Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

glock: A nebylo to 37,90 Kč? No já jsem včera ještě čerpal z kanystru a na něm jsem měl cenu 35,50Kč. Letí to no.
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od glock69 »

37,90 bylo předtím... Možná jsem v šoku blbě viděl
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

glock69: Tak si nekecal 37,5/9 to bylo fakt včera/předevčírem. Dneska 39,5Kč! na MOLce. Málem mi vyletěly oči z důlků. Tak nevím jestli si mám jet natankovat ještě do nějakých PET flašek abych měl vzpomínku na doby kdy benzín stál pouhých 39,5Kč/l a nebo naopak abych měl na památku ve flašce benzín, který stával téměř 40Kč (až zas bude stát dvacet korun a v PETce budu mít téměř zlato ;) )
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od devlop »

tankuju 100 oktan, v pondělí 41,50, ve středu 41,70, dnes 43,50Kč :(
Rakovník, Benzina
Screenshot_286.jpg
Screenshot_286.jpg (56.14 KiB) Zobrazeno 2637 x
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Ulfhednar »

Na to, že musí ještě jet ze zásob původního paliva, tak teď asi nehorázně rejžují. Včera jsem tankoval EuroOil (bez biosraček) za 37, dnes cestou přes Liberec nafta kolem 39-40,-.
Óðinn á yðr alla
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Zapadlo »

Jezím do Polska, benzin (95 Shell) teď beru za 30-31 Kč/l.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Quido »

Sberbank v Česku přestane pro klienty fungovat

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... e-40388553

Kdo to nestihl, jak psal Fab, a měl tam víc, než na kolik jsou pojištěné vklady, tak pro toho to bude dost cenná lekce.

To stejné lze zítra čekat u ostatních ruských bank i v jiných částech světa. Run na banky = malý rozpad státu, v tomto případě Ruska.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od devlop »

Quido: jsou lidi v ČR, co mají u Sberbank hypotéky X mega a je to jejich jediný účet pro příjem platu. Pokud to bude banka chtít splatit immediately, protože krize a pokud ne tak exekuce, tak soustrast s pozůstalými...Ale tak hlavně vítězství Ukrajině ;)
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Quido »

Ať si banka trhne. Pokud u ní mám účet na který se nedostanu a zároveň od tam mám platit, není to můj problém.

Je válka, tak ať se (náš) stát postará o svoje občany. ČNB to už řeší, pokud se nemýlím.

Být klientem Sberbank v modelu, který popisuješ tak určitě nemám klidné spaní, na to vem jed. Ale pevně věřím, že náš stát nebude mít zájem na tom, aby z občanů vyráběl bezdomovce s doživotními dluhy jenom proto, že Putinovi hráblo.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Redneck »

devlop píše: 27.02.2022 20:49 Quido: jsou lidi v ČR, co mají u Sberbank hypotéky X mega a je to jejich jediný účet pro příjem platu. Pokud to bude banka chtít splatit immediately, protože krize a pokud ne tak exekuce, tak soustrast s pozůstalými...Ale tak hlavně vítězství Ukrajině ;)
To by mě celkem zajímalo, jak tohle dopadne, kamarád má od nich hypo.
Wdog
Příspěvky: 515
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Wdog »

ocituji sám sebe, nechce se mi to psát znovu ...
Wdog píše: 25.02.2022 18:44 Riziko zesplatnění úvěrů existuje, ale nebude to tak rychlé.
Pokud bude mít Sberbank (CZ) potíže, já myslím, že ano, tak nejprve nastoupí nucený správce z ČNB. Ten bude pokračovat v provozu, příp. něco prodá.
Banka buďte přežije, nebo vstoupí do likvidace a nebo do insolvence. Pak by nastalo zesplatnění úvěrů a jejich vymáhání.
Ale obecně pro banku i případného kupujícího aktiv (jiná banka) má větší cenu "živý" hypotéčník, kterého může dojit ještě dalších 20 let. Zesplatnění úvěru, zabavení a prodej baráku je jednak složité, a jednak na tom mohou i prodělat.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Nevidím důvod proč by mělo dojít k nějakému zesplatnění hypotečních úvěrů. Ty jsou zafixované na roky dopředu a řeší se to prodejem hypotečního kmene. Tedy jen pak budeš splácet dál někomu jinému.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Montezuma »

Včera večer jsem tankoval na Moll v Pardubicích Natural 95 za 39,90. :shock:
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Quido »

Sberbank krachuje:

Zdroj: Bloomberng, 28.2.2022, 1:29, anglicky
  • No ‘realistic chance’ seen that banks can restore liquidity
  • Sberbank withdrawals to be limited in several countries

Novinky.cz, 28.2.2022, 2:09, česky
  • Evropská centrální banka (ECB) v pondělí brzo ráno oznámila, že Sberbank Europe AG, což je dceřiná společnost, v níž má většinu ruská banka Sberbank, zřejmě zbankrotuje i s jejími chorvatskými a slovinskými pobočkami.
  • Pád by se mohl týkat i české pobočky Sberbank CZ.
Joe Azbest
Příspěvky: 930
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

A adresu sberbank by mohla opět převzít firma, která ji bance musela přenechat - Sběr baňk :lol:
https://cdn.xsd.cz/original/7cd0bb6693d ... 88edd5.jpg
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od zedik »

Quido píše: 28.02.2022 7:18 Sberbank krachuje:

Zdroj: Bloomberng, 28.2.2022, 1:29, anglicky
  • No ‘realistic chance’ seen that banks can restore liquidity
  • Sberbank withdrawals to be limited in several countries

Novinky.cz, 28.2.2022, 2:09, česky
  • Evropská centrální banka (ECB) v pondělí brzo ráno oznámila, že Sberbank Europe AG, což je dceřiná společnost, v níž má většinu ruská banka Sberbank, zřejmě zbankrotuje i s jejími chorvatskými a slovinskými pobočkami.
  • Pád by se mohl týkat i české pobočky Sberbank CZ.
U nás by snad vklady měli být pojištěné u čnb ne?
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Quido »

Do 100K EUR. Otázka je, jestli stát (ČR a jeho ČNB) pomůže udělá něco nad rámec zákonné povinnosti:

A) Protože lidé, kteří mají (měli) peníze v bance XYZ nemohou za Putinovi imperialistické tendence.

nebo

B) Smůla - když se kácí les, lítají třísky a kdo příjde o rozdíl vkladů nad 100K EUR, tak s tím musí počítat. Válka je peklo.

Rozhodně bych se nebál, že rozpadem Ruské ekonomiky, potažmo Ruska, odpadne povinnost splácet. Dluhy zkonsoliduje jiná banka a klienti budou převedeni tam.
Wdog
Příspěvky: 515
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Wdog »

mart0 píše: 27.02.2022 22:07 Nevidím důvod proč by mělo dojít k nějakému zesplatnění hypotečních úvěrů. Ty jsou zafixované na roky dopředu a řeší se to prodejem hypotečního kmene. Tedy jen pak budeš splácet dál někomu jinému.
Nyní tam ten důvod k zesplatnění úvěrů není. Ale podle insolvečního zákona je to možné.
Nucená správa ze strany ČNB by byla pouze dočasná. Způsoby řešení padlé banky jsou v zásadě tři: odprodej jiné bance (vše, nebo po částech), likvidace, insolvence. Záleží, jaký je v bance poměr majetku a dluhů a na struktuře kapitálu.

Jinak, jak již bylo bylo zde řečeno, klienti a firmy v CZ Sberbank mají pojištěné vklady, takže u vkladů přímá ztráta nehrozí, jediná nepříjemnost by tak byla, že se nějaký čas nedostanou ke svým penězům. Od okamžiku, kdy ČNB vydá prohlášení, že banka nemůže dostát svým závazkům, mají do 7 dní (mimořádně i déle) začít vyplácet vklady z fondu pojištění. Sberbank je v CZ nyní už mrtvá, takže to je v zásadě v rukou ČNB.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Probleme moze nastat aj ked to sice preberie ina banka, ale nastavi si "lichvarske" podmienky. Ak nesuhlasis, tak hypo je splatne do nejakeho sibenicneho terminu. Staci, ze zohladnia sucasnu a ocakavanu inflaciu v urokoch a bude vymalovane.

Ja mam hypo v banke, ktorej zahranicna matka mala par rokov dozadu zle vysledky. Nemal som z toho veru kudne spanie.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... t-40388654
Kraj Vysočina má na účtech u Sberbank řádově miliardy korun. Z banky se kraji podařilo vybrat jen část.
Jo jo, mít téměř všechny peníze u jedné banky je chytrý. Ale hlavně že to bylo výhodné.
Odpovědět