Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vvitty »

Zasadni rozdil je ze kdyz mi zamestnanec soukrome firmy posle neprimerene pozadavky tak ho mohu poslat nekam. Zatimco od statnich zamestnancu takove pozadavky chodi bezne. Jen letos uz po me 10x pozadovali dolozeni veci jiz davno dolozenych a pochopitelne nezapomneli pripsat veci jako "do peti dnu" a "pokuta dle spravniho radu".
Jedine co od statnich zamestnancu chci je aby me pokud mozno neobtezovali a uz vubec ne tim ze po me chteji udaje ktere jim pravidelne (samozrejme pod hrozbou pokut za prodleni) dodavam a evidentne ty udaje konci nekde v ....
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

Já ti rozumím, a je to otravné, ale to už se nebavíme o zaměstnancích (ti si to svévolně nevymýšlejí), ale o byrokratickým systému.
Nemá to co do činění s výplatami, a už vůbec to nemá žádnou souvislost s vláknem ekonomický kolaps ;)
Párprocentní navýšení platů st. zaměstnanců kolaps nezpůsobí. A ve finále vyšší platy znamenají vyšší daně zpět do státní kasy, a vyšší kupní síla roztáčí ekonomiku,... ;)
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od NoobsRush »

Ten brekot na neustálý téma státní vs soukromý sektor mě fakt baví. Uvědomte si že kdykoliv státní sektor výrazně přidal, soukromý udělal to samý. Jinak by jste tu pořád měli mzdy před rokem 2016.
Vidím do obou stran a ani jedno nějaká veleúžasná výhra fakt není. Ono když máte ve státním aparátu prázdný židle na pozicích kam nikdo nechce a ještě po vás chtějí VŠ tak se nedivte. Nadruhou stranu to co se předvádí v soukromým sektoru, to bych snad raději dělal někde na úřadě koště.
steve_michalik
Příspěvky: 212
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od steve_michalik »

Hagen píše: 02.08.2022 21:25 ...
Párprocentní navýšení platů st. zaměstnanců kolaps nezpůsobí. A ve finále vyšší platy znamenají vyšší daně zpět do státní kasy...
:head
To už kdysi tvrdila soudružka Venezuela Maláčová. Přidáme státním zaměstnancům, protože se nám to vrátí na daních. V tom případě bych tabulky doporučoval vynásobit minimálně 1000x. Státní budou spokojený a my všichni taky, protože se napakujeme na jejich daních. Nebo ne?
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

Snažím se to psát tak, aby i méně ... "pozorní" pochopili daný text.
Tak pro tebe Steve...ještě jednou.
Každý plat je zdaněn (tedy měl by být) a čím je plat vyšší, tím je vyšší daň. Nic víc, nic míň. Jednoduché počty.
Radši pozorně čti ať pak nemeleš hlouposti.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od proforma »

Hagene, takze tim chces rict, ze kdyz si za 100 Kc koupim vec, kterou nepotrebuju, a protoze je v akci, mi obchodnik vrati 50 Kc, tak ja na tom vydelam? To je zajimava uvaha... :tmi,

S timhle uvazovanim ekonomicky kolaps nastane s jistotou.
Naposledy upravil(a) proforma dne 03.08.2022 15:09, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Ja bych prosil jeste jednou take.
To prece muze platit u mezd, ne u platu. U mezd to zaplati soukromy zamestnavatel, no a kdo to plati u platu? Vzdyt to plati stat sam sobe, jakozto zamestnavatel. Takze zvedne plat, zvedne odvody, ale ty musi prece zaplatit on, takze je to jen zase obvykle prerozdeleni penez z jedne prihradky do druhe prihradky, ale porad v tom stejnem supliku.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

proforma píše: 03.08.2022 15:08 Hagene, takze tim chces rict, ze kdyz si za 100 Kc koupim vec, kterou nepotrebuju, a protoze je v akci, mi obchodnik vrati 50 Kc, tak ja na tom vydelam? To je zajimava uvaha... :tmi,

