Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od steve_michalik »

Je to tak. Holt nyní se to začíná týkat i ostatních než pouze bývalých klientů Bohemky a podobných. Já už rok platím 3x tolik za plyn a elektřinu. Před rokem z 700 Kč/MWh -> 2100 Kč/MWh u plynu.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Lystere, na to, že platili 3500 a topí jen v kuchyni a obyváku, tak to bylo i tak hodně.
Máti platila 2450 za celé přízemí rodinného domu (4kk) + vaření, tak je někde něco blbě.
Je to zateplené? Okna? Atd.?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Lyster »

Zateplené to není, jen plastová okna. Jak říkám, Prarodiče jsou už starší a hlavně děda potřebuje víc tepla, je schopný ve 24st chodit ve dvou teplákách, tílku, tričku a dvou mikinách a ještě nadává že mu je zima. Babička na štěstí zatím ještě dobrý. Ta je zas ale zvyklá i v 90 letech vyvařovat pro celou famílii, takže i to vaření bude něco stát.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Innogy to teď rozesílá všem. Zálohy ztrojnásobují. Mě a mým nájemníkům to zvedli z 5000 (velký RD) na 16tis. A pozor! Vychází z předchozí spotřeby a to je už zastropovany. Při přepočtu z kW na kubík to tak vychází - na trojnásobek původní ceny. To je ten český strop :(
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od gravedigger »

Joe Azbest píše: 09.11.2022 4:21 Innogy to teď rozesílá všem. Zálohy ztrojnásobují. Mě a mým nájemníkům to zvedli z 5000 (velký RD) na 16tis. A pozor! Vychází z předchozí spotřeby a to je už zastropovany. Při přepočtu z kW na kubík to tak vychází - na trojnásobek původní ceny. To je ten český strop :(
Trojnásobek je to zastropování, vychází to všem podobně.

Co mne ale dost děsí, že ty lidi si to neumí spočítat.
Jeden kolega u mne v práci - původní záloha 5000, nyní 14.500,- říkám mu, co s tím bude dělat. Nic, bude to platit. Povídám mu, jestli mu loni zbylo 114 tisíc(to ho to teď bude stát navíc). Kde by to prý vzal, že vychází tak akorát.

Sousedi nasraný, mají naspořeno a teď to mají uvalit do energií i když nic navíc nespotřebujou.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Po novém roce to začne a nebude to nic pěkného.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

Dobře a nedá se tohle řešit nějak hromadně? Třeba ta záloha 14.500,- vždyť to je střelený. To je přepočteno v současném kurzu téměř 800kg LPG. S tím už by se pomalu doalo doletět na Měsíc. Prostě proč to někdo platí?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

Protože nemá možnost výměny topidla?
Nevím co vše ze současných topitel se dá připojit na komín na plyn. Taky je otázka kolik vlastně stojí pořízení nádrže na LPG a jestli se dá kotel na zemní plyn přetryskovat na LPG.
Celé to bude o tom jestli platit zálohy, nebo dát 100 tis (nebo víc) za výměnu kotle.
Navíc kotelníci těžce nestíhají. Taky se stačí podívat na dodací doby kotlů.
V současné době opět začíná být zajímavé topení na LTO. Nádrž nezabere moc místa a vejde se do ní strašně energie. Obsluhou je to srovnatelné s bezobslužným kotlem na plyn. Jen tak birokracie okolo.
Možná by vyšlo levněji si koupit karmu, k tomu 33kg LPG flašky a nějak to provizorně připojit na topný okruh.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

dracekvo píše: 09.11.2022 19:20 Protože nemá možnost výměny topidla?
Ale má 100k na zaplacení plynu? Tož, každý máme asi něco jiného, no ;) Osobně bych to neplatil a třeba se zkusil obrátit na právníka nebo někoho kdo by mi poradil.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

Jenže je rozdíl dát 100k najednou + ještě náklady na jiné palivo, nebo to dát rozprostřené do 12 měsíců.
Nevím kde jsem četl ten průzkum, ale většina domácností nemá našetřeno ani 50kKč.
Já osobně bych taky raději rok počkal, než investovat 100kKč do výměny zdroje tepla, když není jasné, co bude za rok. Třeba to zase spane a s ohlednutím na zpět by to byli vyhozené peníze.
Právník nic neporadí, pokud nedošlo k nějakému zásadnímu poršení smlouvy. A to si podle mě velké společnosti dobře pohlídají.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od FarmářJan »

troufám si tvrdit, že oficiálně něco připojit na topení bude teď značný problém, nejsou lidi a někdy i materiál, celý rok se připojuje, komínuje, dělají krbovky, čerpadla... a samodomo zas je riziko kvůli pojistce atd.

Jak jsem tu psal v září, někteří dodavatelé začali nabízet jen spotové ceny, zbytek to teď šroubuje na ten strop a zvedají zálohy raději víc, aby to pak nemuseli vymáhat.
Dost lidí z toho bude ekonomicky v hajzlu ( někteří bohužel nemají kapacitu to spočítat, a taky překvapivě mnoho lidí neodlišuje nájem a energie, a to i ti, kde bych čekal víc atd.), i kdyby tobúplně vypli, tak zalohy chtít budou, v baraku dotují sousedy atd, část to nedá, někdo prostě nebude stíhat s platbama a hodně lidí to poznamená psychicky, což je špatné pro všechny. Takovéto že jim jebne a něco vyvedou v baráku apod.
Jedna věc je plyn, ale k tomu přide i elektrika a další náklady a je zle.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

S IQ tykve se toho moc nenadělá ... Defacto byl rok na přípravu. A teď se někdo strašně diví.
Navíc, zálohy, to přece není faktura, tak co se stane, když tu zálohu budu platit v jiné výši, než co si oni usmysleli?
V únoru mi chtěli dát na bytě zálohu přes 1500, povídám paní, budu to rok rekonstruovat, tak co takhle 500, no a paní, že jo.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

Dobře ale přece lidi nemůžou být ze dne na den postaveni před volbu jestli zaplatit zálohu 10k+ a nebo se nechat odpojit a a zmrznout. Obzvláště u starších lidí a důchodců to prostě jako problém vnímám. Předvším když vím, že komodity je dost a všechno to je jen ve jménu profitů a marží. Nikoho to nezajímá? Už bych si brousil pilu. Všude dokola lesů dost i když bych to měl pálit v barelu před panelákem. A že půjdu sedět do chládku, protože někomu budu působit nenahraditelnou ekonomickou škodu? No aspoň nezmrznu.
Když takto lidi nechají sebou orat, tak ani nic jiného než placení už jim nezbude a nic jiného dělat nebou, protože (energetické) konglomeráty si na to zvyknou. Za mě tak maximálně nas*at a rozmazat!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

Grunt: vidíš to moc jednoduše jen ze svého pohledu.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

A z jakého jiného pohledu se na to chceš koukat? Soused tuhleva kňučel, že mu plyn podražili na desítku měsíčně. Přitom má od jara kotel na dřevo a zásobu dřeva na několik zim dopředu. Plynový kotel v tom jaru odpojil.
Tak mu říkám, tak na ně ser a posílej jen stejně, cos posílal, víc na sporáku určitě nepropálíš. Výpověď jim už dal ...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

dracekvo: A z jakého jiného pohledu se mám na to dívat? Z nějakého makroekonomického?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Serža »

Grunt píše: 09.11.2022 21:22 Dobře ale přece lidi nemůžou být ze dne na den postaveni před volbu jestli zaplatit zálohu 10k+ a nebo se nechat odpojit a a zmrznout. Obzvláště u starších lidí a důchodců to prostě jako problém vnímám. Předvším když vím, že komodity je dost a všechno to je jen ve jménu profitů a marží. Nikoho to nezajímá? Už bych si brousil pilu. Všude dokola lesů dost i když bych to měl pálit v barelu před panelákem. A že půjdu sedět do chládku, protože někomu budu působit nenahraditelnou ekonomickou škodu? No aspoň nezmrznu.
Když takto lidi nechají sebou orat, tak ani nic jiného než placení už jim nezbude a nic jiného dělat nebou, protože (energetické) konglomeráty si na to zvyknou. Za mě tak maximálně nas*at a rozmazat!
a proč přesně by nemohli? je to přesně ten moment, kdy hodíme celý Bismarckův sociální systém za hlavu a děti se zas začnou starat o své rodiče...takže za mě je třeba utáhnout šrouby více, stávající systém je zlo
chápu, že línejm vším a netáhlům se to nebude líbit...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Třeba lidem dojde, že ten Bismarc funguje jen za předpokladu, že se rodí každému páru tři děti ...
I ten komoušský sociální systém byl na to stavěný, že je furt víc dětí než rodičů. A pak posloucháš kydy "zlatí komunisti", ale děti nemaj nebo jen jedno. Natož dvě, nebo dokonce tři.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

Tak ono to neni ze dne na den. BE krachlo pred rokem, to zacal zdrazovat i plyn. Elektrina vyrazne zdrazila od ledna. Od unora to bylo uz uplne jasne, jak to bude s energiema. O sankcich co znici putina se psalo vsude.

Kazdy mohl v unoru zvednout telefon a sjednat si novy fix nebo resit problem jinak. Kdo se zamyslel nad slavnym statnim stropem, musel se mu vysmat.

U duchodcu a obecne lidi kteri se v soucasne zaplave informaci neorientuji by mela pomoci rodina.

Jenze cele tohle je obraz dnesni doby, nikdo nechce resit problemy a tak se dela, ze neexistuji, nebo ze je vyresi nekdo jiny, nebo ze nemaji reseni. Znam nekolik lidi, co ted koukaji na nove zalohy a nechapou. V lete jim nevadilo utratit desetitisice za dovolene, preci na to setri cely rok.

Kazdy je zodpovedny za sebe a sve blizke. Blizi se hubene casy, tak by se melo setrit. Neomezena data, neomezene volani, dnesni standard je za to platit litr mesicne. Da se bez toho zit. Dnes je bezne, ze v dome bezi nekolik pocitacu a televizi 24/7. Lidi si musi ujasnit priority a starat se. Komfort neni samozrejmosti a zakladnim lidskym pravem.
Cele ty roky, co tu eu vari greendeal, dusi prumysl a omezuje svobodu to je lidem jedno. Znamenalo by to zajimat se, starat se a premyslet o problemech

Lide mohli tlacit na politiky, aby se to zaclo resit. Tech par co si to uvedomilo a slo nekolikrat na vaclavak je dehonestovano. Slo to i jinak, pokud nekdo nechtel byt spojovan s organizatory, stacilo se v prubehu leta zastavit v kancelari meho senatora a zacit komunikovat obavy a problemy. Jenze lide si zvykli zamerovat se na to, co je rozdeluje, ne na to, co je spojuje.

Mame takovou vladu, jakou jsme si zvolili a jakou si zaslouzime. Kazdy sklidi, co zasel.

A o ty extremy, ktere by opravdu potrebovali solidarni pomoc, by se v idealnim pripade mel postarat stat. Ten seminko obav a pochybnosti ve vetsine stada zadusil vyslanim signalu o zastropovani cen. Malokdo se zamyslel nad tim, ze je to spatne postavene.

Druhou veci jsou take rostouci platy. Benzin stal poslednich 10-12 let stejne. Platy stejne nezustaly, lide ted kvici jak je to drahy, ale na tech 400m stejne natoci diesel nez aby sli pesky. I ty energie staly posledni dekadu +-stejne. Holt nebudu platit mesicne 1700,- plyn a 2000,- elektriku jako pred peti lety, ale dam za energie mesicne 12. Stoji to za prd, ale co s tim, za tich 5 let se mi prijem zvysil o vic nez tech 8 tis ktere ted dam za energie.

Zivotni uroven nam vyrazne poklesne. Nemusi to byt ale ke skode, je treba hledat moznost, jak to pretransformovat v neco pozitivniho
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Odpovědět