Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od bivoj »

Tak jsem trochu zašťoural na netu, a ta verze 95FBC se už nevyrábí a vyrábí se ta "původní 95FB" - asi to tedy nebyl takový trhák, že to přestali vyrábět (nebo s tím byl jiný problém) a nechali jen původní verzi s čepelí z ocele 4116...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
porubak
Příspěvky: 63
Registrován: 26.12.2012 5:49
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od porubak »

Update:
Ocel cts bd1 už se nevyrábí, nedostupné
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS95FBC.php

Krupp ano a je to ta levnější dostupná varianta
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS95FB.php

Cryo, ale tohle nevím, jestli je dostupné. Čekám na odpověď
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS95FBZ.php
porubak
Příspěvky: 63
Registrován: 26.12.2012 5:49
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od porubak »

bivoj píše: 29.04.2020 23:23 Tak jsem trochu zašťoural na netu, a ta verze 95FBC se už nevyrábí a vyrábí se ta "původní 95FB" - asi to tedy nebyl takový trhák, že to přestali vyrábět (nebo s tím byl jiný problém) a nechali jen původní verzi s čepelí z ocele 4116...
Co jsem četl na knifu, tak naopak cts bd1 chválili, že lepší řezivost na tvrdším dřevě a líp drží ostří.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od bivoj »

Ono je to s tímto nožem nějak zmatené, protože na ofiko stránkách se u (jediného nabízeného typu) 95FB mimo jiné píše:
The Pocket Bushman’s sub-zero cryo-quenched 4116 stainless steel blade
https://www.coldsteel.com/products/fold ... knife.html

Takže současný 95FB == 95FBZ ?

Jinak ten 95FBC mohl třeba častěji praskat/vylamovat ostří či cokoliv jiného, měli reklamace a tak jej vyřadili z výroby... Imho na nůž pro přežití je vhodnější spíš "měkčí" ocel čepele, která nepraskne při páčení, sekání a nabrousit jde v nouzi na kusu šutru, než hi-end 60 HRC...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 762
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od des »

ocele od CTS boli nedostupné v potrebnom množstve a čase, preto ich nahradili dostupnými "minimálne rovnako dobrými".
rovnako aj vynikajúca CTS-XHP bola nahradená S35V
žiadne technické problémy s ocelami od CTS neboli
zdroj: Lynn Thompson
nemóže íst karta furt...
porubak
Příspěvky: 63
Registrován: 26.12.2012 5:49
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od porubak »

aktuálně vidím dostupné na prodej 2 čepele, ikdyž jestli to vůbec samotné eshopy rozlišují
Cryo Quenched German 4116 Stainless x Krupp 4116 Stainless Blade

Je nějaký zásadní rozdíl v kvalitě těchto čepelí, aby jedna z nich byla dražší o pár stovek? Nebo je to synonymum pro jedno a to samé?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od viktor »

...me to prijde jako je rozdil mezi naboji 30, rusian a 7,62 x 39 :-) ale k věci, mam vice cepeliod Cold Steel a všechny fungujou jak maj, znam dve provedeni macety Kukri a to jak z tenčího tak silnejsi plechu, to same se tace pouzder, existuji ruzne varianty a také vyrobci, respektive země puvodu, mam od vyse uvedeny fy noze, respektive cepele jak u USA, tak CHINA, tak z S|outh Arfica a jeste mam dojem ze asi Thajvan :-) co je dulezite je pro me to ze jsem mezi kvalitou u všech nepoznal rozdil. mam tady také mathetu od Gerbra a to je vse srovnani s ColtSteel dvakrát drazssi a vyrazne horsi materiál. Je to sice blato ale zas se to dobře brousi tak ze taky funguje ale uz bych si to nekupil ...stejnou praci odvede maceta za 3 stovky...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od golem »

porubak píše: 30.04.2020 11:00 aktuálně vidím dostupné na prodej 2 čepele, ikdyž jestli to vůbec samotné eshopy rozlišují
Cryo Quenched German 4116 Stainless x Krupp 4116 Stainless Blade

Je nějaký zásadní rozdíl v kvalitě těchto čepelí, aby jedna z nich byla dražší o pár stovek? Nebo je to synonymum pro jedno a to samé?
Pokud to dobře chápu, tak na počátku výroby čepele je v obou případech stejný materiál, ale ve verzi Cryo Quenched projde náročnějším a tím pádem nákladnějším tepelným zpracováním (viz pro představu třeba https://en.wikipedia.org/wiki/Cryogenic_hardening), které dává lepší vlastnosti konečnému výrobku.
Nakolik ten rozdíl pozná běžný uživatel posoudit nedokážu.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od FMJ »

Jen připomínka pro zájemce o nůž CS Pocket Bushman: pokud máte možnost, chyťte si nůž před koupí do ruky. Rukojeť je jen ohnutý a vyboulený plech, při delší práci není úplně pohodlná, navíc je to nerez plech, pískovaný, přilnavost za mokra je nižší. Existují nože v obdobné cenové hladině s poněkud ergonomičtější rukojetí.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Strelec45 »

a ještě to bude studený do ruky :D
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od viktor »

jo proste něco je vždy za něco... :D je hodne placatej a tak zas nikde neprekazi, studeny.. nevim, me to nevadi,,, proste je tak osklivej az je hezkej, proste skoro neznicitelny pracovni nuz... nic vic nic min..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od FMJ »

Novinka od MIKOVu - konečně vyslyšeli přání zákazníků a požili na nůž UTON lepší ocel. A hned Böhler N690:
https://www.mikov.cz/rsc6165381-uton-z-oceli-n690

Uznávám, že to asi nepotěší všechny zde, ale pro mě je to fajn zpráva.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

FMJ: No, ona ta ocel zas tak hvězdná není. I když z ní mám nůž a je fajn. Spíš tak nějak se z roku 1980 posunuli do 2002 :-D, ale pořád mi to nepřijde dost. Technicky je to pořád jen polepšená (kobaltem) 440C(F), takže v moderním nožířském světě přežitek. Porovnám-li to s původní AK5, tak za mě osobně minimální rozdíl.

Shrnu-li to parafrází: Malý krok pro (nožířské) lidstvo, obrovský krok pro Mikulášovice. Jen o 20 let pozdě.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od FMJ »

Nightmare: máš pravdu,neříkám, že je hvězdná, je to spíš průměrná ocel. Ale neznám moc lidí, co umí nabrousit CPM-S90V, CPM-4V, niolox nebo Elmax. N690 nabrousit jde a oproti 17029 drží ostří o dost líp. Ale ona i ta 17029 na UTONu vydrží víc, než 80CrV2 na Sissipuukko od J-P Peltonena.....
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Nightmare »

Souhlas. Nevíš, jestli na starých Utonech používali frostování? To by to trochu vysvětlovalo. Nicméně dělal jsem si kdysi z AK5 nůž (měl jsem pás ještě od Honzy Jehlíka) a drží super, nicméně čepel byla v profi kalírně.

Takže jak jsem psal jinde, je to honba za svatým grálem, který de facto neexistuje. Spíš to mělo být povzdechnutí nad úrovní Mikovu
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 762
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od des »

ak myslíš technológiu Martfrost, tak ano, staré utony boli kalené takto. keď Mikov začal používat inú(kvalitnejšiu) ocel, tak už zo nebolo potrebné. nová ocel dosahovala pro normálnom kalení podobné výsledky jak stará s Martfrostom a nebola pri tom tak velká ekologická záťaž.

Uton z N690 je voči tomu pôvodnému kvalitatívne vyššie, posmešky voči Mikovu v tomto prípade niesu namieste.

mám Uton aj krátke Sissipuukko, uton leží niekde v krabici, sisina jazdí na výlety. je proste lepšia.

ja napríklad dokážem nabrúsit Elmax a poznám kopu ludí ktorí to dokážu tiež

btw keď je N690 prežitok, ktoré ocele sú podla teba teraz IN? ;)
nemóže íst karta furt...
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od JOBU »

U toho Utonu, len dúfam že rukoväť už nebude s tej mäkkej sračkovej gumy, čo sa časom a blbými podmienkami zmení na žuvačku (narozdiel od pôvodnej tuším že z kubánskeho kaučuku). Alebo nevie niekto povedať, či sa už polepšili?
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Cep »

Narazil jsem na nože "Kandar", některé z nich jsem schopen najít u Číňanů, některé ne. Ale při brouzdání jsem objevil německou (?) firmu s neuvěřitelnými cenami, tak jsem si řekl, že za zkoušku nic nedám...
Jenže k nám nedopravují.
Našel jsem www.znemecka.eu, nemáte s tím někdo zkušenosti?
Kvůli tomuhle
Obrázek
Prý ocel 440C za 7 Euro.. (i kdyby to byla 5Cr13...)
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Strelec45 »

Kandar je obchodní značka a JSOU to číňani... Kvalita nevím, nemám zkušenost, nedělají jen nože. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Cep »

Já vím, že to bude Čínské zboží. Z Číny mám několik nožů a spokojenost...
Jen na tom německém eshopu jsem nebyl schopen objednat aní s doručovací adresou přes znemecka.eu :-(
Tak buď změnit i fakturační adresu nebo to zkusit z jejich polské pobočky..
Odpovědět