Kukri

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Kukri

Příspěvek od plenty wolfs »

Multifunkčný pracovný nástroj do pohody aj nepohody. Pôvodne ho používali Gurkhovia z Nepálu ale rozšíril sa do sveta. Ponuka v kamenných či internetových obchodoch je celkom pestrá len tu by chcelo poradiť kde zohnať kvalitný kukri vhodný na používanie a nie ako ozdobu na stenu v obývačke .... Namaste
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Kukri

Příspěvek od prof. Orfanik »

Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kukri

Příspěvek od Venet »

Daj si ho utĺcť nožiarovi na Slovensku alebo v Čechách. Materiál pero z nákladiaku je jeden z najvhodnejších. Hlavne aby ho zakalil s rozumom. A máš kvalitný a za dobrú cenu. Nepálska produkcia je kus od kusu originál... Továrenská produkcia je trošku dehonestácia duše tohto nástroja...
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Kukri

Příspěvek od achopsalista »

plenty, tak ma napadá že by som ti mohol dať k dispozícii môjho dvorného kováča. sám mám od neho katanu a som spokojný... funguje aj na bárter, takže sa určite dohodnete. ;)
nalož povoz medovinou /tú hneď po whisky chlasce najradšej/ a možeš za ním vyraziť do hôr.
len je teraz trocha zaneprázdnený rodičovskými povinnosťami... :chuckle
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Kukri

Příspěvek od plenty wolfs »

achopsalista: píšem súkromnú správu

apropo barter vo forme alkoholických nápojov.... dúfam, že platba až po zhotovení kukri... nie, že sa bude majster potužovať počas výroby a nakoniec spraví kukrokatanu a budem tu zakladať novú tému :clap

p.s. ak je dotyčný zaneprázdnený rodičovskými povinnosťami pošlem mu aupair na nejaký čas .... :angel
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kukri

Příspěvek od Hohepa »

Když jsem loni scháněl kukri jako dárek synovcovi ke kulatým narozkám, tak jsem na radu kolegy z práce zajel do Záběhlic v Praze k http://www.namaste.cz/general-txt.php?page=intro
( neberte to jako reklamu , fakt s nima nemánic jiného společné )
Nevím jestli jsem měl štěstí, :angel nebo to je u nich standart a dopadnete stejně,
ale měli tam bednu "druhé jakosti" :roll: co normálně přes web neprodávají, aby si nekazili dobré jméno.

Odřené pouzdro , chybějící mosazné kování na pouzdru , liška na čepeli neb jim to po cestě z nepálu někde zvlhlo,
křivě ozdoba na konci ručky atd. Sesypané do bedny (cca 30 až 50 kousků ) .
Občas pouzdro bez nože , nebo nůž bez pouzdra, ocílky a nožíky vypadané. No vypadala ta bedna na první pohled jako šmelc do sběru, ale nechali mě v ní snad třičtvrtě hodiny přehrabovat, až jsem si vybral a poskládal jeden komplet - pouzdro, kukri, ocílku (chakmak) a malý nožík (Kadra).
Čepel měla na sobě souvislou vrstvu tmavě šedohnědé totálně zaschlé asi vazelíny s prachem. (hodina cídění hadrem a benzínem + naolejování).
Místní obchodník - manager mi na to koukl s despektem jak když se toho šťítí a ...
... stálo mě to necelý litr. :clap

Ale ty rozzářené oči u synovce , ty za to stály. :shock:
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Kukri

Příspěvek od marav »

takže vážení ..... za 30 dolarů + 35 dolarů poštovné , od doby objednání a zaplacení přesně do týdne !!!! ( to tutově nešlo přes českou poštu ) mi včera z Káthmandů dorazilo totok : http://nepalkhukurihouse.com/315/Nepal- ... -Kukri.php
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Kukri

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

pro marava : Ta kukri vypadá fakt dobře , teď jde o to jaká je jestli vydrží a tak .... Ale fakt se mi líbí . I s tím otvírakem na pivko :) Zkus napsat nějakou recenzi ;)
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Kukri

Příspěvek od marav »

má to centimetr silnou čepel z pérového listu.... tak by to vydržet mělo ..... uvidím jak to půjde brousit atd ... dám info
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kukri

Příspěvek od bivoj »

Píšou tam, že to vyrábí z listových per aut. To není zrovna ideální nožířská ocel, hlavně co se týče ostří. A také, pokud to dělají už z použitých per (a nevěřím, že by na to kupovali ocel/pera/ novou), tak pokud to nebude kvalitně překováno, hrozí strukturální narušení materiálu a následné praskání (prasknutí).

Edit - překlepy
Naposledy upravil(a) bivoj dne 21.11.2013 9:55, celkem upraveno 1 x.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Kukri

Příspěvek od marav »

listová pera aut nemají 1cm .... takže to překováno být muselo ..... uvidíme
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kukri

Příspěvek od Venet »

listové pera z aut majú aj 5cm hrúbku ( mám doma, je to zo Scania nákladiaku) a na sekáče je to jeden z najideálnejších najlacnejších materiálov.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Kukri

Příspěvek od the.marek »

Kukri se mi také moc líbí, má historii, osobytost a "bad ass" vzhled. Je to ale podle mě nástroj vhodný spíš jako dekorace. Je určený na boj muž proti muži, na sekání a řezání do lidí. Ten "otvírák na piva" :-D slouží k odvádění krce z čepele. Na práci, sekání, řezání, táboření, kempování. Jsou mnohem lepší a vhodnější nože. (Je pravda, že tu nikdo sice neříkal, že s ním chce tábořit, nebo kempovat:-D) ...
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Kukri

Příspěvek od marav »

Venet píše:listové pera z aut majú aj 5cm hrúbku ( mám doma, je to zo Scania nákladiaku) a na sekáče je to jeden z najideálnejších najlacnejších materiálov.
jenže tam je uváděno, že jsou to péra z osobáku ... jeepu
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Kukri

Příspěvek od scorpio »

bivoj píše:To není zrovna ideální nožířská ocel, hlavně co se týče ostří. A také, pokud to dělají už z použitých per (a nevěřím, že by na to kupovali ocel/pera/ novou), tak pokud to nebude kvalitně překováno, hrozí strukturální narušení materiálu a následné praskání (prasknutí).

Omyl, pružinové oceli jsou na pracovní nože jedny z nejvhodnějších, protože jsou houževnaté a ostří se nevyštipuje, na rozdíl od tvrdých a křehkých materiálů ala RWL, D2 apod.
Další výhoda je lehké brušení, u pružinovky se dá brousit o talíř, skoro jakýkoliv říční kámen, zatímco na hi-end a hi-tech ocele, které mají "kosmické vlastnosti je potřeba diamantový, nebo aspoň speciální brousek.

Co se týká tepelného opracování, stačí pružinu vyžíhat (strčit do pece nahřát na definovanou barvu a nechat pomalu vychladnout na vzduchu). Naopak tepelné zpracování pružinovky je podstatně jednodušší než speciální ocele a nástrojovky, protože není třeba doržovat vysoce přesné tolerance, co se týká teploty a podobně. Stejně tak je při tepelném zpracování (kalení) mimo specializovanou výrobu bez přesného měření teploty nižší riziko prasknutí.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kukri

Příspěvek od bivoj »

No, napsal jsem to nepřesně. Samozřejmě, že tak jak to popisuješ (+ doplnil bych to ještě o parciální zakalení ostří) se dá vyrobit "ucházející" pracovní nůž. Ale vlastnostem špičkových výrobků z nožířsky vhodnějších ocelí se takovýto nůž nikdy nepřiblíží a to ať už mluvíme o kvalitě a ostrosti ostří (a jeho výdrže) či jiných parametrů. Ovšem u toho kukri je to asi celkem jedno, jak už napsal the.marek - kukri je svým určením původně především bojový nástroj, než pracovní nůž. Takže na polici nebo proti zombíkům OK, ale na survival raději Fallkniven ap. ;)
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Kukri

Příspěvek od marav »

takhle to tam vyrábějí .... je tam vidět i to listové péro : http://www.youtube.com/watch?v=qol5Ey3sImQ ..... takže překované to zjevně bude
jinak mezi námi, kukri je tradiční nepálský nůž na všechno, nikoli jen pro boj, takže i pro survival ouplně klidně.
Naposledy upravil(a) marav dne 21.11.2013 19:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kukri

Příspěvek od bivoj »

Klasické velké kukri bylo primárně určeno k lovu a k boji. Jeho hlavní devizou je sekání. Používat ho ke krájení či drobnější práce není příliš praktické. Proto si troufám tvrdit, že pro survival existují vhodnější nože. Samozřejmě, v případě nouze je lepší něco, než nic. Ale pokud bych si měl "pro přežití" vybrat mezi kukri a jiným typem nože, dejme tomu bowie, beru bez přemýšlení bowiák. ;)
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Kukri

Příspěvek od marav »

tak na normální krájení ti můžu doporučit švýcarák Victorinox na rajčata.... naprosto bezkonkurenční vroubkové věčné ostří, za 10 let v kuchyni nenabroušen a stále stejně ostrý. k tomu jeden fileťák, kukri , tak 2-3 vrhací ... a mám sestavu nožů na přežití hotovou.
Naposledy upravil(a) marav dne 21.11.2013 22:02, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kukri

Příspěvek od bivoj »

Njn, ale pokud se zde budeme bavit o BUG-OUTu, tak s sebou nebudu pravděpodobně tahat desítky nožů, ale vezmu si dva. Kapesní švýcarák (Victorinox/Wenger) a pak Fallkniven A1 či obdobný. Ale to už jsme trochu OT.

Kukri má určitě svůj smysl v určitých situacích - například v pokročilé PA, kdy střelivo už bude vzácné (i když tady bych dal asi přednost před kukri nějaké evropské klasice - kvalitnímu meči), atp. Ale jinak je pro mě kukri jen taková masivnější a exotičtější mačeta. ;)
Odpovědět