Kvalitní nůž

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Takhle je skvěle po ruce
images.jpeg
images.jpeg (6.96 KiB) Zobrazeno 4654 x
unnamed (1).jpg
unnamed (1).jpg (24.53 KiB) Zobrazeno 4654 x
Óðinn á yðr alla
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Když ti sjede ruka na ostří tak to poslední co tě bude zajímat je která armáda to zrovna má ve výzbroji (záštitu vymysleli v době bronzový a vymysleli jí dobře). Nůž na krájení chleba bych asi nenosil tak aby překážel pušce/vlastnímu krku při přechodu na druhý rameno když jdu teda zrovna střílet. Nůž většinou váží kolem 350g a i jako nožovej fanatik nosím jeden (a to i přesto že až s nožem v každý ruce je to teprve ono).
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Patrol »

Taky mi to nepřijde jako ideální místo. Pokud se dostaneš neočekávaně na kontaktní vzdálenost s nepřítelem, tak je to pro něho velmi pohodlné místo kde si vzít zbraň, kterou tě zabije.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

No, s noži se šmrdlám bezmála 30 let a ještě mi to nesjelo. A není náhoda, že tradiční, po tisíce let vyladěné a REÁLNĚ POUŽÍVANÉ nože typu finka, jakuťák...NEmají záštity. V přírodě 99,9% aplikací řežete, krájíte, štípete. K bodání není důvod.
Patrol: není to pohodlné místo. Abyste vyndal Sissi z pouzdra, musíte palcem silně zatlačit na kožený špalíček, který oddálí pojistné kolečko. Tj. musíte se přiblížit na velmi kontaktní záležitost, odhalit zápěstí a velmi přesně ho přiložit na hruď okrádaného. Palcem se musíte trefit na plochu cca 1 cm^2. Ruku, kterou to děláte nemůžete v tu chvíli použít ke krytu. Pokud okrádaný není jejunum, tou dobou máte dávno prokopnuté koleno asi vám křupe ze strany pod čelistí.
Óðinn á yðr alla
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od FMJ »

Jeden bývalý příslušník US ozbrojených složek, kterého sem-tam na YT sleduju, a který některé své zvyky, postupy a metody vcelku polopaticky a jednoduše vysvětluje (systémem - nic není dogma, ale mně osobně funguje tohle) má svou metodu, kam a jak nůž na nosiči plátů upnout - levá strana na 10. až 11. hodině hrotem dolů. Ze všech možností mi tohle připadá subkektivně asi nejlepší (pro mě osobně).

viz https://youtu.be/GbmWD0O4JJg
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Nojo, ale většina lidí (včetně mě) nechodí do lesa jako do boje o Falludžu. S nosičem plátů. Já čím déle mrcasím po lesích, tím větší respekt mám ke starým lovcům, trapperům, Sámům, sibiřákům...Takže většinou kudla za pasem, nebo na batohu.
Většinou 90% věcí pořeším RATkou v kapse, zbytek pilka Bahco a Sissi na batohu.
Óðinn á yðr alla
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od FMJ »

No, reaguju na hlášku, že co je dobré pro finskou armádu, to je dobré...... Každému v funguje něco jiného. Někdy nosím hrudní brašnu (obzvláště teď v zimě), a tam to sedne jako pozadí na mísu....
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Tazi »

Vzhledem k tomu, že když někde po lesích, lukách,... courám já, tak mám s sebou své psí parťáky, a tudíž nepotřebuji mít nůž k obraně, a na "první nahmátnutí".
Takže se trochu vymykám, neboť nosím kudlu v batohu. A nic extra, nosím Glock FM78 (bez pilky).
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

FMJ: tak pokud Sissi funguje pro finskou armádu, tak pro Ulfa to je dobré. To jsem napsal. Co na této větě chcete rozporovat? Snad Ulf ví,co je pro Ulfa dobré lépe, než to ví FMJ. ;) :hand

Ulf má různé Sissi desátým rokem, sice s nimi 100kg chlapa v balistice neprobodával (ale soudí, že když to Finům na probodávání břich stačí, bude to stačit i jemu) a skvěle mu fungují. Ulf má i nože se záštitou, má i mnohem dražší nože, ale prostě Finům a Ulfovi fungují Sissi za pár šlupek Když Ulf Sissi ztratí, bude smutný, ale nebude se věšet, je to levný nůž. Ulf si jí umí nabrousit. A sedí mu v ruce. Ulfovi nefungují nože se záštitou, protože pro drtivou většinu činností, ke kterým je nůž určen je záštita na prd. A Ulf se smířil s tím, že raději bude riskovat, že až možná bude 1x za desítky let probodávat chlapa v balistice, že se pořeže. Ale kvůli tomu nebude desítky let tahat do lesa nůž, který je tam denně na prd. Nechme to tak.
Óðinn á yðr alla
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od perlufanda »

Matěj píše: 28.11.2021 16:07 perlufanda: vycházím z tvaru čepele.

No jo no, je to asi fakt finka, najdeš ji i v tomhle článku na knifu mezi finkama.

http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ct ... fault.aspx

A tady je malá recenze myslím na původní verzi s parciálním kalením a jiným výbrusem.

http://www.knife.cz/Knifecz/Recenze/tab ... fault.aspx
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od FMJ »

Nerozporuji nic ani jednomu z Ulfů. Pouze jsem se snažil nabídnout jiný pohled na problematiku nošení nože, než ten Ulfův, jež vycházel z poznatků a návyku příslušníků Finské armády. Nos si cokoliv, jak chceš. Je já bych dost nerad na zem spolu s batohem odkládal i nůž. Proto ho nosím nejčastěji, zřejmě dost staromódně (a tak jako Samové), na opasku.....
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Nosím také často na opasku. Ta finská armáda byla primo Sissi, je to jejich pracovní nůž. Jinak odložením batohu o nůž nepřijdu, ani když je na popruhu. Furt mám RAT v kapse.
Někdy jsou velký nože na pásku otravný. Specielně s kvérem. Nůž s pistolí na jedné straně "neumím" a vlevo tam svižně nedosáhnu a musím přehmátnout.
Na pásku spíš nosím Kyzliar, vzadu vodorovně (klip se dá otočit). Nepřekáží pistoli, dosáhnu na něj, a když se sladí s bederákem, je to OK. Jen v autě trochu vadí, ale také méně, než klasicky na pásku.
Óðinn á yðr alla
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Tazi »

Kluci vydržte, brzy vám sem napíše Alstratt jak se má který nůž nosit, a který je nejlepší :D .
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Nůž na pravym boku, pistoli na apendixu. Obojí vevnitř za páskem. Pistol můžu tasit pravou i levou (i při pádu na záda). V civilu je přes to tričko. Zásobníky na levý straně, nesený náboje vpravo přes nůž. Ruce jsou natrénovaný kam šahat a nic neměním. Puška je na pravym rameni hlavní nahoru - pravá ruka jí "tasí" uchopem za pažbu, přiložením k pravýmu rameni a klesnutím na ručku v momentě kdy levá ruka chytá předpažbí. Všechno je do 10cm od pravý ruky a během vteřiny vytasený.
U nože jsem se vyjadřoval jen k vhodnosti k bodání. Prostě mám pochybnosti že když si dáš trénink v bodání např do zrolovaný rohože, že dokončíš první stovku výpadů aniž by ti sjela ruka na ostří. U bojovýho nože tě to srát bude, u tábornickýho samozřejmě nikoliv.
Vojáci na těch fotkách jsou podle mě nastrojení k propagačnímu focení, zádnej střelec při smyslech si nedá nůž před rameno z kterýho bude střílet u každýho druhýho rohu. A noktrovizor se odpoledne na helmě taky běžně nenosí. Jednak každej gram co se sundá z helmy je dobrej a jednak nikdo to nechce otřískat nebo se za to zaháknout u první překážky.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

M4 pažba se mi k Sissi vejde. Vyzkoušeno rutinně na ASG a pokusné s ostrou na střelnici. Mizerně ale jde to. S R700 to nejde. Jinak tento styl nošení jsem viděl u vojáků na vlastní oči v Oulu ale asi dva, tři z deseti. Nicméně do lesa M4 nenosím a kdybych nesl měl bych asi i chestrig a hodil nůž na něj.
Na apendixu nenosím. Nemám to rád, vadí mi to v autě i při běžném mrcasení se kolem ohně a vadí to s úvazkem.
https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... n-20282397
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 29.11.2021 0:39, celkem upraveno 1 x.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Alstratt »

Presne jak pise uzivatelske jmeno, naprosty souhlas, rozmistene a schovane to mam vicemene stejne. Na rameno, nosic platu ci jinam si dat nuz, je z taktickych duvodu vice rizikove. Zadne ostre a celkove rizikove veci si nedavejte k blizkosti krku. Na krk kdyz uz tak shemagh nebo barracuda. Na nosici platu nosim max sumky se zasobnikama do sam. pusky, nekdy i chemicke svetlo, vyklapeci telefon v obrnenem pouzdru a podobne veci. V nosici platu mam nacpany hrudni kryti a nejake i zdravotnicke male veci v pripade neceho. Poupraveny IFAK od frogpro, vytrhavaci/vytahovaci do boku (leva/prava) nosim vzadu na opasku, to same malou lekarnicku atd. Na nosic platu si nedavejte neco co muzete v urictych situacich velmi zivotne dulezite potrebovat, kde bude hrat roly cas. Nosice platu maji bezne rychlo strhnuti/rozpojeni, aby jste ho mohly rychle odhodit v pripade neceho duleziteho. Vyhodit ho s nozem ktery vam muze zachranit zivot by se vam nelibilo. A pred vyhozenim sundavat nuz a dalsi superdulezite veci nechcete, zabere to cas ktery mit nekdy nemusite. Na nosic platu se davaji ty mene dulezite veci. Veci si rozmistete tak, aby jste na ne i poslepu co nejrychleji a nejprirozeneji dosahly, bez problemu je mohly vytahnout. Nejake veci mam i v opasku ktery je ze shora oteviraci na zip, do nej si muzete vlozit nektere veci jako jsou napr. bity do multitoolu, zapalovac, baterie do nocnihiho/terma/svitilny atd.

Sincerely, Alstratt
Naposledy upravil(a) Alstratt dne 29.11.2021 0:52, celkem upraveno 2 x.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Haluziak »

Další pohled
Nosím "finku" od Mory ve víku baťohu, a vytahuji ji jen na vetší činnosti. (Mám na báglu i sekeru i pilu i lopatku vše pro další jiné činnosti) a v pravé kapse od kalhot mám malý otvírák (Ganzo D2 ocel) na vše na co je nůž denně potřeba., Pokud beru chestrig, tak je finka na levé straně chestrigu, ale ten otvírák je tam pokaždý ;)
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Tak znovu: já se bavím o lese, vandru. Alstratte mi tu do lesa balistiku nenosíme. Většinou.
Nahoře je link na jednu z vystrojních variant finské armády. Hádejte kde má nůž. A jo, většina z nich ho má u pasu, resp. kdesi, kde není vidět. A nosí různé nože. Klidně dřevěné Ahti, Martiini, Rosselli...
Jinak Sissi IMHO tvarově a proporcemi je vlastně bajonet RK62 Pistin, hozenej víc do puukko. I když velikosti je už spíš leuku.

Tady zase všichni mají Mogadišo a taktiku. Já jsem jen sprostý vandrák a chodím na pohodu. Dokonce, většinou (hrůza) bez kveru a někdy i bez velkého nože.
tkmarch2000_01.jpeg
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Jo a ten nůž na popruhu nema jak ohrozit krk. Ti si tam snaz zapíchnete antenu vysílačky nebo vratidlo C.A.T. Já ho ale nosím níž, než kluci na těch obrázcích. Když je moc v oblouku, trčí to a překáží.

Nijak nepropaguji nošení na popruhu. Ale není to zdaleka tak nevýhodné jak tu někdo líčí. A někteří vojáci, na jejich schopnost fungovat a bojovat v přírodě bych hodně sázel to tak nosí. Třeba jsou tu lepší bojovníci, já to tak někdy nosím z čiré pohodlnosti na vandru.
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 29.11.2021 1:04, celkem upraveno 3 x.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Alstratt »

Jo, ma verze je o strelnici kde clovek trenuje no. Do lesa nosic platu je zbytecny a pouta moc pozornost no. Staci si to predstavit bez toho nosice platu. Spousta fotek u vojaku byva jen pro fotky no. Ani u nas v praci to kolegove nenosi na ramenu, nosici platu apod. ten nuz apod. Ale jsou vojaci co se na fotkach radi vytahuji a maji potrebu vsechno ukazovat. Nac davat protivnikovi navod tim ze mu vse clovek ukaze jak to ma v tu chvili kde rozmistene. A do lesa pokud nechci nuz skryvat, tak ho nosim uplne klasicky na boku opasku, je to nejpohodlnejsi. Kdyz jdu do civilizace schovam ho do kalhot z vnitrni strany na opasek. U nas za to policiste bezne cloveka mohou zastavit za viditelny nuz a v nekterych statech za viditelne noseny nuz mohou byt i problemy no. S tim nozem u krku to bylo mysleno pri rvacce ci nekterych spatnych situacich, kdy ho muze vytahnout a ma v ruce v blizkosti krku/trupu uz nuz. Jsou metody kdy to muze ohrozit zivot. Bylo to mysleno ciste jako pouzdro umistene na nosici platu u krku a tam jen zasunut nuz. V nizsi poloze ramene spis nekdy nosim GoTennu, kdyz mam nosic platu a to jen kdyz mam na trupu nosice platu ten vyklapeci telefon s ITAK. Ta GoTenna je blizko krku, krk si chranim barracudou vetsinou, neni nahore na ramenu kde mohu nosit batoh, tam by prekazela. Ale to se netyka bezneho vyletu do lesa no.

Sincerely, Alstratt
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět