Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od guntroll »

Evergrande za pomoci cinske vlady zaplatil na posledni chvili zahranicnim investorum - takze formalni krach se nekona. Ale prakticky uz (ne) duveru na cely cinsky realitni sektor zpusobili, takze je jen otazkou casu kdy se jim to realitni letadlo, tvorici 25% cinskeho hdp, rozpadne.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Podívej kde bylo Řecko před pár lety a pořád nezkrachovalo. Stejné to může být i s nějakou Evergrande pokud ji čínský stát podrží. Svět je plný dluhů a kupí se další a další, ale čeká se na totální kolaps, ne na nějaké malé.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od guntroll »

Ale tady je situace jina. Nejde o platebni neschopnost statu, ale o (ne) duveru jeho obcanu v domaci relitni trh, ktery tvori velkou cast HDP, firem co vybiraly zalohy na jeste neexistujici nemovitosti je v Cine hafo, no a musely se slozit kolikrat az tri generace aby mely na zalohu - obycejni cinani nemaji moc kam jinam investovat a pokud prestanou sypat do ponziho developeru, tak se jim to muze sesypat a problem je na svete. Ale nerikam kdy je sichr ze to padne - avsak v souvislosti s dnesni situaci, to muze byt dalsi hrebicek do rakve.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od proforma »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kome ... .seznam.cz

Zasadni komentar k budoucimu vyvoji cen energii.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 497
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Permonik »

Jo, něco zajímavého tam je, ale nedoporučuji používat v sadě odkazů na přesvědčování známých. Už jsem to chtěl přeposlat pár lidem, ale jak je napsáno i v komentářích, tak minimálně na jednom snadno ověřitelném místě hned na začátku lže, když tvrdí, že 8.10. fotovoltaika nic nevyráběla přitom dle www.agora-energiewende.de které zmiňuje a i přehlednější www.sma.de tak v době hlavního času 9-16 vyráběly přes 10 GW s 20 GW přes poledne, což je minimální odchylka od průměrné zimní hodnoty. Těch "šokujících" informací se najde dost, nevím, proč vždy musí zdegradovat článek lhaním a pak ho nejde používat v sadě zajímavých zdrojů pro nepřesvědčené.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od pterodaktyl »

Ohledně Green Dealu ke mě doputovalo z Ksichtknihy:
https://www.facebook.com/10000000589054 ... 5/?app=fbl.
Pro ty,kteří nechtějí nebo nemají potřebu brodit duševní stoku na Facebooku přidávám částečný printscreen.
Pan Kučík by se spíše měl jmenovat Julius Fučík
Ve zkratce: komu se nelíbí New Green Deal,tak musí být Putinův agent.
Samozřejmě: EU a NGD je křišťálově čistý ráj na Zemi, sluníčko a větřiček vše spasí a komu se to nelíbí,je rušivý element,se kterým se soudruzi razantně vypořádáme.
Přílohy
20211025_154545.jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Maximus »

Ten Kučík je osoba z manipulatori.cz, ktera proti manipulacim bojuje ještě vetsimi manipulacrmi. Spolu s Cemperem je to stejná informační stoka. Největší lzi se nejlepe schovaji mezi pravdu. Takže najdu si hromadu nesmyslu na netu, které snadno vyvratim a mezi tim mohu bojovat s pravdivymi informacemi, které se mi nehodí k prosazování meho svetonazoru. :puke
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od PeFi »

Permonik píše: 22.10.2021 21:05 J tak minimálně na jednom snadno ověřitelném místě hned na začátku lže, když tvrdí, že 8.10. fotovoltaika nic nevyráběla přitom dle www.agora-energiewende.de které zmiňuje a i přehlednější www.sma.de tak v době hlavního času 9-16 vyráběly přes 10 GW s 20 GW přes poledne, což je minimální odchylka od průměrné zimní hodnoty. Těch "šokujících" informací se najde dost, nevím, proč vždy musí zdegradovat článek lhaním a pak ho nejde používat v sadě zajímavých zdrojů pro nepřesvědčené.
Z textu se dá pochopit jak je to myšleno, protože tam píše:

v devět hodin ráno cena vylétla na 393,1 eura (9 984 korun) za MWh. Poté zase klesla, protože začaly fungovat fotovoltaické zdroje, ale po západu slunce elektřina znovu vystoupala až na 442 eur, tedy 11 227 korun za MWh.

