Nože podomácku

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

Do tohoto vlákna vkládejte pouze kudly co jste si VYROBILI SAMI pro sebe, případně přátele.
Nic sériového, prostě dílo vašich rukou.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

Tohle jsem si spáchal jakožto testovací kus, na kterém si ověřuju technologie a materiály.
Ostří drží, čepel je pevná (před broušením jsem ji upnul do svěráku a mlátil do ní kladivem)

Materiál čepele -ložiskový kroužek ( ocel pravděpodobně 14 260)
materiál záštity- mosaz
materiál střenky- třešnové dřevo

Nůž vykovaný z ložiska,zakalen od oka v oleji, na hrubo vybroušen rozbruskou, střední broušení na pásovce, břit broušený na ruční brusce. Čepel na hrubo leštěna rozbruskou s Scotchbrite kotoučkem a doleštěn do zrcadlového lesku filcákem a leštící pastou. Záštita na hrubo ofrézovaná, následně dopilovaná a leštěná. Střenka na hrubo uřízlá na cirkule, přilepena epoxidem na místo a následně opilovaná rašplí, pilníkem a dobroušena smirklem. Napuštěna ochranou na dřevo od firmy Dufa.

Jak se to blejská, tak to jde na prd fotit
Přílohy
IMG_20200123_170844.jpg
IMG_20200123_170900.jpg
IMG_20200123_170918.jpg
IMG_20200123_171046.jpg
IMG_20200123_170825.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

Zjistil jsem následující věci. Budu potřebovat stolní brusku, kde mi při broušení nebude překážet motor. Dále asi koupím kalící pec, protože následují nůž by měl být z materiálu CPM 3V, což je s M390 rolls royce mezi materiály. Pro začátek to ale určitě nechám pak zakalit v kalírně. Kilo toho matroše stojí kolem 1200 kč a bylo by jej škoda zkurvit. V plánu mám taky vybouchat nějaký dýky z pružin z nákladáku a tankových čepů co mám ještě z vojny. Kamarád by měl sehnat kus 19 735 a 19 655, tak uvidíme.
Chci se vyhnout ocelím 440. 440A je sračka a 440B a 440C jsou sice lepší, ale dobrý tak na kuchynskej nůž.

Mimochodem, netušíte někdo co je to za třídu oceli ty tankový čepy? Obrábět na soustruhu prakticky nejdou jak je to houževnatý.


Na rukojeti chci použít Teakové dřevo, který odolá povětrnosti. Ale nevím jak dobře se nechá lepit epoxidem.
Případně eben, jestli seženu něco za rozumnou cenu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
JOBU
Příspěvky: 1785
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: samodomo kudly

Příspěvek od JOBU »

Podľa toho, z akého "pasáka" to máš,pretože nieje čap ako čap... Každý čap je (bol) iný... Najpevnejšie boli pravdepodobne z T55, čapy z T72 sa dajú na sústruhu obrábať normálne... Kvalitné sú aj tie z bvp, ale tie sú relatívne krátke a sakra blbo sa to z článkov vyberá... MTLB nič moc, T-34 prakticky nedostupné...
A skús ešte skrutky hlavy z motora hociktorej tatrovky, to je tiež pekný matroš.
Možno by sa niečo dalo vykuť aj z tankových torzných tyčí, prípadne z bvpčka, to je sakra tvrdý materiál, niečo ako pružinová oceľ, ale neskúšal som to kovať...
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: samodomo kudly

Příspěvek od Nightmare »

Jerry: Sra*ka 440? Měl jsem i nože ze 420 od firmy Buck, který z toho matroše uměli vytáhnout maximum. Ze 420 jsem si dělal nůž a je dost v pohodě.
Tvoje materiály jsou sice high-end, ale na šutru je nenabrousíš, takže pro rozpadlíka :puke
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

