Katana

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Katana

Příspěvek od BiSon »

Ja vím, hodně OT, kdyžtak odpoveď radši SZ, ale nedá mi to.

Vezmu box, bojový styl to je, snad i bezesporu. Technika - v rámci pravidel vypilovaná, bez problému funkční i když pravidla nejsou. Taktika - totěž. Ale filosofie? Proč? To z těch kluků fakt neudělá větší zabijáky.

A úcta k soupeři - Chorchho plně chápu. Na boxu existuje úcta k soupeři, ale zdraví se normálně, evropsky - podáním ruky. Netřeba se každýmu klanět a před/po tréniku (podle stylu) mlátit hlavou o zem. I na šermu se, pokud vím, normálně před zápasem zdraví, ale nemusí se u toho zrovna klanět.


A trošku k tématu - dokážete mi někdo říct, v čem je vlastně katana lepší než evropské meče? Myslím technicky, jasně že nejde srovnávat styly, navíc v průřezu staletími, kdy se (minimálně v Evropě) technika, taktika a tudíž i meče poměrně výrazne měnily.
Myslím to tak - odkud katany získaly pověst "nejlepších mečů na světě"?
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

Neudělá? ZEN? Samurajové? Třeba? Z středověkých rytířů křesťanská mystika, z saracénů islám. V hlubším aspektu, pokud jde jenom o to někomu nabít hubu, budiž. Katana řeže, a je zprofanovaná vlnou fimů, asi proto. Jediný rozdíl je absence brnění(neřeším bitevní šerm) v soubojovém šermu, kdy se pracovalo víc tělem, v Evropě víc tělem...např. pohyblivost rytíře v 15. stol. Meč je navíc zbraní nobility.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

česká špička: http://www.jswords.com/ ;)

a ještě k těm "ceremoniálům" u asijských bojových umění

je to jejich historie a dělají to tak stovky let, odráží to jejich mentalitu a přístup k životu, takže buď ber a nebo nech být, nikdo te do toho nenutí, záleží na každém zda to dokáže pochopit, ale obecně jak už se tu diskutuje jinde, západní civilizace zkažená a zdegenerovaná konzumem a hollywoodem s tím má problém bohužel :(

kdyby jsi udržoval nějaké tradice a věděl proč to tak děláš, tak by se ti taky nelíbilo, kdyby přišel někdo odněkud z :moon a začal je zpochybňovat a zneuctil to co tví předkové po staletí předávali z generace na generaci ;)

asijské bojové umění není jen mlácení lidí, ale je to celá kultura a jedno bez druhého nefunguje :hand

i ten thaiský box (neplést s kickboxem = jsou tam určité rozdíly) ikdyž na první pohled vypadá jak ultimátní zápasy, je hodně o kultuře

pokud chce být někdo jen tupá brutální mlátička typu Mike Tyson tak běžte do klece a ta vás zocelí :mrgreen: když vidím jak jsou ti borci schopni vypínat jeden druhého během vteřiny brutální bombou (ať už pěstí nebo nohou) do hlavy tak se mi až svírá žaludek a natahujou se mi závěry na všech mých zbraních :twisted:

http://www.youtube.com/results?search_q ... ejIpMcHyi4

ale když pak mají vést rozhovor s reportérem, tak je vidět kde bůh ubral, jsou to jen vymaštěné gorily :lol:
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

Deadman:
Díky moc! Ježiš ty jejich jsou nádherný! Až mi z toho srdce poskočilo :D
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

jj je to vše dle tradičních postupů a jedná se opravdu o umělecká díla, která ovšem fungujou = nejsou to hračky

jinak kdyby někdo nabyl mylného dojmu, že karate je naprosto k ničemu tak musím říct, že se velice plete a když se jede kumite tak to taky dost bolí = jednou jsem dostal uraken z otočky do nosu a bylo vymalováno a to doslova :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=3oQ5ROZC4Yc

mě to tenkrát hodně dalo, protože jsem byl chabé tělesné konstrukce (mezitím jsem vyrostl a dnes mám přes 90kg :oops: ) a někteří si na mě dovolovali, ale když jsem jednou takhle vyskočil a kopnul do hrudníku 2x většího spolužáka, který odletěl 2m tak byl klid ;)

minimálně to člověka naučí se správně hýbat, dýchat, rozdávat a přijímat rány a jako základ pro sebeobranu to není vůbec špatné
Naposledy upravil(a) DeadMan dne 07.09.2013 9:46, celkem upraveno 1 x.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

Deadman: Velmi dobře řečeno. Naprostý souhlas.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

Je to něco úžasnýho, to abych si už něco objednal, abych to měl na Vánoce 2015 pod stromeček :D

Jinak k tomu karate:
Nechtěl jsem říct, že je úplně neschopný. Spíš, že si nejsem jistej, jak by obstálo proti nějakým zákeřnějším bojovým uměním. Na druhou stranu se klidně vsadim, že kdokoli cvičí víc než 10 let třeba, tak bude schopen nakopat pouličním rváčům :moon

[EDIT]: překlep
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

vždy je to hlavně o úrovni daného "bojovníka" :yes :hand
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Katana

Příspěvek od big bang »

Katana od japonského majstra nie je len zbraň ale aj šperk, je to také ferrari medzi sečnými zbraňami, neviem o žiadnej zbrani ktorá sa jej v dnešnej dobe podobá, v histórii to boli len dve a to franský meč ulfberht a indický meč(v Indii vyrobení) predávaní cez Damašok s prívlastkom že je z damascénskej ocele a ak budem mať nato tak si nejakú origo katanu zoženiem, je to taký môj sen zbierať katany ;) :lol:
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

Jinak karate-okinawate vzniklo samozřejmě z toho, že se potřebovali bránit proti ozbrojeným samurajům holýma rukama, proto pounta jednoho úderu, co rozhodne. Samozřejmě, jednou je lepší ninjutsu, pak frčí MMA, nebo karate..ale pokud se něčemu člověk věnuje do hloubky, včetně filosofie a principů, jde to kolem stranou. A jsme zpátky u katany. Pokud člověk nevstřebá práci s dechem, spoustu nuancí, není záruka že má výhodu proti třeba násadě od lopaty. A naopak, i mistr meče může mít výhodu s klackem proti amatérovi s katanou. Myslím si, že bez hlubšího studia je potenciál katany nevyužitelný. Použitelnější mi pro PA přijde boken. Jako hůl, při ztrátě se dá vyrobit nový, lze jej uchopit kdekoliv...Pokud tvarově nekopíruje přímo katanu do detailů, není tak nápadný. Odpadá problém tasení a tomu předcházející problém jak ho nosit. Problém broušení a údržby. Pro PA předpokládám využití bitevního šermu než soubojového, ale dnes se bitevní neučí. Jedinec obtížený výstrojí a x věcmi je spíše podobný samuraji v plné zbroji, s lukem na zádech, atd... než lehce oděnému duelantovi. Ještě bych dodal, samurajové nosili škálu zbraní, pytlíky s dráždivým prachem, atd, ač se to dnes nehodí přiznávat. Dokonce v rukojeti katany bylo místo pro malý vrhací nožík..
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

deadman: Koukám že jsi psal. Vidím že víš... :yes . Big bang: Docela hezký koníček, sbírat katany, sice dražší..Já zase chci sbírat druhoválečné tanky.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

Heike:
- Druhoválečné tanky :D Tak ted si me pobavil, budeš potřebovat velkou garáž :D
- Jinak k těm samurajům, pokud si někdo myslel, že měli jenom meč nebo jen naginatu nebo jen luk, tak asi nic nepochopil. V souboji jde přece o to vyhrát, čestný samuraj, ještě nemusí být hloupý samuraj :-) a v nepřehledné bitvě se každá výhoda hodí :-)

- Ten nápad s bokenem neni špatný, nicméně je podstatný, co vlastně chceš tou zbraní docílit :-) Já osobně bych rád nepřítele vyřadil jedním max. 2 kroky. Což s bokenem půjde hůř. Ale tvůj nápad nezatracuju :-)
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

OllafLudwig: Zíral jsem jaký arzenál nosili..souhlas. popravdě, bokenem asi nic, ani katanou. Pořád mi přijde lepší pominu li kvéry, polní lopatka, mačeta, cokoliv co má víc využití. A ten boken-výhodu vidím že není křehký. Takže i při potřebě se dá půjčit kolegovi, manželce, např. proti divokým psům. Bokenem zásah do hlavy, krku, či přes klíční kost je posezonovací...Ale to už je moc teorie, já nikdy reálný střet kenem či katanou neviděl. Když jsem dělal na jatkách, na bourárně, zkoušel jsem nože a úplně změnil techniky...něco jiného je sláma, karton, a jiné měkká hmota s podílem vápenných struktur
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

meč z pérový oceli vůbec neni křehkej, tu katanu v podstatě připomíná jenom tvarem, materiálově je úplně o něčem jinym. Já šel cestou "katany" primárně kvůli tvaru ostří. Protože je oproti jinejm mečům špičatější a ostřejší. A pak ještě z psychologickýho důvodu. Jak tu někdo poznamenal, katany sou provařený filmama a je jistá šance že padouch s lopatkou se při pohledu na katanu posere strachy, zahodí lopatku a prchne dřív než dojde ke střetu :mrgreen:
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

Doporučuju katanu přesně z materiálu jak píše chorche: Něco měkčího. Já jsem svojí zkoušel i házet, dokázal jsem zabít balík slámy jezeďákům na poli docela s jistotou. Musaši katanou házel jako kopím, já to musel testnout. A má katana získala díky měkkému materiálu jak se pozohýbala čepel název Hadí ostří...
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

:mrgreen: checht, musel sem si vzpomenout na Mistrova Šedýho hada
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

jinak tajdle sem našel video s tou mojí katanou https://www.youtube.com/watch?v=kHsfGWkO7SM
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

no na takovádle videa je expert ColdSteel, který ti jich udělá hromadu tak aby vše vypadalo hustokrutopřísně, takže na tom bych moc nestavěl

https://www.youtube.com/user/csknives/videos

můj gladius :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=KD67W6wyr8w
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Katana

Příspěvek od Terminated Account »

Tady s touto "katanou" bych si zacvičil nejlíp https://www.youtube.com/watch?v=6ZuQpRcAvf8
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

mrtvolo, chisa katana (zkrácená, nebo obouruční vakizaši, podle toho jaxe to veme) od cold steelu byla moje původní volba. Jenže jí ani u nás ani ve státech neměl nikdo skladem a tak sem šel do tej SGC, kde se s amíkem dalo dobře domluvit na odesílacích podmínkách aby to moc nedráždilo naše modrý panáčky na Plzeňský... :D A od cold steelu sem pak ještě koupil tu katanomačetu pro drahou polovičku.
Odpovědět