Naformulováno je to nešťasně, ale lhaní si představuji jinak. Akorát dnes už asi málokdo zvládá přečíst a pochopit pár odstavců v kuse a nevytrhávat jednotlivé věty z kontextu. Ach jo.
Prostě v noci/nad ránem, když nefoukalo, tak byly OZE totálně k ničemu, protože z 50+GW instalovaného výkonu to produkovalo pouhý 1GW. Takový bezvětrný podmračený únor, to bude lahůdka.
Permonik
Příspěvky: 497
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Permonik »

PeFI: Pokud to není úmyslná lež, tak je to úmyslná manipulace, protože zbytek máš o dva odstavce pod tím a nahoře to máš jako šokující info ještě s vykřičníkem, aby čtenář získal správný dojem. Dále v tom odstavci je jediné časové označení jen datum, tedy celý den, stejně tak výkon těch větrníků uvádí za den ne "do deváté hodiny", takže míchá den jednoho a hodiny dalšího? Pokud jde o porozumění textu, nemělo by to končit hledáním alibi, to je poněkdu druhý extrém. Navíc, jak jsem psal, tak to má zařazeno v odstavci s OZE nestabilní a nespolehlivé a přitom FV měla v ten den klasický očekávaný průběh výkonu na toto období. Ono by asi nebyla ani šokující zpráva, že za jasného letního dne, ve tři hodiny ráno FV nevyrobila ani kWh...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od PeFi »

Přijde mi to mnohem méně špatné než když zelené mozky hlásají, že OZE pokryly kompletní spotřebu a zapomenou říct, že to bylo jen na pár hodin a že stejně klasické zdroje musely být v režimu horké zálohy.

Mimochodem, nevíte někdo, proč bývá třeba 1/4 větrného parku vypnutá (větrníky jsou odstavené)? Je to kvůli regulaci produkce, nebo jsou v odstávce? Tuhle jsem jel přes Německo a zaujalo mě, že vysoké procento větrníků stojí, přitom větrníky hned o pár set metrů dál se točily, takže vítr foukal.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Asi měli nahlášené nějaké letectvo. Totiž ptáky, kterých ty vrtule posekají neskutečné množství ...
Co si ale tak vzpomínám, tak ať jsem jel, kde jsem jel, okolo větrníků, tak opravdu nikdy nejely všechny, byla to sotva polovina.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Zapadlo »

cipis - máš nějaký uvěřitelný zdroj k neskutečnému množství posekaných ptáků ?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Teď to v rychlosti nenajdu, ale bylo to někde okolo studie nesmyslů k zákazu olova, kde figurovaly nějaké zprávy, kolik je ptáků otráveno olovem a jako kontra se tam vyhrabala nějaká zpráva, která odhadovala množství ptáků zabitých vrtulemi.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Tomáš »

PeFi píše: 25.10.2021 19:30 Přijde mi to mnohem méně špatné než když zelené mozky hlásají, že OZE pokryly kompletní spotřebu a zapomenou říct, že to bylo jen na pár hodin a že stejně klasické zdroje musely být v režimu horké zálohy.

Mimochodem, nevíte někdo, proč bývá třeba 1/4 větrného parku vypnutá (větrníky jsou odstavené)? Je to kvůli regulaci produkce, nebo jsou v odstávce? Tuhle jsem jel přes Německo a zaujalo mě, že vysoké procento větrníků stojí, přitom větrníky hned o pár set metrů dál se točily, takže vítr foukal.
Co si pamatuju ze školy, tak to bývá také tím, že jak se strojovna točí dle větru, čelem k němu, tak ten kroucený kabel co jde ze strojovny dolů k zemi, tak má přesně dáno kolikrát se může otočit a když se otočí, tak se elektrárna automaticky odstaví než začně foukat z opačného směru,aby se zase odmotal...
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od JOBU »

To je nejaký blud, čo by mal spoločné ten kábel s otáčaním vrtule? Pokiaľ je to natočené správne, nieje dôvod to odstavovať kvôli káblu a čakať kedy sa strojovňa otočí do druhej strany (a navyše aj po určenom smere).
Tak nejak neverím tomu žeby tam bol "spustený" len tak kábel a skrúcal sa podľa natočenia strojovne...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Lyster »

Kupředu do minulosti.
Lukáš Kovanda 1. díl: Kvůli Zelenému údělu zdraží vše – nájmy, elektřina, jídlo, oděvy, elektronika, stavby
https://www.kupredudominulosti.cz/kovan ... ka-stavby/

Lukáš Kovanda 2. díl: Evropa schválením Green Dealu páchá ekonomickou sebevraždu
https://www.kupredudominulosti.cz/kovan ... ebevrazdu/

Lukáš Kovanda 3. díl: Střední třídu čeká značný propad kvality života, elitě EU je to jedno
https://www.kupredudominulosti.cz/kovan ... -to-jedno/
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od jerry.mysak »

JOBU
taky si myslím že se tam žádnej kabel nekroutí. Jednoduchý zařízení se jmenuje kroužkový sběrač.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od pracintl »

Také by mne nenapadlo, že je tam kabel, ale asi jo:

https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/ ... MAS_DP.pdf

...Mezi další komponenty strojovny patří ventilátory chlazení, mechanická kotoučová brzda,
řada podpůrných systémů a řídící elektroniky, která se stará o monitoring a chod elektrárny.
VtE je samozřejmě vybavena systémem natáčení celé strojovny vůči směru větru tak, aby
celková výkonnost byla co možná nejvyšší. Protože strojovna je zemí spojena silovými a
datovými vodiči, musí být vybavena čidlem hlídající maximální možnou míru otočení tak,
aby nedošlo ke zkroucení nebo poškození vodičů
. Celá strojovna je přichycena k nosnému
rámu, který je právě přes systém natáčení strojovny spojen se stožárem a na něm pevně
usazen...


...Zabezpečovací systém VtE tak musí automaticky reagovat na:
- ztrátu zatížení při výpadku napájecí sítě
- přetížení generátoru včetně zkratu
- překročení maximálních povolených otáček
- nadměrné vibrace
- výpadek kontrolního a řídicího systému
- přetočení přívodního kabelu do gondoly
...
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Rád bych se vrátil k témátu kolapsu. To co teď napíšu je pouze a jen můj názor a nesnažím se ho někomu vnucovat.
To co se právě děje a probíhá na celém světě je dle mého názoru začínající kolaps celého systémů. Takový kolaps není otázkou dní či týdnů, ale měsíců a roků. V tomto případě si myslím, že je otázkou měsíců, než bude jasné, zda se sestupující křivka ekonomik začne rovnat a vydá se nahoru, nebo bude sestup pokračovat. Předpokládám že jasno bude už v roce 2022. Obecně bych kolaps charakterizoval jako nedostatek energií, nedostatek nerostných surovin a následně nedostatek všeho na toto navazující, rostoucí inflace a další tisk peněz. To všechno momentálně probíhá v přímém přenosu a nejedné se jen o čtení článků na internetu.
Jako příklad sem uvedu situaci v malé, ale špičkové strojírenské firmě. Jako hlavní materiál se ve výrobě zpracovávají slitiny hliníku, titan a žáruvzdorné niklové slitiny. Vedoucí výroby momentálně udělal objednávku veškerého materiálu pro dlohodobou malosériovou výrobu na celý příští rok z obav, že budou problémy, i za cenu umrtvení peněz ve skladových zásobách. Už to, zda a v jakých objemech bude objednávka plněná hodně naznačí, a pokud materiál nebude do konce roku ve skladě, tak je vymalováno. Ale výroba je závislá i na spotřebním materialu. Neustále se stále více zpožďují objednávky tvrdokovových roubíků na výrobu obráběcích nástrojů z Itálie i Rakouska a výrobci omezují počty odeslaných kusů - požadavek 400, za tři měsíce dorazí 50 a podobně. Začíná chybět i další spotřební materiál - filtry do EDM Makino. Pro celou Evropu dorazilo z Japonska několik stovek kusů. Sice je to jen filtr, ale stroj se bez něho prostě nerozjede, spotřeba filtrů je velká a nahradit se nijak nedá.
Dalším idikátorem může být zastavení největších firem v zemi, konkrétně Škodovky, zejména bez výhledu na zlepšení situace v nejbližších měsících. Pokud to postihne i další velké firmy, tak to může být opravdu vážné.
A celá covidová pandemie už je jenom taková třešnička na dortu celého začínajícího průseru.
Závěr který z toho pro mě plyne je urychlit a dokončit do konce roku všechny přípravy na tento, zatím si myslím, že softkolaps v Argentinském stylu. Rozhodně nečekám bezproblémové následující dva roky a i jako ateista se budu modlit, aby to dobře dopadlo, ale osobně jsem spíš skeptik. Kdo je připraven, není překvapen :yes
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od PeFi »

Tomáš píše: 25.10.2021 21:54 Co si pamatuju ze školy, tak to bývá také tím, že jak se strojovna točí dle větru, čelem k němu, tak ten kroucený kabel co jde ze strojovny dolů k zemi, tak má přesně dáno kolikrát se může otočit a když se otočí, tak se elektrárna automaticky odstaví než začně foukat z opačného směru,aby se zase odmotal...
Díky, tohle mě ani ve snu nenapadlo. Taky jsem čekal kroužkový sběrač nebo něco podobného.
Odpovědět