Kvalitní nůž

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od mukl »

...přesně tak! "Noc dlouhých nožů", může přijít kdykoliv......
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bivoj »

Lyster píše: 31.03.2021 17:00 Zjišťuji, že má vitrína začíná být mým nožíkům krapet těsná...
Já loni při přestavně/výměny nábytku interiéru už výstavku nožů zrušil úplně, není to kam dávat... Teď to všechno leží halabala v krabici ve skříni, i když v tom mám nasypaný naprosto neskutečný peníze. Už jsem i přemýšlel i o tom, něčeho se zbavit, ale to by byly stejně spíš neprodejný kousky, páč jsou to buďto absolutně nepraktický (i když bezpochyby kvalitní) nože (jako např. Böker Schanz Integral Dagger) vhodný fakt jen do té vitríny, nebo zase nesmyslně předražený (Lionsteel M4 apod..).

Takže zatím zůstávají v krabici... :cry:
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Lyster »

No už jsem si našel větší vitrínu, která by se mi líbila, ale nechápu, co je na kusu kovu a skla sakra tak drahého... tak až někdy časem budou peníze, tak si udělám radost. Zas na to nějak nespěchám.

Jen fakt netuším, kam jí umístím.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Hohepa »

Z hlediska prostoru máš u té stávající vitríny velký prostor mezi policemi.
Klidně se jich vejde dvojnásobek.
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od mc.ready »

Ustálil sem se na těchto čtyřech kouscích, splňují všechny mé případné potřeby.
Bushmany mám dva, druhý našel uplatnění po úpravě rukojeťi v kuchyni
:)
Přílohy
IMG_20210402_211855.jpg
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Ulfhednar »

Na Lamnii nově další ruské nožířské firmy. Zejména N.C. Custom nože (odnož legendární North Crown) mě poměrem cena výkon dost zaujaly. Velký nůž z Bohlerky N690 za 2500-3000 mi přijde jako pěkná nabídka. Zajímavé jsou i poloumělecké Wolf Age a rozšířená nabídka Zlatoustu (třeba řada Bekas vypadá moc dobře)
https://www.lamnia.com/cs/sc/5/noze/no% ... asc&page=2

...a to jsem nechtěl, fakt nechtěl, koukat po nových nožích 8-)
Óðinn á yðr alla
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Matěj »

Přišel mi v týdnu objednaný UTON, model 0007, novovýroba, v koženém pouzdře. Vím, že to není kdo ví co, ale chtěl jsem ho z nostalgie. Můj kdysi ulitý je mi už líto používat. Nechal jsem se zlákat malou slevou. Podle data výstupní kontroly vyrobeno letos v červnu.
Nicméně dost velké zklamání. Kvalita oproti vojenskému už od pohledu horší, rukojeť na úchop působí také jako laciný plast, ale nejvíc mě dostalo, že nabrousili falešné ostří. Hlavně, že k tomu přikládají leták se specifikací nože a kecama o jeho legendárnosti (nějak mi uniká, co je na něm tak legendárního?), kde se píše, že falešné ostří není nabroušeno, nedalo mi to a zaslal jsem dotaz výrobci, zda se nejedná o chybu, dostalo se mi strohé odpovědi ve smyslu, že nové nože se takto brousí a přiložený letáček není aktuální. Opravdu zklamaní, nečekal jsem kdo ví co, ale ty dva tisíce za kudlu jsou vyhozené z okna. Nedávno jsem si koupil laciný lovecký Kyzliar, protože se mi v obchodě zalíbil a provedením i kvalitou materiálu je úplně jinde, než tento zázrak z Mikulášovic.
Strašlivoskopický
Příspěvky: 100
Registrován: 21.06.2021 13:53

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Strašlivoskopický »

Ja chci Puma White Hunter. Uz x let se k tomu nemohu dostat abych si ho koupil :) To je opravdova legenda, uz ten nazev ukazuje na doby kdy byl svet jeste v poradku...
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od FMJ »

Chápu - nostalgie, vzpomínky, Vinnetou... Ale za 7,5K bych si jako ocel představoval něco lepšího než 1,4116 Krupp... To už si nechat vyrobit kopii by bylo levnější....
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od mukl »

Pro Matěje: Když nechápeš, co je na UTONU tak legendárního, tak proč jsi ho z nostalgie kupoval?
Co je legendárního na Sa vz.58? Co je legendárního na Sa vz.61? Je vůbec něco legendárního na legendě AK47?
Pro někoho všechno, pro někoho možná nic....
Civilní současný UTON není špatný, ale bohužel nynější gumové rukojeti jsou "shit", který se časem při náročnějším používání rozleptá a rozpadne. Mám UTONŮ několik. Jeden 100% originál, skladovku série 005, který byl ještě ve vazelíně. Na pouzdře je razítko z roku 1979. S horním "falešným ostřím", které má od výroby, bych mohl klidně filetovat a kuchat ty japonské jedoveté ryby "Fugu" ;) . Já jsem se poprvé setkal s UTONEM na vojně, když ho nosili kluci z RHPz. Tam jsem viděl poprvé i SVD Dragunov.Když se to pak později začalo prodávat do civilu, hned jsem si začal ty UTONí legendy z nostalgie, že "to přece znám z vojny", v různých verzích kupovat. Nemám jich moc, ale ještě jsem neskončil :mrgreen: . Ať žije legenda Mikov! :yes
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od mukl »

UTONí epizoda v Perském zálivu...
UTON.jpg
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Matěj »

Za mě už UTONy fasoval kde kdo i mimo průzkumu, tak jsem se takto k jednomu dostal také (taky jsem ho nafasoval ve vazelíně, série 0004, vyplatil jsem ho, tak ho mám doma. A proč jsem ho kupoval (ten nový)? Asi mi bylo líto hodit 2000 do kanálu, ale přijde mi, že by to vyšlo na stejno.
Ten můj starý a ani jiné, dokonce civilní, co jsem měl v ruce dříve, fakt falešné ostří neměly a ono je to zmíněno i ve specifikaci nože (dohledatelné na uton.cz). Sám ostatně píšeš, že nová rukojeť nestojí za nic, s tím souhlasím, takže na tom, že tam je pár chyb se shodneme. Kdybych ho kupoval na živo, tak ho v obchodě nechám, ale bral jsem přes eshop a tak jsem mimo fotek nemohl kvalitu posoudit, ta mě pak na živo zklamala. Toť vše. Nůž to není, kdo ví jaký, už ve své době nebyl, ale kdyby fakt dodržovali původní vojenskou kvalitu a specifikaci, tak je to o pár tříd jinde, než to, co vyrábí dnes. Jen jsem chtěl varovat případné zájemce o civilní UTONy z nové produkce, ať se v tom nezklamou jako já.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

UTON byl to nejlepší co tady tenkrát v sériovce bylo. Laťka ale byla hodně nízko. Malá rukojeť, tvar rukojeti blbej na bodání, špička mimo osu a hodně tupej úhel, řezat s tím taky moc nešlo. Bodat s tím do dřeva znamenalo odřený prsty, při házení se to vracelo. To falešný ostří když se nabrousilo bylo snad to nejlepší co na noži bylo - umožnovalo hluboký seky do masa. Pilku a pilník podle mě vymejšlel uplnej kretén.
kuny
Příspěvky: 278
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od kuny »

Ja som si podľa UTON-a vyrobil survival nôž. V podstate som z Utona okopíroval len pilky a paracord. Ten som nadradil REP šnúrou nie zrovna príjemnej farby. Pridal som kresadlo v kapsičke na puzdre, ktoré ale dosť zväčšuje puzdro. Navyše je puzdro dvojité, to aby sa mi do neho mohli schovať v plastovom obale aj pílky. Puzdro na kresadlo aj nôž som si taktiež robil sám. Materiál nerezová oceľ N690, ktorú som si dával zakaliť na 61 HRC. Hrúbka čepele bola tuším niečo málo cez 3 mm. Črienky sú stabilizovaný mahagón (to som len skúšal) a záštity sú z titánu. Tvar čepele som nechcel na bodanie, ale skorej na batoning. Teraz by som si zvolil už nejaký sofistikovanejši tvar čepele ako túto lopatu na kopanie. Batoning používam dosť často a aj pílka na drevo je super vec. Je dostatočne dlhá a dá sa ňou prerezať slušné drevo. Nemusím nosiť skladaciu a mám dve pílky stále pri sebe.
Přílohy
noz1.jpg
noz2.jpg
noz3.jpg
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Manipulovat nožem s ostřím proti sobě je sprintování se džbánem pro vodu. Předpokládám že 15g držák na plátek pilky by už bylo moc. Batoning je životní styl ze západu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Rafael »

Mi se ten nůž od kunyho líbí. Taky proto, že je to vlastní výroba.
*
A osobně pokud něco, čímkoliv nebo na čemkoliv řežu, snažím se stát nebo sedět mimo osu řezání.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od BOB2016 »

A nebude prakticke použitie píly tak že ju nasadím, nôž vložím do puzdra a držim nôž v puzdre a tak pílim?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od bivoj »

Uzivatelské Jméno píše: 07.07.2021 18:02 ...Batoning je životní styl ze západu...
??? Už jako mladý čundrák jsem v okamžiku, když jsem potřeboval rozštípnout polínko/uřízlej silnější klacek/atp., batoning používal, a vůbec jsem netušil, jak že se to "po anglicku" nazývá. A neměl jsem to ani jak zjistit, jak se co jmenuje, byly sedmdesátá léta minulého století...

Ale když máš jen nůž a pár klacků, je batoning jedinou rozumnou cestou jak nadělit palivové dříví ze silnějších polínek, na kterou empiricky přijde snad každý.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Jsem na čundru nikdy neměl potřebu vyrábět polínka, natož je štípat a ještě zrovna nožem . Nůž jsem vlastně používal až opravdu v krajním případě.

Nedělá mi problém skočit s nožem třeba parakotoul z otočky přes zahradní sud a rotací na břicho, ale řezat s pilkou co má z druhý strany nůž fakt né.. a ani na housličky.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kvalitní nůž

Příspěvek od Germanik1 »

Je to řemeslně moc hezký, nápad taky. Jen jsem se nikdy nedostal do situace, kdy bych to využil. Na táboření v zimě vždy sekera nebo kvalitní mačeta, na camp pila. Snad na nějaký únik z prostoru bez možnosti příprav. Jsem celoživotní fanda jednoduchých nožů, bez zubů a pil.
Udělám co musím
Odpovědět