Kvalitní nůž

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strelec45 »

Tak jsem zkusil "perzonalizovat" Opinela. Jedná se o pokus s kudlou za pár drobných a chtěl jsem si to vyzkoušet. Nosit ho pravděpodobně nebudu. Protože mám rád větší kudly, Je to 12 k Carbon. Ten nedotčený je 12 Inox.
Co provedeno:
- úprava ručky dle mého vkusu, možná se Vám to nebude líbit, tak se mnou neinspirujte... :mrgreen: teď padne pěkně do mojí ruky,
- provrtání ručky a jistící řemen s ozdobou. Mno... mě to tak nějak překáží a podruhé bych to už nedělal,
- kůže do výřezu, aby bylo ostří pěkně v měkkým,
- namořeno ala padouk, nebo jiný "vzácný dřevo", lněný olej, vosk na uzavření,
- vrchní objímka dremmelkou opatřena zářezy, aby se palcem líp otáčela, namazána olejem na zámky, má to v sobě teflon, který by měl zůstat po odpaření oleje. Jako zatím to funguje, jak dlouho nemůžu sloužit, dám vědět, když bude zájem třeba za půl roku,
- čepel - vyleštěna ta část kolem čepu a lehce brusným papírem vzato místo otáčení i v ručce. Výsledkem je pohodové otevírání jednou rukou, tzv. švihem. Sám se ale neotevírá ani když je pojistka odjištěna. Přejeto ostří brusným papírem do 3000 a následně pasta. No holí to, papír to řeže. Jsem zvědav, kdy zakrvácím. :lol: Dremelkou vytvořen jakoby půl čojlík, páč se mi nelíbilo ostří až k objímce. Samozřejmě materiál na jištění objímkou ponechán. ;) Nahoře vybroušeno zdrsnění pro palec, já ho tam nedávám při řezání, ale jako ozdoba, no proč ne. Že ano. :) Tvar a délka ponechána. Jak píšu výše, mám rád větší nože a tak jsem se nechtěl ochudit o délku. Osobně by se mi ale líbil jiný tvar čepele, ale tu dělat nebudu, neumím. :oops:
- pouzdro - jsem nedělal, mám jen takový provizorní secvaknutý sešívačkou :chuckle k kožichu berana, co jsem nosíval před hodně roky. Chlupem dovnitř, samo. :) Radši vám ho ani neukážu. :lol:
Jeden postřeh - vnitřní objímka je z materiálu na h..., chtěla by vyměnit, vymačkla se po pár řezání a vnější objímku musím otočit o 90 st., před tím to bylo znatelně míň.

No a teď ňáký to foto:
20190617_121128.jpg
20190617_121156.jpg
20190617_121250.jpg
20190617_121338.jpg
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Bill Masen »

To jsem myslel, že do něj šáhneš víc, ale s tou pistolí je to dohromady pěkný a tenhle tvar ručky mu sluší. Úpravy čepele se neboj.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strelec45 »

Jak víc šáhnout? Znáš to... vývoj :chuckle
Čepel bych vyměnil za jiný tvar, tady by se nedostávalo délkově materiálu, aby zůstalo celých 12 cm, proto jsem ji nechal, jak je. Novou prostě nedám. Jedině, že bych koupil 13ku a udělal z ní, ale cenový rozdíl je propastný.
Pistole je Kentucky ze stavebnice, taky moje práce. Nic francouzskýho nemám a tohle se mě tak nějak k tomu hodilo.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Venet »

Aj francúzi chodili do ameriky... :-)
Tá prvá fotka - pekné zátišie
Ja som na svojom opíkovi - do vnútornej objímky vyrezal dremelkou dva zárezy, tak aby vznikol taký kolíček ktorý som ohol dovnútra - takže mi vznikol doraz na čepel. Aj som to fotil, ale musel by som to pohľadať niekde vo fotkách . Ak bude záujem, a neopísal som to dosť jasne picnem to sem.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Bill Masen »

Strelec45 píše:...Jak víc šáhnout?...
Třeba takhle
Opinel.JPG
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strelec45 »

Proti Gustě žádný dišputát, ale tohle fakt ne. :? Uvažoval jsem zkosit hřbet, aby to nebylo jako bowiák a hrot byl ve středu, ale tak nějak se mi to furt nelíbilo, když jsem si to kreslil na čepel. A na sax mi zas chybí délka, bylo by to hodně krátký a krátký já nee.

Venet: Díky. :rock
Nechyběl ti kus materiálu, když jsi to ohnul dovnitř? Přeci jen tím by se čepel opírala dál a byl by nůž "prolomený"... To jsi musel převrtat díry pro čep, ne? A následně by se musela upravit i horní objímka. Jestli můžeš, najdi foto. Jinak by to bylo dobrý řešení.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Venet »

Ale nie...
(si ma nasral... ja tu potrebujem makať, a namiesto toho som hľadal fotky :twisted: ale pozitívne je že som ich našiel)
šublerou som si odmeral vzdialenosť uzavretej čepele od hrany vnútornej objímky. tú dĺžku som si nakreslil na objímku a vyrezal do objímky. Potom zahol, a možno cca 0,1mm - úplne minimum som jemne zbrúsil aby sa tam čepeľ pekne oprela a vonkajšia objímka sa dala otočiť a netrčal koniec čepele z rukoväte.
Hmm dúfam že som to napísal zrozumiteľne
A je to No.10.
A tu sú tie foto
Přílohy
20170617_175751.jpg
20170617_175740.jpg
Cogito, ergo armatum sum.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strelec45 »

Takže čepel se ti opírá o spodní část toho zahnutého konce? Místo na obvodu vnitřní objímky? :o
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Venet »

Áno. A štandardne sa čepeľ opiera o drevo. V tej časti ako je oblúk ku špičke. A vo vrecku sa postupne tupil. Takto sa čepel pekne oprie o ten zahnutý koniec, a poistka netlačí ostrie na drevo
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Maric »

Po pochvalných recenzích na nůž Ruike 801-SF jsem skoro rok zvažoval jeho nákup, ale pořád jsem si říkal, jestli to nebudou vyhozené prachy. Ale pak udělali tuhle Black stonewash verzi, a už jsem neodolal....
IMG_7039.JPG
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Serža »

mám hodně podobnej ganzo firebird fh13-ss
Přílohy
IMG_5143_1024x1024.jpg
9789.900x0.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Venet »

ten je pekný :yes
a v D2ke. jak si s ním spokojný?
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Serža »

je v šuplíku ještě v origo krabičce
aktuálně používám o level horší ColdSteel Luzon...
:-)
ale podle prvního ohmatání a pocitu moc fajn kudla
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od vratnikp »

tak jsem dnes udělal impulsivní rozhodnutí a po třech letech touhy po větším fulltang noži jsem vyměnil za 3000 peněz nůž Kizlyar Shark PGK TW. Původně jsem hodně koukal po ANV P300 a 500. Ale nejsem žádnej liberál takže preferuji dřevo a kůži.

materiálý list oceli PGK vypadá zajímavě. Po rozbalení pouzdro lehké zklamání, je takové...aby nějaké bylo, ale to je detail. Jiskry křesadlo hází, ale hranku to bude chtít přiostřit.

Trošku mne zarazilo, že na internetech o tomhle noži moc recenzí není, tak uvidíme jak se mi bude s kudlou pracovat. Od mých Mor to bude asi docela změna. Až se budu cítit na nějakou objektivní recenzi, ozvu se
Přílohy
IMG_0447.JPG
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strelec45 »

To vostří je dost daleko od ručky. Při silovém řezu to bude tvořit páku a budeš muset vynaložit větší sílu. :?
Bowiák je bowiák. :lol:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od vrbodol »

No mě se to vybrání taky nelíbí .Je to naprostá zbytečnost, ten nůž má sám o sobě tak tvarovanou rukojeť do záštity ,že tenhle oblouk je tam úplně k hovnu. Asi vejmysl konstruktéra,kterej chtěl bejt zajímavej, ale s nožem asi v životě nedělal.Tohle bych bral u nože s rukojetí bez jakýhokoliv náznaku záštity třeba něco jako finka.Zrovna tenhle nůž to pěkně kazí jinak by se mi i líbil.Můj názor,ale když se to majiteli líbí aď slouží.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od vratnikp »

v austrálii jsem podobně tvarovaných nožů viděl mraky, tvrdili mi, že je to pro práci špičkou nože...ale do jaký míry to tak honáci používali, to je otázka... No uvidíme, snad jsem neudělal chybu...
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bivoj »

Asi tě taky nepotěším, ale tohle je nůž do vitríny a ne na práci. Na jakoukoliv smysluplnou dlouhodobou práci s nožem je zapotřebí, aby ostří začínalo maximálně 10mm od konce záštity/konce rukojeti, méně je lépe (pokud je dobrá záštita).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

Je to vybrání pro možnost zkráceného úchopu, pro jemnější práci. Já osobně to také moc nemusím, ale praktické užití to určitě u většího nože má. Je takový univerzálnější. Dá se s tím dělat jak těžší práce (štípání třísek atp.) až po nějaké titěrnější práce.

Záleží jen a jen na preferencích uživatele.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bivoj »

Jenže právě tu jemnější práci můžeš dělat právě i s nožem, co má ostří hezky blíko zášťity/rukojeti. A nemusíš nijak přehmatávat. Tohle je takovej kočkopes. Na tahání na víkendové čundry na vořezání prutu ke špekáčkům asi postačí, ale na seriózní celodenní práci (či jako univerzální PA kudlu) IMHO nebrat.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět