Sekera alebo mačeta.

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od olgojchorchoj »

Bude vhodnejšia sekera alebo mačeta v prípade transportu na bezpečné miesto?Myslím z hladiska použitelnosti,váhy,všestrannosti...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Já doporučuji jedině sekeromeč :lol: :lol: :twisted:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Karlos »

Pro pripad pouze transportu bych asi sahl spise po macete nez sekere. Maceta je daleko lepe pouzitelna jako zbran - pokud by to tedy mela byt jedina zbran kterou mam... Ono take zalezi o jaky presun by se jednalo, pokud o nekolika denni, nekolika tydenni, tak by asi sekera udelala vice prace pri stavbe provizornich pristresku apod.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od hanpari »

Jednoznačně sekera. Mačeta má své místo v džungli, je to všestranný nástroj, velmi dobře využitelný při prosekávání cesty. Pro naše podmínky je vhodnější sekera, což je hdějinami ověřený fakt. Pokud jde vysloveně i o zbraň, pak doporučuji něco jako dlouhou sekeru, čagan?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Karlos »

Ano sekera s delsim topurkem me take napadla...

Jak uz jsem rekl podle me je dulezite k cemu na ten nastroj prevazne slouzit, pokud vice jako zbran je maceta (pro me) jednoznacne lepsi volba... sekera je moc tezka a kdyz s ni clovek machne ma velkou setrvacnost, tezko se s ni delaji rychle pohyby, troufam si rici ze s macetou bych mel proti stejne zdatnemu protivnikovi dost navrch... ale pravda strom s ni tak lehce nepokacim ;)
Uživatelský avatar
Strelok
Příspěvky: 24
Registrován: 31.12.2011 19:36
Bydliště: Východní Evropa

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Strelok »

Určitě kvalitní mačeta.V případě potřeby je to smrtící a daleko efektivnější zbraň než těžkopádná sekera.Pravda, mačetou silnější dřevo nenasekáš, ale na to já mám "Ruskou řetězovou pilu".Takže 100% mačeta.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od PaF »

Na presun maceta nebo bolo, do tabora sekera s pilou.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od goral »

Pokud by byla opravdu maaceta lepsi jako zbran a univerzalnejsi na praci, tak by se asi driv ci pozdeji u nas rozsirila ne?
z nejakeho duvodu je u nas rozsirena sekera, takze proc vymyslet nove veci...

S macetou strom nepokacis a jeji hlavni devizu - prosekavani porostem v cechach nepouzijes. A sekera rozhodne nemusi byt tezkopadna...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Maximus »

S goralem souhlasím - v našem klimatickém pásmu se už pár tisíc let jasně osvědčila sekera ;).
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od PaF »

Dotaz znel na uzitecnost pri presunu...

Pri presunu asi nebude potreba kacet vzrostle stromy ani stipat spalky. Tyce na pristresky lze macetou kacet v pohode, sekat chvoji taky. Na rozdil od sekery s ni jde i posekat trava. Je obvykle lehci nez sekera a jako zbran je nepochybne obratnejsi a lze ji i bodat, pokud ma vhodny tvar cepele.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od MRAK »

Můj názor je mačeta.

Lze jí použít (jak správně napsal PaF) jako šavli, krom původního využití.
Obrázek
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od goral »

Nechcu moc teoretizovat, ale nedavno jsem se bavil na tema bojove sekery s kamarady, co delaji living history varjagu (nepatri mezi ty co se otukavaji pred divaky - naopak do sebe hodne solidne rezou).
Hodne me prekvapilo, kdyz mi rikali, jak vysoka je bojova hodnota sekery. Napriklad dva sehrani jedinci se sekerou na delsim topurku (danax - ale nemusi byt nutne tak dlouhy) jsou schopni vyresit hodne problemu...
Myslim si ze v tomto smeru se da najit slusne pouceni... jak jsem psal. Kdyz to v nasich krajich fungovalo nejak pred 1000 lety, musi to podobne fungovat znova
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od MRAK »

Bojová sekera musí být v rukách zručného, trénovaného a fyzicky zdatného válečníka určitě strašlivá zbraň.

Hůř v rukách vyčerpaného amatéra, na cestě, a s nutností univerzální funkce. Tzn sekání dřeva, klestí na podpal a podobně.

Ale jinak souhlas, jako zbraň - účinná záležitost :twisted:

Jak vidno, co soudruh, to názor. Stejně si každý vezme na cestu to, co bude mít po ruce ;)

A chca nechca, vybavuje se mi ta slavná scéna v prvním díle Indiana Jonese, jak Harison Ford odrovná toho chlápka s velkým mečem :mrgreen: takže k sekerám a mačetám mějte laskavě po ruce něco normálního, aspoň 9mmL

http://vlog.modry.cz/v/indiana-jones-1
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od alibaba »

Komunismus vytvoril v lebkach lidi barieru a maceta se nedala po 40 let koupit i kdyz je prumysl vyrabel a vsechno slo na vyvoz do soudruzskych zemi a maceta ma moc slabe ostri a neda se sni poradne bodnout ......
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od goral »

Zcela jiste indiana jones to vyresil nejlepsim zpusobem :))

Ta zbran ej holt o preferencich a nazorech

jen na okraj male OT... Za predpokladu totalniho rozpadu spolecnosti - bylo by zajimave se zamyslet nad postupnym navratem ke stredovekym zbranim...
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Fjord »

Pro mě ani jedno-neunesla bych to všechno :mrgreen:
Ale sympatický kompromis by třeba mohl být tomahawk -sice nemám tucha, jak se s tím pracuje, ale vizuálně mi to přjde jak pro boj, tak něco málo pro práci se dřevem vhodnější-ale klasické sekyrce se to samo nevyrovná.

(mí neoblíbení coldsteel-ale asi jsou jediní, co tohle dělají)
http://www.mujnuz.cz/sport-a-outdoor/to ... ipe-hawk-/
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Fjord »

tady je jedna šikovná "mačeta" ala nůž :
http://www.youtube.com/watch?v=cepSgsDU ... ideo_title

a ještě v kombinaci se sekrykou :
http://www.youtube.com/watch?v=AuKlJSZk-wE
Uživatelský avatar
Strelok
Příspěvky: 24
Registrován: 31.12.2011 19:36
Bydliště: Východní Evropa

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Strelok »

Fjord píše:tady je jedna šikovná "mačeta" ala nůž :
http://www.youtube.com/watch?v=cepSgsDU ... ideo_title

a ještě v kombinaci se sekrykou :
http://www.youtube.com/watch?v=AuKlJSZk-wE
Nebo tahle ruská věcička do nepohody.
http://www.armyshopmash.cz/detail-predm ... ?preID=735
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od marish »

Klasická mačeta je u nás asi opravdu málo využitelná - na řezání moc dlouhá, na sekání kmínků se slabá čepel moc vlní. O čem uvažuju já je nahradit malou sekerku sekacím nožem. Klacky, pruty i malá polínka v terénu zvládne, odvětvit, odkornit, udělat špičku, zásek atd a navíc i nouzově řeže jako nůž. Střední sekera je nenahraditelná, ale to už je spíš pro "táborové využití"- kácení vzrostlejších kmenů, velká polena.

Jako zbraň je mačeta asi lepší než malá sekerka, ale to by měl být i ten sekací nůž. A pokud jde o přesun, místo bude jen pro co nejuniverzálnější předměty.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od JimmyJazz »

jen trosku OT: ucinne pouzivat jakekoliv chladne (a nerku-li stedoveke) zbrane neni zas tak lehke, jak by se mohlo zdat. Napriklad mec je v rukach netrenovaneho v podstate klackem a tak i bude fungovat. Takze na to pozor.
Odpovědět