S timhle uvazovanim ekonomicky kolaps nastane s jistotou.
O čem to mluvíš???
Shodneme se na tom, že při vyšší mzdě se odvádí vyšší daně?
Kde jsem psal takovou blbost jakou tady prezentuješ???
Kde jsem psal že na tom někdo vydělá???
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

cipis píše: 03.08.2022 15:09 Ja bych prosil jeste jednou take.
To prece muze platit u mezd, ne u platu. U mezd to zaplati soukromy zamestnavatel, no a kdo to plati u platu? Vzdyt to plati stat sam sobe, jakozto zamestnavatel. Takze zvedne plat, zvedne odvody, ale ty musi prece zaplatit on, takze je to jen zase obvykle prerozdeleni penez z jedne prihradky do druhe prihradky, ale porad v tom stejnem supliku.
Jasně že je to stále v jednom šuplíku.
Dostaneš vyšší plat, tudiž se ti více zdaní.
Nikde jsem nepsal, že na tom někdo vydělá. Část těch peněz se prostě zase státu vrátí na daních.
Větší platy zase lidem dovolí víc utrácet, a tudíž roztáčet ekonomiku, a opět část peněz vracet do státní kasy na DPH.
Nikde jsem nepsal, že je to bůhvíjaká výhra. Jen, že to tak prostě je.
Naposledy upravil(a) Hagen dne 03.08.2022 15:30, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Psal jsi tu o platu, ne mzde!
U mzdy to samozrejme funguje, protoze dan plati nekdo jiny nez stat, ale u platu je to nesmysl, tam to plati stat sam sobe.
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od grg »

cipis píše: 03.08.2022 15:09Takze zvedne plat, zvedne odvody, ale ty musi prece zaplatit on, takze je to jen zase obvykle prerozdeleni penez z jedne prihradky do druhe prihradky, ale porad v tom stejnem supliku.
Až na to, že dane a odvody sú len určité percento z celkového platu, takže po zvýšení štátnemu zamestnancovi zostane naviac určité množstvo peňazí, ktoré môže utratiť na neštátnom trhu za tovary a služby. Čiže v konečnom dôsledku neštátny sektor musí nejakú produkciu naviac venovať štátnemu sektoru, a to je ekvivalentné vyšším daniam.

(edit: alebo vyššiemu deficitu rozpočtu, to ale tiež nepriamo časom zaplatia neštátne subjekty, lebo tie tovary a služby, ktoré štátni zamestnanci nakúpia, sa zadarmo nevyrobia)
Naposledy upravil(a) grg dne 03.08.2022 15:35, celkem upraveno 1 x.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

Cipis...Ano, platí to sám sobě. Nepsal jsem opak.
Někdo se tu rozčiloval nad zvyšováním platů státním zaměstnancům.
A já jsem jen podotkl, že část toho navýšení se zase vrátí v podobě daně.
Nic víc.
Je to komická částka, nikdo na tom nevydělá, ale rozebírat jestli to je nebo není pravda,... je to pravda.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Tak kdyz rikas, ze je pravda, ze se na tom nevydela, tak proc to delat? Tedy v konecnem dusledku to rozcilovani kvuli zvysovani je opravnene.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

Nějak se to zamotává.
Vážně se ptáš proč chce někdo vyšší plat???
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Ne, já se ptám, proč jako stát mám zvedat plat, když na tom jako stát nevydělám (což tvrdíš ty, že je pravda).
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

Ach jo,
plat chtějí zvednout státní zaměstnanci. Stát by se na ně bez odborů vys... .
Stát (potažmo občané) na tom pochopitelně nevydělají. Ani jsem to nikde netvrdil.
Jen jsem se zmínil (abych trochu ulevil ostatním ve vzteku, nebo závisti), že část těch peněz se vrátí státu zpátky na daních z těch vyšších výplat.
Díky většímu platu si státní zaměstnanci mohou dovolit víc nakupovat, což opět přihraje do státní kasy drobné díky DPH.
A v neposlední řadě tím že si něco od soukromníka státní zaměstnanec koupí, protože na to bude díky vyššímu platu mít, dá trochu vydělat i jemu.
Nic víc jsem tím nemyslel.
Stát na tom pochopitelně nemůže vydělat. Vrátí se jen část.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vvitty »

