Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od DeadMan »

Dovolil jsem si založit nové vlákno a to o vrhání všeho možného na cíl, tedy kromě tyček :D

Ačkoli na tom nemusí záviset přežití rozpadlíka, tak si myslím, že je to minimálně zajímavá kratochvíle, při které si člověk procvičí koordinaci těla a možná se to bude někdy v budoucnu hodit (umět trefit požadovaný cíl jakýmkoli předmětem není k zahození).

V dětství to jistě spousta z vás již zkoušela a vyráběla si různé bodce, hvězdice atd. a já samozřejmě taky.

Napadlo mne to, když jsem přemýšlel nad tím, jak obohatit dětem zábavu na chatě (nic to nežere a funguje to v podstatě vždy = nepotřebujete k tomu kupovat žádné náboje, bombičky, stlačený vzduch, šípy, ocelové kuličky a já nevím co ještě).

Prošel jsem hromadu videí na youtube, abych se inspiroval a toto je prozatímní výsledek (vše více méně zadarmo = pro začátek není vůbec potřeba kupovat drahé profi vrhací nože).

1) Hřebík 160mm, cca 36g - špička zbroušena do kulata a uříznutá hlavička = určený pro vrhání bez otočky/no-spin (zatím je to teda těžký porod, ale na cca 2m se to začíná dařit = než jsem to nafotil, tak jsem z toho dostal tenisový loket :lol: ).

2) Hřebík 300mm, cca 137g - špička zbroušena do hranata = určený pro vrhání s otočkou/spin (hážu za špičku na vzdálenost cca 4m a co hod to zásah).

3) Hvězdice z plechu 4mm (podobný hardoxu), rozteč 180mm, cca 270g - naprosto ultimativní záležitost :twisted: (hážu s ní na cca 8m a při své váze a rozměrech je to skutečná bestie).

Děti (respektive starší syn = 1. stupeň základka) háže s hvězdicí na 2m a zatím ho to docela baví (na větší vzdálenost ještě nemá potřebnou sílu a švih a na házení hřebíku s otočkou potřebný odhad a cit).

Tož tak a co vy? ;)

Zde ještě odkaz na asi ostravského? vrhače nožů: https://www.youtube.com/user/kandelak
Přílohy
IMG_20160319_100227_1.jpg
IMG_20160319_100554_1.jpg
IMG_20160319_100729_1.jpg
IMG_20160319_100821_1.jpg
IMG_20160319_101238_1.jpg
IMG_20160319_101256_1.jpg
IMG_20160319_101722_1.jpg
IMG_20160319_101736_1.jpg
IMG_20160319_102127_1.jpg
IMG_20160319_102328_1.jpg
IMG_20160319_103533_1.jpg
IMG_20160319_104153_1.jpg
IMG_20160319_104201_1.jpg
IMG_20160319_104253_1.jpg
IMG_20160319_105032_1.jpg
IMG_20160319_105134_1.jpg
IMG_20160319_105240_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

Ked na tie klince prirobis stabilizacne letky (ako na sip) a naostris ich naozaj ako britvu, mas slusnu zbran, ktorou zlozis aj stredne velke zviera ( do velkosti velkeho psa) :-)
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Hohepa »

nebo střepec alá kugfu čina filmy ?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

Musel by byt s fajn materialu. Tie cinske sipky mali strapec z hodvabu a to je dnes prilis luxusny material :-) Dala by sa mozno pouzit vlna, ale ta sa po case zozmolkuje. Tri letky z koze, alebo podobneho matrosa, aj z plastu alebo duplovanej megajverky budu stacit a nosenim sa nedojebabru :-)
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Hohepa »

možná nedojebabru ale zmuchlají, zmačkají :(
do foukačky jsem si na konec šipky dělával střapce s chemlonu a fungovalo to perfektně
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

Zmackane vystries tromi prstami pri vytahovani a pri vrhu az tak nevadi, ze nie su dokonale rovne :) Na ten chemlon som uz aj zabudol. Nenavidim ten material, uz nikdy sa nezbavim obrazu tych prisernych chemlonovych nastennych chujovin, co sa z neho vtedy velmi popularne vyrabali. Hnus preukrutny :-D, ale na ten chumac na konci by bol vhodny, len by sa mi nesme dotknut sliznic, som nanho ako na jedinu vec alergicky :-) Obsahuje zbytkovy obsah kdeakych bifenylov ( Vyrabal sa nedaleko mojho rodiska).
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

To je hracka :-D DObre by sa s tym hral sipkovy petang :-D

Ale, prdstav si 200ku klinec, poriadne naostreny, okolo hlavicky stetka trebars z toho chemlonu dlha asi polovicu dlsky klinca. No a trubka siroka tak, aby sa cely klinec do nej mierne natesno dostal, cize zasunies a sam druhou stranou nevypadne. Trubka dlah asi 60cm. Zasunies klinec tak, aby si malickom vedel zachytit tu stetku na konci a teraz prudko mavnes trubkou proti cielu a vo vhodnom okamihu klinec vypustis :-D A teraz kvizova otazka, aku kineticku energiu voci cielu bude mat ten klinec ?? :-D A druha cast otazky co klinec cielu urobi ? :-D
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Hohepa »

já měl na mysli něco podobného jako toto
šipka.PNG
šipka.PNG (24.43 KiB) Zobrazeno 17539 x
Ten střapec může být i na šňůrce, jako ocas u papírového draka

hele a není nejjednodušší začít trénování vrháním hospodských šipek na elektronický terč ?
Když se při tom dá závodit a ty čísla si terč sám počítá tak to děcka baví mnohem víc.
Navíc plastové hroty jsou bezpečnější.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od DeadMan »

Jednodušší by to asi bylo, ale ty hvězdice a hřebíky mají větší šmrnc a je to prostě hustokrutopřísné, když se to zabodne do dřeva a vydá ten specifický zvuk ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

Hohepa ano nejak tak. Len ta cepel na konci mi pripada zbytocna. Ak na spici klinca vybrusis spatne hroty, budu mat rovnaku funkciu. Navyse, podla mna, su klince s kystkou skladnejsie na prenasanie :-) Do tuleje sa ich zmesti vdaka tvaru ovela viac :-) SIpky som kedysi velmi velmi davno a nie velmi dlho hadzal zavodne :-) Ked sipkova federacia este ceskoslovenska, zacinala :-) Bracha sutazi dodnes :-) To co som napisal o tych nemcovych preglejkovych vymysloch je konkretne mierene na dost obmedzenu funkcnost jeho vyrobku, vhodneho akurat tak fakt na hranie :-) A este, keby bola kystka na snurke, dost by to vyhadzovalo zo smeru vdaka napriklad vetru a prudeniu vzduchu :-)

Deadman presneeeee :-D To drrrrrrrn je hustokrutoprisne aj ked na hovno :-D Bavim sa viac menej o tom, ako ziskat funkcnu a ucinnu zbran na obranu a pripadne na lov :-)

Inak ta trubka co som spominal vyssie funguje ako AtlAtl na ostepy :-)
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Hohepa »

obrázek není můj, je z nějakého i_kramu.
ty čepele na hrotu jsou zbytečná práce navíc to souhlasím.

Takhle tou trubkou jsme jako děti metali hliněné kuličky :lol:
Když se roztříštili o zeď tak se z nich hezky zaprášilo jak při výbuchu.
Nojo ale to plátěný pytlík kuliček stál 5 kčs
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

:yes Heheh a teraz otocim :-D Tie cepele by vyhovovali ako lovecke. Sposobia vacsie zranenie a tym padom rychlejsie vykrvacanie a nemusis tak pracne a dlho dohladavat ulovenu zver :-) K tomu by sa ale muselo vyspecializovat vrhacie zariadenie. cize zasa by to bolo nieco specializovane a tym padom vaha ci miesto navyse. Na presuny ci pochod by som volil ty hladku klincovu variantu posluzi tiez a mas ich vdaka mensiemu rozmeru viac. Este by som po vybruseni hrotu a zpatnych hrotov celu spicku zakalil :-) a po zakaleni dolestil do krutoprisnej ostrosti :-D
Prežiť !!!
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od pracintl »

Obávám se, že hřebík nezakalíš. Aby byla ocel kalitelná, potřebuje trochu jiné složení než je v hřebíku.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Hohepa »

Nikdy neříkej, že něco nejde,
protože vždy se najde nějakej blb,
co neví, že to nejde a udělá to !

Před dvaceti lety jsem znal jednoho ukrajinského řezbáře,
co když potřeboval spešl dlátko, tak si ho z hřebů krováků sám koval a KALIL !
Dělal s nimi úžasné řezby do ořechových pažeb loveckých pušek.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od herman »

Což mi připomělo, ale je to silně OT, jeden citát, už nevím kdo jej řekl a ani kde jsem četl. Vědci vypočítali, že plocha čmeláčích křídel a jejich kmitočet naprosto vylučuje, že by čmelák mohl létat. Leč čmelák neumí číst a tak vesele létá dál.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od TomSmith »

Ten čmělda už je vyřešen, funguje díky turbulentnímu proudění. Předtím jej počítali s klasickým laminárním prouděním a tak jim to nevycházelo ;)

To s tím kalením hřebíků lze taky pořešit, např. cementováním žlutou krevní solí (cementování v tuhých lázních).
Otázka je zda to stojí za tu námahu.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Baca »

Za namahu stoji vsetko, co ti za namahu stoji :-D Ak zistis, ze tato zbran je pre teba to prave orechove vyrobis a zakalis. Ak nie budes sa venovat inej, ktora ti sadne ovela viac :-)
Prežiť !!!
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od Strelec45 »

Jestli nebude lepší chmátnout rovnou po lepším materiálu. Např. tzv. stříbrnice - ani kalit netřeba. Kolik je průměr 300 hřebíku? 5 mm? To není problém sehnat/koupit v kovošrotu.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vrhání nožů, hvězdic a jiných předmětů

Příspěvek od DeadMan »

Nevím, ale nevidím důvod, proč to vlastně kalit?

Zde přehled rozměrů:

http://www.ferona.cz/cze/katalog/search ... 0&from=100

Ale mělo by to jít:

https://m.youtube.com/watch?v=-OqbxO-wFtw
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět