Sekera alebo mačeta.

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Atrop »

No, nejsem zrovna fanoušek tědle .. hm paskvilů :? ? Takovádle věc se sice tváří prakticky, ale nic nezvládne pořádně.Jinak TOPS dělá taky nůž tohodle tvaru, ovšem je tušim z uhlíkovky a taky v trochu jiný cenový relaci. RUI je z 440 a to se mi zrovna nezdá jako ideální ocel na sekání.Za mě, pokud chceš nějakej mačetonůž, tak ten Ka-Bar.
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od kusna »

Lucky55 píše:Ahoj Pánové, pročítám tady často Vaše diskuze ale tohle vlákno mě konečně dokopalo k registraci. Mám v plánu koupit nějakej mačetomlat do našich podmínek tj sekání kmenů (kmínků) připrava dřeva na oheň, výrobu přístřešků - takovej survival kámoš do našich lesů.

původně jsem chtěl tohle http://www.trapper.cz/maceta-rui-tactical-31955-tracker páč se mi zdá že je to ideální na to co jsem popsal, taková mačetonožosekera.

pak jsem ale přečet recenzi na Ka-Bar Cutlass Machete - která byla mimochodem super!

Teď ale nevim do čeho jít - řekli byste mi svůj názor na tu RUI? - na ka-bara už ho vím ale o ty ruicem sem nikde nic nenašer, kromě jednoho týpka na heurece co je s ní strašně spokojenej ale pak jí dá 10% :clap

Díky
těžko říct,dle mého je to pro klasické použití k ničemu-jedná se o nástroj speciálních jednotek(a oni ho jistě nebudou používat k pročištění cesty a nebo k nasekání dřeva na oheň).Myslím,že "speciál" nejsi a tím pádem využítí této "ruské" speciálky je vtém případě minimální....pořiď klasickou mačetu a máš vystaráno-nepořizuj mačetu s plast.rukojetí-sice lépe tlumí rázy než dřevo,ale ráda při sekání praská-a to je velmi nepřijemný zážitek !!!
A kdybych dnes pořizoval novou mačetu,tak už jen bez špičky,aby se dala použít i jako rýč,dláto atd...
Lucky55
Příspěvky: 3
Registrován: 02.03.2014 9:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Lucky55 »

Tak sem nechtěl čekat a odpo objednal toha Ka-bara - i tak díky za rady,je pravda že ta nerez ocel na sekáč asi fakt nebude...navíc na toho cutlasse se dá najít dost recenzí a ty mluví celkem za vše. :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Fabulous »

RUI je čínský šmuk. Napodobenina napodobeniny. A 440C určo není na sekání...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od bacil »

Mohl bych poprosit o malé shrnutí, která ocel je na co dobrá?
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od marish »

Na nože-nůž je solidní přehled...

http://www.noze-nuz.com/nozirske_oceli/ocele.php
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od bacil »

To je poměrně hutný přehled, ale orientovaný jen na nože - představoval jsem si to jednodušeji

Kód: Vybrat vše

ocel          nože       mačety       sekery         nástroje
440           ***         **             *              -
nějakájiná     *           **            ***            -
...
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od kusna »

Lucky55 píše:Tak sem nechtěl čekat a odpo objednal toha Ka-bara - i tak díky za rady,je pravda že ta nerez ocel na sekáč asi fakt nebude...navíc na toho cutlasse se dá najít dost recenzí a ty mluví celkem za vše. :D
nevím,nevím...ale za ty prachy by jsi měl mačetu od nožíře,která fakt funguje a je dumyslně propracovaná...ale pravda je,že v ceně není pouzdro,což je cirka 500-1000 kč k ceně.
Lucky55
Příspěvky: 3
Registrován: 02.03.2014 9:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Lucky55 »

Necitujeme předchozí příspěvek. K.


To máš pravdu, ale potřeboval jsem něco do konce tohoto týdne, páč o víkendu jdeme s kámošem do lesa dělat přístřešek na přespání (takovej víkendovej vandr).

Jinak dneska dorazil cutlass - zatím jsem docela nadšenej alespoň co se týče zpracování a továrního nabroušení - chlupy holí, noviny řeže :D jo a to pouzdro je moc hezky udělaný, žádný cinkrdlata nebo jiný kraviny - hezký, pevný, praktický.

Po víkendu dám vědět jak to krájí soušky :mrgreen:
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Kedarus »

Takticky tomahawk:)
http://www.dhgate.com/product/wholesale ... 2349961697
To je sice nejaka sunka ale takhle nejak by mel vypadat.
O 10 trid je lepsi
http://www.amazon.com/dp/B00BBJQYEA/?tag=tomahawk08-20
Tam uz je ovsem hrozna cena a to pacidlo je zbytecne dlouhe,kladivo zase kratke na boj.Na to pacidlo by sla nasadit polni lopatka.Pod nasazovacim plastovym uchopem by mohla byt z vnejsi strany oceloveho jadra udelana nouzova pila(moc hrube).Jako inspirace pro sikovne super.
Jinak skoly boje s tomahawkem existuji,vydavaji i DVD.Ukazka jak to vypada.
https://www.youtube.com/watch?v=m7Ki-J8ykOY
https://www.youtube.com/watch?v=xzm0YLywwQc
U tomahawku je obrovska vyhoda ze muzete zvolit jak moc utocnikovi ublizite.Muzete mu vyrazit horni hranou dech nebo zuby,popripade prastit kladivem do stehna,pokud ho nechcete zmzracit nebo zabit.
Prastit nekoho macetou naplocho neni nic moc.Mate na vyber bodnout nebo seknout.Kazdopadne prusvih.
Akorat s tim dost tezko postavite srub,ale jako jako kompromis mi prijde super.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od paja »

Tak než nějakou indiánskou sekeru tak to raději něco víc vlasteneckého...
http://www.branse.cz/valaska-sharp-blad ... gn=valaska
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Strelec45 »

Pěkná špacírka... kdo používal valašky mimo valachů a psohlavců? Co jsem tak viděl, tak ještě Jánošík. Má to tradici po celém našem území? Ví někdo?
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Baca »

Valaska bola vlastne taka mala survival a pracovna sekerka na kazdy den :-) Od dreva na ohen, stavby ohrad pre ovce, stavali sa s jej pomocou aj male kolibky. (nezamienat s Kolibou to je viacmenej nespravny nazov zrubovej stavby na salasi. Ono ta budova kde sa robil syr z nadojeneho mlieka sa vola SALAS. ) Koliba, kolibka je prenosna debna zo strieskou vo velkosti leziaceho cloveka, ktora sa prenasala z miesta na miesto, podla toho, kde sa na noc do ohrady zahnali ovce. Kazdu noc v nej pri ovciach spaval aspon jeden valach ci honelnik, ako straz proti zlodejom ci dravej zveri, mal v nej aj svoje osobne veci dennej potreby. Valaska v tomto pripade sluzila ako zbran a velmi sikovna. Kazdy vlastnik valasky ju vo vlastnom zaujme udrziaval ostru ako britva. Valaska je svojim pouzitim vlastne taky bacovsky tomahawk :-) (Vraj prve kovove sekerovite tomahawky vymienane s americkymi indianmi za kozusiny ci iny tovar boli vyrabane podla valasky :-) )
Valaska prisla s prvymi ovciarmi z oblasti rumunska - VALASSKA a ovcami zhruba v polovici stredoveku. Spolu s chovom oviec sa potom rozsirila z okolia Valasska na Morave na vsetky svetove strany. Na balkane to bola povodne mala bojova sekerka s hrotom naproti cepeli. Nieco podobne ako halapartna na dlhej nasade proti obrnencom. :)
Prežiť !!!
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Marty »

A z kovovým hrotem na konci násady :twisted:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Hohepa »

Ona ta historie valašek a čakanů bude mnohem starší a sahá až do doby bronzové ...
Bylo mnohem snažší vyrobit sekeru než meč. To, že se jednalo o univerzální nástroj obzvlášť v horských podmínkách
(proto ti Valaši, Psohlavci, Bačové, horalové, obecně....), dokládá její defakto pravnuk, co tahají někteří jedinci na extrémní výpravy dodnes.
Mám na mysli cepín :D . Jen ta funkce sekery pozbyla v prostředí bez vegetace smysl a nahradila ji do sněhu praktičtější motyka ;)
čakan či valaška při pohybu v těžkém horském prostředí do velké míry mohli fungovat alá cepín .
Jestli se nemýlím tak cepínu se dodnes říká čakan.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od viktor »

valaska byla kombinace hole a zbrane. Nikoliv naradi na pripravu dreva. :)
Do spalku pred chalupz patri sekera do baglu na cesty maceta. K nam do lesa, kratka, silna, ala parang, tj ne na trtinu ( rakosi ) ale na vetve ( bambus ). Jinak je to fatj dost jedno. matarial, vyrobce...i kdyz jsem videl par vyrobku kterym bych se vazne radeji vyhnul. Dobrej je parang od gerbru co uz par let pouzivam ale je zbytecne velkej a tezkej. Tak radeji ma kurki od cold stteelu viz http://noze-a-mece.heureka.cz/cold-stee ... e/#section hmotnost 451 g. jen to chce vytahnout trosku ostri coz mams pokud si alespon trosku sikovnej za chvilku.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od sigmark »

no radši bych bral ontario combat survival. už z hlediska ostří. tohle CS "kukri" jsem v ruce měl a dojem na mě teda neudělalo
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Baca »

viktor, len poznamka. Valasku si videl maximalne ako idiotsky tatransky hlinikovy suvenir a v zivote si nevidel valasku pracovat :-) Ja len tolko k tvojmu vyroku :-)
Prežiť !!!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od viktor »

omlouvam se, za svoji nevedomost. valaska je vlastne motorova pila, sekera a maceta v jednom. je to vlastne takovy delani nastroj skoro na vse.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Baca »

:lol:
Prežiť !!!
Odpovědět