A diky tomu ze ty penize nebudou odpovidat nejakemu zvyseni produktivity dopadne to tak ze opet stoupne inflace... vsem. Coz je obvykly dusledek toho kdyz lidi dostanou penize navic z jineho duvodu nez proto ze zacnou produkovat neco s vyssi hodnotou nez doposud.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Hagen »

Bože dobrej,
Tak víc zaměstnávejte úředníky, aby si plat zasloužili.
Nebo zapalujte lesy, ať mají hasiči plat adekvátní výkonu.
A co takhle zvýšit zločinnost, aby se policie neflákala???
Jak chceš jinak zvýšit výkon státního zaměstnance?
Jestli je to takové terno být státní zaměstnanec, tak proč se k nim místo fňukání nepřidat?
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

To je fnukani, stezovat si na spatnou efektivitu statni spravy? A co je to za hovadinu, s tim zapalovanim atd.?
Pulka Afriky je pred nama, co se tyce stavebniho povoleni. Urednik neco chce, doneses to, za x tydnu rekne, ze jeste tamto, no a to se nekolikrat opakuje. Takze kolaudacni rizeni ci jak se to tak jmenuje, tak se tahne pul roku.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od NoobsRush »

Protože půlka z nich neuplave ani 200 metrů v kuse a čtvrtina neprojde psychotesty a zbytek vykopne doktor u prohlídky. To malý promile co projde jsou většinou lidi co to nejdou dělat kvůli kvůli penězům (bavíme-li se o služebním poměru), ale protože je ta práce naplňuje a baví.

Story o tom že řadový policista má s přidáním víc makat je asi vtip roku. Běžný řadový policista dělá v průměru v režimu za 3 chybějící kolegy. Místo běžnýho režimu dvě denní a dvě noční má rozjebaný kalendář nepravidelně podle toho aby sloužil minimální stav (nebo často i podstav). Prosím o ukázku soukromýho sektoru kde dlouhodbě vytěžujete jednoho člověka prací za tři. Je mi jasný že se tak děje, ale častokrát ty lidi raději odejdou a manažeři pak čumí a nechápou proč u nich nikdo nechce dělat. Kdyby vám každý člověk ze služebního poměrů odcházel stejně jako se to děje v soukromým, bylo by tu hodně veselo. Asi tak že by jste na nehodovku čekali týden a barák by bylo rychlejší nově postavit než ho uhasit.
Mám začít o dopravní policii? Většinou je na okres jedno auto a běžná šichta začíná tak že si do auta berou jídlo s pitím na celý den, jako záchod slouží benzínka a oběd je často za volantem. To má ten dopravák jako žrát rychleji za tim volantem kvůli nějakému výkonu? Přestávka neexistuje upozorňuju.
HZS má u zásahu jako hasit rychleji? Nebo jako mají jet jak retardi pod majákama aby si zkrátili dojezdový časy?
Tahle úvaha že s přidáním má růst výkon je naprosto idiotická a neopodstatilelná.

Vztekat se tu kvůli tomu je komický. Mluvíte o ekonomickým úpadku. Já třeba nechápu proč vnitro rozhazuje statisíce každýmu novýmu nástupu co vydrží do splnění služební zkoušky. Podle statistik kam vidím to bylo jen za 2021 něco přes 40 mega. Když ten člověk pak odejde nebo přestoupí jinam tak to vnitru ty peníze nikdy nevrátí. Co takhle raději ty lidi zaplatit a ne že každýmu novýmu dáme po třech letech balík v hodnotě 4-5 platů?
Mimo služební poměr je ten problém identický. Jsou služby který stát musí garantovat, ale co má dělat v případě že tam nikdo nechce dělat? Má si najmout soukromou firmu co takovou činnost bude vykonávat za něj? V Čechách především by z toho byla hned ubrečená sekce typu že se jedná o něčí dohazovačku či trafiku.
Odpovědět