Sekera alebo mačeta.

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lala
Příspěvky: 88
Registrován: 11.07.2014 17:54

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Lala »

Jé, tak to nevím, už se zřejmě nedělá, mám jí dlouho, je to od Italů Lionsteel.
edit: Tak se možná ještě koupí, ale nějak podražila, já jí bral tenkrát cca za 2500,- tak před pěti léty

http://www.bladehq.com/item--Lion-Steel ... -M5S--7603
= Si vis pacem, para bellum =
Boone
Příspěvky: 6
Registrován: 26.12.2015 15:06
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Boone »

Polni lopatka.Nejenom ze zastane praci macety ale i sekerky.V rukou zkuseneho se jedna o nesmirne nebezpecnou zbran.Lze s ni i hazet.Toliko k tematu.Osobne vyuzivam bowie a tomahawk,nicmene lopatku mam taky a velice si ji povazuji.Abych byl presny jedna se o pevnou polni lopatku z produkce Cold steel,nahradila odeslou polni lopatku z valky.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od PaF »

To nahrazení sekery lopatkou doporučuji osobně vyzkoušet ;)
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od herman »

Co chceš vyzkoušet? Je jasné, že feldlopatkou poleno nerozštípneš. Ale větve na oheň s ní nasekáš a taktéž to ohniště vybuduješ. Používat jí jako mačetu? No nevím, to asi nebude to pravé ořechové.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od PaF »

No, já lopatkou na vojně sekat a štípat zkoušel, jediným zřetelným výsledkem byla ztrhaná kůže na dlani. Proto doporučuju osobní zkoušku, než tu padnou taková slova :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Hohepa »

:yes :lol:
Než dělat dříví na oheň polní lopatkou ,
tak to už radši po cigánsku...

Vždy mě fascinují teoretičtí odborníci co hned po registraci rozdávají zaručené rady. ;)
Jasně pokud není nic jiného , tak prosekat se maliním s lopatkou , proč ne.
Ale štípat polena ?
Nebo nedej bože , nosit lopatku místo sekery či mačety plánovaně dopředu to je fakt ujetý. :head
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od K4cer »

To nemusí být ovšem nutně chybou lopatky, žejo :mrgreen:

Jako zasloužilej tramp sem v průběhu ssebou tahal lecos, včetně lopatky; protože víc ex-army vybavení = víc tramp né? : )) Jenže lopatka je primárně určena ke kopání (jak ti chytřejší poznali už z názvu) a něco málo jinýho s ní udělat jde líp než holejma rukama, ale je to bída. Kdybych předpokládal potřebu rejt se v zemi, tak ji vemu, jinak ne. Jedna ve skupině je možný řešení, pokud ovšem máte skupinu.

Sekyru jsem nosil dlouho, nejdřív čsla, pak běžnou domácí, nakonec hultafordsku. Na delší táboření bych si ji asi vzal i dnes, ale běžně ji už nenosím.

Co se mi velmi osvědčilo, je fiskarsácká mačeta. Je nejvhodnější na to co potřebuju nejčastěji, useknout nějaký halouzky, udělat průchod nebo tak; naštípat třísky z polínka do 10cm nebo porazit menší strom s ní taky jde. Štípat větší nebo hloubit jámy potřebuju výrazně míň.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Chtěl bych se zeptat nejakeho majitele macety od Fiskarsu, v jakem stavu ostri vam dosla? Dnes jsem se na ni byl dívat v obchode a byla pekne tupa. Neni to tou vrstvou teflonu, ktera je i pres ostri?
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Cep »

K4cer píše: Co se mi velmi osvědčilo, je fiskarsácká mačeta. Je nejvhodnější na to co potřebuju nejčastěji, useknout nějaký halouzky, udělat průchod nebo tak; naštípat třísky z polínka do 10cm nebo porazit menší strom s ní taky jde. Štípat větší nebo hloubit jámy potřebuju výrazně míň.
Myslíš tu jejich - WoodXpert XA3 ?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od K4cer »

Rainier Wolfcastle: opravdu nepamatuju. Ale zdá se mi že byla docela ostrá (myslím na omak prstem, seká to samozřejmě výborně). Na holení to asi není, nezkoušel sem, ale 3 - 4 cm větev useknu jedním švihem.

Cep: já mám předchůdce, je jinak zahnutá, jen do jednoduchýho háku. Nemyslím že v nich bude podstatný rozdíl.

10cm smrček porazím a odvětvím za několik málo minut (5? - nikdy sem to nestopoval), na přístřešek, třísky na oheň, useknout hůl nebo rožeň, prostě běžný trampský činnosti mi velmi vyhovuje. Srub bych s ní asi nestavěl.
Jednou jsem prosekával asi 20+ cm tlustou kulatinu, chvíli to trvalo, ale co zásek to cca 3cm, takže žádná tragedie. Jen jsem ji musel podložit, abych tím hákem nesekal do země, a samozřejmě pootáčet. Sekyra by byla na tohle lepší, ale zkuste sekyrou dělat průchod v malinčí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

K4cer: jakou má ta tvoje tloustku cepele?

No me se prilis ostra nezdala (nap. kdyz srovnam se svojim Cutlassem). Chci ji prave na ostruzini a malini. Tam uz cutlass svoji tloustkou 4,5mm neni idealni. Naopak na odvetvovani bude lepsu. U te Fiskarsky by to diky tomu zobacku mohlo jit dobre.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Cep »

K4cer píše: Cep: já mám předchůdce, je jinak zahnutá, jen do jednoduchýho háku. Nemyslím že v nich bude podstatný rozdíl.
Njn, předchůdce se mi líbil víc :-(
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od K4cer »

Rainier Wolfcastle píše:K4cer: jakou má ta tvoje tloustku cepele?
2,8 mm.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od viktor »

me na ni vadi prave ten hak, pouzivam tohle http://www.twowolvesoutdoor.com/kukrimachete.html
chce to udelat ostri a je klid, pouzival jsem ji skoro denne, pak se mi ji zzelelo, poradne jsem ji nabrousil, znova na cerno nastrilal a hodil do baglu a ke kamnum hodil sekeru.. taky to seka, ale je to tezssi a namahavejsi ....
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od K4cer »

Vždyť já vám ji necpu.

Ale ten hák na konci právě zabraňuje tomu, aby to malinčí - a tenký větvičky všeobecně - uhejbaly, takže je to něco mezi mačetou a kosákem; nemusí se s tím švihat s takovou razancí a přesto to seká. Mám samozřejmě i klasickou mačetu, ale fiskarska mi vyhovuje víc, jediný co mě na ni vadí je ta voranžová rukojeť, budu ji muset něčím omotat.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Václaf »

jediný co mě na ni vadí je ta voranžová rukojeť, budu ji muset něčím omotat.[/quote]

Co třeba totok, http://www.aliexpress.com/item/5cmx4-5m ... 5acfbe4d2f omotával jsem si tím softku,páč černá dost křičí a drží to,píšou i vodoodolné
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

ja si myslim, ze prave ten hak je nevetsi zbrani teto macety a jak pise K4cer, vetve nebudou uhejbat
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

nevšimli jste si někdo v nějaké železářství, že by ještě měli původní verzi X3 od Fiskarse?
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Strelec45 »

Nevím, odkud jsi, ale net bude asi lepší...
http://zelezarstvi-fiala.cz/eshop.php?p ... &id=120051
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera alebo mačeta.

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

ale to je ta verze xa3. tu mají všude. já bych ale rád sehnal tu starší verzi x3
Odpovědět