Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od opavak »

Taky jsem nůž Glock kdysi měl (cena za nějaké střílení na papír) ale nějak se mi nepodařilo najít pro takový nástroj uplatnění a tak šel do světa - na sekání moc krátká a lehká čepel, úhel výbrusu nepoužitelný pro zpracování potravin, trvanlivost ostří taky nic moc :ne . Nějak mi uniká smysl dávat těch cca1000,-Kč za něco co ani neplní účel ke kterému je nůž ve své podstatě určen - to už se mi třeba takový Ka-Bar, M.O.D. nebo UTON 75 jeví jako 100x lepší.
Naposledy upravil(a) opavak dne 15.01.2014 14:18, celkem upraveno 1 x.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od vanto »

Tazko to nabrusit. Cepel ma ostrie iba z jednej strany ako noz to velmi neposluzi.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od des »

ostrie z jednej strany čepele je snád na každom noži, ne? k tomu brúseniu - pred tým jak som začal písat tento príspevok, pretiahol som ho na kameni s vodou a holí. ne že by to bolo u noža tohoto typu rozhodujúce, ale aj tak... ;)

posledných pár odsudzujúcich príspevkov je zvláštnych. je treba si uvedomit že to je velmi odolný nož ktorý zvládne aj hrubé práce ktoré so svojím jemnejším nožom robit nechcete alebo nemožete.

ako jediný nož asi neni ideálny, ako rezerva na dne báglu je fajn. a neni moc nožov v tejto cenovej hladine ktoré zvládnu taký rozsah prác bez úhony.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od Fabulous »

Knifetest.com - najděte si na youtube destrukční testy Glocku, které dělal tento server. Obávám se, že toto Uton nevydrží. :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od štaflík »

Ale na druhou stranu některé verze UTONu i řežou... ;)
opelnice
Příspěvky: 7
Registrován: 13.12.2013 10:10
Pohlaví: muž

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od opelnice »

Ach ty testy!! To že něco nejde zlomit atp. neznamená že to je funkční a kvalitní! Já si kdysi Glock koupil na základě testu v Z&B a moje zkušenost je o něco výše.I po zúžení ostří je řeznost 00prd. Jiná firma to prodávat jako nůž
tak by dostala za uši. Co jsem (zmoudřel) :) tak beru "nezávislé" testy se značnou rezervou.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od vanto »

des píše:ostrie z jednej strany čepele je snád na každom noži, ne?
Ja som odpovedal na otazku ohladne bodaku od AK. Ten nema klasicky vybrus ale iba z jdnej strany.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od des »

aha. ked nebola citácia tak to vypadalo že reaguješ na posledný príspevok. ;)
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od kusna »

opelnice píše:Ach ty testy!! To že něco nejde zlomit atp. neznamená že to je funkční a kvalitní! Já si kdysi Glock koupil na základě testu v Z&B a moje zkušenost je o něco výše.I po zúžení ostří je řeznost 00prd. Jiná firma to prodávat jako nůž
tak by dostala za uši. Co jsem (zmoudřel) :) tak beru "nezávislé" testy se značnou rezervou.
plně souhlasím....testy nožů,army vybavení,bushcraftových a outdoorových doplňků atd. jsou u nás v republice naprosto mimo mísu-většina testerů vyhodnotí konkrétní výrobek podle konkrétního "šimného" do kapsy...takže i sebelepší výrobek nikdy nebude v testu špička,protože výrobce kvalitně "neocenil" testera.A samozřejmě to platí i naopak.
Ale jedna chvála pro Rozpad.cz...zde se člověk opravdu dozví co potřebuje a řekl bych,že jsou zde i opravdový znalci,kteří nejsou skoupý na slovo a i rádi poradí :yes :hand
Kugelfest
Příspěvky: 19
Registrován: 25.02.2014 15:53

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od Kugelfest »

U mě tohle: http://www.coldsteel.com/Product/20PH/O ... _LITE.aspx
No a jinak nějakej švýcaráček. :)
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od Henten »

Dovolím si připojit mé zkušenosti s tímto nástrojem.

Na Glocku FM78 mě vždy lákala jeho jednoduchost a údajný poměr cena výkon. Vzhledem k ceně jsem se ho rozhodl zakoupit a otestovat.

Ke konstrukci nemám žádné výhrady. Rukojeť se mi drží opravdu výtečně a i při dlouhodobé práci je úchop pohodlný a plný síly. Materiál (údajně nějaký speciální polymer od Glocku) neklouže ani za vlhka a skýtá opravdu jisté sevření v ruce díky tomu, že rukojeť není přehaně baculatá.

Záštita je kupodivu vcelku užitečná. Především slouží jako úchyt při vyjímání nože z pouzdra jednou rukou. Bez ní by to nešlo. Dále pak s ní lze pohodlně otevírat piváky díky zahnutí její horní části. Lahve se zátkami lze ovšem otevírat téměř o vše, čili v tom nespatřuji nějakou zásadní výhodu. Nutno podotknout, že při kuchyňském použití záštita občas překáží při krájení na prkénku. Lze si zvyknout a přizpůsobit styl krájení.

Čepel je velice příjemná svojí ideální délkou pro outdoorové/survival/bushcraft/PA/čijakchcete použití. Je velice robustní, působí nezničitelným dojmem. Na některé jemnější práce to může být překážkou, ale pokud není zbytí, i tyto práce lze provést. Chválím to, že si Glock odpustil pravé ostří na hřbetě špičky, jak tomu bývá u ostatních nožů tohoto ražení. Mně tam vždy překáželo.

Dle uniklých informací od pracovníků továrny Glock má tajemná pružinová ocel označení 55Si7 (1.5026, DIN 17222). Podrobnější složení jsem vyštrachal zde: http://www.metalravne.com/selector/steels/55SI7.html. Jde o ocel reznoucí, je třeba základní údržba (očištění, namaštění). Prioritou této oceli je především houževnatost, ve které exceluje (jako všechny pružinové oceli). Na nějaké sáhodlouhé držení ostří práškových ocelí můžeme zapomenout. Dle mých zkušeností to ovšem není zase tak hrozné, jak se občas píše. Drží prostě řečeno "dobře". V minulosti byla čepel kalena na 50 HRc. Modely s novějším datem výroby jsou kaleny již všechny na 55 HRc, což čepeli jen prospělo. Když jsem přebrušoval fasetu na 25 stupňů, nečekaně jsem se docela zapotil. Říkal jsem si, že zas tak hrozné to s tím údajným blátem na čepeli není. Po přebroušení Glock holí a do dřeva se zakusuje velice velice slušně. Rekonstrukce ostří je pak otázkou pár přejetí brouskem. V nouzi lze ostří obtáhnout i na šutru z řeky či kousku keramiky. To by s nějakou "lepší" ocelí nebylo možné a je to také ten důvod, proč považuji Glock za téměř ideální nůž "na přežití". Já jsem spokojen. Potud čepel.

Zátka v rukojeti naznačuje, že řap sahá asi tak k druhému žlábku směrem od čepele. To ovšem vůbec nevadí, neboť jsem ještě neviděl situaci, kdy byl nůž při běžném (třeba i tvrdém) používání zlomen. Jediná situace, kdy jsem viděl zlomený Glock, bylo vrhání.

Dutina pod zátkou není příliš hluboká, takže na uschování kompletní srrvájvl výbavičky zapomeňme. Řekl bych, že je spíše určena na upevnění nože na nějakou hůl a vytvoření primitivního kopí. Hůl lze k noži ukotvit provlečením hřebíku dírkou v rukojeti. Viděl jsem, že někteří zruční uživatelé nahrazují polymerovou zátku kovovou podomácku vyrobenou. Vznikne tak celkem šikovné kladívko na drcení oříšků či zatloukání kolíků.

No a poslední věc je pouzdro a zde se ode mne ničeho jiného než chvály nedočkáte. Minimalistické, kompaktní, lehké, bezpečné, univerzální.

Pokud bych to měl shrnout, jsem s Glockem nadmíru spokojený. Je to kamarád do nepohody, nezničitelný a věrný. Díky pouzdru je hned při ruce a poté maká a maká do úmoru. A když k tomu všemu připočteme cenu, která se v současnosti pohybuje kolem 900 Kč, těch pár chybiček mu pak rádi odpustíme.

P.S. Já kupoval hned dva a vypadá to, že se ještě dovybavím dalšími do auta, do sklepa, jako rezerva do BOBu...
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od JenDAG »

IMG_20160402_192220.jpg
Rad bych se zeptat majitelu noze Glock jestli maji mezeru mezi zastitou a rukojeti.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od Fabulous »

Mají. Někteří... ;)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od Bill Masen »

Ale nikdo ještě nemá montáž na sa58, nebo snad ano?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od Fabulous »

Jojo, plánoval jsem... A potom se na to vykašlal... :angel
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od majsner »

Nejlepší nůž na světě do 1000 Kč jsou tři Mory Companion. :rock
Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 212
Registrován: 19.03.2016 15:09

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od MarkusX »

Notnou dobu ho mám v merku. Byl jsem nakupovat nějaké příslušenství a za nějakých 860,- se na mně tak smál, že jsem neodolal. Myslím, že budeme kamarádi... Vypadá nezničitelně a to potřebuju, těším se na zátěžové testy a pak dám vědět :)
Zastřel bobra, zachráníš strom.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od viktor »

jj testy jsou vazne dulezite, osobne ji m prikladam velkym duraz ..
bych navrhoval asi tohle :
- uriznuti chleba na tenke platky
- narezani burtu na ohen
- uriznuti klacku na opeceni burtu
- naneseni hortice ( pastiky, masla na chleba a rozmazani po celem povrchu )
- stahovaci prace, napr. peknej divocak
- porcovacui prace viz vyse uvedeny divocak
- drzeni osrtri a snadnost brouseni, koroziodolnost

neni tan pichani do lidi, na to ho velice pravdepodobne potrebovat nebudu, na to je glock uplne idelani a je na to delanej
na vse jine je docela dobre BAHCO a to je 1/4 cenu glocka :-))

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od dolmar »

Viktor: Mám toho Glocka asi dva roky, naprosto mi vyhovuje na vše na co jsem ho zatím použil. Nepolámal se, snadno se brousí, pilka se dá. Jinak mám i to Bahco - oranžový s pouzdrem, před lety jsem jich koupil v akci nějak lehce přes kilo za kus asi šest. Kluk ho nosí do lesa a vystačí si s ním ( pro jistotu má ale i Victorinox ;) ). Nicméně ten Glock za ty prachy není vůbec zlej. Krom toho divočáka jsem s ním dělal vše o čem píšeš a dává to. Trošku rezne, ale to se ví. Chce to krájet taky nějakej ten špek :D
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nejlepší nůž na světě do 1000Kč? Přece GLOCK!

Příspěvek od viktor »

no aby bylo trosku jasno, nuz od Glocka mam taky. napriklad se s nim dobre hazi atd, je skoro neznicitelnej, ale je to spise bodak nez nuz. na boj na noze, jako ze to neumim, by byl asi daleko vhodnejsi nez BAHCO, ale co se tyce prakticnosti na takove to vandrovni rezani tak je BAHCO naprosto super. mam jich nekolik, mam je ruzne v kuchyni na zeleninu a spol. a take mam jedno zelene s trosku silnejsi cepeli. zrovna divocaka jsem s nim stahoval nedavno ..
GLOCK ma prilis uzkou a tlustou cepel. proste je to na bodani a sem tam neco uriznout.
ale udelam si radost a vezmu do zas nekdy do lesa a uvidime jak se popere s majkou a chlebem.. :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět