P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět

Jakou barvu rukojeti by P.R.D. měl mít?

Černou
46
41%
Šedou tmavou
16
14%
Šedou světlou
2
2%
Hnědou tmavou
31
27%
Hnědou světlou
1
1%
Zelenou khaki
12
11%
Jinou
5
4%
 
Celkem hlasů: 113
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Rád bych se zeptal zdejších nožířských praktiků - co by měl umět a jak vypadat univerzální rozpadlický nůž?

Nechte se vést zkušenostmi i vlastní invencí a napište mi seznam všeho podstatného. Můžete navrhnout i tvar, délku, doplňky, atd. Nůž musí být skutečným univerzálem, aby ho mohl využít každý rozpadlík. Když bude čas a možnost, třeba takový nožík časem "zhmotním" .

Hodně inspirace jsem načerpal z vašich názorů v předchozím vlákně a poznal také několik dalších pracovních nožů, tak jsem zatím sestavil následující seznam:

1. Musí být cenově dostupný (cca do 2 tis. )
2. Musí mít bajonetový závěs
3. Rovný, přiměřeně široký design a krátkým pilovým ostřím na konci ostří u rokojeti
4. Materiál nerez 440 nebo lepší
5. Síla čepele 5 - 6 mm
6. Fulltang nebo dostatečně silné uložení v rukojeti
7. Rukojeť micarta nebo nylon (záleží na dostupnosti a ceně lisovací formy)
8. Externí štípačka drátů se šroubovákem. Nebude součástí nože, ale součástí systému
9. Externí brousek

Je mi celkem jasné, že nevymyslím něco extra mimořádného, to skutečně nejde (vše bylo již asi vymyšleno). Moje úvahy nyní směřují směrem k bajonetu/útočnému noži USMC, který splňuje většinu požadavků na PRD. Pouze je velmi drahý, nemá správný úchyt na kosu, či Bren a chybí mu pár drobností. Což jsou věci, se kterými lze něco udělat ;)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od des »

možno by som sa miesto bajonetu USMC zameral na GLOCK.
fajn odolný nožík za pár kaček, dorobit záves na kosu je otázka chvilky (univerzálna pre ostrie smerom hore aj dole) a ked bude štípačka externá tak netreba ani špekulovat s nejakým otvorom v čepeli a dobrusovaním strihacej hrany.

just my two cents :angel
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Glock je úžasný, splňuje téměř vše, má tu dokonce i své vlákno, ale... Ale spoustě lidí se nelíbí, což je také jedna z žádoucích vlastností a hlavně se dost obtížně adaptuje na závěs bajonetu. Už dlouho přemýšlím o adaptaci originálního tyčkového závěsu ze Steyer AUG na kosu, ale zatím jsem to nedořešil k plné spokojenosti. Ostatně Steyer z tohoto typu závěsu také ustoupil. Proč, to ale nevím.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Rookie81 »

já bych navrhoval něco v tomto stylu:
survival.jpg
survival.jpg (31.98 KiB) Zobrazeno 26465 x
bajonetový závěs bych volil odnímatelný, k záštitě upevněný šroubem
pilové ostří u rukojeti bych oželel, část čepele u rukojeti používám k ostření tužek a k různým drobným ořezávkám a to by s pilkou nešlo. Taky nevím jak bych to brousil.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Karlos »

Já bych také to "krátké pilové ostří u rukojeti" vypustil, ním by bylo zbytečně znemožněno použití nože na jemnou (samozřejmě v mezích možností) práci.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Etranger »

Když už pilku tak pořádnou a na vrchním hřbetu jako u Glocka.Dole jen zkrátí ostří a znemožní jemnou práci.
Kudla co postnul Rookie nevypadá vůbec zle,dalo by se z ní vycházet.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Od pilky na horní straně jsem ustoupil z důvodu ztráty pevnosti v ohybu. Rozdíl je až 70% ve prospěch hladkého hřbetu.

Ta celokovová varianta je cool. Prostor na rozpadlické píčovinky je prima, ale výrobně je to bohužel velice drahé.

Zde je model, ze kterého zatím vycházím.
OKC3S.jpg
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od sigmark »

já bych se taky na pilku vyprdnul úplně. je to módní výstřelek, ale kdyby to bylo tak funkční, tak se tak dělají nože tisíce let, žejo, a ne hladké, jak je známe
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Rookie81 »

Fabulousi, ten nůž na tvém obrázku bych vyrobil z jednoho kusu oceli, záštity výměnné - představuju si to tak že se na řap nasune záštita, za ni rukojeť a zajistí se patkou přišroubovanou k řapu dvěma šrouby. Záštit a pat rukojeti by mohlo být víc, hladké bez možnosti upnutí na zbraň, pro vz 58, pro M4 a podobně. Každý by si vybral.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Terminated Account »

Možná by bylo dobré definovat kdo je to rozpadlík a k čemu nůž potřebuje... Na základě obecné shody pak upravovat zadání. Stále tam vidím například pilové ostří od kterého upouštíš.

Solidní Boviák s klešťema na dráty, dobrým pouzdrem z dobrého materiálu, "přiměřené" velikosti a váhy je podle mě řešení. Dívat se na nůž jako na nůž a ne na bodák, také pomůže. Když to bude z 99% nůž a z 1% bodák (tím, že bude mít závěs), tak to může fungovat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Přemýšlím o tom pořád ;) Měl by splňovat tři souběžná zadání - bojový nůž, pracovní nůž a bajonet. Což je přesně to, co právě USMC požadovali.

Absolutně nejjednodušší varianta by byla koupit USMC nůž a jen mu upravit úchyt pro české podmínky. Bohužel, jeho cena je pro většinu lidí jen obtížně akceptovatená a je to záležitost spíše fandovská. A zatím se nevyrábí ani jeho kopie :(

Záležitost nářadí - kleště, atd. Dost jsem o tom četl a některé armády jdou z více důvodů cestou externích kleští. Pokud se při stříhání drátů ztratí kleště, je to přijatelnější varianta, než ztratit nůž - bojový prostředek. Navíc je práce s kleštěmi komfortnější, bezpečnější a rychlejší. Proto také hledám vhodnou variantu plochých a skladných kleští.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Etranger »

Klešťe bych k noži nepřidával-jednak se nějaké vhodné budou těžce hledat a za druhé externí vercajk se v souladu s Murphyho zákony dřív či později ztratí.
Vyšel bych z klasiky a la bajonet AK.Bude-li nůž delší bude i větší páka na střih.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od big bang »

Obrázek
SW2G S&W Special Ops Challenger Green :lol:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od sigmark »

smiťáka né :-(
když už tak origo
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Jojo, slušný nožík z oceli 420. Kratší než USMC (kopie M-9), rukojeť pouze ABS, nákupní cena v Číně dle množství 8 - 34 USD.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Reccol »

Souhlas s tím, co bylo napsaný výše - ať je to hlavně slušnej nůž a funkce bajonetu je jen bonus.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Tak jsem včera konečně nalezl levného výrobce USMC nože. Jedná se o nůž Schrade Extreme Survival z uhlíkové oceli 1070. Tím pro mě v zásadě končí snaha o výrobu PRDu v tomto designu, protože výše uvedený nůž už má prakticky vše potřebné. Sice není z nerezu, ale nic není dokonalé :) Pro použití na kose se mu musí pouze nepatrně zvětšit přední oko a na kosu namontovat "Bayonet lug", který budu mít brzy na prodej a samozřejmě odpovídající kompenzátor. Originální úchyt bodáku není použitelný.

http://www.armed.cz/nuz-schrade-extreme ... t/d-81930/
http://www.noze-nuz.com/schrade/SCHF6.php
http://www.bestknives.cz/schrade-extrem ... SCHF6.html
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Maximus »

Až na to vroubkované ostří a kulatý průřez rukojeti to docela jde ;).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Terminated Account »

Podle mě je to tedy z 99% bajonet a z 1% nůž. Ještě k tomu určený pro hrabání se někomu v břichu. Nekoupil bych si tuto kudlu ani za třetinu ceny. Čekal jsem od této snahy úplně něco jiného a tato koncepce mě zcela míjí, takže asi nejsem rozpadlík.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: P.R.D. - Pravý Rozpadlický Dloubák II

Příspěvek od Fabulous »

Maximus píše:Až na to vroubkované ostří a kulatý průřez rukojeti to docela jde ;).
Rukojeť vypadá kulatá, ale není. Je to rukojeť převzatá z bajonetů M-9, která je "ovalizovaná". Originál USMC ji má ještě oválnější, ale co chtít za tyto peníze, že áno ;)

Mac: Tisíc lidí, tisíc chutí ;)
Odpovědět