Ostření nožů

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Ostření nožů

Příspěvek od Reno »

Sice už tu na fóru existuje příbuzné obecné vlákno "Broušení a ostření pracovních nástrojů", ale já bych se rád zaměřil vyloženě na nože a jejich ostření pomocí nějakých kompaktnějších pomůcek, které člověk může nosit např. při delším pobytu v přírodě u sebe (v pouzdře, batohu, kapse).

Takže otázka zní: Jaké používáte pomůcky k ostření nožů a jak při ostření postupujete?

Za svoji osobu mohu konstatovat, že se k ostření nožů snažím používat zejména dvouzrnný plochý brusný kámen. Schválně píši "snažím používat", protože ač nepatřím mezi vyloženě manuálně nepoužitelné jedince, nabrousit nůž tak, aby mimo běžného řezání i holil, je u mě otázkou naprosté náhody... :lol: :oops:
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Ostření nožů

Příspěvek od goral »

Lansky..
Ano, je to trosku podvod, ano u dlouhych cepeli ma ruzny uhel, ale vsechny noze mi holi a zvladam i predelani ostri na tvrdych ocelich, takze spokojenost.

Osobne tu cekam majoritu vlastniku Lanskyho. Chte nechte je to na takove to domaci zvykani to nejlepsi.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Reno »

Předpokládám, že píšeš o brusné sadě Lansky, která by pomocí těch drátků a svěrky s otvory měla při broušení pomáhat udržet zvolený úhel. Samozřejmě +/- udržet, u delších čepelí, jak jsi sám podotkl, to logicky nemůže fungovat. A jakou používáš variantu sady - 3, 4 nebo 5 brousků?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Ostření nožů

Příspěvek od goral »

jj tot ona.
Je to tak notoricky zanam vec (nebo si to myslim), ze jsem ani nedaval odkaz :)

On ten uhel u delsich cepeli samozrejme je pak mirne jinej, ale zaprve si nemyslim ze by to byla az tak velka tragedie a zadruhe pokud si pises poznamky o nozich (kde to uchycujes, jaky uhel atd), tak je to vlastne jedno, protozet celou dobu ten nuz brousis uplne stejne, i kdyz spicku mirne do ostrejsiho uhlu (teda doufam ze neplacam kraviny).

5 brousku - cena pohodova a clovek to opravdu vyuzije. Jen ted z vlastni zkusenosti vim, ze si asi dokoupim ten nejhrubsi jeste dimantovej, protoze kdyz uz predelavas na necem ostri, je to desna pakarna.

A mala poznamka: vsim sem si toho na ceskym netu u survivalmana - ten olej co se k tomu dava neni na brouseni, ale na cisteni brousku- je to napsano v manualu i na Lansky videu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ostření nožů

Příspěvek od bivoj »

Jak už tady padlo - Sada Lansky 5 brousků. I když jsem manuálně dost zručný, nejsem Hatori Hanso a díky té sadě mají moje nože pěknou rovnoměrnou fazetu a jedovaté ostří.
Macek
Příspěvky: 95
Registrován: 23.12.2012 23:03
Pohlaví: muž

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Macek »

používám klasickou keramickou kulatinku kdy sem tam jenom nůž přetáhnu nehtem kontroluji abych shodil jehlu a to stačí na to aby téměř holil, úmyslně udávám téměř protože na to aby holil je třeba přetahovat nůž na koženém popruhu ale na běžné použití je to blbost protože se sním neholím
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Maximus »

Mám "diamantovou" sadu Lansky + keramické tyčinky různé hrubosti. Osobně si ale myslím, že diamantové kameny jsou lepší od DMT, klema (zařízení na upnutí nože při broušení) je ale určitě zase lepší od Lanskyho. Takže optimální je udělat si kombinovanou sadu od obou firem :lol:.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Reno »

Přesvědčili jste mě, půjdu do té sady Lansky 5. :) Noname dvouzrnný plochý brusný kámen a brousič nožů Fiskars (ano funguje, ovšem výsledek žádný zázrak) skončí v propadlišti dějin. Jen pro zajímavost - používáte mimo brusné sady i něco jako ocílku? Docela mě zaujala i TATO kompaktní jednoduchá ocílka pro obnovu ostrosti nožů, nůžek, sekyr atd... Nemáte s tím někdo zkušenosti?
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Ostření nožů

Příspěvek od mcrea »

Já mám dvě - různý grift - keramické ocílky. Na lehké obtažení celkem dobré, ale upřímně mi to moc nejde. Jinak zdejší klasika - Lansky původně se řtyřmi kameny, dva jsem si dokoupil, takže jich mám celkem šest. Krom toho hromada různých kamenů různých tvarů a povrchů
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ostření nožů

Příspěvek od bivoj »

Mám starší ale kvalitní ocílku Solingen. (Klasická ocelová kruhová). Práci v kuchyni si bez ní nedokáži představit. Když už nůž neřeže jak by měl, nemusím hned vytahovat Lansky - jen ho přejedu na ocílce (chce to trochu grif a naučit se jak s ocílkou pracovat) a je to.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 11.11.2013 20:53, celkem upraveno 1 x.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Ostření nožů

Příspěvek od mcrea »

Klasickou ocelovou máme v kuchyni taky, s tou problém není - funguje. Akorát ta keramická, nevím možná jen bere míň než bych čekal. Na rozdíl od ocelové keramická materiál ubírá, ocelová ho vytahuje.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Stenny »

Spyderco Sharpmaker, ale rychle se zanáší a nebaví mě čistit tyčinky, tak většinou brousím na keramické tyčce velkého průměru (2 cm). Na to, aby mi nůž oškraboval chlupy z předloktí, to stačí.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Ostření nožů

Příspěvek od achopsalista »

brusim nože rôznymi spôsobmi, v závislosti od toho na čo sú určené. ale najčastejšie pri zabíjačkách využívam gulatú masiarsku ocielku. zakúpil som ju v Metre /je tuším od fy.zwilling/ a spokosnosť velká /cena prijatelná/. mal som predtým na sekundu doma tescomu /žena zakúpila/, ty vole a vačší shit som v rukách nedržal. tento nástroj s hrubým drážkovaním sa nedal použiť absolutne na nič...
Na "určité" ostrie je však najlepšia sada kameňov z Japonska... ;)
2 bivoj: aj keby si bol hanzo hatori tak by ti to nebolo nič platné. ono to totižto nebol žiadny remeselník...
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Reno »

Tak jsem pořídil sadu Lansky s pěti klasickými brousky. Zatím jsem zkusil nabrousit jeden kuchyňský nůž + jeden lovecký. A výsledek? Fazeta rovnoměrná a pěkně vyhlazená, ostří jak tu někdo zmínil "jedovaté". 8-)

Díky za vaše doporučení, jsem naprosto spokojen. ;)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ostření nožů

Příspěvek od bivoj »

Tak teď ještě tu kvalitní ocílku (+ naučit se na ní obtahovat) a budeš spokojenej jak želva. (Sakra, proč se toto vlastně říká? Je želva fakt spokojená?) :D
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Ostření nožů

Příspěvek od muzzleloader »

http://www.nozeinox.com/ocilka-fischer- ... -fine.html
Je hodne jemna a jeste se vyplati vzit hadr,nasypat do nej jemny kremicity pisek,zalit vodou,obalit okolo ocilky a poradne masturbovat.Ocilka musi byt krasne hladka.Na nove,hrube ocilce se ostri akorat nici.
Nejlepsi ocilky jsou od firmy Dick,jsou na odkaze take k nalezeni,ale cena jak hooodne dobrej nuz.
Obtahovani na ocilce se dobre trenuje na kuchynskych mechackach :)
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Ostření nožů

Příspěvek od Reno »

Naučit se pracovat s klasickou kulatou ocílkou, to bude v mém případě tak level 5... :oops: Zatím jsem se naučil (level 1 :) ) pomocí sady Lansky nabrousit nože tak, že holí, což považuji za naprosto dostačující. Jako level 2 jsem si zatím pořídil TOTO (nebo ZDE to samé, jen s jiným nápisem - firmou). Je to označováno jako ostřič a není to brousek, ale taková atypická ocílka. Užití jednoduché, ostří to dokáže oživit pár tahy. Délka 10 cm, v balení je i malé ochranné pouzdýrko, ideální věc s sebou do kapsy, když jako myslivec, rybář nebo třeba vyznavač outdooru používáte nůž a zdá se vám, že už neřeže tak, jak by mohl.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Ostření nožů

Příspěvek od muzzleloader »

Kdyz ocilku,tak jedine plochou.Ale to ze me mluvi reznik :)))
Odpovědět