"Mediální" proroctví

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Srážek je jako vždycky a přitom je sucho. A největší na Třeboňsku a Vodňansku. Alespoň podle odborníků z Intersucha.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Cep »

To je blbost, srážky "jako dycky" nebyly v zimě a ty dva deštíky za duben to nevytrhnou. To co tady je nění aprílové počasí.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od cipis »

Přesně tak, velké sucho ... Budu muset připojit na kontejner i druhou půlku střechy, byť to je přes 10 m hadice v 6 m výšce ...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

Radeq píše: 19.04.2020 20:20 Srážek je jako vždycky a přitom je sucho. A největší na Třeboňsku a Vodňansku. Alespoň podle odborníků z Intersucha.
Srážek jako vždycky není. Půdní sucho v horní vrstvě půdy reflektuje především aktuální srážky. To, o čem píší odborníci (o odvodu vody z krajiny) se odráží hlavně na hladině spodních vod. Že se mi v půlce dubna prášilo od rýče s hladinou spodních vod prakticky vůbec nesouvisí - vodu mám tak jako tak až v cca 16 metrech ...

Jak jsou na tom srážky celkem slušně indikuje hodnota API30 - jakmile tento "30 denní klouzavý průměr" srážek spadne během roku pod 10 mm, tak už je sucho jako hrom, celkem normální je, když se toulá kolem 20 mm:

Např pro Praha-Ruzyně:
http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstati ... seq=307498

Tady je vidět, že jsme byli na 2mm, v některých částech CR to bylo dokonce nějakou dobu na nule, po deštích se blížíme k hodnotě 10 zespodu - proto půdní sucho trvá.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Vůbec nezpochybňuji, že někde někdo má s vodou nějaký problém. Jen chci naznačit, že je třeba učinit to, co vždy. Sbírat data, analyzovat, hledat závislosti, modelovat ověřovat. Následně počítat i "co za co". A na základě to ho rozhodovat.
A rozhodně nevycházet z toho, co nám cpou média a odborníci placení za to, že říkají to, co říkají.
A pro začátek taky (jako vždy) ujasnit termíny a definice.
Takže pro začátek něco dat - roční úhrny srážek:
srážky.jpg
Je tam vidět nějaký katastrofální pokles? Mimochodem, z historie známe samosebou období sucha, ale to opravdu, ale opravdu vypadalo jinak.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

Radeq: Zkoušel jsi někdy něco pěstovat? Něco jiného než kaktus?

Rostlinám je totiž úplně jedno, že v červnu spadne 300 mm přívalových srážek a v součtu se to ještě možná dožene. Ty rostliny se totiž června nedožijí.

Tohle je docela brutální předpověď:
Obrázek

Na 60 procentech území je dle portálu intersucho sucho minimálně S3 (výrazné sucho), z toho na cca 20% je vyjmečné sucho. Kolik v součtu napršelo vloni je relevantní jen proto, že je díky tomu voda ve studních.

I z tvého grafu je vidět, že za posledních 5 let jsou srážky dlouhodobě výrazně podprůměrné, loňský rok se ani náznakem nedoplnilo to, co nenapršelo v roce 2018, takže hladina spodních vod posledních 5 let soustavně klesá.

Letošní první 4 měsíce zatím nevzbuzují optimismus, ale naopak obavy, že se bude opakovat sucho z roku 2018.
Já jsem zvyklý, že se mi od rýče práší během května a ne už začátkem dubna ...

Hodnoty API30 pod 20mm znamenají, že musím naplánovat zálivku tak, aby se nestalo, že se API30 dostane pod 15 a já nebudu mít zalito. Teď u nás nemálo dní byla hodnota API30 na nule, to je naprostý extrém.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Nuwara »

Raceq: PeFi má jeden relevantní argument - ono totiž nejde o to, aby jsi na záhon dvakrát do roka chrstnul pár barelů vody a zbytek roku nic, musí to být rozumně rozloženo v čase.
Druhá věc (a to rozhodně ne nevýznamná) je, že rapidně klesá schopnost zadržet vodu v krajině.
Velká data jsou OK, ale je třeba koukat s trochu větším rozlišením..
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

PeFi: doplním nějaké ty průměry k doplňování a nedoplňování zásob:
Průměry.jpg
Jak to, že to ti nablblí jezeďáci přežili?
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od tty123 »

Na tom grafu je na y-ose co?
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od cipis »

Grafy jsou dost na hovno, protože když vylezu na zahradu (anebo se podívám na pole u švagra), tak je to bez vody tak, jak nikdy předtím ... A ten neoznačený graf evidentně ukazuje, že jsme 5 let pod 100% a klesá to.
Kohokoliv v okolí se zaptat a sestupný trend vody na zahradě/poli je naprosto jasný. Většinou se to pak nějak dohnalo, ale letošek vypadá na celkem extrém.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

tty123: x - poslední rok průměrované "pětiletky", y - procento dlouhodobého průměru.
Uživatelský avatar
chosen one
Příspěvky: 33
Registrován: 21.02.2015 0:12
Pohlaví: muž
Bydliště: východní Polabí

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od chosen one »

Pánové, hodíma vám sem 3 odkazy...

https://www.intersucho.cz/cz/mapy/defic ... enode=4127
https://www.intersucho.cz/cz/mapy/defic ... tor-page=6
https://www.intersucho.cz/cz/mapy/defic ... or-page=11

Co z toho plyne? Zatím nic... Sucho u nás je, ne že ne. Protože skoro měsíc pořádně nepršelo, ale loni touhle dobou to bylo horší, byly vedra a ani v zimě toho moc nespadlo. Zachránil to až vlhký květen a to, že v létě pravidelně něco spadlo. Ne moc, ale spadlo. Oproti tomu v r.2018 to v dubnu vypadalo lépe než letos, ale v létě u nás nezapršelo snad 3 měsíce. Však jsem od června do září ani nesekal zahradu, nebylo co. Tak doufejme, že trochu zaprší jako loni, chodit od dubna zalejvat zahradu je na pytel... Zatím je čím, v r. 2018 jsem měl ve studni tak půl sudu za den.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Tak jsem našel trochu času a schroupal něco dat k tomu suchu.
Srážkové úhrny (v mm) pro ČR vždy za předchozí 3, 6 a 12 měsíců:
uhrn3.jpg
uhrn6.jpg
uhrn12.jpg
Je z toho vidět něco naprosto nevídaného? Že do dvanácti let uschneme a shoříme?
Není ono půdní sucho spíš důsledkem něčeho jiného?
Není to spíš tím, co na polích pěstujeme a tím, že na polích je spíš hlína než půda?
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Maric »

Všiml si ještě někdo, že o suchu se začalo mluvit teprve v letech, kdy se přestala používat hluboká orba? Klasicky orané pole, nebo traktor s pluhem jsem neviděl ani nepamatuju. A nebo to je celé jen můj dojem?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

Nemám nejmenší tušení co je příčinou půdního sucha. Na zahradě žádnou orbu nepraktikuji. Já jsem většinou zaléval od května. Nemít od loňska zavlažovací systém, tak z toho mám polopoušť.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od cipis »

Radeq, ty tvoje grafy, jak jsem jiz psal vyse, jsou takrikajic k hovnu.
Vylezu na zahradu, sucho, svagr vyleze na pole, sucho. To zadny graf nezmeni.
Na zahrade budu muset nejake zavlazovani udelat, jinak to tam budu mit podobne, jak by mel PeFi bez zavlazovani.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

Sucho je součástí klimatických změn - byly tu suché roky před desítkami a stovkami let a budou tu zase. Hluboká orba/neorba, meliorace a narovnávání řek nemá dopad na ani tak sucho, jako na hladinu spodních vod. Tam kde je porost zvyklý těžit z vysoké hladiny spodních vod má orba a další faktory vliv.
U mě na zahradě je už několik desetiletí spodní hladina hlouběji, než 15 metrů, takže na mou zahradu mají vliv pouze srážky.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

cipis - neříkám, že nemáte na zahradě sucho. Ale, sucho jako SUCHO - bylo v letech po roce 1860, 1905, krátce v roce 1946.

SUCHO - suchou nohou přes Vltavu v Praze (dnes to samosebou nebude kvůli kaskádě tak snadné). Tři měsíce ani kapka, půl roku skoro beze srážek.

TEPLO - Krkonoše zalesněné až do nejvyšších poloh, sklizeň dvakrát ročně.

Obojí tu už bylo ..
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Indy »

Tak jsem si ta rikal na zacatku Coronakrize, ze jestli kvuli tomu klesnou emise, tak by mohlo byt mene srazek (mene krystalizacni jader pro vodni pary v atmosfere).
Modlim se, at to priroda v pristich mesicich dozene. Posledni roky zemedelec, co mu pronajimam louky, mel kvuli such sotva senosec a zadnou otavu. V lesiku stromy zerou stridave 2 druhy kurovce (jeden borovice a druhy smrky). Nove sazenicky uschly.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Zase mi zbyla chvilka. Průběh sumy srážek od počátku měření (1961) pro ilustraci srážkového dluhu.
Suma.jpg
Odpovědět