Lov oštěpem

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Lov oštěpem

Příspěvek od Maximus »

Narazil jsem na inspirativní článek o lovu oštěpem:
http://bohemianrifles.g6.cz/2021/05/lov ... v-ostepem/
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od bivoj »

Hezký a zajímavý článek, ale s pár nepřestnostma, z nichž nejvíce mě zaujala trochu nešťastně formulovaná věta:
...Z hlediska zákona oštěp není zbraň, takže se s tím dá házet kdekoli, kde nehrozí zasažení nezúčastněných osob...
Samozřejmě, že podle zákona 40/2009 Sb. Trestní zákoník* se dle § 118 za zbraň považuje ...cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.

A ze útok oštěpem bude důraznější než holýma rukama, o tom asi není pochyb... ;) Oštěp IMHO dokonce bude, z hlediska zákona, kategorizovaný jako chladná bodná zbraň.


* Stejně je "zbraň" definována i v jiných provázaných zákonech, zejména v zákonu č. 553/1991 Sb., České národní rady o obecní policii, zákonu č. 273/2008 Sb., zákon o Policii České republiky, zákonu č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, zákonu č. 341/2011 Sb., o Generální inspekci bezpečnostních sborů nebo zákonu č. 154/1994 Sb., o Bezpečnostní informační službě...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Haluziak »

Zajímavé, že tam není vzpomenut Atlatl
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od bivoj »

Já ti nevím, zkoušel si to s ním? Zatímco s oštěpem se manuálně zručný a přiměřeně silný člověk naučí obstojně házet už během jednoho víkendu a dostane to tzv. "do ruky", tak atlatl vyžaduje IMHO daleko větší tréning, pokud chceš něco na delší vzdálenost fakt přesně zasáhnout (a právě pro použití na větší vzdálenost než klasický oštěp atlatl je...).

Nepovažuji se za nešiku, ale přesně zasahovat s atlatlem se mi moc nepoštěstilo, nicméně bylo to pouze při jeho zkoušení a jen v jednom dni. Možná, že za měsíc či dva tréningu by se to změnilo...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Haluziak »

Nezkoušel, ale co jsem koukal, tak kromě "dostřelu" jde i o sílu vrhnu na krátkou vzdálenost, ale je možné, že trefit se s tím není prdel.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Kapo »

No s prepáčením sa musím zasmiať. :lol:

Maximus, čo roky loví mosinou, a musí sa k zveri priblížiť aspon na 100 metrov vie aký nezmysel je dnes čo i len pomyslieť uloviť okrem ježka dáku vitálnejšiu zver.

Bivoji: to ano, zákon o útoku vraví, že za zbraň sa dá považovať čokolvek, čo útok môže urobiť dôraznejším. Ale to je aj dámska kabelka, či klúče od bytu, alebo auto.
Ale lov nie je útok. A trénovať lov oštepom na súkromnom pozemku sa dá zrovnať s tréningom lov s dámskou kabelkou.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Venet »

Kapo, ale on tam písal o afrike. Takže keď emigruješ do afriky lebo europa už nebude spôsobilá na život, tak tam môžeš loviť aj oštepom. Na krátke vzdialenosti...
Cogito, ergo armatum sum.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od GOD »

Max ďakujem za odkaz.

pred par rokmi som si kúpil starý športový oštep a začal s ním trénovať hod na vzdialenosť a presnosť. Chce to veľa cviku. Vrhal som ľavou aj pravou rukou, v rozbehu aj v stoji. Progres bol veľmi pomalý, ale bol.
Beriem to ako pánsku zábavu. (k aerobiku vzťah nemám).

Roznodne to treba vyskúšať a by človek vedel zhodnotiť svoje schopnosti.
Ale hlavne sa neporovnávajte s Železným. Dohodím do 20% jeho dĺžky.
Informácia je v časopriestore.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Maximus »

Je tam právě vysvetleno, že je vhodné lovit z vyvyseneho mista, optimálně stromu. Balisticka krivka pri vrhu dolů nepřipomíná pak houfnici.

To Kapo: Myslim, že když si najdeš na trubce klicova slova SPEAR HUNTING, tak zjistíš že zase dopadnes jako s tim Titanikem. Jsou lidi, kteří takto prostě loví a jejich zkusenost se může nejakemu rozpadlikovi treba jednou hodit. Ty se můžeš misto toho treba smát, v PA situaci to může treba být také dobrý "skill".

Navic jsi dost mimo i s mymi zkusenostmi z lovu - nejbližší prase jsem ulovil na 7 metrů, když se v noci přišlo na mě podívat, jak sedim na zemi v lese. Jsem jednim z mala lovců, co má na lovecké kulovnici bodák a tenkrat, když mi to prase odkazovalo par kroků ode mne v temnem lese, tak jsem mel prebito i vztyceny bodak tak rychle, jak nikdy v životě - naštěstí Lapua Mega v ráži 7,62x54R udelala svou praci dobře.

Proti komu vybehlo nečekaně prase v plné rychlosti na tricet kroků, tak netrpí iluzí, že stihne prebit "klikou" a hlavně zamirit další ranu, pokud ta prvni se neujme - pak ten ostry kus zeleza pred hlavní je mnohem lepší, než pouzit pušku jako nemotorny a ne moc funkční kyj.

Navic většinu srnciho jsem v poslednich letech ulovil do 30 metrů - baví mě soulat na velmi blizkou vzdálenost. Rovněž rad pouzivam vabnicky a využití znalosti terenu, chování zvěře a hlídání si dobreho vetru povazuji za úplný zaklad.

