Broušení, ostření, obtahování a údržba nože

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Henten

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

Já mám na stržení jehly vlastnoruční strašně ošklivé, ale funkční udělátko. Vystřihl jsem z děravé kožené polobotky co největší kousek kůže a nalepil jsem ho na kus kartónu s improvizovanou rukojetí.

Něco jako
images.jpg
images.jpg (3.05 KiB) Zobrazeno 17837 x
akorát o hodně ošklivější :lol:

Mimochodem otřep/jehla/grót je krásně viditelný na některých videích od Šandora. A vypadá to pěkně hnusně :lol:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj, nevíte o něčem, co by mělo vodítka? Já sem na tohle nešika a nechci si zbytečně kazit ostří na nožích špatným úhlem.
Mám ten fiskars s kolečkem uvnitř, ale jak jsou ty kolečka posunuté, tak to nikdy nenabrousí nůž od začátku a na špičce. Ten je dobrej tak na obtáhnutí nože v kuchyni.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

právě proto tyhle samohony nemám rád. každý nůž kromě kuchyňské sériovky je jedinečný.
lanské sady mívají vojídtka, jestli myslíš něco, co ti udrží úhel. zkus taky třeba příložku. udělat si klínek kterým podložíš ostří.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od dracekvo »

Mno, to mě vůbec nenapadlo. Někdy je to nejjednoduší řešení geniální. Ano šlo mi jen o udržení úhlu :)
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

Nože brousím růčo. Nejdříve proslulým keramickým plochým brouskem od Honzy z Knifu (Jan03) o dvou zrnitostech (A a C).

Na finální doleštění jsem přilepil pruh kůže na dřevěnou laťku. Do kůže vtírám zelenou (jemnou) brusnou pastu, kterou mají v každém železářství 100 Kč/200 g. Ostří je pak dokonalé a zrcadlově lesklé. Dosahuji tak o dost lepších výsledků, než jsem dosahoval se sadou Lansky. Úhel moc neřeším, snažím se ostří stahovat do konvexu, aby na něm nebyla řezivost zhoršující hranka.

Včera jsem přebrousil mého Glocka z Lansky ostří na konvex a je to naprostá paráda. Zrcadlové ostří holí a do dřeva se zakusuje hladově, což je u tohoto nože skoro k nevíře :lol: :shock:

K výhodám také patří to, že lze tuto metodu použít bez problémů v terénu. Lansky sadu o dost hůře.
goofix
Příspěvky: 38
Registrován: 28.06.2012 9:56

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od goofix »

ted nedavno jsem si poridil http://www.noze-nuz.com/spyderco-br/sc204mft.php potom co to zlevnili a musim rict, ze fakt parada.
Mel jsem zavirak Bokera, co jsem likvidoval testovanim ruznych brousku - byl diky tomu tupy jak rit :D , projel jsem to Spydercem a ted bych se s tim mohl oholit...
Paradni na tom je, ze je to uplne blbovzdorne, nejsou problemy jako u klasickych brousku udrzet stale stejny uhel, jednou mi kudla sklouzla a ozkousel jsem si, ze ty tycky co tam jsou kvuli bezpecnosti funguji :)
Je to docela tezke, takze sebou bych to porad tahat nechtel, ale na brouseni doma perfektni.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od bacil »

Já brousím brouskem z Lidlu za 40Kč, ten má tvrdokovové V-čko a taky se pak s nožem oholím. Pak mám brousek s karborundovýma válečkama (za kilo a půl), taky do V a tím brousím kosu. Samozřejmě v kožených rukavicích, svářečských za 80Kč.
Jilke
Příspěvky: 7
Registrován: 26.04.2013 15:56
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Jilke »

Spyderco sadu jsem měl, ale vrátil jsem se k podobnému řešení viz link, č.121(poslední obrázek). Na výběr je z více úhlů a náhradní tyčinky jdou koupit skoro zadarmo. Po tyčince o gritu cca 2500 nůž "holí"
http://www.knife.cz/?tabid=54&g=posts&t=6747
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Hombre910 »

Před nedávnem jsem si pořídil bodák vz. 58 a už když jsem si ho objednával tak sem se dočetl, že mi přijde tupý (ostřit se měly až v případě války) nic méně to jaký mi přišlo kopyto mě překvapilo :D. Chci se zeptat jestli s ním tu máte někdo zkušenost a jak jste ho brousili případně jestli jste si ho někde nechávali brousit (za kolik). Nemám s broušením nožů moc zkušenosti, zkoušet to na brusce mám strach, že ho zničím a zase si říkám, že brousit ho obyčejným brouskem co mám doma tak na tom nechám ruce...

Dík za každou radu :)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Fabulous »

Bodák Vz.58 nelze nabrousit :) Nevhodný materiál.
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Hombre910 »

Nepočítám s tím, že se s ním budu holit, ale do nějakýho rozumnýho stavu se snad musí dát dostat ne? :?
martin.connor
Příspěvky: 84
Registrován: 18.03.2012 22:14

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od martin.connor »

Jde s tím něco udělat, není to moc extra, moc to nedrží ostří, ale provizorně to funguje. Měl jsem jeden jako pokus takto nabroušenej. Fotku jsem bohužel už nenašel. Stojí pár korun, není moc co ztratit.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od herman »

Bodák vz58 je schválně dělaný tak, aby nešel nebrousit. Tupý prostě nadělá větší zranění.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Nabrousit pude, ale odtri příliš držet nebude. Na brusce nebrus žádné noze. Doteď jsem vše brousil na keramickrm brousku, poté jsem si udělal vlastního lanskeho a jel a jel a jel, než jsem udělal vybrus. Ted brousivam na pasove brusce. Výhoda je, ze busne papíry muzes měnit jak brousky a samozřejmě usporeny cas. Ještě musím koupit filcovy kotouč a bude to supr.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Strelec45 »

Zakalit a nabrousit pak jde. Na holení to není a materiál je fakt na prd, mám pocit, že to je litý, ani ne výkovek. :?
Pokud s tím chceš i házet tak víc popustit, špička se prý dobře láme. :mrgreen:
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Hombre910 »

Tak sem rád, že všichni nejste úplně skeptičtí. Jj je litej co se týká toho kalení tak to u mě nehrozí, jednak nemám kde a druhak nevím jak :) bude mi muset stačit ho jen nabrousit a zvyknout si, že když s ním budu chtít něco dělat tak hold budu muset zase brousit, brousit, brousit,...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Terminated Account »

A co s ním chceš konkrétního dělat. Ta věc se nehodí k ničemu, kromě píchání do lidí a čištění podrážek kanad od blata.
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Hombre910 »

Pro nějakou konkrétní potřebu jsem ho nekupoval, v první řadě jsem si s ním chtěl udělat jednoduše radost v druhé řadě jestli ho vezmu ven tak pravděpodobně jen se psem do lesa nebo do pole. Když pojedu pod stan tak si samozřejmě vezmu vhodnější nůž než je tenhle bajonet...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Fabulous »

Sorry, český bajonet je absolutně k ničemu :( Jen k popichování :mrgreen:
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Strelec45 »

To je fakt, ale na ukrojení chleba a namazání Májkou to stačí. Není potřeba s sebou brát další kus nože. Teda když náhodou nechcete, žejo. :mrgreen:
Odpovědět