Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od guntroll »

Je na čase, aby tenhle bankovní systém částečných rezerv, derivátů a pákových instrumentů šel už konečně do historie...
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Na tzv je zajímavý článek s názvem: sezónní akumulace. Jak těžké je uložit terawathodiny z léta na zimu.
Doporučuji přečíst. Je v sekci akumulace energie.

Edit: doplnění.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

link, ať to ostatní nemusejí hledat
https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elekt ... ta-na-zimu

EDIT: tak jsem to pročetl. Ještě tam zapoměli na jednu věc. A to je ztráta uložené energie v průběhu času.
Pokud by jsme třeba uložili 1TWh do roztavené soli, kterou pak budeme používat v zimě.
Tak když napodzim naplníme takový zásobník do "plna". Kolik energie v něm bude za 3 měsíce i kdyby jsme z něj nic neodebrali?
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Před asi 15 až 20 lety jsem se zajímal o fototermiku a o možnost pod zem zakopat velkou (asi z vagónu, ale už si nepamatuji její objem) cisternu zabalenou do metr tlusté izolace. V práci nás zajímalo, jestli by voda nahřátá v létě vydržela "topit" až do jara. Výsledek byl takový, že i když by se z nádrže žádné teplo neodebíralo by nejpozději do Vánoc klesla teplota vody pod použitelnou mez. A to jen průnikem tepla přes izolaci do hlíny.
Koukej tak, aby jsi viděl.
lz1
Příspěvky: 64
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od lz1 »

Niečo podobné som si skúsil pár rokov dozadu napočítať aj ja. Našiel som nejakú stránku ponúkajúcu priemyselné nádrže a dostal som obdobný nápad. Okrem toho, že za cenu iba nádrže by sa dalo kúpiť slušné ojazdené auto (bez izolácií, trubiek , atď), tak to celé skončilo na tom, že aj pri použití najsamlepších izolačných materiálov (VIP - vacuum insulation panel) som došiel ku stratám cca. 0,3 až 0,5 °C/deň. To viac-menej potvrdzuje rezultát z predchádzajúceho príspevku. Nejakými technickými fintami (vykurovacie rohože pod izoláciou, zmiernenie teplotného gradientu nahriatím priestoru v tesnej blízkosti izolácií) by sa možno ešte podarilo mierne predĺžiť výdrž naakumulovanej nádrže, ale zásadný prielom by to už zrejme neprinieslo.
Potešilo ma najmä to, že môj výpočet sa (dávno po vyjdení zo školských lavíc( ukázal ako správny. Žiaľ....
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Patrol »

Je trochu paradox, že neznalí znovu objevují Ameriku, vytahují projekty, které už před desítkami let byly prozkoumány se závěrem, že tudy cesta nevede. Rozdíl je v tom, že tankrát mnoho takových slepých cest končilo na tom, že ekonomicky je to nesmysl.
Ejhle stačí politicky zatlačit, masírovat jednu generaci školáků ideologicky zkreslenými tezemi, trochu někde zavrtět psem, a najednou si tleskáme, za to, že vozíme zkapalněný plyn z Ameriky, stavíme větrníky i tam, kde se dříve nyvyplatily, solární pole rostou běžně i na zemědělské půdě a nutíme masy jezdit elektromobily, které jen eko stopu přesunou na méně exponované místo.
Co se týká akumulace tepla ve vodě, tak o tom bylo napsáno mnoho knih.Taky jsem to před desítkami let studoval, když jsem se pouštěl do rekonstrukce domu. Nejefektivnější cesta byla mít jakýsi izolovaný bazén přímo pod barákem, protoože i ztráty nedokonalou izolací ve finále jdou nahoru, tedy do domu. Kromě toho projektu nevím o nikom, kdo by to tak v reálu měl.Třeba to zase někdo vytáhne jako HIT.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

O zatepleném bazénu pod budovou jsme taky uvažovali. Do doby, než někdo z nás pronesl: a teď si představte, že je srpen, venku je +30°C a ve sklepě máte bazén vody ohřátý na 80°C.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Patrol »

Bazén - nádrž pod barákem nemusí akumulovat jen teplo. Stačí si nastavit cirkulaci přes teplovzdušnej výměník umístěnej venku, nebo v bazénu na koupání, vždy na noc a rázem máš pro letní období chladnej sklep, nebo chladnou vodu, kterou můžeš chladit barák. Ideální k duálnímu využití jsou "FanCoily", nebo jak se to jmenuje, prostě výparník s ventilátorem - v létě klimatizace v zimě topení.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od drigon »

Dnes vyšel na Idnes článek s názvem: Dotace válcují tržní ekonomiku, důchody jsou časovaná bomba, varuje NKÚ.

Doporučuji přečíst. Píší tam o tom, že dotace ztratily původní smysl a staly se samoúčelem, kdy je vyčerpání dotace nadřazeno smyslu.
Kdy ohromný úřední aparát spotřebovává ohromné množství financí bez nějakého pozitivního vlivu. Celé to zvyšuje "jalovou" (vlastní) zátěž systému a zvyšuje zadlužení země.
Koukej tak, aby jsi viděl.
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mhi »

Tady je zdroj: https://nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpr ... a-id13100/

Mne zarazi hlavne to, ze nejaky urad si "muze dovolit" neco takoveho napsat, jeste k tomu do vyrocni zpravy. Tleskam jim.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od dracekvo »

Tak hlavně dotace křiví cenotvorbu.
Stačí se podívat co se stalo v oblasti kotlů. Hloupej 100kg svařenec železa v ceně materiálu 3500,- stojí +100 tis? WTF?
Jako samozřejmě nepočítám práci,šamot, elektroniku a další věci. Ale stejně. Ten kotel musí výrobně stát tak 25-30 tis. Což i při 100% marži je 60 tis za kotel.
Ale jelikož je dotace, tak se to dobře prodává i se ziskem 200%, tak proč zlevňovat, že.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od cipis »

Tak stačí se podívat na dotace na fotovoltaiku. Kde je dotace čistý zisk firmy, co to montuje.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Celá ta dotovaná fotovoltaika bude pěknej průser. Asi už letos. Malina je první a další budou následovat.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

Od Vánoc mám od dobrého zdroje info, že jsou v ČR vyšší stovky milionů vybrané na zálohách na FVE a asi se tak úplně neuskuteční realizace. Firmy jsou často založené narychlo, na bílé koně a odborná ani fyzická kapacita pro realizaci FVE přítomná není.
Je to jen takový kuloární drb, tak jsem zvědavý jak moc to bude pravda.

Začíná to prosakovat i do médií postupně:
https://energozrouti.cz/clanek/prijde-v ... -statisice

Takže klasická ekonomická dotační opičárna. Lidi jsou okradeni, ti správní si přijdou na pěkné peníze a nakonec se to zamete pod koberec.
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mhi »

Mate nekdo nejake vypocty (podklady) k tomu, ze ty realizacni firmy si skutecne "berou celou dotaci" ? Nerozporuji, ale zajimalo by mne to. K prusvihu s malymi FVE je jeste potreba pripocist to, ze zcela bezne jsou to priserne bastly, ktere nemaji sanci projit revizi ("slusni" elektrorevizaci od toho davaji ruce pryc, ale samozrejme do provozu ty instalace jsou uvadeny).

Jakoze ja bych se tomu ani nedivil, kdyz jsem nekdy okolo roku 2003 stavel dum, tak mi nabizeli klimatizaci v radu stovek tisic (bez dotace) a s dotaci drazsi presne o tu dotaci ("ano, posudek stoji tolik"). neslo o jednu nabidku, dotacni cena byla u vsech presne o tu dotaci vyssi :), jinak se "v zakladu" u stejneho produktu lisili asi o 150 000 nejlevnejsi-nejdrazsi.

Nakonec mi udelal klimu znamy znameho, vzal si 15 000 za praci a zbytek jsem dostal +/- za nakup, cena o trosku vyssi nez polovina nejnizsi nabidky z tech mnoha nabidek :).

Jinak u pachtovneho zemedelske pudy je taky bezne, ze pachtovne je prave ta zakladni dotace za obdelavanou pudu, presne podle LPISu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od bacil »

Stačí si ji instalovat po vlastní ose, nakupovat všechno za koncové ceny... Vyjde to levněji.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

Já to tak dělám a jsem pod 40% ceny od firmy s dotacemi. I s dotací bych byl 300-400k s firmou dražší.
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od BOB2016 »

Aj po zaratani svojej vlastnej prace do nakladov?
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Joe Azbest »

Stačí si na webu najít ceny jednotlivých komponent pro nejčastěji montovanou konfiguraci a sečíst si to. Většinou to je pod polovinou ceny jakou nabízí instalační firmy.
Průser to bude opravdu velkej a došlo mi to když jsem loni nainstaloval svoji FV a začal sledovat co se v této oblasti děje.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od TomSmith »

bacil píše: 04.04.2023 18:50 Stačí si ji instalovat po vlastní ose, nakupovat všechno za koncové ceny... Vyjde to levněji.
To výborně funguje pro ostrovní FVE.
Pokud se chce hybridní systém s možnostní prodávat přebytky (na to už začíná být pomalu pozdě) tak se bez firem s patřičnými razítky neobejdu a pak to bez dotace nemá smysl. Hybridní systém má i výhodu 4Q elektroměru ze zákona a tím pádem možnost nakupovat za spotové ceny (což vláda pro domácnosti bez 4Q elektroměrů zakázala a mnohdy oprávněně).
Odpovědět