Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Hohepa »

Narazil jsem na tenhle článeček
http://www.bystricoviny.sk/titulka/foto ... rty-svete/
o jednom velmi zajímavém nožíku
cw-0ffo-vfgw1pt04.jpg
Ve zkratce čtvrtý nejlepší zavírací nůž pochází z Laskyho malé kovárny kousek od Banské Bystrice
a ten nožík má i svou vlastní píseň http://www.lasky.sk/ocenenia.html na stránce úplňe dole
Je fakt že originální způsob otvírání o hranu kapsy mě také dostal .

Blahopřeji
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od des »

tensystem otvárania neni tak uplne originálny. majú to napr emersony a economy "emersony" od kershaw
btw 5. miesto pre osmičku opinel je zaujímavé :)
nemóže íst karta furt...
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od J0I-INY »

Ahoj rozpadlíci,

nedávno jsem ztratil svůj malý EDC nůž Cold Steel Pendleton Mini Hunter. Při hledání náhrady jsem narazil na nože Muela, konkrétně model Ibex 8R (https://www.trapper.cz/nuz-muela-ibex-8-r-lovecky/)

Máte někdo s touto značkou / modelem zkušenost?
Oproti Cold Steelu jsem hledal nějaký "přírodnější" nůž (nebo přírodněji vypadající).

Díky za vaše názory,

Johny
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od krvfx »

Muela by měla být španělská firma. Mám od nich doma Gaucho, pekelně ostrý a dlouho tak vydrží.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

Já Muelu měl (i víc) a nějak mne nezaujaly. Zkusil bych se poohlédnout po nožích značky Buck. Srovnatelné cenově, materiály zpracovat uměli...
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od J0I-INY »

Díky, pánové.
Ještě jeden dotaz: Kamarád mi zrovna včera ukázal svůj nový neckknife Real Steel mini 127II (http://www.noze-nuz.com/real-steel/RS3131.php) s tím, že by Muelu nebral kvůli příliš častému broušení a že mám jít určitě do tohoto kousku. Je to ocel D2, na druhou stranu ten design mně nenadchl...

Tedy, kdybych se přece jen chtěl rozhodnout pro tento - máte někdo zkušenost s ocelí D2 či přímo touto značkou?

Zdraví,
Johny
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od majsner »

S kvalitou RealSteelů nemám z poslední doby moc dobré zkušenosti. A od té jejich D2 nečekej 59 - 61 HRC, jak slibují. Tipuji to okolo 54 - 55 HRC (pocitové srovnání s podobným nožem, u které mám ověřenou tvrdost).

Nůž samotný na mě působí jako módní blbost. Buď to má být mrňavé a pak chci zavírák do kapsy (RAT-1 apod.) a nebo už snesu pevný nůž na krk a pak doporučuji např. http://www.vintagewear.cz/manly-patriot-d2-black. V poslední době jsem upustil od nožů se scandi výbrusem a preferuji plochý nebo dutý výbrus s rozumnou fazetkou. Pokud někdo preferuje scandi, tak to má samozřejmě jednoduché... Mora Companion a podobné.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

Majsner: souhlas.
Ono do PA samozřejmě D2 na kameni nenabrousíš, ale v současnosti... Oproti tomu na knifu je spousta lidí Real steelu nadšených :-)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od štaflík »

D2 nabrousit na kameni IMHO jde (na Lanskym určitě), když jde pěkně obtáhnout i na kůži.
Já mám D2 na RATce a Avispě a přijde mi to jako velmi slušná ocel, ale zas taková bomba ne. Na druhou stranu je to možná dobrý kompromis mezi tvrdostí a jedovatostí Fallkniveňáckých kudel, spojenou s jejich "slavnou" křehkostí a s houževnatostí měkčích ocelí.
Majsner: proč opuštíš skandi? Já o něm naopak začínám čímdál víc uvažovat.
Ale u mě je to fuk. Já a brousím (a obtahuju) jak brousím, vyleze mi z toho vždycky takový zkurvený konvex. kromě Fallknivenu, tam z konvezu dělám fasetku :D
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od J0I-INY »

Opět zdravím,

našel jsem nového kandidáta na koupi. Je to Condor Mini Bushlore Knife (http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... ore-knife/).
Znáte tu značku? Je to dobrý nůž? A použitá ocel 1075, jaké má výhody a nevýhody? A jak by vypadalo srovnání 440C a 1075?

Díky!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Venet »

celkom pekný... Aj keď spracovanie (hlavne rúčka) sa mi zdá ako by to niekto robil v garáži na kolene. A ja osobne mám rád finky, takže aj tak by som ho nechcel.
1075 - uhlíkovka. 440tka je nerez. Každá je v niečom lepšia v niečom horšia. Ťažko sa dajú porovnať...
Cogito, ergo armatum sum.
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od J0I-INY »

Venet píše:celkom pekný... Aj keď spracovanie (hlavne rúčka) sa mi zdá ako by to niekto robil v garáži na kolene. A ja osobne mám rád finky, takže aj tak by som ho nechcel.
1075 - uhlíkovka. 440tka je nerez. Každá je v niečom lepšia v niečom horšia. Ťažko sa dajú porovnať...
OK, máš pravdu.
A kterou bys preferoval Ty osobně? Uhlík nebo nerez?
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Venet »

Ja osobne preferujem nerez, aj keď to nieje úplne tradičné...
Ale - nabrúsiť si viem, ale stále dávať pozor aby uhlíkovka nechytila lišku... - predsa len viac krájam jabĺčka a drevo a zeleninu, ako slaninu :-(
A ešte mi vadí na uhlíkovke tá pachuť na jabĺčku ktorá ostane po krájaní
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

J0I-INY píše:Opět zdravím,

našel jsem nového kandidáta na koupi. Je to Condor Mini Bushlore Knife (http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... ore-knife/).
Znáte tu značku? Je to dobrý nůž? A použitá ocel 1075, jaké má výhody a nevýhody? A jak by vypadalo srovnání 440C a 1075?

Díky!
Kouknul ses na délku??? Ty Condory jsou hodně mrňavý...
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od des »

riešit vo vlákne o noži na prežitie krájanie jabĺčka a prípadnú pachuť z uhlíkovky...skorej by som sledoval iné vlastnosti.
nejaké uhlíkové nože mám (opinely, mory, douk-douky, esee, kershaw, cold steel, sissipuukko...) a pri základnej údržbe neni korózia problém. bez údržby začne korodovat aj nerezový leatherman alebo kershaw.
čo sa týka scandi výbrusu tak som všetky mory (okrem jednej 2/0 ktorú mám len na drevo) viac alebo menej zkonvexil. fungujú tak pre mna lepšie.
a čo sa týka toho ovocia a zeleniny, tak žádny výbrus neni na to horší jak scandi. imho :angel
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Lyster »

Já vlastním Real Steel Bushcraft II z oceli D2 a je to naprosto super nožík. A od nikoho jsem neslyšel, že by měl s ocelí D2 od nich problém.
Jinak Real Steel dělá necků víc. Stačí si vybrat.
http://www.noze-nuz.com/real-steel/real-steel.php

Vlastním ještě Observer z 440C a taky žádný problém.

Tedy za mě Real Steel :yes

Jinak jestli hledáš opravdu malý neck, o kterém nebudeš ani vědět, tak doporučuji CRKT Minimalist (je několik druhů čepelí.) Nosím neustále na krku a nevím, že tam je. Dá se sehnat kolem 800-1200 Kč, dle druhu čepele. Já vlastním Bowie, ale asi by jsem bral drop point.

