Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Lyster »

Britský řetězec umožní zákazníkům nakupovat potraviny na splátky

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... y-40405968
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od step »

První uzavírání energeticky náročných provozů po utlumení výroby hnojiv.
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... u-40405971
Připadá mi to podobné jako Bohemia Energy, která to zavčas položila a tím rozjela závod, komu zůstane v ruce Černý Petr v podobě zbylých zákazníků.
Jestli se něco v energetice nestane, tak bude nedostatek všeho a výrazné zdražení, stejně na tom musí být i ostatní hliníkárny. Zdraží tedy mj. i pivo v plechovkách. Následovat budou galvanovny, slévárny, sklárny které zřejmě zdraží, nebo to rovnou zavřou. Zdraží tedy mj. i pivo ve skle. Budeme si muset zvykat v obchodech na slovo "nemáme"
Dostatečně jsem se zásobil aspoň zavařovacími sklenicemi, abych tam dokázal zavařit celý mrazák.
Napadají Vás nějaké další klíčové výrobky pro provoz domácnosti, kterými by bylo vhodné se předzásobit?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Patrol »

Pohybuji se ve výrobě automotive a musím jen konstatovat, že to s námi jde stále více z kopce. Pokles výroby vlivem Covidu byl jen slabej odvar. Vpád Ruska na Ukrajinu a následné přerušení části odbytu + nedostatek dovážených surovin nás směřuje stále k menším objemům.

Pro ilustraci trend výroby v r.2022 po týdnech:
výroba 2022.jpg
Dnes dostali naši hlavní manageři pozvánku na schůzku, kde se bude řešit strategie firmy při zastavení dodávek plynu. :tmi
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Tie percenta su plnenie mesacneho planu?
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Radek07 »

Dělám v Automotive (dodavatel OEM, tier 1 a 2) a plyn už řešíme taky. Podle mého názoru budeme v zimě doma na 60-ti procentech - nebo nějaká forma Kurzarbeitu. Nebo firma zkrachuje a budeme rádi, že dostaneme odstupné. Dále už jen Úřad práce.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Tady ta firma to taky nebude mít jednoduchy. Manželka má 101 akcií a před dvěma měsíci jí nabídli odkup, tisícovku za akcii. A protože posílají každý rok dividendu, tak jsme odmítli. Asi jsme měli prodat ...

Okamžité zavření plynu neustojíme, říká šéf továrny, která nestíhá vyrábět

Společnost P-D Refractories, jeden z největších výrobců žáruvzdorného materiálu v Evropě se závody ve Svitavách, Velkých Opatovicích a Březině, stejně jako výrobci krbových kamen a krbů jede na hraně svých výrobních kapacit. Enormní poptávku po komínových vložkách však kalí hrozba energetické krize v podobě nedostatku plynu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/n ... zpravy_mvo
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vvitty »

proforma píše: 03.08.2022 20:17 Jinak statni zamestanci V SOUCASNE DOBE nemaji na zvysovani narok. Posledni roky jim mzdy rostly o vic nez inflaci, rust prumernych mezd tahl prave verejny sektor, kde je ten prumer o 1/3 vyssi nez v soukromem. Fakt nevim, co by jeste TED chteli. Ne, pridavat se jim nema, leda by se jich par propustilo tak, aby nestouply celkove naklady. Protoze to tvoje "roztaceni spotreby" je presne to, co by ted poskodilo celou ekonomiku a vsechny lidi.
Statni zamestnanci by zejmena - a to v prichazejicim obdobi bude po dlouhe dobe zase velmi podstatne - meli ocenit prakticky nulove riziko ze jim na ucet od zamestnavatele neprijde vyplata a od socialky jim neprijde prikaz k uhrade za dluzne pojisteni.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Trace »

Já když jsem viděl Fialu jak káže s ohněm v očích že všeho je dost, všech akcií jsem se zbavil.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

vvitty píše: 17.08.2022 13:37
proforma píše: 03.08.2022 20:17 Jinak statni zamestanci V SOUCASNE DOBE nemaji na zvysovani narok. Posledni roky jim mzdy rostly o vic nez inflaci, rust prumernych mezd tahl prave verejny sektor, kde je ten prumer o 1/3 vyssi nez v soukromem. Fakt nevim, co by jeste TED chteli. Ne, pridavat se jim nema, leda by se jich par propustilo tak, aby nestouply celkove naklady. Protoze to tvoje "roztaceni spotreby" je presne to, co by ted poskodilo celou ekonomiku a vsechny lidi.
Statni zamestnanci by zejmena - a to v prichazejicim obdobi bude po dlouhe dobe zase velmi podstatne - meli ocenit prakticky nulove riziko ze jim na ucet od zamestnavatele neprijde vyplata a od socialky jim neprijde prikaz k uhrade za dluzne pojisteni.
Nikdy bych nevěřil, že soukromý sektor bude státnímu tolik závidět.
Něco je v tomto státě opravdu špatně.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

tak ve vývoji automotive (pohonné ústrojí) stagnujeme od půlky roku 2019, kdy se dovařoval green deal. koncem roku 2019 se zastavily projekty, které měly jít do série 2023+ (automobilky tak prosraly miliardy euro, ale bylo jim to jedno). Od tý doby děláme namísto kompletních pohonů aut, pohony elektrokol. Tomu řikam pokrok. Práce je na pár měsíců, pak bůh ví. Eště že českej inženýr je po indovi druhej nejlevnější na světě. Bylo nám nabídnuto roční přeškolení na mechatroniky a programátory pro autonomní kapsle.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od MarS »

Co říkáte na tohle? To by nevymyslel snad ani idiot, možná se to hodí spíš do absurdit.

Premiér Fiala: občané zaplatí za bydlení maximálně 30 % svých příjmů, v Praze 35 %, a to včetně všech poplatků za vodu a energii. Veškeré náklady navíc je jim stát připraven uhradit
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Liqid »

Trace píše: 17.08.2022 13:38 Já když jsem viděl Fialu jak káže s ohněm v očích že všeho je dost, všech akcií jsem se zbavil.
A kam jsi to poslal? Já teď naopak přikupoval.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

Já jsem nad tím dneska přemýšlel za volantem. A došel jsem k závěru, že veškerou drahotu si dělá Evropa sama a Rusko za to až tak moc nemůže.
Ropa se prodává za nějakou normální cenu, plynu je zatím také dost a stojí podobné peníze, ale na burze vše zdražuje o stovky procent. To samé elektřina, jejíž výrobní náklady moc nestoupli.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Rusko, potazmo aj USA len vyuzili debilizmus a "samovrazdne" sklony EU a na jeho samozdrazovacej politike sami zarabaju.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Maric »

E5E66C8A-6A4E-47DE-881E-4902BFA27EF2.jpeg
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

MarS píše: 17.08.2022 18:09 Co říkáte na tohle? To by nevymyslel snad ani idiot, možná se to hodí spíš do absurdit.

Premiér Fiala: občané zaplatí za bydlení maximálně 30 % svých příjmů, v Praze 35 %, a to včetně všech poplatků za vodu a energii. Veškeré náklady navíc je jim stát připraven uhradit
Fialovo obludarium mi uz ve svoji socialiatickej politice neprekvapuje. Pracovity lidi budou holit a nehla a vohnouty dotovat. Chudej nejsem, ale za poslednich pet let veskerou dovolenou a volnej cas travim na melouchach nebo praci na baraku, protoze sem proste chtel bydlet ve svym a podle svyho a tak sem se do 57 let zadluzil. Kazdymu je u prdele, ze pred peti lety na nutne vydaje na bydleni padlo 100% meho platu a v soucasnosti tyhle vydaje (hypo,zalohy, pojistky...) Delaj cca 35% myho prijmu. Na 5000 na decko nemam narok, protoze i s manzelkou na rodicovsky vydelavam moc. A ted petihlava mi chce zdanit tuhle akcie cezu, protoze sem si dovolil investovat a ne prachy promrdat za hovadiny. A to chci od vsech jedno jediny, aby mi nepodelavali zivot a nic po me nechteli.
Sem zvedavej jakou podporu vybeham pro babicku. Letos ji duchod prelezl 10 tis mesicne a loni ji odesel dakon na uhli a novej samosebou kvuli ekologii nekoupila. Takze topi tepelnym cerpadlem. Ocekavam, ze nejakej ourada rekne, ze jelikoz je milionarka, protoze vlasni dum co postavil muj pradeda tak dostane kulovy.

