Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Příspěvek od Karlos »

Nejprve si musíme ujasnit k čemu má nůž sloužit. Zda se bude jednat o jednoúčelový nůž (např. lovecký páráček), či zda požadujeme nůž univerzální (Rambo? :) ). V duchu tohoto fóra budeme předpokládat, že vybíráme nůž jak se říká "pro přežití", tedy nůž - nástroj, který nám v kritických situacích poskytne maximální užitnou hodnotu a výhodu, možná rozhodující - proto nůž pro přežití - oproti těm kteří jej v oné kritické situaci nemají k dispozici.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Na začátek udedu pár tipů:

Fällkniven A1 Survival - moderní švédský nůž
Model A1 patří mezi základní linii nožů švédské firmy Fällkniven. Jde o masivní nůž s konvexním výbrusem, který je vyroben z laminované VG 10 nerez oceli. Ve hřbetu má A1 tloušťku úctyhodných 6 milimetrů, délka čepele je 16 centimetrů. Rukojeť nože firma vyrábí z plastu Kraton. Na bocích je rukojeť zdrsněná pro bezpečnější úchop. A1 váží asi 300 gramů.

Recenze: http://www.noze-nuz.com/recenze/fallkni ... ven_a1.php

Nůž A1 je docela velký (i když verze A2 je ještě větší) ale má i menší bratříčky a to: S1 Forestknife a F1 Swedish Military. Takže případný zájemce si jistě vybere...
Přílohy
a1steel.jpg
a1steel.jpg (2.79 KiB) Zobrazeno 51937 x
a1bl.gif
a1bl.gif (15.48 KiB) Zobrazeno 51937 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Gerber LMF II A.S.E.K. Survival knife
Přílohy
GB2201400.jpg
GB2201400.jpg (90.43 KiB) Zobrazeno 51936 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Ontario RAT-3
Přílohy
rat3.jpg
rat3.jpg (5.64 KiB) Zobrazeno 51934 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Kabar USMC

Taková zálesácká klasika...
Přílohy
kabar.jpg
kabar.jpg (6.17 KiB) Zobrazeno 51934 x
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Výběr nože

Příspěvek od Pepe »

Gerber LMF II A.S.E.K. Survival knife - tento nůž mám. Zatím s ním nemám žádné problémy, ale co jsem četl tak materiál, ze kterýho je rukojeť se loupe..
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr nože

Příspěvek od Venet »

Ja si neviem pomoct, ale mne tam vadi to pilkove ostrie. Podla mna je naprd. No schvalne to skus nabrusit v "bojovych" podmienkach. (resp. v rozpadovych ;) )
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Ja vzdy ty pilky sbrusoval .pilka na nozi je nesmysl asi si to lidi pletou z kamennym nozem ten K-bar je model noze americke namorni pechoty za II svet. valky a rukovet je vytvorena z kolecek hovezi kuze .....
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Výběr nože

Příspěvek od marish »

Nejčastěji se uvádí že se s pilkou rychlejí přeřízne lano a způsobuje hůře zhojitelná poranění. Je to móda.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Nesmysl ---nuz se prousi ze temer holi a v survival se necha brousit o kamen ci nejakou zed jak nabrousime ty zuby bez specialnich pilniku??
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Jojo mate samozrejme pravdu, nejak mi uniklo ze tam davam obrazek varianty se zubatym ostrim (sam toto ostri nemam rad) zde mi slo spis o ten nuz jako takovy - docela o nem totiz uvazuji (bez zubu)...
aliděda
Příspěvky: 102
Registrován: 13.01.2011 20:52

Re: Výběr nože

Příspěvek od aliděda »

Můj favorit je tenhle nůž - http://www.noze-nuz.com/mora/FT2000.php

Jeden už odešel do věčných lovišť, tak jsem si koupil ten samý a opravdu nelituji.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

V kapse střídám dva "milášky":

http://www.scoutdoor.cz/victorinox-forester-one-hand/

Victorinox je švýcarská klasika, tento model splňuje víceméně ruské předpisy a tak si se mnou procestoval kus Ruska. Nikdy nezklamal, jednoruční otevírání, pro tuto kategorii nožů spíše netypické, je příjemné. V civilizaci často příjde ke slovu malý i velký šroubovák (dost počítačů jsem složil jen s ními), vývrtka a další "želízka". Navíc pod střenkou je zasunuto plastové "párátko" a pinzetka, s kterou se docela dobře vytahují klíšťata. Preferuji limitovanou edici bez zubatého ostří, protože tento typ ostří spíš považuji za komplikaci než za nějakou výhodu.

http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8848.php

Na trošku těžší práci používám ráději moji "krysu", tj. Ontario RAT-1. Tento nůž mi výborně padne do mé větší ruky, je solidně zpracovaný a podle mne má velmi dobrý poměr výkon/cena - zvlášť nyní, kdy i ceny u nás docela spadly (minulý rok se dal u nás běžně sehnat za cenu kolem 2000 kč - cena na eBay tenkrát téměř o 2/3 menší :| ). Jeho jedinou slabinou je použitý materiál AUS-8, což je materiál kvalitativně lehce pod klasickou nerez ocelí 440C - tím nechci říct, že je to špatný materiál - ve své cenové kategorii patří spíš k tomu lepšímu na trhu a navíc takovouto ocel není problém nabrousit kdekoliv v přírodě, narozdíl od hi-tech materiálů). Osobně plánuji časem nechat vyrobit náhradní čepel z Elmaxu či podobné "lepší" oceli.

Mým snem je "klon" Ontaria RAT 7 či BROWNING CROWELL / BARKER z oceli BÖHLER K390 s nitridovým povlakem. Počítám, že bude vypadat nějak takto, jen povrchovka bude jiná :) :
http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8606.php
http://www.noze-nuz.com/browning/BR580.php

Snad můj kamarád nožíř zase brzo zprovozní dílnu s kovárnou a dá se ukecat na výrobu tohoto nože s tak blbě opracovatelným materiálem, jako je K390 :? .
Polonerezovka K390 je co do vlastností ještě o několik tříd lepší než D2, tedy kromě opracovatelnosti, s čím souvisí i téměř nemožnosti nabrousit takovýto nůž jen tak na kameni v lese (mít doma sadu diamantových brousků je nezbytnost).
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Na nejake preziti se necha vybouchat nuz z kusu oceloveho kabelu a vytvori se tak nejak jako kvasi dasmenska ocel--- ja rekl kamosovi, ze at mi vytluce nejaky ten nuz z kabelu na vytahy a vypada to docela dobre totiz nuz nemusi byt nic moc a indiani preferovali do divocine reznicky nuz tvrdost 45 RocKwell, nebot takto mekke ostri se necha nabrousit o kamen a ostri sice moc nevydrzi ,ale kameny se najdou vsude.....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

V nouzi se dá "nůž" vyrobit téměř z jakéhokoli kusu kovu, skla či keramiky.

Jak jsem psal v předchozím příspěvku, mají nože z extrémně houževnaté a tvrdé oceli nevýhodu pro survival v tom, že se v přírodě na kameni velmi obtížně brousí.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

Dnes jsem zjistil, že slavný Uton se v současnosti kromě klasické uhlíkové oceli vyrábí z nerez oceli 420 HC, což jsem od Mikovu opravdu nečekal. Ocel 420 v současnosti patří spíše mezi nerezovky podřadné kvality, ze které se vyrábí velká část čínské produkce levných nožů (varianta 420J2). Její jedinou předností je snad jen to, že mezi nerezovými materiály patří mezi ty nejvíce korozivzdorné a díky svojí "pevnosti" ji nabrousíte téměř o cokoli, ale to je podle mě hodně málo.

Je vidět jistý kvalitativní posun, protože u některých nožů Mikov začal používat ocel 440A, 440C či dokonce i damašek, ale jistý upgrade materiálu Utonu by rozhodně nebyl na škodu, nebo alespoň návrat k původní technologii Martfrost - vč. podmražení dusíkem. Protože prý je znatelně poznat kvalitativní rozdíl mezi "tou samou" ocelí nožů pro ČSLA a současnou civilní produkcí, o kvalitě zpracování ani nemluvě.

Standartní polský bojový nůž vz. 98 je na tom ještě co do kvality materiálu a kvality konstrukce ještě hůř než civilní Uton. Jako jediné plus se udává, že se dobře vrhá (ale kvůli kvalitě ne moc dlouho :( ).
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Výběr nože

Příspěvek od Max »

Já jsem si nedávno pořídil finský armádní nůž Fiskars Sissipuukko M 95. Zatím se k mé spokojenosti víceméně potvrzují postřehy z níže uvedené recenze. Za nevýhodu může někým považována menší hmotnost, já bych jako výhody naopak vyzvedl uhlíkovou ocel, full tang konstrukci rukojeti, hladké ostří, nezeslabenou špičku a perfektní pouzdro.
Pokud by se někomu zdál nůž příliš dlouhý, jde pod názvem M07 Ranger knife sehnat i kratší verze, nejlevněji asi zde: http://www.kentaurzbrane.cz/noze/nuz-puukko-peltonen
Zmiňovaná recenze:
http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ct ... fault.aspx
Přílohy
m95.jpg
m95.jpg (168.81 KiB) Zobrazeno 51813 x
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

To Max: Skvělá volba, ale vzhledem k mé afinitě k hi-tech materiálům obecně, tak právě ta uhlíkovka (bezesporu velmi kvalitní) mě odradila. Je ale fakt, že všichni chválí ten teflonový povlak, který je údajně mimořádně odolný. Takže nikdy neříkám nikdy :).

Co se týče poměru výkon/cena tak patří Sissipuukko M 95 k tomu nejlepšímu, co jde mezi noži této kategorie běžně koupit (kvalita pouzdra se do toho počítá také). Jako dobrou volbu pro delší survival mimo civilizaci vidím "protestantskou trojici" - kombinaci M95 se švédskou ručně kovanou sekerkou (velikost dle potřeby) a švýcarský nožík ze solidní nerezovky (třeba Victorinox Forester One hand :)) na jemnou práci (typicky krájení ovoce či zeleniny, na což uhlíkovka reaguje rychlou patinací).

Uvital bych Maxi, když se pak podělíš o dlouhodobější zkušenost se "Sissi" :).

Testík M95:
http://www.kellamknives.com/index.php?m ... cts_id=717
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Výběr nože

Příspěvek od JimmyJazz »

co mistni experti rikaji na nuz od glocka? http://www.youtube.com/watch?v=zmwTBtZ4aNw
V nejake recenzi jsem cetl, ze spis nez nuz je to cituji 'universalni kus ocele' :) Vazne po nem pokukuji nebot poradna kudla (pokud clovek nepocita bajonet ke kose) mi v mem arsenalu chybi.
aliděda
Příspěvky: 102
Registrován: 13.01.2011 20:52

Re: Výběr nože

Příspěvek od aliděda »

Chleba s ním neuřízneš.
Sekání dřeva taky nic moc. Vykuchání ryby je snad o 100% pracnější, než s normální "rybičkou".
Tohle není "SURVIVAL" nůž. Je moc silnej a hlavně to není nůž.
Je to bodák. Do lesa žádná sláva.
Odpovědět