Kvalitní nůž

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od štaflík »

Mimochodem horší a levnější verze jinak celkem legendárního SRK od ColdSteelu je na noze-nuz za krásných 1500,-
Ta kudla šla sice dolů, ale za 1500,- IMHO zatraceně stojí. Takže pokud někdo shání solidní (rozhodně ne špičkový) drsnější nožík, tak tohle není vůbec blbá volba cena/výkon.
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS49LCKZ.php
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od opavak »

Nightmare píše:opavak: Není ten MOD trochu kopyto?
MOD tak trochu "klame tělem" ale je to takový univerzální dělník na přípravu dřeva, jednoduchých staveb z tyčoviny, na krájení chleba i masa... a v kombinaci se skládací pilkou je to dle mých zkušeností ideální set... třeba na delší skupinový pobyt, kdy po domluvě nese každý něco užitečného ;)
Taky bych si ho dovedl představit i jako zbraň - boj zákopovým tesákem se kdysi i vyučoval a MOD k němu nemá až tak daleko.
A to "trochu kopyto" na fotce holí ... ostatně jako všechny mé nože :lol:
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Nightmare »

opavak: já jen jestli to holení nebolí :-D - ve smyslu broušení 3 hodiny. Vím, že Honza Jehlík ho měl rád a dělal "kopie", které byly ještě lepší.
Jinak jsem měl různé nože včetně toho, že mám od Faba jeho "meganůž" a věřím, že to může fungovat, speciálně v kombinaci s něčím menším.
Edit: štaflík - neser :-D, mám spoustu různých zájmů a tenhle je jeden z nich... Takže pořád utrácím :-D

Editedit: při 60 nožích jsem to pustil a prodal, nicméně už zase přibývají :-)
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od voron »

Ahojte!

Celkom su teraz popularne noze kizlyar- aj tu na fore. Sam mam od nich tri modely a v zasade som spokojny, len v poslednej dobe dost rozmyslam nad tym cernenim. Nie je tajomstvom, ze pri silnejsom pritlaceni prstom po cepeli zostane prst sedy- cize to cernenie pusta. Hladal som co je to vlastne za sposob cernenia a nasiel toto:
"Černenie vyhovené technológiou pochrómovania. Chróm je aplikovaný v niekoľkých fázach: prvá vrstva - meď, druhá - biely chróm, tretia - čierny chróm."
Nevie prosim niekto poradit, ako je to so skodlivostou v kontakte s potravinami? Pripadne aj potom, co sa cernenie opotrebuje? je stale nebezpecne?

PS: jasne, ze vojensky noz nie je kuchynak, ale napr. model jez alebo krt, co su vyslovene EDC noze je predsa normalne pouzivat aj na pripravu potravin.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od štaflík »

Kizlyar používá dva druhy černění. Jedno čistě černé, které mizí před očima. Asi jako z nožů BRK (zavíráky ESEE v černěné verzi) a druhé, které je někdy označováno jako želvovinové. To drží o dost lépe, ale také nic extra. Je potřeba si uvědomit důvod černění Kizylyarů. není to u nich jako u Sissi, Ontaria, ESEE... tj. ochrana uhlíkovky před korozí, ale čistě jen proti odleskům. Kizlyary jsou všechny nerezy (ať už klasické ruské chromovky, nebo "francouzské"). Tj. účelem černění je, aby čepel zůstala nějak matná a zamatlaná, aby neházela prasátka. A to to plní.
K jedovatosti. na rutinní přípravu jídla bych asi volil jejich nečerněné nože. Mají velmi šikovné série "ptačích" nožů, jako Sťorch a varianty Sov. Z větších pak krásná serie Rečnoj, jako Pěčora, Amur, Jenisej...překrásníé nože.
U černěních stačí vzít houbičku na nádobí, drsnou stranou řádně vydrbat a sundá se tím dost toho materiálu a nůž má zajímavý, šedo patinovatý vzhled. Na nikoliv denní a masivní přípapravu jídla bych se toho pak v nejmenším nebál.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od opavak »

Kvalita za rozumnou cenu = GANZO 729 ... ideální EDC OH - používán převážně v práci už cca dva roky.
Přílohy
20170403_151644[1].jpg
20180213_153513[1].jpg
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
AkilaGreyWolf
Příspěvky: 13
Registrován: 14.03.2018 9:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Nedaleko je jeden kopec s vysílačem. :-)

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od AkilaGreyWolf »

Ahojte, jsem tu nový, snad mi tu někdo poradí. Chci si do lesa pořídit nůž, měl bych zájem o Bushcraft 2 od Real Steel. Má ho tu někdo a podělil by se o zkušenosti s ním? Předem děkuji. ;)
Vrrr... :-) Jen ten, kdo je připravený, přežije jednou peklo na Zemi.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Bill Masen »