Už jsem o něm do někajého vlákna před pár dny psal. Myslím vlákno. Nůž do kapsy.
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od majsner »

štaflík píše:D2 nabrousit na kameni IMHO jde (na Lanskym určitě), když jde pěkně obtáhnout i na kůži.
Já mám D2 na RATce a Avispě a přijde mi to jako velmi slušná ocel...
Je rozdíl mezi D2 na nožích (nejen) z Asie, které jsou (mohu-li soudit podle těch, co jsem měl) obecně měkké a D2 na noži od nožíře, kde bude klidně poctivých 60 HRC. To je pak jiná makačka to nabrousit. Ale souhlasím, že to jde, i když se člověk víc nadře... :)
štaflík píše:Majsner: proč opuštíš skandi? Já o něm naopak začínám čímdál víc uvažovat.
Scandi je super na údržbu ve "standardních" podmínkách, tj. v situaci, kdy se nic nepo*ere (nabrousím nůž, chvíli ho používám, on se mírně ztupí, nabrousím....). V takovém případě má obrovskou výhodu v blbuvzdornosti broušení, nepotřebuji žádný Lansky systém apod., prostě to položím na šutr a jedu. Jeho problém je, že se při broušení odebírá (co do objemu) řádově více materiálu, než u malé fazetky. Tj. ve chvíli, kdy se ostří při nějakém horším zacházení poškodí, vyláme, vyhne, nedejbože udělám chybu při broušení (velký nůž, malý brousek, PA stres apod., a je to hned) a vznikne tam třeba jakási mikrofazeta, tak dát to do kupy je peklo. Nedejbože, když je čepel z nějakého hůře brousitelného materiálu, např. zmiňovaná D2. Samozřejmě v takovém případě tam mohu vytvořit záměrně fazetku a řezat to bude, ale bude to kopyto. Plochý nebo dutý výbrus s fazetkou mi prostě v tomto přijde robustnější (odolnější proti poškození*) a zároveň snáze opravitelný.

*) Scandi mají většinou 20 - 23° celkový úhel, fazetky začínají na 30° (Manly Patriot), běžnější je 35° (RAT-1) - 50° (SRK).
Lyster píše:Já vlastním Real Steel Bushcraft II z oceli D2 a je to naprosto super nožík. A od nikoho jsem neslyšel, že by měl s ocelí D2 od nich problém.
Jestli to je reakce na mě, tak materiál jsem tou kvalitou nemyslel. Je měkký, ale to není na škodu. Ale např. jsem v poslední době neviděl RS Bushcraft II, který by neměl místo scandi nějakou zmatlanou fazetku nebo čočku.
hadrian
Příspěvky: 4
Registrován: 19.06.2017 20:55
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od hadrian »

Pořídil jsem si od Real Steelu Observer. Je to z oceli 440C, G10 ručky, kydexový pouzdro, za docela levný peníz hodně muziky. Líbil se mi vzhledově už dřív, ale přesvědčilo mě video pana Matějky, kde ho komentoval. Zatím dobrý, ale moc si neřízl. Tak časem uvidím, jak budu spokojenej.

Takže teď už mám dvě pevný kudly (mám od Muely Kodiaka z oceli sandvik 14C28N) a už končím, aby se z toho nestal nový a ne příliš levný koníček ;). I když se mi líbí ten nový Ruike Jager f118... :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od bivoj »

hadrian píše:...a už končím, aby se z toho nestal nový a ne příliš levný koníček ;). I když se mi líbí ten nový Ruike Jager f118... :D
No, ono to jde nenápadně... Také jsem před mnoha lety začínal u dvou/tří kousků s tím, že více nožů přece člověk neupotřebí... No a dnes, škoda mluvit. V chladných zbraních utopených pár (hodně) desítek tisíc a nožů víc jak:
https://www.youtube.com/watch?v=WoJEUQXNJxM
:lol:
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
hadrian
Příspěvky: 4
Registrován: 19.06.2017 20:55
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od hadrian »

bivoj píše:No, ono to jde nenápadně...
Právě z toho mám strach :D Takhle vypadá má sbírka (obrázky řeknou víc jak deset stran textu) a DOUFÁM :D, že je to konečný stav:

Hle od Combat Ready sekáč "Cuma battle cleaver" z ocele 5160 (obdoba naší 14260)
Obrázek

Tu zas od španělské Muely "Kodiak" ze švédského sandviku
Obrázek

A nakonec od Real Steelu onen Observer
Obrázek
Odpovědět