Meč a štít. Není nad klasiku?

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od koutlosh »

Mě fascinuje, jak se pořád vrací představa, že po rozpadu se všude vyrojí hordy dobře vyzbrojených ostrostřelců... vždyť ani ti myslivci často nejsou bůhvíjací střelci.. jako jo, dokážou zabít prase pod posedem co přišlo na nastraženou kukuřici :mrgreen: bez ohledu na to, kolik je v ČR legálních i nelegálních zbraní se s nimi určitě nikdo nebude promenovat po ulicích a i teď i potom zůstanou soustředěny v rukách menšiny lidí.

Je mnoho videí od renomovaných instruktorů, jak obtížné je od určité vzdálenosti zastavit člověka s nožem, což teprve když má meč - představa, že člověka s klackem s přehledem smázne rozklepaný amatér s jednorannou perkusní předovkou je hodně úsměvná. Nechci tím tvrdit, že je super útočit na střelnými zbraněmi ozbrojené lidi s mečem, ale podceňovat chladnou zbraň, protože já mám někde u sebe pistoli není úplně moudrý nápad i zcela mimo poněkud odlehčené téma tohoto vlákna.

Především v první fázi rozpadu bude největší pravděpodobnost, že člověk narazí na lidi ozbrojené improvizovaně a bez zkušeností s bojem, což bude mít vliv na jejich schopnosti i morálku. A ano, trénink je důležitý, ono to nebude pro každého, ale třeba já průměrného mamlasa s tonfou, teleskopem, nebo mačetou s mečem celkem spolehlivě vyndám. Většina popisů situací přežití v nějaké situaci odpovídající rozpadu kladla důraz na utajení, můžeš zastrašit pistolí i chladnou zbraní, ale když si druhá strana i přesto troufne, mečem ji umravníš bez toho, aby o tom vědělo širé okolí, aniž by to nutně musel být fatální útok (ale zároveň bude rozhodnuto). Mečů je v ČR mraky, tisíce historických šermířů, LARPerů, fantasy fandů - zcela jistě, došlo-li by na věc, byly by mezi improvizovaně ozbrojenými k vidění i repliky chladných zbraní - i proto, že i holka s kopím z Drakkarie dá hodně zabrat hovadu s baseballkou, prostě bych se s tím smířil, že to tak je, jakou to bude mít úlohu a váhu, je druhá věc, ale chladné zbraně minulosti ve svém účinku dalece předčí chladné zbraně současnosti, všechny ty obušky, teleskopy, (z většiny) mačety nemluvě o nožích nebo "tactical" tomahavcích.. většina těchto věcí bude tahat za sakra kratší konec, pokud se potkají s i jen s průměrně kvalitní replikou. V případě zkušeností ta převaha bude naprosto zásadní, a opravdu bych raději kontroloval skupinku improvizovaně ozbrojených dobrou chladnou zbraní, než jednorankou z trubky, protože jakmile nebude stačit ten strach, nebo vyplýtvám první ránu, tak je vymalováno.
majsner píše:Místo štítu doporučuji polní lopatku.
- to je hodně dobrý nápad a souhlasím, ta lopatka toho nevydrží tolik, ALE protože žádný střet netrvá tak dlouho jako ve filmu, myslím, že touto cestou na limit své životnosti nedosáhne...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od štaflík »

Nedávno jsem si pohrával se svým SMLE bajonetem P1907 (nojo, koukal jsem na Dunkerk a Fawcettovské Ztracené město Z) a měl jsem z něj dojem, že po nabroušení by z něj byla docela "zlá" zbraň nejen na bodání, ale i na seky a krytí. Oproti tomu jsem se dočetl, že jeho hodnocení cobi zbraně nebylo valné, že nejčastěji sloužil jako věšák na oblečení, jsa zabodnut do stěny zákopu. Tak nevím, jaký máte názor?
Přecijen se mi zdá, že vzhledem k jeho délce a překvapivé ovladatelnosti a rozumné váze by dával oprti běžnému noži/dýce značnou výhodu. Zároveˇse omluvám, za lehké OT, mělo by to spíš být v boji s nožem, ale u téhle délky mi ty techniky přijdou podobnější.
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od koutlosh »

Jaké to má rozměry a váhu? Jinak závisí hlavně na oceli... pokud to půjde nabrousit jako nůž tak už to bude slušná zbraň..
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Kapo »

Pankáči v tom majú jasno.... :chuckle
Přílohy
steampunk.jpg
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od štaflík »

Koutlosh - čepel má 17" - tj. cca 43cm+, celková délka přes 55 cm. Ocel netuším, je to v Anglii vyrobené, 1917, od Wilkinsona. Většinou najdeš nic neříkající "british steel". Je to odvozené od japonského T30 bajonetu, ale nemá (kromě ranných kousků) quillon (zamotával se do ostnáče).
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Heike »

štaflík: Jde o to, že do Velké války počítali s puškou a bodákem i na odvracení jezdeckého útoku, pořád cvičili ,,klumpy", atd. ale v podmínkách zákopu je ta zbraň nesmyslně dlouhá, když pominu vybavení úderníků-bijáky, boxery, krátké nože-tak i erár stahoval bajonety z fronty a zkracoval je. Mimochodem, polní lopatku drželi při útoku na srdci, coby ochranu před kulkama a střepinama.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Serža »

nač chodit daleko, boj mečem je v Praze populární...
https://youtu.be/KSBnQVHhXMo
jinak - já mám tohle....je to sice kratší, ale zas to jde schovat
85268_600.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od koutlosh »

Pro masovou produkci ta kvalita oceli nemusí být nijak úžasná, na straně druhé to ale neznamená, že by to nemělo jít nabrousit - špatná retence ostří by z toho dělala pouze zbraň, protože by se nevyplatilo ji používat jako nástroj a to používání by bylo potřeba omezit. Jinak je to ale celkem slušný tesák. V nějakém SAS Bojovém manuálu nebo cože to bylo jsem četl, že pokud do místnosti vletí mohutný chlap z velkým nožem, rychle ovládne situaci - ono to bude platit i pro palné zbraně, pokud na něj nečíhají, ale třeba střílejí z pušek z okna. Že se stihnu otočit s puškou/vytasit pistoli/nůž a úspěšně se ubránit (ne jenom "vzít ho sebou" a to kdo ví jestli) - pokud do místnosti vletí napumpovaný 130kilový řízek s macatou kudlou, o tom mám určité pochybnosti, ale s tesákem v ruce se ta situace jeví mnohem lepší, protože i když bude vyšší/silnější, musí se nejdřív vypořádat s mojí zbraní, než se sám dostane do nebezpečné vzdálenosti. Nicméně tesák a boj s ním poměrně předpokládá, že se bude jednat o velmi ostrou zbraň - funguje to o dost lépe v řezu, což je pravděpodobný způsob kontaktu s rukou hodně agresivního útočníka s kratší zbraní.

Serža - to už je celkem slušný "kratší tesák" :D
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od the.marek »

Ano, pokud vlítně do místnosti chlap s tesakem, tak ho mečem umravnim určitě líp než pistoli... No doprdele... :-D. Takove ty modelove útoky nožem, kdy se člověk neubrání, protože ji nestačí vyndat, když na něho běží borec s nožem V RUCE by dopadli ještě desetkrát hůř, když by měl meč nebo cokoliv jiného v pochve/pouzdre. Leda, ze by ho měl v ruce a to může mít v ruce i pistoli... :head

Když vezmu v potaz vsechny civilní zbraně legální + nelegální + všechny ozbrojené složky + obchody, sklady apod. Takje zbrani asi 2x víc, než lidi u nás ;-). Takže na nějaký mece, palice, kopí, štíty, brnění dojde možná u generace pravnoucat... :roll:

Jasně bude na houno dostat i klackem přes záda, ale...

Neuvěřitelná demagogie a vlhký sny lidi od larpu, historického šermu a fandů do různých chladných zbraní... doporučoval bych ještě místo papíru používat kamenné destičky, místo řeči hrdelni skřeky a zahodit kanady/pohorky a udělat si obuv z pneumatiky, protože určitě vymyslite taky hromadu zaručených (čti dementnich) argumentů, proč je to to nejlepší... :mrgreen:

P.S. Uz jsem se bál,ze tohle vlákno nikdy neožije, protože jsem se u něj vždycky nehorázně bavil... :mrgreen: :mrgreen:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Václaf »

No,každej to má přeci dané,myslím délku své svíčky. Takže je fuk,jestli mě někdo smázne pulzní puškou,Sa 58,mečem,nebo zítra upadnu při krmení ovcí na vlastní vidle. Je fajn se připravovat,je to náš koníček,ale klidně nás může někdo sejmout i na přechodu při cestě dom s čerstvým rohlíkem. Takže proč ne meč a štít,puška a vesta,tank,hvězdný destruktor,... Chcete žít na věky? Hláška z Conana :rofl :hand :beer
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od des »

a pokud do místnosti vletí mohutný chlap s velkou pistolí.. ;)
nemóže íst karta furt...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od krvfx »

Pokud už někdo někam vletí, tak se stala chyba už dřív a jinde.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Cep »

Pistole vs. nůž - vzpomeňte na přepadení Zbraně Dave. Protože jestli ten pobodaný prodavač nenosil, tak bylo něco hodně špatně.
Japonci si za WWII prý spočítali (nevím už, odkud to mám :-( ), že na zabránění útěků zajatců za jistých podmínek (dveře, úzká uilčka) se jim o n+co málo víc vyplatí katana než samopal.
Jde o ty "jisté podmínky", ne že bych propagoval chladnou zbraň jako zbraň první volby.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Serža »

1) prodavač věřím nosil, ale na blízko (přes pult) bude překvapivý útok nožem vždy rychlejší, než tasení...a pak když už z tebe chčije krev jsi v šoku a moc nefunguješ...aspoň většina civilů
2) katana do úzké uličky? když je konstruovaná na řez/sek = musíš mít místo na rozmach? to bych teda spíš volil ten samopal. Tedy....je třeba definovat pojem "úzká ulička" :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Majkl Night »

To Serža: Ad 2) Je spousta technik pro katanu, kdy ji můžeš plně ovládat i ve velmi úzkých prostorech. V sedě, kleku apod.
Délka meče není překvapivě tolik omezující, když člověk ví jak.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
klapejron
Příspěvky: 19
Registrován: 13.10.2014 16:23

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od klapejron »

14908203_10202464372407535_2541153999965613543_n.jpg
Možná by to bylo lepší do vtipů, ale tohle téma to snad snese, když je to "k tématu". :lol:
Narodil se úplně blbý. Matka ho s jistým sebezapřením donosila v batohu.
V první obecné se zbláznil z abecedy. Když si to všechno v jasné chvilce uvědomil, vrhl se v sebevražedném úmyslu na rozpad.cz ;)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Cep »

Serža píše:1) prodavač věřím nosil, ale na blízko (přes pult) bude překvapivý útok nožem vždy rychlejší, než tasení...a pak když už z tebe chčije krev jsi v šoku a moc nefunguješ...aspoň většina civilů
Ano, na to jsem narážel. V určité situaci je třeba přemoct instinkt šátrat po zbrani a umět se s chladnou vyrovnat bez ní.
Serža píše:2) katana do úzké uličky? když je konstruovaná na řez/sek = musíš mít místo na rozmach? to bych teda spíš volil ten samopal. Tedy....je třeba definovat pojem "úzká ulička" :-)
Už nevím, jak to tam bylo - podstata byla v tom, že než strážného smetla lidská vlna, tak se samopalem vyřadil 12 a s katanou (tedy s tím co tehdy nosili) 13. Jak to testovali by mne opravdu zajímalo :-)
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od koutlosh »

...okurková sezóna...
the.marek píše: Když vezmu v potaz vsechny civilní zbraně...
Marku, jdeš na to dobře, za tvrďáka a znalce, ale nemáš pravdu ;) ...

V situaci kdy je potřeba se na krátkou vzdálenost bránit útoku nožem jsi na tom s pistolí hodně blbě, pokud nejsi instruktor Zero a hodně se nesnažíš... průměrný střelec to vytáhnout a dvakrát zasáhnout Alfa zónu určitě nezvládne lépe, než totéž s mečem někdo druhý - kolem těch 5 metrů bývají výsledky dosti diskutabilní, ale s pistolí střelíš a čekáš "co se stane", zatímco s tou čepelí v ruce se můžeš aktivně bránit útoku viz. https://www.youtube.com/watch?v=XUl7HLegqa4 a to je dost dlouhá šavle.

Legálních zbraní je 800k, střílení není tak rozšířené a obchod se zbraněmi rozhodně není v každém městě, to samé střelnice, ty počty těch zbraní nebudou zase nějak šílené ve vztahu k počtu střelců, o populaci celkem nemluvě. Nelegální zbraně se odhadují od 100k po 2m, kde už to je hodně odvážný odhad, co zahrnuje i lecjaký historický krumpl co kdo ví jestli funguje, PERE atd. možná i ty kalachy od Rusáků, ale nebude jich mnoho a ne každý bude navíc schopen ty nelegální zbraně smysluplně ovládat, civil co poprvé vezme do ruky bouchačku co ji někde našel bude nebezpečný hlavně sobě. Ozbrojené složky a tak budou mít dohromady spíše desítky, než stovky tisíc zbraní... a rozhodně, i když třeba někdo (policie/armáda/majitel a lidi okolo něj) získá zbraně např. ze Zeleného Sportu, určitě se tyto nerozprostřou rovnoměrně napříč populací. Jinými slovy, pokud si myslíš, že je tu bouchaček dvakrát víc než nás, obávám se, že si to představuješ jako Hurvínek válku...

Žádná demagogie, pouhá logika a znalost elementárních faktů a tříciferné IQ ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od Hohepa »

koutlosh píše: ... průměrný střelec to vytáhnout a dvakrát zasáhnout Alfa zónu určitě nezvládne lépe, než totéž s mečem někdo druhý

Žádná demagogie, pouhá logika a znalost elementárních faktů a tříciferné IQ ;)
Sakra pokud ten druhý bude muset meč také tasit,
tedy nebude stát rozkročen s mečem v ruce očekávajíc útok,
tak průměrný střelec bude mít nad průměrným "šermířem" ve stejné situaci, vždy navrch
vše ostatní je opravdu demagogie a nemá to s logikou nic společné

Nezkušený člověk se s pistolí naučí efektivně zacházet mnohem snáze a rychleji než s mečem
a pistole na rozdíl od meče nemá omezený dosah své účinosti.

Doporučuji zavzpomínat na případ, kdy se před časem pár vyhozených nepřizpůsobivých spoluobčanů
vrátilo do nočního podniku vyzbrojeni mačetami. Ano napadení byli posekáni na předloktí a někteří i na hlavě ,
ale dokázali se ubránit BEZE ZBRANĚ jen tím co měli po ruce a všichni přežili bez vážnější újmy .
Naproti tomu v Uherském Brodě byl jeden útočník a osm mrtvých. Rozdíl ? Měl pistoli.
Tolik realita.

P.S. když slyším / čtu "tříciferné" tak první co mě napadne je Ludolfovo číslo , ale neber si to osobně. Mně tam prostě naskočí ty první tři cifry
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Meč a štít. Není nad klasiku?

Příspěvek od prof. Orfanik »

Coby starý kulhavec s úspěchem používám pro oporu tohoto sympaťáka

https://www.cold-steel.cz/heavy-duty-sword-cane
Odpovědět