Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

necelých 5 mm (je to u toho napsane)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od DeadMan »

Dobré výsledky u uživatelů má třeba Ka-Bar Heavy Bowie zde cena:kvalita = :yes
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

tak u kabara bych se kvality nebal...uz tu byl zmineny marine raider od ontaria..ten je taky velice sympaticky(a ve stejne cenove hladine). objednal jsem si ho na kram, uz se tesim az dorazi
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Tpal »

Zdravim,
protoze na "jemnou praci" mam zavirak (Dingo 440, cepel 8cm - svou praci odvadi dobre) a hledam "hlavni nuz", tak po precteni cele sekce, jsem se rozhodl pro Glock (cena/vykon), jen nevim jaky je rozdil mezi FM78 a FM81, resp. mam-li koupit s pilkou/bez ?

Samozrejme, ze bych nejradsi sel do Fallkniven (po shlednuti destruction testu :o), ale protoze nemam zkusenosti s pevnymi nozi a ta cena..
diky za rady
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

proc jsi se rozhodl zrovna pro glocka?
Mora, (a z druhe ligy Muella, Joker) delaji levne a kvalitni noze (tedy v cenove relaci do cca 1000).
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Tpal »

chci vetsi pevny nuz a napr. Mora 2OOO se mi nelibi (vim, ze to neni objektivni duvod..), ale ma cepel "pouze" 115mm a prijde mi, ze Glock se 165mm se hodi lepe na "hrube prace" (a dle testu vydrzi hodne). Muzete poslat odkazy, uz studuji noze asi treti den a uz se v tom ztracim
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Fabulous »

Tpal: Rozdil je jen v pilce. Kup si ho s pilkou, zase to trochu rozsiri moznosti noze.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od goral »

Potiz je, ze ta pilka nereze. Spis bych volil bez pilky, protoze ten nastroj je na nic a snizuje pevnost cepele
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

Tpale, je to samozrejme jen muj nazor, ale 15 cm čepel je na pořádnou práci krátký, a na menší práci už dlouhá. Co od toho nože čekáš? Na jaké práce máš představu že bude používán? To je důležité kritérium při výběru.

(předem se omlouvám za reklamu, jsou to stránky na kterých se bezpečně orientuju)

volil bych (pokud jde o krátkou čepel)
mora http://www.noze-nuz.com/mora/FT11746.php - výborný výbrus, snadno se udržuje, řeže jako šlak. (nebo 840. nekoukej na to jak vypadá. zkus najít obchod, kde ho mají, nechají tě ho vyzkoušet.

střední čepel, klasický zálesák, stejný problém jako s glockem - ani krátký ani dlouhý
třeba:
http://www.militarysklad.cz/nuz-muela-s ... -w-1005036
http://www.militarysklad.cz/nuz-muela-s ... erny-40081
http://www.militarysklad.cz/nuz-bowie-p ... o-15370000

pokud jde o nůž dlouhý ( alespoň 25 cm, budu se snažit držet do 1000 korun)
http://www.noze-nuz.com/condor/CTK24094HC.php
http://www.militarysklad.cz/nuz-sog-jungle-ptimitive

popravdě v téhle cenové relaci je celkem jedno po čem sahneš, špička ( s pár čestnými výjimkami) to nebude. musí ti to dobře sedět v ruce, nesmí to být fórové, měl bys to umět nabrousit.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od DeadMan »

Tak já myslím že to není reklama protože každý kdo se jen trochu zajímá o nože to zná ;)

Kdybych dnes měl řešit nůž do lesa i na sekání nebo hlaně na to tak právě ten Ka-Bar mám klasiku USMC takže vím do čeho jdu :)

http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA1277.php

mimochodem ten postovaný SOG :ne
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Tpal »

Omluva za OT: kdyz jdu na vandr, tak s sebou taham zavirak - do kuchyne, dale skladaci pilku, mensi sekyrku a nyni pevnou lopatku - zatim nevyzkouseno (taky Cina).
Kdyz se nad tim zamyslim (tak dnes a v PA), ma skl. pilka opodstatneni a lopatka asi take - muze "nahradit" tezsi sekyrku.

Musi sedet v ruce, pravda to jsem naprosto opomnel. Umet to nabrousit a to je prave kamen urazu ! Kdyz jsem chvili delal v kuchyni, tak jsem umel nuz nabrousit ocilkou.. ale ted nevim jakym zpusobem se ktery nuz (material) brousi, prijde mi, ze je k tomu treba NASA Technology :shock:

Takze potrebuji Primarni (tj. univerzalni) pevny nuz cca 15cm (?), spise na blbnuti a nauceni se s nozem = brouseni a to mi prave vychazi ten Glock (je za tisic a tak nebudu mit vycitky mu dat zabrat). Ten Condor CTK24094HC Condor Hudson Bay Knife - by usel, ale uz je to zase skoromaceta a vazi cca 600g. A tahat ho za opaskem na kratasech :) Nad Ka-Bar jsem tez premyslel, ale uz je to vyssi cen. hladina - kolik vazi ? s tim uz asi i neco preseknu, hm
Proste mit jeden uni nuz na vse a na nic a za rozumnou cenu :rofl
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od štaflík »

S 15 cm čepelí se dají batoningem půlit polena, dělat jemné třísky, odvětvovat. Dají se s ním dělat kolíky, bodce. Krájet chleba, cibule, buřty, porcovat maso. Jde s tím zbourat zvíře, udělat cibule na jemno, vyřezat dětem lodičku, probodnout chlapa. Nezavrhoval bych ho. Kromě bourání zvěře a probodávání chlapů všechny výše uvedené činnosti s 15 cm dělám rutinně. Velmi často používám v kuchyni na všechno. I malá rajčátka se dají pěkně krájet s 5mm tlustou čepelí.
IMHO skladba toho, co s sebou tahat je na prackách, vkusu a zvycích každého soudruha, konkrétní věci jsou pak zhodnotitelné v absolutní rovině kvality. Tj. zda je na survival lepší sekera+kudla vs. kukri + nožík vs. mačeta a kudla.... je subjektivní. To, že nějaká kudla, mačeta, kukri, sekera... dobrá či na prd se dá posoudit relativně objektivně.
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Tpal »

to štafík: souhlas, a co to je batoning? :oops:
to goral: nereze drevo, nebo obecene cokoli? Je pravda, ze kdyz budu chtit tlacit na nuz se shora tak to vadi, ale staci hadr, nebo izolepa, ale fuj to asi ne.. Takze radeji bez?
Vim, ze Glock je armadni-bojovy nuz, vypada jako bajonet (a asi i je). Otazka je jak mi bude sedet v ruce, nejhure ho vratim, nebo budu mit jako zalozni nuz..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od štaflík »

Vezmeš (upravíš) vhodné polínko, kus soušky (A)... kudlu dáš na polínko k rozsekání (B) a polínkem A mydlíš do nože, až polínko B rozštípneš. Slušnému noži to nevadí a je to překvapivě efektivní a rychlá metoda.
Jinak nožem se dá v nouzi i kácet útlejší strom. Špičku nože kolmo na kmen, mlátíš do toho plínkem A, potom o kousek dál, atd. až objedeš celý kmen. Ten pak zlomíš. Je to jen nouzovka, ale funguje to.
Myslím, že už to tu bylo. Nebo na knife.cz? je-li to T, smazat plís.
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Tpal »

to štaflík: diky za vycerpavajici odpoved. Kvuli me praci jsem zvykly se radeji zeptat kdyz nevim
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

Tpal: líná ústa holé neštěstí ;-)

jak psal štaflík, od určité chvíle je to otázka osobních preferencí. někdo rád batoning, někdo se nerad osírá s paličkou a tak má nůž, který to zvládá sekat rovnou ( proto ten návrh hudson bay knife - 600g už sekerku zastoupí na dřevinách do řekněme 25-30 cm, a na křoviny - prosekávání i porcování - je takový nůž k nezaplacení proti sekeře, která je k pos...)
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Tpal »

to sigmark: diky za odkazy a rady. Mas pravdu, ten se hodi lepe k sekani, ale jak jsem psal, chci (potrebuji ?) nuz uni. Nechci mit maly zavirak a pak skoromacetu (kterou budu mit v batohu), logicky mi tam chybi meziclanek a to je neco okolo 15cm - to se da mit i na (v) tech kratasach :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

určitě nám dej vědět, jak jsi s výběrem spokojený. trochu bych se obával broušení, pokud si vybereš toho Glocka. Na druhou stranu máš pravdu, že když se chceš naučit nůž brousit, tak proč ne na tomhle :-)

(já nosim skoromačetu na pásku taky :-) )
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od martin.falck »

To štaflík: ďakujem za odpoveď aj za radu. Recenzie som prebehol, problém je, že si ich človek nemôže osahať, čo je podľa mňa moooc dôležité. To, že Sissi je uhlíkovka, som sa dočítal, práve preto ju chcem, podľa toho čo ste písali nie je problém ju nabrúsiť na rozdiel od fallknivenu prakticky kdekoľvek. Ešte jedna otázka k tej 15 cm čepeli, čo si rozoberal vyššie - nie je príliš dlhá na jemú (kuchynskú) prácu? S tým súvisí moje rozhodovanie či Sissi 95 alebo 07. Vyskúšam to doma s pravítkom a uvidím :-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od sigmark »

i falkniven jde nabrousit na koleně, když víš co děláš.
sisina má výborné pouzdro, nůž je to sympatický, pokud zvládáš dlouhé kuchyňáky, ta bys s ní neměl mít problém
Odpovědět