Nikdy sem si nemyslel ze to reknu, ale zlatej babis. Ten aspon plebsu meril stejnym metrem
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Samotář »

dracekvo píše: 17.08.2022 20:43 Já jsem nad tím dneska přemýšlel za volantem. A došel jsem k závěru, že veškerou drahotu si dělá Evropa sama a Rusko za to až tak moc nemůže.
Ropa se prodává za nějakou normální cenu, plynu je zatím také dost a stojí podobné peníze, ale na burze vše zdražuje o stovky procent. To samé elektřina, jejíž výrobní náklady moc nestoupli.
Ano, mám podobný názor.

Hlavní problém je ekologicko-evropský fanatizmus, který úmyslně a uměle zdražuje energie a zhoršuje k nim přístup. Rusové v rámci hybridní války tohoto využili, vytvořili závislost Německa a střední Evropy na jejich plynu, zablokovali kapacity zásobníků a omezili dodávky, aby během útoku na Ukrajinu mohli vydírat.

Ale jako hlavní překážku vidím ekologicko-evropské fanatiky. A to nepůjde vyřešit jinak, než politickou cestou (volbami). Hned další úkol je zbavit se závislosti na ruských dodávkách, mít více dodavatelů a nebýt na žádném z nich úplně závislý (úkol pro český stát). A pomáhat Ukrajině, aby se pokud možno ubránila Ruské agresi, je to správné a lepší pro naši bezpečnost.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Tomáš »

Já se obávám, že volby nic nezmění.
V EU je mezi ovčany tolik eko-sráčů...
Zrovna dnes jsem se při obědě bavil s jedním švédem o ceně eletrkřiny a jak je uměla vyhnaná a on na to, že alespoň si lidi rozmyslí co pustí.
Dál se debata točila kolem aut, protože se rád chlubí svým Polestarem, a na mou narážku, že je nesmysl zvyšovat ceny spalovacích motorů jen proto, aby se srovnala s cenou elektromobilu a lidi konečně chtěli ten, tak říkal cosi o jak je lithia spousta a že vše zelený a tak :head
Vzdělaný člověk, píše softwary pro průmysl... :head
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

z green dealu se už sametově nevycouvá, bude to tu muset padnout na hubu. Pro elektromobily, jakožto druhý největší evropský dodavatel automotive, můžeme dodávat pouze cca 20% našeho portfolia, ale to nevadí, náš CEO z toho má těsné trenýrky a bude řešit zastoupení žen a menšin ve středním a top managementu. Námi uvolněné pozice s radostí přebírá čína/indie. Automobilky do toho nalily takový prachy, že ted budou tlačit na politiky, aby zajistili prodejnost elektromobilů. J8 nevim, ale chtít utratit 1,25 mega za auto určitě si nekoupim ID3. Radši se podívam na L200, hilux, outback než na elektrickej ekvivalent fábie
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Maximus »

Je jen otázkou času, kdy se ideologicky mimozni západ dobrovolně přivede k ekonomickému a sociálnímu úpadku a již nezvratné demografické změny dílo zkázy dokončí. Nebude to za dva roky, ale za dvacet let bude trajektorii sestupu již zřejmá. Do té doby pragmaticteji uvažující a na totalitní praktiky více citlivý “stredovychod” Evropy bude budovat svoji méně ideologickou představu o budoucím směrování jednotlivých státu a budu rad, když včas naše republika přeskočí na jinou loď bez zásadních konstrukčních nedostatku a posádky, která se baví vrtáním děr do trupu.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Odpovědět