Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Kapo »

PIPboy píše:....... a pak je jen pozval do krytu s tím, že vstupné je 50tis na osobu, které jsem za každého utratil (byť by to tak bylo nejlepší). Proto je musím přesvědčovat.......
Najprv by si mal presvedčiť seba a svoje uvažovanie :)

Kúp si za 150 eur tonu obilia, za 200 eur strukovín, za 100 eur 100 litrov rastlinného oleja, k tomu pridaj med, soľ, koreniny a domáce pálené .........do aleluja.
Budeš mať za pár korún dosť na skromné prežitie, ale aj dobrý obchodný artikel, ktorý nestratí na cene, kvalite ani na hodnote, či už rozpad príde, alebo nie.

Obilie môžeš na jar predať za 200 eur, a po žatvách zase kúpiť čerstvé. Čerstvé obilie nie je moc vhodné na skrmovanie, ale vydrží dobre uskladnené aj niekolko desiatok rokov. ;)
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od JirkaK »

Zásoby na rok a více je celkem nákladná věc a připadá mi to i celkem zbytečné. To se nedá použít systém rotace a hodně potravin pak vyhodíš. Jediná možnost potraviny MRE, BP 5, NRG-5 atd., ale to je celkem nákladné.
Osobně mám pár balíčků NRG 5, ale to mám pro případ, kdybych musel rychle dům opustit a mohl si vzít max. co unesu a na to je BP 5 ideální.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Desouza »

Jít příkladem a nebát se pochválit :) .
Určitě tu je nejeden člověk , který díky svým znalostem druhým pomohl nebo dokonce zachránil život . Holt příklady táhnou ..


Opravdu to není o velikosti zásob . Zásoby vám jednou dojdou , můžou se zkazit , může vám je někdo ukrást .

Pokud chcete být připravení tak musíte :

Za prvé : znát všechny jedlé rosliny . ( alespoň ty pro lidskou stravu vhodné )

Za druhé : umět ulovit nějaké zvíře pro stravu vhodné . Tedy zajíce ,bažanta nebo nějakou tu rybu ulovit .

Za třetí : znát pěstitelské a chovatelské dovednosti .


Nakoupit hromadu konzerv umí každý trouba . ( Rozhodně tím nechci říct že zásoby jsou zbytečné , jen chci poukázat na falešný pocit jistoty , který vám hromady zásob můžou přivodit )


PS : Opravdu si nemyslím ,že rozpad je spolek důchodců , kteří každý den v plné zbroji bojují o konzervy ve slevě .
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od gravedigger »

Nikoho nepřesvědčuju.

Rodina, to je žena a děti, moji rodiče a ženy rodiče. Moji a ženini sourozenci a jejich děti.

Naštěstí jsou na tom všichni finančně tak, že jsou zajištěni a i v případě nějakého průseru, mají přístup ke zdrojům - hotovost, technika.

O čem jsme mluvili a všichni to vědí je to, že v případě výpadku energií - elektřina, plyn - dlouhodobě v zimě, se můžou stáhnout k nám domů. Se zásobama co máme vydržíme 14 dní a pokud nepůjde elekřina déle, nastane stejně apokalypsa.

Spíš to vidím v tom, že učíme děti stanovat v přírodě, včera si samy nachytaly ryby na večeři. Nebojí se a neštítí zabít domácí zvíře(drůbež) a jsou schopni pomáhat u porážky větších - prase, býk, ovce, kůzle. Vědí, že když se něco zasadí,tak to i vyroste, když se o to staráte.

Od mala se učí střílet a zacházet s nářadím. Nejstarší ví, jak jsou které stavby vzdálené od okna, kde je 100,200....600 metrů a jak má naklikat na tuhle vdálenost optiku. Vědí, že beretta 71 je fajn a náboje do ní jsou levné, proto se vyplatí cíl trefit 2x i 3x.

Reálně jsme připraveni na takovýhle průšvih, tzn. výpadek energií.

Kdyby se to tu schylovalo k něčemu podobnému, co bylo v Jugoslávii, tak to tady balíme. Máme nějaké zázemí na jihu a v USA.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Dagobert »

Přesvědčování dětí je celkem v pohodě, protože děti si rády hrají (což je přirozený způsob učení). Takže se vyjede na něco-jako-čundr a hraje se třeba hra "a teď jsme všichni robinzoni, kteří ztroskotali na ostrově". Když se k tomu vymyslí nějaké příběhy a soutěživé hry, tak většinu dětí utáhneš na vařený nudli a nacpeš do nich spoustu dovedností a znalostí, aniž by to zaregistrovaly jako učení.
To už samozřejmě nefunguje u puberťáků. Puberťáky pro změnu zaujmeš na předvádění se před opačným pohlavím, když to šikovně navlíkneš, tak se holky a kluci budou hecovat navzájem a soutěžit. A budou si myslet, že jeden druhého balí.
Nejtěžší je to u partnera. Předpokládám, že tě zná dost dobře na to, aby laciný finty nefungovaly, tady zabere jen opatrné přesvědčování v dlouhodobém horizontu. V zásadě se partner dokáže smířit s "koníčkem", pokud to nebude moc narušovat chod rodiny. Ideálně se může podařit partnera do koníčku zapojit alespoň příležitostně ("pojďme na střelnici", "co bys říkala na dovolenou v přírodě?" a podobně). A pokud se podaří nadchnout děti, partner(ka) se většinou přidá, aby to dětem nekazil(a).
No a příbuzný a přátele, tam je to silně individuální, to se nedá odhadnout. V zásadě podobný přístup jako u partnera, tj. pomalé přesvědčování. Dají se použít i děti, když ty cizí budou závistivě poslouchat ty moje, které budou nadšeně líčit skvělou dovolenou "na pustém ostrově" a nabídneš, že můžou příště jet taky.

Každopádně je s tím spousta práce, organizování a pomalého posunování. Udělat to ale jde. Za sebe se třeba můžu pochlubit předěláním fůůj-zbráááň-pacifisty na člověka, který postupně přešel přes nechci-to-vidět a toleruju-že-máš do pozice vem-mě-s-sebou-na-střelnici-chci-být-připravený. Trvalo to 8 let. :-)
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Zcela chápu a podporuji shora uvedené. Na děti je nejlepší forma hry já jsem to takto navlékl v případě obsluhy vysílaček a teď úplně bez problémů. a viděli by jste jak si závidí, že se nemohli všichni zůčastnit (jedna rodina z pracovních důvodů absentovala). Dnes škemrají, že chtějí opáčko. A stejné to bylo s rozděláváním ohně v přírodě, stanováním atd.
dokonce i dospělci (ti kteří odmítali) se přidali.
Manželka dokonce pod dojmem Ukrajiny a Eboly v Africe je přístupnější mnohem více než v minulosti, dokonce jsem byl svědkem debaty našich dam na toto téma. Časy se mění a to dost rychle. Přesto si myslím, že příklad je nejlepší metoda.
Miki
Pepasnek
Příspěvky: 54
Registrován: 03.10.2014 22:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Bílý Újezd

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Pepasnek »

manželka má hromadění zásob v genech a když jsem ji přesvědčil že 10 kg soli nám může zachránit půl mražáku masa tak prošel i mírný nestandart v nakupování této suroviny :D (a to je jen jedna z mnoha věcí) :beer
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Desouza »

Tomu říkám věcný argument . :yes
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od čičmundík »

U mě doma nemá cenu cokoliv vysvětlovat a o čemkoliv diskutovat, protože elektřina a plyn přece vždycky pudou a kdyby náhodou nešly, tak přijede někdo, kdo to opraví, žejo :lol: To, že tedy máme kapánek nadstandardně narvanej špajz a pěstujem si vlastní zeleninu prezentuju jako součást svojí starostlivosti o rodinu, abychom netrpěli nějakym nedostatkem. A je přeci fajn, když se něco vaří, že je vždycky kam a po čem šáhnout. Navíc zelenina ze zahrádky je jaksi kvalitativně někde jinde než kupovaná. O nějakejch možnejch průs.rech tedy doma vůbec nemluvim. Zásobu máme tak na 2-3 tejdny, v šuplíku osivo tak akorát pro naší zahradu a něco navíc, studna na zahrádce je, uvařit se dá na kamnech nebo na grilu....příprava na soft scénář snad obstojná a doma o tom vlastně ani nevědi
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od PIPboy »

Napadlo mě jedno trochu hardcore řešení při nedostatku peněz. Nakoupím si kvalitní zásoby pro sebe a 2 tuny pšenice pro blbouny, co se odmítali připravit na kolaps (=příbuzné). Takhle neumřou hlady a bude jim dobré ponaučení do budoucna, když budou rok chroupat obilí a dívat se, jak já jím kvalitní chutnou trvanlivou stravu :mrgreen:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od sigmark »

aby tě po měsíci nekuchli když jim to budeš takhle dávat "sežrat"
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hohepa »

Měsíc ?
tak max tři dny o hladu a bude vymalováno, příbuzný nepříbuzný.
" On má a odmítá se s NÁMA rozdělit ? " :head
To je snad jedna z hlavních zásad prepera
O tvých zásobách nesmí nikdo z venku vědět .
Těžko švagrovi vysvětlíš , že sice máš co "jíst", ale když mu dáš ( o všem okolo),
tak sám budeš zítra také hladovět. Je to hnusné, ale je to tak.
Jestli chceš přežít, musíš alespoň na oko chroupat tu pšenici s nimi.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od PIPboy »

sigmark: kuchnutíschopné a jinak problematické příbuzenstvo ssebou neberu

Hohepa: samozřejmě, že nikomu o zásobách ani muk, ale uhlídat to v PA čase asi bude docela těžké - před odchodem z domu vždy utáhnout opasek, ušmudlat se popelem a nasadit maximálně zbědovaný výraz :cry: :?
Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 22
Registrován: 24.09.2014 10:50
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od ilicz »

Pár dní o hladu a uvidíš, jak je z toho milýho bratránka nekňuby odhodlaný zoufalec :)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hohepa »

PIPboy píše:...když budou rok chroupat obilí a dívat se, jak já jím kvalitní chutnou trvanlivou stravu :mrgreen:
PIPboy píše:...samozřejmě, že nikomu o zásobách ani muk, ale uhlídat to v PA čase asi bude docela těžké
Nějak si odporuješ ve svých tvrzeních.
Nebo jsi chtěl namísto " uhlídat to" napsat " uhlídat se" ? :angel
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Baca »

AK mas male deti je OBROVSKY problem akekolvek SPOLOCNE tajomstvo udrzat. Decko sa vo svojej naivite neudrzi a ak v nom niekto vzbudi doveru, alebo dokonca sucit, vytara cokolvek. Cize co dieta (alebo naivny slunickar) nevie to nevytara. Tazko potom budes skryto vylizovat jatrovku s celou rodinou a divat sa na inych ako zuju psenicu.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od PIPboy »

To je součástí problému „Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad“ čili „Jak ze sluníčkáře udělat realistu než se nastěhuje do mého obydlí/úkrytu“.

Nějak se nám to téma komplikuje. Nejlepší asi je, nechat sluníčkáře vymáchat ve sračkách krutého reálného života (zvlášť toho PA) a až potom mu nabídnout pomocnou ruku. Aspoň si toho bude víc vážit a nebude mít blbé sluníčkové kecy a svojí naivitou nepřivede své okolí do neštěstí.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Terminated Account »

Někteří jedinci obětovali přípravě na konec světa všechno, čekali, čekali a zase čekali a nic. Život v hajzlu, rodina v prdeli, kamarádi fuč, slušná práce sci-fi... Jsou z nich trosky, které bez pomoci od světa, kterým pohrdali, nebo mu nerozuměli, nejsou schopni existovat. Rozumný a zdravý rozpadlík netlačí na pilu. Žije tady , teď s tím co má jak nejlépe umí. Hm?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od Hohepa »

Baca: To máš pravdu, ale jen částečně.
Mám šestiletého syna tak vím o čem, že to mluvíš.
Přesto nemám problém si to s ním v klidu vypovídat a vysvětlit, že o tom a tom se z nikým jiným nemluví
a to proto a proto.

Přesto "mou plánovanou" strategií je chodit "lovit na barter" a mít v kuchyni k dispozici minimální zásoby, které občas dle potřeby doplním s "oficiálním" vysvětlením to jsem vyměnil z oním za to a to. Pak i případné bolševické přerozdělování s "návštěvou" by nebylo tak bolestivé.
Kde je železná zásoba jídla vím akorát já a manželka, ale to to už pustila z hlavy a snad si vzpomene až přijde krize.

z5 k tématu
Tím, že jsme "turisticky a sportovně " založená rodina mi nedělá problém obměňovat v zásobách konzervy jako fazole v tomatě nebo vepřovku z Lídla a podobně neb každou chvíly má ten starší sportovní zápas nebo turnaj a na víkend je pryč. Bere je z povděkem a automaticky jako samozřejmost, je to pro něj už léta něco jako Kádéčko, takže se ani nepozastaví nad tím, když je beru v obchodech po desíti. :rofl
Protože nechodím do závodky ani do hospody a jídlo si většinou vařím sám
( vono to je i o dost levnější :lol: )
tak těstoviny, rýže, mouka i chlebová do domácí pekárny, ovesné vločky , sójové maso, instantní polévky atd. atd.
nejsou už vůbec žádný problém.
V podstatě budu jíst tak, jako teď, jen ta čerstvá zelenina bude trochu problém.

Zkráceně řečeno já rodinu nepřesvědčuji k přípravám na rozpad , jen jsem je zapojil ( alespoň co se jídla týče ) tak trochu bez jejich vědomí.

Edit:
MacGyver
Velmi dobře řečeno.
"Připravuji" se tak, aby to dnes rodinný život neovlivňovalo a hlavně neomezovalo.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

Příspěvek od sigmark »

souhlas s Macem. Je dobré být skautsky připraven, není dobré přípravám obětovat život a zdravý rozum.
PIP:
když si myslíš, že budeš ostatní nutit žrát obilí a sám se před nimi budeš producírovat s konzervami, prorokuju ti v případě průseru velmi krátké funkční období. ale vyvracet ti to nebudu.
Odpovědět