Myslíte na stáří (důchod)?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od RAD »

Jo to s těmy dětmi sem slyšel už několikrát ALE ! Kolik znáte lidí kteří se starají ...Jakože opravdu starají o své staré rodiče ? Já za svůj život poznal jen jednoho a zažít bych to nechtěl ani jako účastník jedné ze stran.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Annele »

Palestinci ano, tam to opravdu tak funguje. Jsou zeme, kde jsou lide ve stari zavisli na sve rodine, proto je pro ne nutnosti, mit dostatek deti na to, aby je ve stari zajistily.
Pokud deti dobre vychovate a budete s nimi slusne vychazet, potom u nich muzete aspon bydlet zadarmo.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Marglin »

To mohu porvrdit. Děcka co se starají o rodiče jsou nejlepší investice. Pokud si děcka nevychováte, vaše chyba.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Marglin »

Zdaleka to nesouvisí jen s těmi co pobíraji dávky. Děti byli pojištěni pro každého v dobách kdy pojištovny neojebávali lidi.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od kregan »

Mám neblahé tušení, že jen peníze, který vrazíte do dětí by vám vystačili na luxusní důchod. Nepočítaje čas, energii a omezenou flexibilitu.

IMHO investice srovnatelná s jinými způsoby. Přidanou hodnotu bych viděl v nějakém sebenaplnění, smyslu života či radosti z vlastních dětí. Z investičního hlediska se taky může stát, že všechno nebude úplně optimální a pak to může zatížit celou rodinu, nejen finančně.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od xmenm05 »

Celej server chápu jako forum o přežití. A děti jsou jediná cesta, jak přežít. Ne 10 - 20 let, ale 50 - 100 - 200 let. Pokud živý organismus dobrovolně rezignuje na reprodukci, potom tím ztrácí jeden z definičních znaků živého organismu. Děti nejsou "jedna z důchodových strategií", jsou jediná ... .
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Marglin »

Jj. Navíc, šetřit si na luxusní důchod je problematické. Kdo ví, jaké ty peníze budou mít hodnotu až je budu potřebovat (ani nemluvím o rozpadových scénářích, obyčejná měnová reforma jako v padesátých a můžeš střádat znovu) Kromě toho výchova dětí je jedna z nejsmysluplnějších činností kterým jsem se kdy věnoval a, překvapivě, zahrnuje mnoho survival dovedností, které se později šiknou. :)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Kapo »

Kto vie, aké staré je porekadlo:" Zasaď strom, postav dom a urob syna..." 8-)
Přílohy
10520573_943099962382194_4211369523763347004_n.jpg
10520573_943099962382194_4211369523763347004_n.jpg (34.15 KiB) Zobrazeno 25644 x
Gervais
Příspěvky: 166
Registrován: 03.02.2014 20:07

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Gervais »

xmenm05 :

Doslovně s tebou souhlasím. Děti jsou jediné důchodové zajištění. Je jedno, zda z pohledu novinky v historii "průběžného důchodového" nebo historicky prověřeného standartu "děti se starají o své staré rodiče" (nákladově pro aktivní generaci vychází stejně, jenom když děti zahynou nehodou pak člověk...?). Vždy je to o potomcích.

Z důvodu zavedení nového občanského zákoníku a vkládání vejminku jsem se dostal ke starým smlouvám platným za první republiky uložených na katastru v archivu. Bylo tam specifikováno skoro vše, od topení, přes jídlo až po povinost dát nádobu mléka každé ráno v 6:00.

Takže plodit a zbytečně nekecat na fóru :)
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od the.marek »

Něco na těch dětích asi bude, ale stejně si to představujete jak z knih Aloise Jiráska...
Doba je taková, že vnoučata se příjdou podívat za prarodiči, jen aby mohli natáhnout ruku pro prachy a děti často také zbavují rodiče důchodu, nebo přijedou z města na dědinu, jen když potřebují přihodit prachy na nějaké nové auto apod.
A toto chování bych nesváděl na nějakou výchovu v mládí apod... Nikdy nevíte co z vašeho caparta ve finále vyroste a takové to starání o rodiče už v dnešní společnosti není zakořeněné tak pevně jako pár generací zpátky, už to není vůbec žádná samozřejmost, ale spíš skanzenový úkaz. A pochybuji, že to půjde k lepšímu, spíše naopak.
Na druhou stranu děti dokáží své rodiče krásně vyždímat od financí, prostředků, majetkových statků apod.
Děti mohou vážně onemocnět, dostat se do finančních problému apod. a vy budete v pozici rodiče starat se a cálovat do smrti. Vím je to hnusné takhle mluvit, psát, nebo přemýšlet, ale je to tak, rodiče čímdál častěji přežívají své děti, i když generace těch s pořádným stoletým kořínkem už mizí.
Chtěl jsem vás jen trochu vykolejit z vašich najivních představ, že vám budou vaši děti měnit ve stáří plínu :-D.
Ale pokud chcete 8 dětí, jako v rozvojových zemích a zemích 3. světa, kde tyhle "tradice" stále fungují a berou se jako samozřejmostí, tak prosím ;-)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od kregan »

Všechno je to o výchově.
Jsem přesvědčenej, že každej má takový děti, jaký si zaslouží.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od the.marek »

Nesouhlasím, výchova má určitě nějakou tu spoluúčast, ale není to jen o ní a nedá se na ni všechno svádět, jak má hodně lidí v oblibě...
V jaké společnosti se jedinec pohybuje, IQ, psychika, ovlivnitelnost okolím, povaha a hromada dalších věcí, které se formují do konce života a ne jako výchova cca do 18ti let.
Mám ve svém okolí pár příkladů, kdy rodiče zlatí lidé, výchova standart a to co je z jejich dětí se nechce ani věřit... Od ignorantů, až po kriminálníky vykonávající výkon trestu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od kregan »

Výchova neni žádná sranda. Někdo má talent, někdo má štěstí na povahu dětí, někdo má podmínky horší. Jsem přesvědčenej, že skoro všechny výchovný problémy se dají řešit dostatkem času věnovaného dítěti, pedagogickym sebevzdělávánim, případně odbornou pomocí. Když se to zvrtne skoro vždycky je to chyba výchovy, i když třeba na první pohled není vidět a samotní rodiče si kolikrát neuvědomují, co udělali špatně. Pak jsou vyjímky jako třeba Rok kohouta, kde svou roli sehrála zřejmě i genetika. Je otázkou, jestli s tím rodiče opravdu něco chtějí dělat (občas rezignujou) a jestli jsou kvalitní výchovy schopni (což taky nejsou všichni).

(To se mi to kecá bez vlastních dětí :D . Učil jsem od MŠ po SŠ a znám se z několikama operátorama Linky bezpečí. Ty chyby rodičů jsou takhle zvenku markantní.)

K zajištění dětmi na stáří. Je dobrá od začátku vytvářet takové pouto, které se nepřetrhá ani v rizikových obdobích (puberta, opuštění domácnosti) a výborný je jít vlastním příkladem. Před dětmi jednat s vlastními rodiči s úctou, stejně tak o nich mluvit a často je i s dětmi navštěvovat.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od the.marek »

Jako jasně, já proti dětem nic nemám a výchova hraje hodně, ale jak to tady čtu tak si říkám, že si to každý představuje jak Hurvínek válku, nebo jak někde v rozvojových zemích... Nasekat si děti, aby se o mě měl kdo starat a čím víc, tím líp, protože když se na mě jeden vysere, bude tam druhý dítě, případně ctvrtý atd...
Prostě to vidím tak, že tohle už u nás skoro není a důchoďák to prostě jistí. Smýšlení mladých je prostě jiný, než dřív a rodiče jsou časem na obtíž. Nehledě na to, kolik lidí se stěhuje do zahraničí, nebo někam na druhou stranu republiky.
Dvougenerační domek to reochu jistí, ale prostě bych na tyhle věci moc nesázel, nelpěl na nich a rozhodně je nebral jako nějakou samozřejmost.
Za mě, baráček na venkově zahrada, zvířata, prostě alespoň částečná sběstačnost a nějaké to přilepšení v podobě ovoce, zeleniny, masa, vajíček, medu apod. A nemít žádné dluhy. Tyhle věci jsou nejlepší důchodové spoření a pojištění.
Nechápu lidi, kteří rvou peníze státu v podobě nějakejch pilířů a doufají, že se dožijí toho, že jim je na stáří dají, nebo že nekrachne banka a oni je dostanou, nebo že nekrachne ekonomika, nebo, že nebude něco jako měnová reforma... Takových věcí a faktorů je hromada.
Investovat do věcí, které jsou hůř sebratelné než nějaké papírky, které mají takovou cenu, jakou máme my víru ve stát.
Když už nějaké papírky syslit, tak je dát stranou do trezoru jak za starejch časů a ne je rvát třetí osobě a doufat, že mě je někdy vrátí, kór, když něco jako úrok v dnešním bankovnictví už neexistuje, ale naopak jen poplatky. Tím síše tohle počínání nechápu.
Až už na tom budu tak, že ani zahradu nebudu schopnej zalejt a nevstanu z postele, abych si zašel na hajzl, nebo nakrmit zvířata, tak už je jedno co se mnou bude. A je jedno, jestli na ten krátký čas budu ve špitálu, nebo u svejch dětí, to uz nemá s životem nic společnýho...
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od herman »

pro the.marek
První a poslední co mne napadlo při čtení tvého příspěvku: "je mi tě líto
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od the.marek »

Upínat na cokoliv je nezdravé ať to jsou rodiče, podpora státu, pomoc druhých, nebo děti...
A o tom podle mě je celé tohle fórum. Počítat spíš s tím, že každej je na všechno ve finále a v nejhorším případě sám.

Jak říkám, já proboha nemám nic proti dětem :-D. Jen jsem chtěl poukázat na to, že každá mince má 2 strany a trošku oponovat zdejším ploditelům :-D.

To Herman: To klidně můžeš, ale já si žiju vcelku spokojenej a plnohodnotnej život, s kterým jsem spokojenej se vším všudy a to je hlavní ;-)

EDIT:
Prostě troška kontroverze ne chlapi. Na jednu stranu by jste tady žrali svoje psy a neznali bratra v ničem a jak vám někdo sáhne na vaši strategii s krycím názvem "Cikán" (nebrat nijak rasisticky a hodně s nadhledem) aneb mít co nejvíc dětí, abych měl sociální jistoty a péči, tak je zle :-D.
Nekolikrát tu už bylo řečeno, že to tu není pro žádný měchuřiny ne? :beer
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od pavel131 »

Je super když si rodina pomáhá ale já když měl opravdové problémy tak jsem s tím stejně rodinu nechtěl zatěžovat.
Takže si ani nedovedu představit že bych chtěl aby se o mne rodina starala. Když budou sami chtít tak to bude super ale v prvé řadě se o sebe musím dokázat postarat sám a vytvořit si takové matriální rezervy abych si pomocníky v případě potřeby najal. Je lepší dobře ohodnotit někoho kdo má pomoc starým lidem jako práci a nejlépe když ho to baví, než abych k sobě "uvazoval" mladé kterým bych takovými starostmi jen kazil život. To musí být u mne také součástí výchovy že po nikom nic nepotřebuju pokud to jde ale zase že si případně umím říci když něco potřebuji a že rodina ví "to už je opravdu potřeba když si řekl". Prostě vzjemná pomoc a respekt na všechny strany ale až je opravdu potřeba, ne s každou kravinou.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od Baca »

Nasekat deti ako smeti. To bude strategia druhej a dalsich generacii po velkej prde.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Mnooo tak děti....pokud dojde k nějakému krachu a nebude antikoncepce, a to asi nebude, tak těch dětí bude jako za "stara".
5-6-10 kousků jako když vyšije. Z toho jich pár zemře tak asi 2-3 (nemocnice nebudou fungovat a nebo špatně). A máme tu rodinu o 3-5 potomcích.
Výchova.... Když vidím jak je plné parkoviště před domovem důchodců vždy když je výplata důchodu tak je mě z těch
hyen špatně. Tak to raději ty výměnky. A děti jsem si pro jistotu vychoval dobře. Žádnej frikulín z nich nevyrostl.
Spoření..... Jen naiva si může myslet, že na důchod něco dostane. Tedy pokud se ho samozřejmě dožije. Vždyť ta
dnešní čára se již skoro kryje s průměrným věkem dožití.
Banksteři.... Ti mají hubu dokořán a řvou, že vám zajistí ten nejvýhodnější spořící účet a klepou se na poplatky, potom je tam směšnejch 2% úroku. Jen absolutní finanční analfabet jim na to skočí když inflace se pohybuje ve stejných %.
A papírky v trezoru..... To je to samé, jen samý podvod. Měnová reforma, zdanění uložených peněz (Řecko), inflace,
státní bankrot, rozpad měnového systému (krach dolaru), vyčerpání a následné prudké zdražení ropy o několik desítek procent (rozklad světové dopravy), atd.
Když ukládat na stáří tak pouze nemovitosti a reálné peníze jako stříbro a zlato (u zlata pozor již tu bylo v minulosti několik nařízení, že se muselo odevzdat státu- sám jsem byl svědkem v 50 tých letech jak se hledalo po domě kde je to zlato ukryté).
Takže malé hospodářství, s 4-5 ha polí, vychované děti, a případně napsaná smlouva na výměnek.
Miki
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Myslíte na stáří (důchod)?

Příspěvek od MrPorter »

To je prašť jak uhoď - nemovitost vám zabaví stát v zájmu nějakého vyššího dobra, nebo v případě PA kdokoli, kdo bude mít víc zbraní. A jistota je fuč. To samý zlato a stříbro, buď stát zakáže prodej/nákup a je to k ničemu, nebo v PA to bude bezcenný a bude se platit třeba víčkama od lahváčů.
Prostě každá varianta má svoje plusy a mínusy a těžko v tom hledat nějakou stoprocentní jistotu. Já si do penzijka nějaký peníze posílám, takže jsem asi optimista, když věřím tomu, že je pak zase dostanu zpět. A kdyby ne, tak holt budu mít i jiný způsoby zajištění. Deset dětí k tomu ale patřit nebude :D
Odpovědět