Mimo jiné jsem se kus zivota bavil technikami lovu prirodnich a paleolitickych lovců a mam z luku odstrileno hromadu loveckych hrotů z kosti, pazourku a parohoviny do zvířat (samozřejmě zabitych "tradičně"). A i s tim ostepem a atlatlem jsem si také neco odhazel😉.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Haluziak »

tak vidíš když máš zkušenosti s atlatlem, vnímáš ho spíš jako výhodu nebo kurvítko? Viz příspěvek bivoje?

BTW jak už se tu mínilo v různých vláknech, naostřený dlouhý klacek (klidně i flinta s bodákem) považuji za jeden z nejlepší sebeobranných nástrojů, jak proti lidem tak proti zvěři.

PS nemůžu to dohledat, ale myslím, že když se v minulosti lovil kanec u nás, tak to bylo spíš kopím než oštěpem - tedy naostřený klacek se neházel, ale bodalo se ním (nebo se pašík nechal ať si naň naběhne).
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Maximus »

Atlatl vyžaduje plný tréning (jako lukostřelba) a pak je přesnost dostatečná. Jeho vyhodou je to, že dobré kopí s atlatlem ma lepší ucinky než luk, který si "maly zalesak" vystrouha nekde v lese, navic dobrá tětiva k luku se v lese také jen tak nenajde.

Když jsem se tomu inenzivneji věnoval, tak tou dobou byl světový rekord v hodu do dálky kopí pomocí atlatlu bylo neco pres 230 metrů, nyní téměř 259 metrů (v kategorii tradicnich materialu) a v kategorii povolujíci použití hi-tech materiálu jako karbon, kompozity, kevlar,..ještě mnohem dal.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od bivoj »

Maximus píše: 06.05.2021 11:53 Atlatl vyžaduje plný tréning...
JJ, přesně tohle jsem psal výše, že bez dobrého tréningu je atlatl nepříliš přesný... Jako naučit se s ním házet lze rychle, ale naučit se s ním házet i relativně přesně vyžaduje IMHO daleko více času, jak samotné "obyčejné" házení oštěpu rukou... (Většinou jsem nebyl schopen se s atlatlem na 10m trefit do terče 1x1 m.)

Přirovnání s lukem sedí, naučit se "střílet" z luku lze za víkend, ovšem naučit se z luku i přesně trefovat na větší vzdálenost však zabere týdny i měsíce.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od jerry.mysak »

v našich podmínkách je stejně lov oštěpem pouze teorie. Stejně tak jako kančí kopí. Jsem v přírodě skoro furt, ale případů kdy jsem se dostal tak blízko ke zvěři, že bych moh použít oštěp bylo za život pár. Většinou to byl zajoch nebo bažant, který se přede mnou zvedli. A než jsem zareagoval, byli pryč.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Germanik1 »

Třeba na omezených přístupech k vodě by to šlo v pohodě, stačí 14 dnů horko a sucho.
Udělám co musím
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od čimango »

To Jerry: je rozdíl jít na pochod a na lov.
Není problém se dostat ke spárkaté zvěři doslova na pár metrů, ale indiánským plížením toho nedosáhneš. Pokud máš znalosti zvyků zvěře v dané lokalitě, využíváš větru a maskování, není výjimečné nechat přijít kus doslova na dotek.

Úspěšné použití kančího kopí už jsem na naháňkách v leči také párkrát viděl. Viděl jsem i úspěšné použití nože - jednou lončák s ustřeleným ryjem v rybníce a jednou zdravé prase (bachyňka cca 70 kg) zastavené psy v mlazině.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Piston »

Teorie to být nemusí. Jen musíš být obeznámený s revírem, respektive loveckým teritoriem. Zvěř má ve zvyku zachovávat stálý režim, takže pak víš, že např na loučce u potoka bude vždy o půl osmé srnec. Jakmile dojde k nečekanému chování, víš, že je něco špatně, třeba se objevil jiný predátor. Není to tak, že jdeš do lesa na pas blind s tím, že něco ulovíš. Musíš vědět kdy a kde je kořist.
jerry.mysak píše: 07.05.2021 11:33 v našich podmínkách je stejně lov oštěpem pouze teorie. Stejně tak jako kančí kopí. Jsem v přírodě skoro furt, ale případů kdy jsem se dostal tak blízko ke zvěři, že bych moh použít oštěp bylo za život pár. Většinou to byl zajoch nebo bažant, který se přede mnou zvedli. A než jsem zareagoval, byli pryč.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od Maximus »

Když v terénu jsem u ochozu na noční cekane na cernou, tak srnčí občas prochází kolem mne na par metrů. Bez znalosti reviru a praxe to ale prostě nejde.

Fotopasti dokáží trochu pomoci, ale tohle si musi lovec odsedet a odšoulat. Zacinam už v zimě obeznavat stopy a mapovat ochozy zvěře. Pak v létě jsou dulezita napajedla a behem roku menici se dostupnost potravy a její preference zvěří. V zaludovych letech se černé z lesa moc nechce. V urcitych obdobich a mistech ale i tak dostane chuť na myši (živočišnou bilkovinu) a dojde rozryt nějakou louku. Atd.

Kdo toto dobře pozná a nauci se trefit s tim ostepem na 10 metrů, tak dokud bude zvěř, tak nebude hlad.

Samozřejmě lov kulovnicí je mnohem jednodušší a spolehlivější, nicméně lov s ostepem je absolutně tichý a nenápadný - pro PA velká výhoda.

V hardcore PA situaci bych moc s nadšením o samotě nešoulal po reviru - z lovce bych se mohl stat lehce kořistí. Zoufalych myslivcu by v lese bylo časem vic než zvěře + o "lesní muže" by nebyla také nouze.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od PaF »

My s jateční váhou v takové situaci nebudeme moct do přírody vůbec ;) .
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Lov oštěpem

Příspěvek od jerry.mysak »

PaF
tlustý budou hubený a hubený budou studený
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět