Broušení, ostření, obtahování a údržba nože

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

tohle mi ani neukazuj. videl jsem nekolik na tom zkurvenych nozu. kolem brouseni se dela zbytecny humbuk a mlzno, protoze v brusnych materialech je docela dobry byznys. oboustranny brousek a keramika ti udela stejnou sluzbu jako lansky a diamantak. staci jen trpelivost
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

no...tos mozna videl u starych "koleckovyh" brousicu, kde byly kolecka z prekalene oceli a ostri na nozi spis strhavaly...tohle jsou dve keramicke kolecka (v pripade tohoto brousku tri pary o ruzne zrnitosti) trochu vyhylene z osy...je to sikovna vecicka. jak rikam ma to od fiskarsu a sekera a maceta se na tom prejede dobre...dokazu si predstait, ze pokud nekdo nema nejake zkusenosti s brousenim nozu a nechce se tomu ucit, tak je to pro nej dobra alternativa. ja osobne brousim na keramickych kamenech a keramickych ocilkach a jsem spokojen, ale treba tanto se mi na tom brousi spatne...na to si pujcuju lanskeho
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od miculas »

Souhlas, tento fiskars nože nekurví, mám ho taky v šuplíku v kuchyni.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

díky za opravení názoru na tyhle bazmeky. ja sice brousim z ruky, ale uz to nebudu na potkani hanet :-)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Jo v poho. Jak rikam,pokud nekdo ma jeden nuz a nevenuje se brouseni tak mu to bude stacit. Po svatkach pojedu kolem ikei tak chcii koupit a otestovat ten trikoleckovy brousek
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Kanaďan »

sekery brousím pomocí kulatého smirku na vrtačce. jedu až na grit 1000. nože obtahuji ocílkami, keramickými ocílkami od jan03 z knifu, nebo je brousím na mokrém smirku na podložce pro myš. závisí to na tvaru ostří. taky mám pár diamantových brousků z Lídlu, jsou levné a dobré na základní srovnání ostří, ale mají hrubý grit, takže to není zrovna na břitvy :-)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Hdm »

jen jako shrnutí jakéhosi základu co asi každý zná

http://paulkirtley.co.uk/2013/how-to-sh ... aft-knife/
Black
Příspěvky: 13
Registrován: 11.04.2013 15:45
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Black »

S J.Pajlem se znám osobně, jako ostatně s většinou nožířů v čr. Jeho knihu doporučuji. Je to napsáno bez pohádek, lží a kudrlinek.
Co se týče broušení, jsem v tom profík, tak mi přijde tato věc velmi snadná, ale chápu, že to tak nemají všichni. Když se zeptáte srozumitelně, podobně odpovím. ;)
Henten

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

Chlapci, musim se s Vami podelit o me nadseni. Pred casem jsem si poridil nuz Eskabar. Je to vysledek spoluprace firem Esee a Kabar (resp. dcery Becker). Nuz jako takovy je naprosto uzasny. Se strenkami krasne padne do ruky, cepel je dostatecne dlouha a velmi pohodlne se nosi na krku.

Jedine, co me trochu mrzelo, bylo originalni ostri z vyroby. Bylo velice hrube, s vyraznou mikropilkou a viditelnymi brusnymi ryhami. Bylo dokonce trochu asymetricke, ale nic tragickeho. Uz jsem videl razantne horsi. Ale ostre bylo, to ano.

Dnes mi to nedalo, vytahl jsem Lanskeho sadu a smidlal a smidlal. Prekvapilo me, jak je 1095 celkem oderuvzdorny material. Dalo mi to docela dost prace ubrat material na spravnych mistech. Kdyz tak koukam na hodinky, sedel jsem u toho 3 hodiny, a to mam i ty nejhrubsi kameny :shock: Na zaver jsem udelal finalni doladeni na kousku kuze.

Vysledkem je ale krasna soumerna zrcadlove leskla 25 stupnova fasetka. A co je na ni nejlepsi je ostrost. Uz mi rukama proslo hodne nozu a mohu s cistym svedomim prohlasit, ze Eskabar je ten nejostrejsi. Ze holi netreba pripominat. S chlupy ale jde i pokozka :shock:

1095 je opravdu prvotridni material. Jde nabrousit do neuveritelneho jedu a Kabarovska 1095 CroVan drzi ostri prekvapive moc dobre a v ramci standardnich nepraskovych oceli vyrazne nadprumerne. Obnoveni jedovatosti je celkem snadne (pokud tedy nechcete prebrusovat, potom je to zahul). Tenhle nozik se skutecne vyvedl :yes
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Taky jsem dlouho schanel tento nozik a nemohl nikde v inzeric sehnat. Nakonec se mi ze stejneho matrrialu podarilo sehnat rat-3 a nemuzu si take vynmachvalit. Jinac 1095 stejne jako snad vsechny uhlikovk y krom te ktrou mikov pouzil na" utona " jdou krasne do jedovata brousit
Henten

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

Rat-3 jsem take jeden cas mel. Na noseni na krku uz je docela tezka, ale jinak je to vynikajici nuz. Trosku mi na ni vadil ten mohutny choil na ukazovacek pri alternativnim uchopu. Tento uchop jsem nepouzival a choil zbytecne zkracoval rezaci plochu cepele. Ale tvar cepele, uchop a materialy byly idealni.

Dnes jsem vyhledaval ruzne abnormalni testy nozu Esee a Kabar z 1095 a ziral jsem, co ten material vydrzi. To jsou proste nekompromisni noze do nepohody.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

mikov a 1095? to mi nejak nejde dohromady. vesinu nozu delaji ze 420 :-(
samozrejme za ceny ktere by naznacovaly vyrazne kvalitnejsi material
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od DeadMan »

No já jsem pochopil, že Mikov 1095 nepoužívá (píše, že 1095 stejně jako snad všechny uhlíkovky kromě té Mikovácké uhlíkovky nikoli 1095) ;)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

presne tak sem to myslel...mikov blize svou uhlkovku nespecifikuje. je to asi nejhorsi uhlikovka co jsem zazil a to na vice nozich, nevim proc ale ostri to nedrzi a blbe se brousi...kdyby to bylo na jednom kusu clovek rekne, spatne zakaleno ale pokud to tak ma vetsina...http://www.mikov.cz/cz/produkty/mikov-n ... i-nuz.html
Henten

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

U Mikovu bych za tu cenu cekal neco lepsiho nez nerezovou 420 ci nespecifikovanou blativou uhlikovku. Dle meho nazoru ma dnes koupe Utonu smysl jen ze sberatelskych ci patriotickych duvodu. Kdo chce nuz pouzivat, zjisti, ze za tu cenu poridi daleko lepsi noze.

Z jineho soudku. Zjistil jsem pro me necekanou, ale o to zajimavejsi vec. Vzdy jsem se snazil mit ostri co nejdokonaleji vybrousene a zrcadlove leskle (preferuji plochy vybrus, cili konkretne u me se jedna o fasetu). Po zevrubnem a sahodlouhem patrani jsem si dle mnoha indicii a testu vsiml, ze znatelne lepsich reznych vysledku a razantne delsi trvanlivosti ostri (v radu nasobku) se dosahuje spise s hrubsi upravou fasety. Zadne super jemne brousky a zrcadlovy lesk, ale poctiva a priznana mikropilka. V praxi se mi tyto poznatky kupodivu potvrzuji. Mate nekdo obdobnou zkusenost? :shock:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

mikrozuby jsou na každém ostří, ale čim víc je vyleštěný, tím je odolnější vůči korozi ( méně drápanečků, ve kterých by se mohl držet bordel, voda), a tím taky lépe proniká do materiálu. drápance fungují jako římsy, které se zachytávají o řezaný materiál. nejsou drápance, není zasekávání. pokud máš nůž zubatý, spíš řezaný materiál trháš, než abys řezal
Henten

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

Takto jsem si leštění zdůvodňoval také, leč některé testy způsobu ostření se kloní spíše k mikropilce.

Zaujaly mne například testy od Šandora na http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g ... 132#525132. Je to člověk, který se broušení poměrně intenzivně věnuje a zkouší, co a jak. Má i přístup k mikroskopu. Jeho poznatky potvrzují, že mikropilka je v praxi výkonnější a dlouhodobější než zrcadlo. Na zahraničních fórech se o tom také někteří zmiňují.

Když jsem přebrousil můj nůž (Eskabar z 1095) na jemnou mikropilku (grit 600 na Lansky) a dále jsem již neleštil, bylo to poprvé, co jsem mohl při řezání papíru i měnit směr řezu bez zaškobrtnutí. Zajímavá zkušenost. Uvidíme, jak se osvědčí v dlouhodobějším nasazení.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

kdyby byla pilka o tolik efektivnější, konstrukčně srovnatelná a stejně udržovatelná, používala by se celá tisíciletí. pod mikroskopem vypadá i hrot jehly jako Matterhorn, každá i lesklá plocha jako kluziště po mistráku, každé ostří jako pilka. Prst ti uříznou všechny velmi obdobně :-)
takže si vystačím s brouskem na kosu a keramikou a výsledky mám docela slušné ( k disposici jsou i mnohem jemnější kameny, diamantové pasty atd, ale valný smysl to nemá
Henten

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od Henten »

Také si myslím, že se to s tou jemností přehánět nemusí. I když zrovna ty diamantové pasty a brousky mají svůj smysl při broušení extrémně oděruvzdorných ocelí (především práškovky, možná i D2, ale ta jde s určitou trpělivostí brousit i na keramice). Berou více materiálu. Jakou keramiku používáš, smím-li se zeptat? :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Broušení, ostření, obtahování

Příspěvek od sigmark »

jemnozrnnou tyčku z noze-nuz.com. teď jsem moru ještě přetáhl na rubu pásku abych strhnul grotík a řeže jako pekelník
Odpovědět