Do lesa? takže na houby? nebo batoning? na vyvrhnutí zvěře? Podle toho na co ho chceš, tak vybereš velikost, tloušťku a tvar čepele, typ výbrusu a hlavně, musí se ti líbit. :hi
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od štaflík »

Já měl B2 v ruce jen na chvíli staticky a ožižlal s ním jeden špalíček, ale takhle narychlo u mně dobrý. Mrkni na Matějku, ten o něm psal/videoval celkem dost a řekl bych, že ho taky chválí. Na buřtkraft to vypadá na slušný levný nůž. Jdou nahoru číňani, jdou...
AkilaGreyWolf
Příspěvky: 13
Registrován: 14.03.2018 9:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Nedaleko je jeden kopec s vysílačem. :-)

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od AkilaGreyWolf »

Bill Masen: Ano, na takové běžné věci do lesa, až na tu zvěř, vzhledem k tomu, kolik dioptrií nosím, nejsem lovec. :) Ale ano, na přípravu dřeva na oheň, k táboření apod. Viděl jsem video recenzi pana Matějky a docela mě navnadila.

Štaflík: Ahoj Štaflíku, tebe zde sleduji již delší dobu a celkem se vyznáš. ;) Viděl jsem recenzi od pana Matějky a vzhledem k tomu, že mám Čínu docela rád, se mi moc zamlouvá. Sám mám ten survival nůž s křesadlem od Ganza a ač je kvalita výborná, nějak si ke mně nenašel cestu. Díky za info, navnadil mě, a asi si ho koupím. ;) :mrgreen:
Vrrr... :-) Jen ten, kdo je připravený, přežije jednou peklo na Zemi.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od štaflík »

AkilaGreyWolf píše:Bill Masen: Ano, na takové běžné věci do lesa, až na tu zvěř, vzhledem k tomu, kolik dioptrií nosím, nejsem lovec. :) Ale ano, na přípravu dřeva na oheň, k táboření apod. Viděl jsem video recenzi pana Matějky a docela mě navnadila.

Štaflík: Ahoj Štaflíku, tebe zde sleduji již delší dobu a celkem se vyznáš. ;) Viděl jsem recenzi od pana Matějky a vzhledem k tomu, že mám Čínu docela rád, se mi moc zamlouvá. Sám mám ten survival nůž s křesadlem od Ganza a ač je kvalita výborná, nějak si ke mně nenašel cestu. Díky za info, navnadil mě, a asi si ho koupím. ;) :mrgreen:
Nevyznám, jen jsem zvídavý :-)
Hele, RS už má slušné renomé. Když ti nesedne, tak by měl jít prodat bez nějaké krvavé ztráty. Už proto, že jeho cena je vlídná. Když ho vezmeš, dej mu za uši a pak poreferuj. Jinak z buřťáckých číňanů se mi subjektivně líbí i Selkirk.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od štaflík »

Ještě mě napadlo: pokud to bereš jako survivalový nůž, nezapomeň, že ocel D2 se v přírodě brousí dost blbě. Ale to asi dobře víš. A nevím konkrétně, jakou kvalitu a vlastnosti má D2 od RS. Napiš Matějkovi, není to člověk který tě s konkrétním dotazem pošle do háje. Jinak ta kombinace scandi výbrusu a D2 je taková zvláštní, nezvyklá. Myslím, že při pokusech brousit ho někde na šutru skončíš udřený jak prase a s fasetou. Na druhou stranu kombinace scandi a D2 by mohla být dost jedovatá a trvanlivá kombinace pro standardní výpady do přírody. No, fakt jsem zvědavý na nějaké delší zkušenosti s ním. Ač číňan, tuctovka to není.
Jo a Masen má pravdu. Že se ti nůž, zbraň...libí, je (v mírových časech) důležitější, než se může zdát. Jen tak s nožem vydržíš a jen tak ho budeš s radostí a často brát do rukou a sžiješ se s ním a naučíč své pazoury větším dovednostem (a případně je zbavíš zbytečného masa). A ti slouží.
AkilaGreyWolf
Příspěvky: 13
Registrován: 14.03.2018 9:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Nedaleko je jeden kopec s vysílačem. :-)

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od AkilaGreyWolf »

Štaflík: Ano, o problematice té oceli a broušením v přírodě vím. Pana Matějku oslovím, ještě jednou díky za info a dobré rady. ;)
Vrrr... :-) Jen ten, kdo je připravený, přežije jednou peklo na Zemi.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

Real Steel Bushcraft II také vlastním a nemám mu co vytknout. Jestli se ti líbí. Směle doporučuji.
karel73
Příspěvky: 26
Registrován: 29.06.2015 16:42

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od karel73 »

Pro AkiluGreyWolfa - toho real steela mám taky a to, že mi sedí, ti asi nic neřekne, ale má docela silnou čepel, takže při řezání potravin což samozřejmě jde a docela dobře, mám pocit, že je to tak trochu dláto. Zkrátka na scandi má tu čepel už dost tlustou a já už nějakou dobu u sebe sleduju posun k plochým a konvexním výbrusům. Dobře to někde někdo popsal, že v začátcích jeho nůž nesměl mít tloušťku čepele pod 5mm, po nějaké době zjistil, že je na 4mm a nyní, kdy už je"dospělej" mu na komfortní řezání čehokoliv stačí 3-3,2mm. Milan Matějka na nějakém videu dělá batoning obyčejným kuchyňákem...Chtěl tehdy ukázat, že na tuto, jím neoblíbenou činnost, nemusí být nůž bůhvíjaké bago. Ten nůž vypadá dobře, má milou cenu, takže pro ne. Ještě si ujasni ručku, protože tady není až tak dlouhá, to byl druhý můj pocit z těch několika prvních, ale nejmarkantnější byl ten první ohledně tloušťky čepele. BTW koukal jsi na Mory Companion a Heavy Duty? Ta dutyna je taky silnější charakterem čepele trochu k real steelu, companion je subtilnější, ale na ujasnění si toho co by jsi rád, utratíš míň a ty nože vůbec nejsou špatný. ALE je tady otázka vkusu, takže snad jsem ti napsal něco, co tě třeba někam posune...Ať jsi s výběrem spokojenej. PS: duty je asi jen v uhlíku, companion je jak v uhlíku, tak i nerezu.
AkilaGreyWolf
Příspěvky: 13
Registrován: 14.03.2018 9:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Nedaleko je jeden kopec s vysílačem. :-)

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od AkilaGreyWolf »

Kája: Zdravím, ano po Moře jsem pokukoval, a měl jsem jí, je fakt že mi věrně sloužila skoro sedm let, pak jsem jí pustil do světa. Nicméně jsem si už RS Bushcraft 2 objednal, takže pak poreferuji o tom, jak zvládl první test. :mrgreen: A jinak děkuji za info, uvidím jak mi sedne. ;)
Vrrr... :-) Jen ten, kdo je připravený, přežije jednou peklo na Zemi.
karel73
Příspěvky: 26
Registrován: 29.06.2015 16:42

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od karel73 »

Akila - Tak pak poreferuj, jsem zvědavej, co na něj řekneš. Ještě mně napadlo, Milan sobě i mně na těch nožích trochu zaoblil tu zadní hranu na rukojeti(když držíš nůž, vykukuje z dlaně), ta je z výroby trochu ostřejší.To jen takový tip na poladění:-)
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strelec45 »

Chlapi proč tenhle tvar? Já koukám jen tak po kudlách a když se mi nějaká líbí, je to bowiák. A ty už doma mám. :D
Má to nějaký konkrétní účel, na který jsem nepřišel? Začínám studovat zmíněného p. Matějku a zatím jsem všechno viděl v tomhle podobném tvaru. Teda až na pár exotů, které mezi normální, řekněme pracovně buřtkraftové nepočítám.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
karel73
Příspěvky: 26
Registrován: 29.06.2015 16:42

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od karel73 »

No, já myslím, že kromě lehké módnosti toho typu před nějakou dobou, jde o to, že to je dost praktická kudla a Milan Matějka se nikdy ve svých videích netají oblibou nožů typu woodlore. Akorát, že Milan je nožomil, takže až zkoukneš všechna jeho videa, a že ti to bude chvíli trvat:-), tak v nich uvidíš i jiné typy - nessmuk, mory, zavíráky...Ale je pravda, že každý má něco, co jej vezme za srdce a u Milana to asi budou vždy woodlory. Hodně má také rád, jak říká, obratné nožíky, což jsou v podstatě variace nožířů na finky - soudková rukojeť, záštita žádná a scandy tam nutně být nemusí.
karel73
Příspěvky: 26
Registrován: 29.06.2015 16:42

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od karel73 »

Terävä Jääkäripuukko 140 Ahoj, co říkáte na tenhle nůž? Snad ten model v diskuzi nedubluju. Šel jsem do něj s tím, že u mně nastal odklon od 10 cm čepelí a menších a říkám si, že kromě vyřezávání asi tu delší čepel užiju víc, včetně kuchání ryb, zvěřina, příprava jídla... Sice má uhlíkovou ocel, ale recenze, co byla na Knifu dopadla výborně i kdybych výsledky vydělil dvěma - z recenze čišelo nadšení z toho nože, ale on asi fakt bude již od pohledu dobrej univerzální pracant.
Odpovědět