důchodu jdu v 64 (za totáče bych šel v 60). Moje manželka jde taky v 64 (za totáče po dvou dětech v 55). Největší problém, který je tady málo zmiňován je zdravotní stav. Bez ucházejícího zdraví si na tý zahradě nevypěstujete nic - na venkově dostupnost a kvalita zdravotní péče je katastrofa. Takže z důchodu luft nemám, ale ze zdravotních problémů ano. To je největší problém žití a uživení se po zhroucení systému v důchodu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od proforma »

Kdyz jsem v 18 zacala pracovat, rikala jsem si: tak, jeste 25 let a muzu zadat o duchod. Po tech petadvaceti jsem zjistila: tak, jeste 30... :punch Cili z meho pohledu: pokud bude situace v CR takova, jaka je, duchod se bude oddalovat do nedozitelne dali. Takze ja to nedefinuju jako "duchod", ale jako "dobu, kdy nebudu moct pracovat". Cimz se dost podstatne meni prisma pohledu. Z logiky selskeho rozumu diverzifikuju budouci zdroje jak vecne (nemovitosti, akcie, sbirka hodnotneho neceho, nekazici se zasoby, ruzne financni produkty...), tak casove (cerpatelne hned, do 12 mesicu, po lhute delsi nez 12 mesicu). A uz jsem svych rezerv i vyuzila, kdyz jsem 3/4 riku marodila se zady (byt jen na nemocenske, pojdu za tu dobu hlady). Paklize definuju "duchod" jako "dobu, kdy nebudu moct pracovat", tak musim hledet na zpenezitelnost nebo alespon penezni vynosnost, nebot obzivu s nejvetsi pravdepodobnosti nebudu vyrabet, ale kupovat nebo barterovat.

Zaroven - a to vychazim ze svych analyz a vypoctu - u nejruznejsich sporeni na duchod velmi zhruba plati: kolik budes chtit dostavat mesicni rentu (napr. 1000 Kc), tolik musis od mladi ukladat (1000). Veskere zhodnoceni vcetne statnich prispevku a kratsi doby pobirani renty vuci dobe sporeni padne na budouci inflaci, takze absolutne pak bude renta treba peknych 3-4 tis., ale v realnych cenach opet ta tisicovka. Cili jenom sporenim se clovek pripravit nemuze, pokud neni poslanec nebo nejaka podobna prijmova kategorie.

Druhe zasadni rozhodnuti je, zda budu pripadny duchod prozivat zde v CR, nebo nekde jinde (viz napr. nemecti duchodci v CR, anglicti ve Spanelsku apod.). Pokud uvazuji zit jinde (predpokladam, ze koruna bude vuci tamni mene dostatecne tvrda :-)), da se uz v prubehu zivota pokukovat po zajimavych nemovitostech a vyuzivat prilezitosti. Pred 5-10 lety levne ve Spanelsku a Portugalsku, nyni v Recku... Ale to je hodne spekulativni zalezitost pro hodne odvazne :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od kregan »

Přes léto jsem bydlel u chudých lidí v důchodovym věku v malý zapadlý vesnici v srdci Kostariky. Muž se staral o zahradu, která je z větší části živila (výhodou tamního podnebí je celoroční sklizeň) a žena kromě péče o domácnost prodávala sousedům výherní losy, který jezdila se slevou nakupovat do pobočky loterijní firmy ve městě. Losy sou tam celkem populární. Každej doufá, že je vytáhnou z bídy. Jejich velkým štěstím bylo, že měli hodně dětí, které s dospělostí odešli do města a jednou za čas se stavili, přivezli něco potřebnejch věcí a trochu peněz.
Sice si nemohli moc vyskakovat, ale nežili si špatně. Jejich sousedé bez dětí ve městě na tom byli hůř.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět