Katana

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

ne, u nás f klidu Václaf :mrgreen:
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Katana

Příspěvek od Václaf »

tak to je f klidu,jsem potěšen,i pracovní auto je plno chladného materiálu,páč na ostatní zatím nejsem přispůsoben. Investor fčera volal,že nemá prachy ať ho zastřelím a já na něj,že střelnou v autě nemám,ale sečných je tam spousta a on na to že po telefonu to dost dobře nejde,od té doby se moc neukazuje:-)))
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Katana

Příspěvek od realcop »

Čepel v holi už se osvědčila v rukou nejednoho britského gentlemana. Bohužel v současné době se moji přátelé z GB bojí vijít večer ven. Díky restrikcím v GB tam nesmíte mít ani pepřový sprej. Takže grázlové mají střelné zbraně a spořádaný občan je rád když jej nechají alespoň žít, po té co jej okradou. O tom, že britští kolegové beze zbraní mohou tak akorát hloupě koukat, svědčí mnoho vtipných videí ze zákroku britských bobíků na youtube. 300% nárust násilné kriminality po posledních restriktivních upravách zákonu v roce 2003 je zářivou ukázkou kam může vést debilní alibismus politiků a diktát pseudohumanistů.

Ale zpět k tématu. Tu hůl s mečem od Cold Steelu jsem hodil do placu jen kvůli inspiraci. Ale čím méně se o tom bude diskutovat , tím menší je šance, že se toho chytne nějaký fanatický pacifista. Takže si to nechte projít hlavou případně kupte a pšššššt.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

mě se ta hůlka líbí a po dobrejch skušenostech s tou katanomačetou od coldsteelu bych se toho nebál. Nosit to ale zatim nebudu, dokud nám nezakážou střelný zbraně tak rači nosim v kapse kelteka... Jináč v GB nesmíš nosit ani šroubovák, protože by to bobík moch kvalifikovat jako zbraň... Angláni sou bohužel hrozně politicky korektní a uvědomělí, takže tam ani velkej odpor proti totálnímu vodzbrojení civilistů neni. Nebo o něm aspoň nevim.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Katana

Příspěvek od felix5 »

podceňovat hůl v rukou chromého důchodce může jen někdo kdo v Praze nejel MHD. a to v ní vůvec nemusí bejt ostří.

http://www.novinky.cz/krimi/250886-agre ... chvat.html
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

jak som si ja hovoril že do tohoto vlákne nebudem a nebudem písať. no nedalo mi...
DeadMan: u vás v čechách je viac dobrých výrobcov katán ako len Pavel B.
chorche: pružinová čepel /tzv. sunobe/ sa zvykne po preťažení zlomiť a je úplne jedno či je kalená parcipiálne alebo celozakalená. sám som za mladi pár mečov pri blbnutí v lese takto polámal. jednoducho vybráciou /nárazmi na prekážku/
zrejme dochádza ku vzniku mikrotrhlin v materiále, ktorému sa to napočítava do momentu maximálnej únavy.
problém je že u extrémne použivanej monolitickej čepele /mám na mysli dlhú zbraň kde je vybrácia vyššia ako napr. u wakizaši/ nevieš kedy ten bod zlomu príde. osobne by som dlhý neprekladaný meč do boja nechcel ani zadarmo, byť by mal tie najlepšie recenzie...
chorche: ešte drobnost, prosím ťa daj si na ten meč nejaký dvojdielny futrál, tak aby keď to máš uviazane na batohu to tak nesvietilo ale aby sa samozrejme dal meč rýchlo tasiť. ten tvoj exibicionizmus je tak o prúser...
olaf ludvig: za mladi som skúšal sa brániť s katanou proti kopii /iari/, a to musím priznať že to nieje až tak ružove v prospech katany ako vo filmoch...
zhrnutie: byť som dlhé roky velkým obdivovatelom katán /tých pravých/, tak po dlhodobých úvahách by som na cestovanie bral skôr wakizaši alebo kukri /samozrejme skryte nosené/ a k tomu kopiu s násadou dlhou do 1,8 metra s hrotom z napr. zašpicateného dláta. kopia je super vec a naučiť sa s ňou narábať /na použitie v pa dobe/ je jednoduchšie. dá sa vyriešiť aby vyzerala ako kus palice. dá sa o ňu oprieť či podržať...
niekde tu bolo spomínané vidli versus katana. to je vážny prúser pre majitela katany /nechcem sa naťahovať o tom že kto to drží v rúkách, vidím to ako reálny konflikt mňa a vidláka/...
avšak kopia versus vidli to už znie lepšie.
takže tak. katanu milujem ale ak budem "cestovať" tak zostane doma.
i keď na druhú stranu, mne vlastne až tak velmi nezavadzia :)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no však ta moje katana má ostří dýlky wakizaši. Právě kvůli přenosovosti. Nicméně tvuj názor na pružinovku bych chtěl líp osvětlit. Protože pakliže list listovýho péra u auta vydrží neskutečný dlouhodobý namáhání (sám mám u off toyoty vzadu listáky origoš z roku 1988 a furt držej) nevidim důvod proč by měly u meče prasknout. To přidělání na batoh byl jenom takovej fórek na popíchnutí ortodoxních japanofilů :mrgreen:
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

chorche,už som chcel ísť spať ...
tiež mám doma pérový buchar zo 68 roku a pružiny ešte neboli menené...
začni s mečom sekať až ťa budú ruky bolieť /hrubé ale hlavne suché haluze/ a pochopíš rozdiel v namáhaní pružín vo zvazku a namáhaní čepele rázmi... človeče ja ti to vlastne ani neviem poriadne inak vysvetliť... skús si to predstaviť...
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no ale nevim proč bych měl s katanou sekat suchý haluze :) Je snad určená na sekání masa. A ta katanomačeta od coldsteelu zase na čerstvý větve, jako každá jiná mačeta. Neřikám, že to nepude ulomit, i věřim tomu že v boji ostří na ostří by to kvalitnější soupeř asi usek nebo ulomil. Ale při mým očekávaným použití věřim tomu že to musí vydržet věčně.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

každý má svoju pravdu a tá tvoja je skutočne neprelomitelná.
to je aj jeden z dôvodov prečo som do tohoto vlákna nechcel prispievať...
preto na to čo ty očakávaš je to čo si kúpil tá najlepšia volba /pre teba/.
ja osobne očakávam aj možnosť boja proti palici atď.
mám osobnú skúsenosť že sekanie "suchárov" preverí dokonale čepel či je odolná proti "stresom".
ale ako vravím každý máme iné požiadavky na zbraň. u mňa je latka dosť vysoko, keďže počítam s tým že mi raz možno bude musieť zachraňovať keihák v niezrovna tabuľkových situáciách.
takže ešte raz gratulujem ku kúpe.
ako sa to píše?
dohovoril som- hawk ?
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

ale si to bereš moc vosobně. Já s tebou normálně diskutuju :) Vůbec netvrdim že v tomle případě mam pravdu, sem předestřel, že se v mečích nevyznam. Jenom uvažuju logicky. Pružinová ocel by měla bejt právě odolná proti rázům právě proto že pruží. Na druhou stranu beru to, že ostří nebude nikdy tak ostrý a odolný jako u překládaný katany při správným použití.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

no dobre berem svoje hawk speť, ale moc času na túto diskusiu nemám. /ten čas obaja môžeme venovať napr. študovaniu čo v iných vláknach píšu múdrejší ako sme mi ;) /
takže ešte raz: u meča ide o komplexnú odolnosť. húževnatosť, pevnosť, tvrdosť /i keď tú osobne považujem za veľmi špecifickú záležitosť/a v neposlednej rade odolnosť proti rázom.
monolitická ocel /napr. pružinovka/ dokáže vytvoriť veľmi tvrdé a dokonca aj odolné ostrie, pri vysokej pevnosti. pružinovka je pri určitom spôsobe kalenia /vďaka kremíku/ mimo húževnatosť aj pružná.
čo však chýba sunobe čepeliam je odolnosť proti rázom. nie žeby neboli odolné, skôr by som to definoval ako že sú "nevyspitatelné". prekladané čepele vďaka vrstveniu /snažim sa písať čo najjednoduchšie/ majú štruktúru nerovnorodú, čo dáva vo finále čepeli možnosť lepšie pohlcovať /alebo ignorovať - neviem nájsť správne slovo/ rázy.
ale aby som sa vrátil na začiatok. celé moje písanie bolo o tom či vláčiť alebo nevláčiť katanu a nie o tom či prekladanú alebo neprekladanú. osobne by som si miesto prekladanej katany radšej urobil neminutelnú zásobu nábojov /za tie prachy/ a ťahal lesom kopiu. ktorú koniec koncov aj mám vo vstupnej hale poruke. :)
chorche a už ma prosím netráp...
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no to mně mrzí že to bereš jako trápení, já to beru jako výměnu názorů. Pokuď de o množství munice, to bych sem netahal, poněvač za cenu tý mý katany zase moc munice nekoupíš ba ani nepřebiješ... :D A jistě se najdou situace, kdy bude tichá práce s ostřím víc na místě než dělat hluk střelbou. A to píšu jako někdo kdo dává střílení zdaleka větší přednost než řezání a píchání (který v poctatě nemam rád).
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

chorche, chorche, chorche...
šak ja ani nevravím nič o tvojej katane, ale o katane prekladanej, kde pre mňa zaujímavá zbraň začína niekde pri cene 2.000 euro. tvoju katanu som nebral do úvahy /prepáč pre mňa tvoj meč nieje katana/.
to musíš uznať že za tie prachy už pár nábojov by bolo...
soráč toto je naozaj trápenie a strata času takto diskutovať o mečoch /v takejto kvalitatívnej rovine/.
takže p.s. meč máš pre tvoje účely postačujúci, skús premysleť tú kopiu, nieje to zlá vec.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no s kopím se fakt tahat nechci. :D
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

chorche,
tvoja posledná veta vo mne zarezonovala :)
a odpoveď môjho mozgu je : rozpadlícka kopija ;) z dvoch častí.
a dve metrové palice sa budú dať využiť na čokolvek...
ešte domyslieť spôsob uzamknutia pri spojení. aby to bolo jednoduché, pevné, bezpečné a rychlé...
predsa len ta diskusia na niečo bola :D
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no nák si neumim přectavit jak ve vypjatý situaci seskládávám rospůlený kopí omlouvajíc se protivníkovi ať chvíli vydrží neš si sestavim zbraň :lol: Ne to je fak blbost to kopí. Jako pro ultrakník, kde už nebude lautr nic, tak pak jo. Upižlat někde větev a zašpičatit. Ale to už je pro mě příliš vzdálená budoucnost. V tý první fázi kdy ještě budou k mání výdobytky civilizace to fakt nehrozí. A tý druhý fáze se stejně nikdo z nás nedožije :mrgreen:
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od achopsalista »

vidíš to velmi oklieštene. predsa dvojdielnu kopiju by pri náhlom prepade začal montovať iba imbecil a hlavne keď máš k dispozícii viac než postačujúcu,metrovú bakulu s oceľovým hrotom. myslím že aj protivník s wakizaši či basebalkou by mohol byť prekvapený...
na nečakane blízke vypjaté situácie v pa mám glock . /dlhé strelné nerátam/.
bez nábojov by to bolo v prdke, ale ešte stále môžem dúfať v čestný boj s partou zombíkov :D .
čiže bez munície- nečakane na blízko, waki alebo kukri a polka kopije /kedysi ešte ako mláďa som na metrovú palicu-hanbo skúšobne narazil hrot z trojhranného škrabáka a nebolo to márne/.
v prípade pomalšie približujúcich sa zombikov vo volnom priestranstve-zomknutá 1,8m dlhá kopija a tá už dokáže divi ;)
samozrejme celé je to blbosť vždy budem mať pri sebe kosu a páliť po všetkom čo sa pohne :P
prípadne G19 ale zasa sa opakuje, páliť po všetkom čo sa pohne :D
ale to sme už ot...
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Katana

Příspěvek od realcop »

Nemám sice zkušeností s katanou, ale za to už velmi dlouho zacházím s teleskopickým obuškem. Údery teleskopickým obuškem jsou vedeny šikmo z boku, nebo shora dolu na citlivá místa těla, (úpony šlach, v krajním případě kliční kost nebo záprstní kůstky, nikdy ne na krk a hlavu pokud nechcete člověka zabít.) Způsob úderu teleskopickým obuškem je jak jsem se díval na některá videa, velmi podobý způsobu vedení seku katanou. Z toho odhaduji i podobný způsob manipulace.V praxi jsem zjistil jsem, že obušek nad 21 palců je jen velmi špatně použitelný ve stísněných prostorách, dům, tramvaj, park s hustým stromovím.

Můj předpoklad je, že chladná zbraň bude použita jako sekundární zbraň na kontaktní vzdálenost, stejně jako je tomu u teleskopického obušku. Pokud se k vám někdo dostane na kontakt bude podle mně velmi problematické ohánět se katanou s delkou čepele od 25 do 30 palců. Wakizashi má čepel od 18 do 22 palců dle provedení.

Nejsem znalec japonského umění boje mečem, ale co jsem četl, sloužila katana k boji v otevřeném prostoru jako primarní zbraň samuraje a wakizashi byl určen jako sekundární zbraň při ztrátě nebo zničení katany, nebo právě pro boj ve stísněném prostoru. Právě délka wakizashi jej předurčuje, jako zbraň pro boj z blízka. Oproti noži má výhodu větší délky a možnost použití sekem. Přitom manipulace s wakizashi bude alespoň dle mého podobně rychlá jako manipulace s velkým nožem.

Pokud něco v japonském stylu, osobně bych volil modernější nezdobené provedení wakizashi např. Tactical wakizashi od fa. Hanwei s delkou čepele 20 palců. To ma navíc tu výhodu že je ve fulltang provedení, tedy z jednoho kusu. Řekl bych že se dá wakizashi lépe ovládat jednou rukou narozdíl od katany, Zatímco druhou se můžete krýt před útokem nebo do ní chytit něco, čím odkloníte zbraň utočníka.

To je jen moje praktická úvaha, sice jen na základě dlouholeté zkušenosti boje s teleskopem, ale nemyslím si, že ve způsobu vedení údery (seku), bude příliš velký rozdíl.

Ale třeba se pletu a je tu někdo kdo má dlouholeté zkušenosti s japonskými zbraněmi a rozdíly v manipulaci jsou větší než si myslím.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no já to vidim podobně, proto sem volil právě tu SGC katanu s 21" ostřím. Ale oproti wakizaši má obouruční úchop. Takže na tuhýho protivníka za to můžeš pořádně vzít :lol:
Odpovědět