"Mediální" proroctví

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Teda, je to součet minus průměr.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od bacil »

Jenže to nevypovídá nic o tom, kolik vody zůstane v hlíně. Současné zemědělství podporuje půdní erozi. O tom mluví docela zasvěceně nakdo z hnojárny (vysoká zemědělská v Brně).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

Já jsem si myslel, že pomocí 30 denního klouzavého průměru srážek (API30) budu schopný odhadnout jak sucho/mokro na zahradě mám. Bohužel tak jednoduchý to fakt není. Stačí aby foukal suchý vítr a vlhkost z půdy mizí před očima, takže jsme vloni dojel na zahradu, která měla být teoreticky mírně vlhká, a prášilo se mi od bot.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

bacile - trefil jste to. V hlíně, ne v půdě. Na našich polích už skoro není půda. Půda je na obilí, hlína je na keramiku. Na polích leží udusaná hlína plná fungicidů a pesticidů a na ní pěstujeme naftu nebo step. Hluboká orba nikde, organické hnojení nikde, závlahové systémy prodané do šrotu. Jehličnaté lesy jsme zrušili jako nevhodné, ale jiné nebudou.
Takže je sucho - i když neprší méně ..
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Zapadlo »

Radeq - v naší zemi nikdy přinejmenším od roku 1700 nebyl takový plošný pokryv lesů jako v současné době, stačí se podívat na starší a staré mapy a porovnat se současnou ortofoto projekcí. Pokud byste tomu nevěřil, není problém toto doložit konkrétními čísly. Jinou otázkou je stav lesů, ale tvrzení že jich máme málo je naprostý nesmysl. Jehličnaté monokultury jdou do háje z několika důvodů a sucho je jen jedním z nich. Osobně jsem přesvědčen, že postupný přechod na smíšené lesy je jen otázkou času a vidím ho mnhohem reálněji než aridní polopušť kterou nás straší ta blbější média. Co se týče vody v krajině a jejího zadržování, tak naše zlé vlády pro to po komunistických melioracích, narovnávaní toků a zavážení obecních rybníčků udělaly nemalý kus práce správným směrem. Od r.2014 se na to vydalo něco málo přes 3.000 000 000 kaček a jenom v mém okrese se zrevitalizovalo ale i nově vybudovalo více než sto různých rybníčků nebo požárních nádrží. Pokud to ve Vašem okolí začíná vypadat jako poušť a vembloudi nakukujou občas do oken, doporučuji se přestěhovat k nám, na Náchodsko, nemáme tu totiž v odpovědných funkcích neschopné lemply.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Zapadlo - ale to já vím, že máme historicky nejvíc lesů. Mimochodem - kolem roku 1800 byly třeba Beskydy úplně holé. Uvádím je proto, že by nám pomohly, když už to jinde przníme.
Pokud jde o rybníky - všimněte si, že u soudruhů z Intersucha jsou na tom dlouhodobě nejhůř Třeboňsko a Vodňansko - třeba v únoru a březnu letošního roku, kdy byla jejich mapa republiky celá bílá, tady bylo rudo až černo. Takže rybníky samy nestačí nebo jsou ještě teď prázdné nebo to soudruzi vyhodnocují nějak divně.
A pokud jde o Náchodsko - kraj můj rodný, tam u nás se malé nádrže a poldry budovaly už za těch oškliváků a svádělo se to na protipožární a jiné důvody, i jezedníci to vítali - nestěhovala se jim ornice na náměstí. V Hronově se jako účinné protipovodňové opatření osvědčilo neorat na stráni nad městem po spádnici - kdy by to tušil, že.
I žáby přes silnici se chodily přenášet už tenkrát.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Koniáš »

Koukám, že rok 1997 s těma velkýma povodněma na Moravě byl extrémně podprůměrný a rok 2007 s povodněma v Čechách dost pod průměrem. Logicky se tedy dají očekávat povodně.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Koniáši - rok 97 s povodněmi na Moravě byl srážkově cca. průměrný (106%), povodně způsobily lokální srážky, ale celkově jsme v té době byli dost v mínusu.
V roce 2007 rozsáhlejší povodně nebyly, byly v roce 2002 a ten byl výrazně nad průměrem (127%).
jahaman

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od jahaman »

K te vode... https://external-preview.redd.it/z3skSY ... 32c343588b
Tady je pekna mapa podzemnich vod, viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvodeň
Je to obecna mapa delana na zaklade podlozi, struktury, apod.
Mapa, ktera neresi, jestli je dany rok moc anebo malo deste.

I z tohoto jde pekne vyvodit, ze v nasich podminkach to nikdy nebude zadna hitparada (narozdil od nizozemi, madarska nebo treba beloruska).

Tedy jedine reseni je spadnutou vodu opravdu udrzet jakkoliv v krajine, protoze struktura toho co je hluboko pod zemi proste neni uzpusobena tomu, aby drzela vodu.
Strukturou nemyslim treba vlhkou lesni krajinu, to je uz prave zpusob, jak vodu udrzet v krajine.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

No, nevím, jestli jsou běloruské bažiny nebo nízko zemí držené při životě čerpadly zrovna to pravé.
Ale u nás bývalo zvykem , že když bylo vody moc, odvodnilo se, když málo, zavlažovalo se.
Teď je zvykem brát dotace za nicnedělání, případně kvičet na sucho (nebo povodeň) a dožadovat se státních dotací.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Koniáš »

Radeq jo ten rok 2007 jsem zblbl. Ale podle toho grafu z předchozí strany byl rok 1997 mínus 270 - 450 mm srážek pod normálem což je kromě roku 1993 nejhorší výsledek. Jestli jsem opět něco nezblbl.
Takže sucho bylo pořádné. Je možné,že ty srážky se letos opět koncentrují na malý časový úsek. A bude průser.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Asi jste si všimli, že naši greténi přešli na strašení suchem. A protože jsou prudce indolidentní našli si k propagaci toto:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/voda ... chu-106483
https://tn.nova.cz/clanek/sucho-cesko-v ... terny.html

Když mrknete na mapu, zjistíte, že asi není v Čechách obec s větším podílem vodních ploch ve svém areálu. Snad třetinu obce tvoří rybníky a jiné vodní plochy. Na (ruční) pumpě mají ceduli, že voda není pitná. A jako symbol sucha uvádějí vyřezávaného vodníka nad plným rybníkem. Něco jako netknuté cestovní pasy na troskách WTC ..
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od cipis »

Nevím, jaké strašení greténů myslíš, ale tak, jak letos, se mi od rýče nikdy neprášilo. A švagr zemědělec říká to samé.
Tak bych byl poněkud opatrnější. Ani ty lijáky a bouřky a všechno, co přišlo, jako by se to snažilo dohnat, tak to zatím nedohnalo. Od rýče se sice nepráší, ale pod ním vlhko není.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Tak to toho švagr zemědělec moc nepamatuje. Mimochodem - co dělá proti tomu "suchu"?
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od TomSmith »

Radeq píše: 12.06.2020 20:31 Asi jste si všimli, že naši greténi přešli na strašení suchem.
Ono se to pěkně straší za granty z EUsssr:
Citace z portálu intersucho.cz:
"V současné době je provoz portálu Intersucho podporován Strategii AV21 a projektem DriDanube. Projekt DriDanube je nejen našim podporovatelem, ale také spolupracovníkem a právě v rámci tohoto projektu vzniká řada nových výzkumných aktivit v oblasti studia sucha. Projekt DriDanube je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA)."
+
Bojovat proti suchu se bude plánovanými výlety pomocí cestovky Danube GeoTour: https://www.vz.cz/pro-verejnost/dotacni-projekty/
:rofl
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Tady je k vidění seznam více než 300 odborníků na suchostrach:
http://www.czechglobe.cz/cs/kontakty/
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

U mě na zahradě prvních cca 20 cm půdy je slušně promočených, ale v hloubce cca 30 cm je půda suchá, sice ne vyprahlá (nepráší se), ale suchá teda je. Vzhledem k charakteru půdy (málo jílu hodně písku) jsem čekal, že se voda dostala hlouběji, ale bohužel není tomu tak ...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od bacil »

Je málo spodní vody, voda se nedostává do hloubky. Možná by to chtělo udělat okolo zahrady rýhy (můj děda to tak měl - mírně hluboké kamenné chodníčky mezi záhony, věčně v nich byla voda jak zapršelo). Ale úrodu, to teda vždycky měl moc dobrou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od PeFi »

V mém případě je to spíš ovocný sad ve svahu a zdá se, že půda zatím pochytala vše co napršelo, takže si nestěžuji - viditelná eroze se nekoná.
Co se týče zadržování vody, tak to nechávám na přírodě a jen trochu pomáhám (zatravňování, místy vojtěška a svazenka jako zelené hnojení, a co se týče chemie, tak na problematická místa padly dva pytle přípravku Agrosil LR).
Ja to psal jako reakci pro ty, kdo mají pocit, že půdní sucho je za námi.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: "Mediální" proroctví

Příspěvek od Radeq »

Prší stejně, jako posledních 60 let. Takže problém bude jinde. Asi v té půdě. Mimochodem, co bylo v té hloubce před 60 lety?
Odpovědět