Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mart0 »

Grunt:
- Plyn v létě sice potřebuješ o něco méně než v zimě, ale potřebuješ. Potřebuješ jej pro chemický průmysl, třeba na výrobu hnojiv. Potřebuješ jej pro zpracování kovů na získání vysokých teplot, do lakoven, plynových elektráren, krematorií... Mnohde reálně nejde ničím nahradit. (A potřebuješ naplnit zásobníky na zimu, protože v zimě by bez nich nestačilo potrubí.) Plyn není marginální ani v létě. A pokud někde vůbec jde nahradit třeba elektřinou (např. pekárny), tak to jednak nemusí být realizovatelné rychle. No a pak může chybět ta elektřina. Pro zjednodušené úvahy můžeš uvažovat s tím, že třetinu spotřeby energií v ČR dělá elektřina, třetinu plyn a třetinu ropa.

- Rusko není jediným vývozcem ropy, jsou i další, ale pokud škrtneš jednoho z největších dodavatelů, tak nemusí být nikdo schopen plně nahradit jeho dodávky. Pokud už by byl schopen jej nahradit, tak s nějakými náklady a navíc proč by to měl dělat za pár korun. A pokud to nahradit snadno nejde, tak někdo musí přestat spotřebovávat chybějící objem. A to, kdo půjde z kola ven, určuje cena. Ale i při dvojnásobném zdražení se nemusí nikomu chtít přestat jezdit autem (cena benzínu je za rok o dost vyšší a jezdí se pořád podobně), vyrábět, mít doma v zimě 10 stupňů apod. Trh energií je relativně citlivý, spotřeba ani produkce nereagují rychle, cena ropy spadne na nulu a nebo vyletí hodně vysoko. V číslech, svět spotřebuje přibližně 88 milionů barelů ropy denně, Rusko produkuje 11 milionů, z toho 8 milionů jde na export. Volná produkční kapacita OPEC se odhaduje na 3 miliony. Takže pokud by Rusko mělo přestat exportovat a OPECu se podařilo skutečně dodávat ty 3 miliony navíc, tak pořád bude chybět 6% spotřeby (9% pokud se to OPECu nepodaří). Může se to sice zdát málo, ale kdo je ten, kdo nebude spotřebovávat? Sníží celý vyspělý svět dobrovolně svou spotřebu téměř všeho o 6%? Rozhodně ne, a otázkou je jak vysoké ceny ho k tomu donutí. Při zdražení o pár procent se spotřeba nijak významně nesníží, takže to zdražení musí být vysoké.

Nejdůležitější ale je si uvědomit, že inflace není způsobená situací s Ukrajinou a Ruskem. Ceny začaly růst už před tím a hlavním důvodem je, že centrální banky emitovaly za poslední roky obrovské množství peněz. A to se prostě ve finále na cenách projeví. Na válku se to teď jen hodí. Navíc i přes vysokou inflaci centrální banky dál nedělají svou práci, protože kdyby třeba ECB zvedla úrokové sazby na 10%, tak by za chvíli zkrachovalo několik předlužených států. A tomu se snaží vyhnout. Tak jako v historii mnohokrát, tak i tentokrát státy tiskly peníze, jely na dluh a teď to někdo bude muset zaplatit. A inflační sežrání peněz spořivým je jedna z běžně využívaných možností.

Naše životní úroveň stojí na dostupných surovinách a energiích. Bez nich se vracíme o staletí zpět, samozřejmě i s redukcí počtu obyvatel.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Tomáš »

pimpo
Příspěvky: 6
Registrován: 04.01.2021 19:21

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od pimpo »

Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Tomáš »

Díky
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Argonaut »

zajímavý rozhovor se Švihlíkovou, rozhodně tam má mnoho dobrých argumentů.

https://www.radiouniversum.cz/svihlikov ... e-na-silu/
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

ahoj, přemýšlím co s hospodářskými přebytky v létě... nějak mi vykrystalizovaly perspektivní 3 možnosti a pak pár dalších:
1) pod v červenci/srpnu tradičně klesnou akcie čezu - přikoupit. Výnos si netroufám odhadovat.
2) směnit část hotovostních rezerv na norské koruny - kurz je hodně dole, očekávám oslabení koruny vzhledem k inflaci, norské hospodaření je bezdluhové a tedy norky považuju za stabilní. Kč vůči norkovi určitě nebude posilovat. Pokud mám pravdu, výnos reálně vidím 50-100% za dva roky. Pokud se pletu, mam cash na dvě dovolený v Norsku. To je win-win.
3) poměrně zajímavě se jeví nemovitostní podílový fondy. Zisk je tam sice "jen 5%" ročně, tedy daleko míň než 25% reálná inflace na mém spotřebním koši, ale furt je to víc, než mořit hypotéku s 2,11% úrokem.
---
a) hodit FV na barák. problém je, že na to mám hodně nevýhodnou polohu. Hřeben střechy mi běží od severu na jih ve stejně orientované rokli. Ale určitě si to chci nechat nacenit a poptat
b) šetřit jak mourovatej a příští rok ještě otočit vozovej park, ale nevidím jako reálný koupit auto co bych chtěl (takové co přežije současnou EU)
c) nic neřešit a mořit hypo kde mam úrok 2,11% a fix na 5,5 roku

je něco z prvních 3 možností vyloženě blbost? utekla mi nějaká zajímavá možnost, jak zhodnotit nižší statisíce?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Tomáš »

Já bohužel nemám vůbec ekonomické geny, co píšeš zní zajímavě.
Za sebe bych volil ten čez, ale prachy teď bohužel nemám :D

Případně, začínám registrovat, že se prodávají rozestavěné baráky, protože lidé nemají peníze to dotáhhnout.
Takže možná další varianta... koupit zastřešenou nedostavěnou stavbu, od někoho kdo potřebuje peníze. = snad to nebude tolik předražené?
Zastřešenou, abys na to nemusel moc šahat a mohlo to tam v klidu "hnít" a čekat na dobrou dobu na prodej.

A nebo kdyby ses nudil, tak dostavět a prodat za raketu :angel
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

vratnikp píše: 15.06.2022 9:09 ahoj, přemýšlím co s hospodářskými přebytky v létě... nějak mi vykrystalizovaly perspektivní 3 možnosti a pak pár dalších:
1) pod v červenci/srpnu tradičně klesnou akcie čezu - přikoupit. Výnos si netroufám odhadovat.
2) směnit část hotovostních rezerv na norské koruny - kurz je hodně dole, očekávám oslabení koruny vzhledem k inflaci, norské hospodaření je bezdluhové a tedy norky považuju za stabilní. Kč vůči norkovi určitě nebude posilovat. Pokud mám pravdu, výnos reálně vidím 50-100% za dva roky. Pokud se pletu, mam cash na dvě dovolený v Norsku. To je win-win.
3) poměrně zajímavě se jeví nemovitostní podílový fondy. Zisk je tam sice "jen 5%" ročně, tedy daleko míň než 25% reálná inflace na mém spotřebním koši, ale furt je to víc, než mořit hypotéku s 2,11% úrokem.
---
a) hodit FV na barák. problém je, že na to mám hodně nevýhodnou polohu. Hřeben střechy mi běží od severu na jih ve stejně orientované rokli. Ale určitě si to chci nechat nacenit a poptat
b) šetřit jak mourovatej a příští rok ještě otočit vozovej park, ale nevidím jako reálný koupit auto co bych chtěl (takové co přežije současnou EU)
c) nic neřešit a mořit hypo kde mam úrok 2,11% a fix na 5,5 roku

je něco z prvních 3 možností vyloženě blbost? utekla mi nějaká zajímavá možnost, jak zhodnotit nižší statisíce?
FVE můžeš dát i ve východo západním směru. A na jih buď na štít baráku, nebo na nějaký přístavek/garáž/ kůlnu atd .

V rámci možností si zvol takový systém, který budeš moci kdykoliv rozšířit bez zásahu do již namontovaného.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

za rok dva budou k prodeji nedodělaný novostavby, tojo. Ale já momentálně hospodařím s přebytkem řekněme 200 tis. a chci peníze střednědobě uchovat/zhodnotit, abych mohl před refinancováním smáznout co nejvíc dluhu.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od xgordon »

Ja som uvazoval dva strednodobe scenare.
1) pride kriza, odrazime sa od dna a vyskocime znova nahor - ceny platy sa dorovnaju a budu ala svajc...plat 5000€, ale byt v meste bude stat 500k €, mesacne parkovne 250€ atd

2) pride kriza ala 1930. A tam sa vratime o par rokov naspat.

Osobne mi to pripada skor na scenar 2, pripadne scenar 3, o ktorom nemam uplnu predstavu ale ten bude horsi nez scenar 2, kedze momentalne to nevyzera len na vyplach burzy, ale na totalnu krizu zdrojov a surovin, ktora sa len tak nedorovna+globalne prerozdelenie svetovych sil.

Urcite by som diverzifikoval...cas natlacit do kovov, cast do forexu, cast tlacit so hypo, cast do zasob potravin.

K tym zdrojom/surovinam: Vcera mi pediatricka hovorila, ze dochadzaju ATB. Na vsetky nakazy uz davaju len tie silne ATB, lebo z tych slabsich uz nie su. Nevie co budu robit na jesen az dojdu ATB. Vakciny v lekarni tiez maju velke vypadky. Niektore su len na objednavku, aj to je dodacia doba cez 7-10dni. A to je nemocnicna lekaren v krajskom meste.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Liqid »

vratnikp píše: 15.06.2022 9:09 ahoj, přemýšlím co s hospodářskými přebytky v létě... nějak mi vykrystalizovaly perspektivní 3 možnosti a pak pár dalších:
1) pod v červenci/srpnu tradičně klesnou akcie čezu - přikoupit. Výnos si netroufám odhadovat.
2) směnit část hotovostních rezerv na norské koruny - kurz je hodně dole, očekávám oslabení koruny vzhledem k inflaci, norské hospodaření je bezdluhové a tedy norky považuju za stabilní. Kč vůči norkovi určitě nebude posilovat. Pokud mám pravdu, výnos reálně vidím 50-100% za dva roky. Pokud se pletu, mam cash na dvě dovolený v Norsku. To je win-win.
3) poměrně zajímavě se jeví nemovitostní podílový fondy. Zisk je tam sice "jen 5%" ročně, tedy daleko míň než 25% reálná inflace na mém spotřebním koši, ale furt je to víc, než mořit hypotéku s 2,11% úrokem.
---
a) hodit FV na barák. problém je, že na to mám hodně nevýhodnou polohu. Hřeben střechy mi běží od severu na jih ve stejně orientované rokli. Ale určitě si to chci nechat nacenit a poptat
b) šetřit jak mourovatej a příští rok ještě otočit vozovej park, ale nevidím jako reálný koupit auto co bych chtěl (takové co přežije současnou EU)
c) nic neřešit a mořit hypo kde mam úrok 2,11% a fix na 5,5 roku

je něco z prvních 3 možností vyloženě blbost? utekla mi nějaká zajímavá možnost, jak zhodnotit nižší statisíce?
1. V posledních dnech se mluví o regulaci energo firem, extra daně, vykoupení státem...navíc je cena dost nahoře a nemyslím si, že v delším horizontu ještě významně poroste
2. Pokud se vyznáš v FX, tak část klidně, osobně si netroufám predikovat vývoj
3. Tady lépe vychází aktuálně US REITs, cena by s růstem sazeb (dnes FED) mohla ještě lehce klesnout, ale už tak jsou pěkné ceny - O, VICI, MPW, STAG, OHI.

Za mě další příležitost - ATVI, za rok je bude snad kupovat MSFT, potenciální zisk cca 20 %, určitě bych tam nešel all in, ale dát tam třeba 25 %.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

co se týče regulace čezu, tak mi překvapilo, že pro prohlášení, že se zvažuje rozdělení čezu na výrobní pod výhradní kontrolou státu a ditribuční akcie vzrostly, přičemž mě od odradilo od přikoupení. osobně sem čekal pravej opak, holt jsem konzervativní připosranej investor. Vysvětluju si to tak, že spekulanci počítají se slušnou odkupní cenou akcií státem.
ve forexu se nevyznám, navíc bych ty uvažované norky chtěl mít cash. Když tam jezdíme rybařit, většinu útraty platíme cash. Pokud NOrkové posílí, holt provařím % při směně fyzických peněz, pokud nevystřelí, mám předplaceno na dovolené. Určitě neoslabí
kovy nechci navyšovat, chci držet poměr kov/cash/střednědobá investice co ted hledám cca 1/1/1
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Fabulous »

O jaké výši investic se tu bavíš? Ono je někdy lepší si pořádně naplnit spižírnu. To je investice, na které se neprodělá :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

V dnešní době určitě.

Když se dívám na ceny dřeva, železa a dalších materiálů, tak je to hukot.
Kdysi jsou koupil pozinkované pletivo na chovné klece. 2 balíky po 25 metrech za 3000,- Dneska bych za to prodal bazarově jeden balík.
Investice více zhodnocena jak stříbrné mince.
gonzo23
Příspěvky: 155
Registrován: 22.02.2012 17:22

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od gonzo23 »

Bitcoin teď krásně spadl. Možná půjde ješte níž, ale ve výhledu několika let se pěkně zhodnotí. I akcie teď padají a ještě asi budou.. Teď možná nejlépe hromadit hotovost a až to praskne, výhodně nakoupit. Sice ztratí třeba 20% inflací, ale když pak udělá X%, tak je to jedno..
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Rafael »

Nakřečkovat vše co je trvanlivé, z čeho se dá něco vyrobit, co se dá sežrat, vypít, vykouřit a tak.
Dokonce i včetně ocelového šrotu, barevných kovů, starého papíru a podobných odpadů.
Vše se bude určitě v budoucnosti dát výhodně prodat, směnit nebo využít pro vlastní potřebu.
*
Pač jsem finančně negramotný, přizemní a jsem do budoucna velmi skeptický, tak do nějakého jiného investování bych nešel.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

pracuju s investicí cca 200 tis peněz. Prostě to co se našetřilo nad nějakou železnou zásobu.
Díky dluhu mne inflace úplně nepálí, dluh to umoří stejně i kdybych za to koupil jen dva bochníky chleba, ale v dnešní době mi přijde zbytečný zbavovat se levnýho dluhu. I běžný spořící účet nabízí 2x vyšší úrok než je úrok na dluhu.
dřeva něco máme, fošen, hranolů a pod. taky. Hospodářství rozšiřovat nechci, už by to bylo až moc práce. Žrádlo točíme už vpodstatě v ideálním režimu, že konzumujeme to, co je těsně před expirací. Konzervy hromadit nechci.
Cílem je mírně rozmnožit hotovost v horizontu 2-5 let, kterou pak umořím hypo. Pokud mne osloví FV a shledám to smysluplným, je rozhodnuto.
Přílohy
Výstřižek.JPG
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

vratnikp:
Já osobně dělám FVE a vracím se k domácímu zvířectvu.
200 000 ročně - to máš ve FVE tak na tři roky o investice postaráno. + elektrický bojler k tomu.

Orientace tvojí střechy je ideální. Budeš mí elektřinu od rána do večera - stačí osadit obě strany.

Na dřevo i seno si nakup dost starých plachet z kamionů dokud jsou. A pár kanystrů phm dokud to vůbec teče.
Proveď odkládané údržby technické i zdravotní.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Desouza »

No a když už všechno máte,

dům s FVE, jste bez dluhů a máte pasivní příjem alespoň 200k ročně a hromady vybavení, jídla atd. Tak si kupte pivovar :beer :) je to úžasný relax a utužuje to sousedské vztahy. A jako bonus se v tom dají dělat i destiláty.
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Rafael »

Jo, jo, pivovar. Myslím, že brzy bude nějaký Budvar v Budějovicích na prodej :D
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět