Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od alibaba »

Asi pred 5 lety jsem udelal chybu a dozvedel jsem se to az za rok ,kloucek najednou do sveho mobilu v praci dostal hovor jestli si na nej pamatuje kdyz on by skautsky sef a tenkrat mu bylo asi 14 let a ted je 6 stop a palcu pet a kdyz se ho ptal odkud vola a odpoved byla Bakuba kousek na severu od Baghadu a jestli by mu neposlal nejaky nuz ,ze jim zadny / ti pitomci/nedali a tak jsem vedel ze se zoldaci dostali do tezkosti a tak jsem se dal do prace a volil jsem vikingskou dyku obojstranou nic takoveho co tam vymysleji ty paka u vas, tohle bylo vytvoreno na boj a tak musela byt tezka okolo 1 1/2 kg a dobre kalena nakonec jsem ji skousel jeztli probodne zelezny 200 litrovy sud co diky sve vaze zvladla a pak jsme ji zabalily a poslaly v pochve a jeste ten muj nozni nuz a tak navic mel pistoli asi 45 a dva noze a pak s dykou dostal par rucnikaru ,jasne to pouzival jako rimsky mec a pak se vratil a pistoli a nuz na sedadle a cekal na bandu cernochu az nekdo bude mit problemy a nastesti si ho nikdo nevsimal a ja pochopil ,ze se vyziva v tom zabijeni tak uz dale nevim co snim je a ja uz zadnou dyku nebudu delat ,To co tam ti ing. predvadeji je ubohost tento hrot se dava pouze k secnym zbranim a noze bude v armade vzdy treba, nebot at ho streli do prsou kdyz AK-47 stejne prsni kyrys neprostreli a okamziku je na nem s dykou hlavne meste ,nebot s dykou mate dosah asi 2,5 metru a jasne nuz vzdy potrebujete na otevirani konzerv ......Normalni zoldak ma treba 45 pistoli a asi 4x 17 patron v zasobnicich a treba jeste neco mensiho a asi 4x7 patron a nuz ci dva noze ....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Karlos »

Toto vlákno je o bodáku pro CZ805 Bren... pokud chcete diskutovat o (ne)užitečnosti bodáku jako součásti výzbroje moderního vojáka tak založte sólo vlákno.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Fabulous »

Přidávám porovnání s jinými pracovními noži. Dá se usuzovat, že UN805 je primárně pracovní nůž a až poté i bajonet.

Zleva doprava:
Smith and Wesson SWEXT - supertěžký univerzál, na sekání moc krátký, ale celkem užitečný a kompaktní nástroj
UN805
KaBar BK7 - optimální kombinace na sekání i ostatní práci (BK2 je moc krátká, BK9 zase nepříjemně dlouhá)
FOX (typ už nevím) - taková zabijácká kudlička trochu ve stylu Applegate, dobrá pro zálesáka
Smith and Wesson Outback - šikovná a laciná mačetka
obrázek 1-4.JPG
obrázek 2-5.JPG
obrázek 3-4.JPG
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Apokalyptik »

Tak toto je fakt paródia na bojový nôž :puke :puke :puke :puke :puke

Nenapadá ma nijaká nožová činnosť, na ktorú by bol ideálny.

Dizajnéri asi hrajú príliš veľa počítačových hier.... keď si to porovnám s nožmi napr. od majstra Maďariča, neviem, či sa smiať alebo plakať!
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od muzzleloader »

No on ten Maderic taky zadna extra slava,za ty prachy.Jsou vic o designu,nez o kvalite a pouzitelnosti.
Me by se ten bodak i libil,neni nejosklivejsi a i bych ho pouzival.Nevidim na nem nic spatnyho.Krome ceny
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Apokalyptik »

Nehovorím v prípade Maďariča o pomere qualita/cena. Hovorím o funkčnom dizajne. Jednoduchý, účelný, krásny!
Tým kopytom dlátoidným by si ako bodákom moc neuspel.

Kurvením pôvodného japonského tvaru "tanto" sa NIČ nedosiahne. NAOPAK

Keby prišlo na boj na nože, radšej by som mal v ruke poctivý kuchyňák od Solingenu. A nielen na boj.....

Prečo sa niekto snaží vylepšiť to, čo už je dokonalé?????
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od muzzleloader »

Konzervu tim vojak otevre,po nasazeni na lauf,ma ta kudla takovou razanci a energii,kterou ji daji ruce vojaka spolecne s vahou zbrane,ze to bude do protivniku vnikat jako do masla.Bodak je bodak,at vypada jakkoliv.Resit,jestli prijde snadno balistikou,nebo strepinovkou,apd. je nesmysl.Dnesni trend je vyrabet zbrane proti hadrakum a jinym nepratelum,u kterych se muze pocitat s bojovym nasazenim v jejich zemi.Me se proste ten design libi.Kdyby tohle vyprodukoval Reeve,tak lidi skacou nadsenim :-D
Tanto byl urcite vybornej nuz,a je krasnej,ale je to konstrukce poplatna sve dobe a pouziti.Doba si zada inovace a lomena spicka tanta,je treba zrovna tim pripadem.Napriklad sroubovat pujde urcite lip timhle,nez s nozem klasickeho tvaru.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Kanaďan »

mám dotaz na majitele bodáku neboli lidově bajonetu, jak se s tím pracuje bez rukavic. Rukojeť tak "dokonale zvrásněná vlnkami pro prsty a dlaň totiž smrdí otlaky, puchýři a křečemi dlaňových svalů. Podle mě to je heblo na nic. jsem praktik, hlavně, co se týká vercajku bodák k Brenu 2 je jako nůž použitelný velmi omezeně. :ne
Na otevírání konzerv jsem na vojně fasovali párgramový otvírák, se kterým šlo otevřít skoro vše ;) nejen jídlo a chlast :-D
podle mě mnohem lepší bodák je BON a jako bojový nůž prodloužený UTON, jen, kdyby měl vetší rukojeť. :-( mé argumenty pro: mnohem lépe tvarovaná rukojeť, na které se uživatel neunaví. na sekání je v armádě sekera, ostří utonu je tvarováno na bodání a řezání a uton je velmi lehký a když s sebou máte celý den smýkat 30 kg vybavení, tak počítáte každý gram. BON jsme měl v ruce a je to dobře tvarovaný bodák použitelný i jako nůž, i když zde jej diskvalifikuje hrubá čepel, ale podle mě řeže o dost lépe, než třeba Glock (neřezal jsem s BONEM, ale podle čepele a úhlu výbrusu to tak vypadá.)
Toť můj názor na tento smutně moderně tvarovaný bodák.
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Kanaďan »

Fabulous píše:Přidávám porovnání s jinými pracovními noži. Dá se usuzovat, že UN805 je primárně pracovní nůž a až poté i bajonet.

Zleva doprava:
Smith and Wesson SWEXT - supertěžký univerzál, na sekání moc krátký, ale celkem užitečný a kompaktní nástroj
UN805
KaBar BK7 - optimální kombinace na sekání i ostatní práci (BK2 je moc krátká, BK9 zase nepříjemně dlouhá)
FOX (typ už nevím) - taková zabijácká kudlička trochu ve stylu Applegate, dobrá pro zálesáka
Smith and Wesson Outback - šikovná a laciná mačetka
obrázek 1-4.JPG
obrázek 2-5.JPG
obrázek 3-4.JPG
já bych si asi nevybral ani jeden z nabízených. ke každému je lepší alternativa. u Kukri originální kukri nebo nějaký Blackův sekáč, BK7 jsme měl v ruce a je to takový americký nožík, jak řekl jeden nožíř: na pohled super nůž, ale jak ho vezmeš do ruky azčneš s ním dělat, tak zjistíš, že je ...nu. Bren2 je popsán v mém předchozím příspěvku
FOX je spíše na bodání, než řezání a FOXW vypadá tak hrubě, až v něm vidím jen neohrabanost,ale neměl sjem jej v ruce., tak nehodnotím, ale raději, než jej, tak MORU 2000. S tou člověk pořeší veškeré přesné řezání a na hrubší práci se nástroj najde jinde. na knife.cz je ve vlákně o Morách fotka švédské vojandy, co ji má na vestě a pochybuji, že by s ní nebyla spokojená ;-), když tak dobře řeže a píchá ;-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od sigmark »

to smiťácké kukri není zrovna vůbec špatné, a někde jsem měl i fotku Gurky s ním. občas ho používají i někteří z nich.
ten druhý zprava je variace na německý grabendolch, nevypadá špatně..ale fox no...

k tématu: nic co je primárně bajonet bych nehledal jako primárně všestranný nůž. měl jsem ten brenový v ruce, a je to alespoň pro mě, kopyto.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Fabulous »

Trocha povídání a trocha fotek o bajonetu Bren.

http://www.tactical-life.com/online/tac ... ge-of-cqb/
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od DeadMan »

Když už bych chtěl mít na zbrani bodák tak bych šel raději do tohoto:

http://www.sa58.cz/products/bon-bojovy- ... u-k-sa-58/

přecejenom se dá využít i jako nůž a to mnohem lépe než bajonet pro Bren (blbý tvar čepele + voubkované ostří u rukojeti je na hov.. pro jemnou práci = je to čistě na efekt a bodání nic víc bych od toho nečekal a na to bych si pořídil originál bodák za 150,- ;) )
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Fabulous »

Bajonet BON je opravdu ošklivý :o

Dnes jsem pro porovnání vyfotil český a US bajonet. US váží 457 gramů a český 418. Což mě značně překvapilo. Čekal jsem opak.
obrázek-2.JPG
Krevel
Příspěvky: 134
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od Krevel »

nezavrhujte rovné ostří (respektive tanto), já se dost věnuji bojovým uměním a boji s nožem a tanto čepel je jedna z mých nejoblíbenějších, osobně se mi s ní pracuje v sebeobraně nejlépe (tedy jako s jednostranně broušenou čepelí, nejradši mám oboustranně broušené čepele)...
jinak další výhoda té rovné čepele je v broušení, je to o dost jednodušší než u klasické zahnuté čepele, takže to zvládne i úplný voják-šmatlák (a že sem jich už viděl), stejně tak se dá nabrousit na tom krátkém brousku co je na pochvě, což je u zahnuté čepele problém...
a taky ten bodák má fakt sexapeal :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od bivoj »

Zaujalo mě, že u většiny bajonetů je při jejich nasazení na zbraň ostří bodáku dole a u brenu naopak nahoře. Je pro to nějaký důvod? Odborníci na útok na bodáky vítáni. ;)
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od scorpio »

Celá rodina AK má ostří nahoru a bodák pod hlavní, FAMAS má bodák nad hlavní s ostřím nahoru, bodák CETME má ostří nahoru. Ostří dolů má rodina AR (M16, M4), L85, G3, Galil, SIG-550..
Neviděl bych v tom takový problém, stejně je to bodák - hlavní je, že je špička směrem od střelce, zbytek je vedlejší, prostě slouží k bodání, ne sekání, řezání, nebo čemukoliv jinému, k čemu je potřeba určitá orientace ostří.
Stejně tak je velice variabilní, jak je bodák situován vůči hlavni, nikde není psáno, že musí být pod hlavní, stejně tak jsou i zbraně s bodákem nad hlavní, vedle hlavně, dokonce L85 má bodák v ose hlavně.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od bivoj »

Pokud mě pamět neklame tak "ostří" dolů má i originální bodák na SA58. Jen prostě nevím, jestli je na to nějaký úzus, či poté způsob použití bodáku (mimo bodání) k seku, proto se ptám...
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od vrbodol »

Ostří nahoru maj většinou bodáky co maj nad příčkou nákružek.Je to kvuli balistice a ostří dolu maj ty bez kroužku.Alespoň dřív se to tak dělalo.Má to prej vliv na kmitání hlavně a přesnost střelby.Třeba puška vz.24 má kroužek a ostří nahoru Mannlicherovky taky, ale třeba Mauser je bez kroužku a ostří dole.To je ale u starejch zbraní jak je to dneska nevím.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od SharKhan »

Tak tým nie som si celkom istý.

Mám bodák (neskoršie prevedenie - púzdro-pošva bez tzv. kvapky na konci) k puške SVT-40, ktorý má ostrie dole a pritom má nákružok nad priečkou - na hlaveň.
Existovali aj bodáky na túto pušku s ostrím hore.

Ten môj bol kúpený v Brnenskom Armáči. Mali tam aj prevedenie s ostrím hore, to bolo drahšie - raritnejšie.
Teraz bodáky na SVT-čko akosi vôbec nevidno.

http://www.deasarms.sk/index.php?akcia= ... kcia_id=52

Pokiaľ ide o rozdiel ostria na bodáku hore vs. dole, nasadený bodák s otrím hore je viac vhodnejší na boj "na bodáky" - je jednoduchšie protivníka rozpárať zdola na hor. Ale akonáhle je sňatý z pušky dole a používa sa v ruke - nie je to akosi praktické s ostrím na hornej strane. To skôr bodák s ostrím dole, t. j. ako klasický nôž. A bodáky sa práve takto často používali a používajú dodnes (myslím na rôzne bežné úkony, ako nôž, nemusí sa jednať výlučne iba o boj).
Naposledy upravil(a) SharKhan dne 06.03.2013 20:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Bojový nůž - Bajonet pro CZ 805 Bren

Příspěvek od SharKhan »

bivoj píše:Zaujalo mě, že u většiny bajonetů je při jejich nasazení na zbraň ostří bodáku dole a u brenu naopak nahoře. Je pro to nějaký důvod? Odborníci na útok na bodáky vítáni. ;)
Ten, kto navrhol uchytenie bodáku - aj rozmýšľal :!:

Bodák je tak vhodnejší po nasadení na útočnú pušku ako bodák, tak aj po sňatí dole, pri používaní ako nôž. :idea:
Tvar čepele (Tanto) neriešim.
Odpovědět