Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
mart0
Příspěvky: 970
Registrován: 09.08.2020 20:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

ČEZ je těžko predikovatelný. Současné ceny elektřiny a tedy dividend by odpovídaly vyšší ceně akcií. Jenže nikdo neví jak se bude trh s energiemi vyvíjet a jaké budou státní zásahy do energetiky, proto je v ceně promítnutý strach. Po rozhodném dni pro výplatu dividendy cena samozřejmě zase (o tu dividendu) klesne. Já akcie ČEZ vnímám nejen jako možnou investici, ale také jako zajištění proti cenám energií, které doma spotřebovávám. Když rostou ceny elektřiny, tak roste i hodnota akcií a dividenda a naopak.

Norská koruna je určitě nyní zajímavá, mít doma nějaké valuty se hodí, ale držet bankovky na zhodnocení po dobu dalších x let s vysokou inflací (i když Norsku drahé suroviny pomáhají) mi nepřipadá jako dobrý nápad. Pokud tam tak jako tak pojedeš během roku na dovolenou, tak bych ale klidně nějaké vzal.

Nemovitostní fondy s 5% nejsou o moc výhodnější než spořící účty (při částce 200 tis.) a jsou rizikovější.

FV na barák - samotného by mne zajímala návratnost instalací při dnešních cenách materiálu a práce a proti tomu elektřiny. Při kalkulaci bych ale nevycházel jen z dnešních cen energií, nevrátíme se sice na dřívější úrovně, ale ty dnešní jsou zase dlouhodobě neudržitelné.

Takže pokud Ti vyjde FV, tak do ní. Pokud nevyjde, tak bych zvážil kombinaci ČEZ, NOK, spořák, případně nákup věcí, které budeš stejně potřebovat.
xgordon
Příspěvky: 572
Registrován: 09.08.2020 23:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Neoplatilo by sa kupit nejaky urbar? U nas bol asi 2 roky dozadu na predaj les o rozlohe 11 000m2. Cena bola cca podobna ako uvedeny rozpocet. Vzhladom na sucasne ceny energii, taketo zhodnotenie v horizonte 2-5 rokov by mohlo byt zaujimave.
eotto
Příspěvky: 171
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od eotto »

Doporučil bych ti něco hodit do porti-infačních dluhopisů. Bohužel to ale vypadá, že se nynější vláda nehodlá rozdělit. Minulý rok 3 emise https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/o- ... -republiky
Letos ani jedna a ani náznak, že by emitovali. Minulý rok jsem tam stovku pustil a letos budu pokračovat, bude-li příležitost.
Zároveň tím (že neupisují) vláda přiznává, že inflace se rozhodně brzy nevrátí na slibovaná 2%.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 616
Registrován: 21.08.2015 9:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

důvod, proč FV vždy byla pouze "nice to have" je, že slunce na východní polovinu střechy svítí teď, v polovině června, až po 6 ráno, kolem poledne se to láme a cca v půl 2 je už celá východní půlka ve stínu. Na druhou stranu západní půlka je osvícená od řekněme půl 1 ale už v 18:00 slunko leze za horizont a západní půlka začíná být ve stínu.

abych to shrnul:
východní 1/2 - osvit 6-13:30
západní 1/2 - osvit 12:30-18:00
dílna+pergola - osvit 11-16:00

v zimě je pochopitelně osvit úměrně kratší. Tohle je důvod, proč jsem větší FV nikdy neměl jako prioritu. Nicméně situace je, jaká je a minimálně si sem pozvu technika, aby mi k tomu něco pověděl a dal cenu

pole i lesy jsou tu drahé - cca 50kč/m2 a jako investici to moc nevidím. Z pole člověk toho moc nemá, alimexu pachtujeme za 1800/ha. Les je taky spíš pokladnička než investice. Přijde befel vykácet - vemeš si firmu, ta si nechá dřevo a eště si nechá zaplatit za práci. Nebo to uděláš svépomocí a si v zisku cca 15kč/h práce. Pak řešení oplocenek a sázení stromků - když chceš dotaci, jsou tam naprosto idiotský požadavky na hustotu osázení, pletivo a tak.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
drigon
VIP
Příspěvky: 1909
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Osvit máš celkem solidní. Elektřina z FVE ti půjde po celý den.
U nás je to horší. Na západní straně máme stromy, tudíž v létě od půl druhé do čtyřech máme útrum (než zabere západní string v proluce) a v zimě máme přímý osvit na panely jen cca 3 hodiny. Ale to je celkem jedno, protože je u nás v zimě velmi často zataženo a pak jde na všechny panely stejné difúzní světlo.
vrb
VIP
Příspěvky: 304
Registrován: 13.08.2011 0:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

Ty informace o ceně dřeva a lesa jsou neaktuální. Koukni kolik stojí palivové dřevo teď a na kolik vyjde jeho ekvivalent v plynu. Když počítám těžbu tak mám 1000 Kč/h jen v palivové dřevu. Sázení a oplocenka peníze spotřebovává samozřejmě. Tam jsi v mínusu.
Liqid
Příspěvky: 532
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Liqid »

eotto píše: 16.06.2022 6:45 Doporučil bych ti něco hodit do porti-infačních dluhopisů. Bohužel to ale vypadá, že se nynější vláda nehodlá rozdělit. Minulý rok 3 emise https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/o- ... -republiky
Letos ani jedna a ani náznak, že by emitovali. Minulý rok jsem tam stovku pustil a letos budu pokračovat, bude-li příležitost.
Zároveň tím (že neupisují) vláda přiznává, že inflace se rozhodně brzy nevrátí na slibovaná 2%.
To při dnešních hodnotách opravdu nehrozí :lol:
mart0
Příspěvky: 970
Registrován: 09.08.2020 20:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Národná banka Slovenska vydala dnes výhled, ve kterém na rok 2022 očekává inflaci 10,4%. Na rok 2023 předpokládá nárůst cen o dalších 11,1%.
https://nbs.sk/publikacie/ekonomicky-a-menovy-vyvoj/

ČNB má zatím poslední prognózu z května, kdy předpovídali na rok 2022 13,1% a na rok 2023 4,1%.
Odpovědět