Nightmare píše:Jerry: Sra*ka 440? Měl jsem i nože ze 420 od firmy Buck, který z toho matroše uměli vytáhnout maximum. Ze 420 jsem si dělal nůž a je dost v pohodě.
Tvoje materiály jsou sice high-end, ale na šutru je nenabrousíš, takže pro rozpadlíka :puke
440 je nerez. Dle čsn je to ČSN 17042 , ČSN 17151 pro 440B, 440C v čsn ekvivalent nemá (alespon já jej nenašel) a 440A je docela blátíčko. A jako všechny nerezový ocele je řezivost dost bídná.

tady je docela pěkný porovnání ocelí
https://www.bladehq.com/cat--Best-Knife ... uide--3368

jsou tam grafy kde si můžeš vybrat ocel podle vlastností co má mít. Vždy je to kompromis mezi houževnatostí, tvrdostí a od toho se odvíjí řezivost a brousitelnost.

já od nože očekávám hlavně dobrou řezivost a houževnatost. Někdo preferuje korozivzdornost. Ale vždy je to něco za něco.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: samodomo kudly

Příspěvek od Nightmare »

420 je primárně nerez. Ale hlavně? Používal jsi někdy nůž ze 420/440? Já jo a nebyl problém. Celkově mi tohle připadá jako honění se za papírovými vlastnostmi.
Asi jako když se všichni honí za super počítači a pak si tam otevřou tři Wordy.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: samodomo kudly

Příspěvek od bivoj »

Tvl, to jsou tady zase kydy o tom, jak jsou nerez nože bídný a 440 je sračka. Kdo ty příspěvky vlastně psal? Aha. Tak nic, to už chápu...

Já používám na ranči a na osadě jako hlavní pracovní stavební nůž kupodivu "sračku" z 440C. Už patnáct let. Je v záběru prakticky nepřetržitě. A kupodivu - stále dělá to co nůž dělat má - tedy řeže. Druhej pracovní nůž mám zase z AUS-6. Jéžišmarjá ne? Ale přesto, že ho používám i na ty nejhrubší práce, tak za těch cca opět patnáct let není ani probroušený. Nechápu o co přicházím, že nemám nože z kosmických materiálů...

Pozn: Doporučoval bych místo teoretizování občas zvednout prdel a vyrazit do přírody, kde bude člověk ten nůž opravdu alespoň chvíli používat. Místo honění se za papírovými vlastnostmi, jak už správně psal Nightmare. To hanění 440 a nerezovek obecně mi připomíná některé jedince na knife fóru. Sice odborníci na ocele a vlastníci super nožů, které ale neopustily nikdy vitrínu a nedej bože, aby se zařízly do špekáčku nebo do stromu, stejně tak jako ti odborníci neopustili teplo domova a nešli třeba na 14 denní vandr po horách, kde by ten nůž mohli opravdu použít...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: samodomo kudly

Příspěvek od Bill Masen »

Taky mám jeden nůž z oceli 440C a používám na hrubší práci.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

Bivoj
psal jsem že 440A je sračka. A za tím si stojím

dřív se používali kudly z uhlíkový oceli a taky se s tím řezalo. Na fotce je svačinák co jsem si dělal před vojnou z plátku pily. A taky ho používám už 30 let. Je hnusnej, ale svoje ukrojí.

Ale když jsou k dispozici lepší materiály, tak proč je nepoužít. Taky nikdo z vás nejezdí v žigulíku a přitom to dojede z bodu A do bodu B.
Přílohy
IMG_20200127_123752.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: samodomo kudly

Příspěvek od bivoj »

Já mám občas dojem, že lidi co se dívají přes prsty na nerez žádný nůž z dané oceli dlouhodobě nepoužívali. Protože pokud se k noži chová člověk jako k noži, tak ten "obyčejný nerez" udělá spoustu práce, stejně jako uhlíkovka. A když ho nechám přes noc odložený na hromadě dřeva a ono sprchne, tak se alespoň nemusím bát o lišku. Samozřejmě, po dni tvrdé práce se s ním neoholím, ale na to bych měl když už tak břitvu (kdybych se teda holil :D ), ale s tou bych zase nedělal odkůrování prken atp.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: samodomo kudly

Příspěvek od Rafael »

Myslím, že některé druhy oceli se pro nožířské účely hodně přeceňují. Nechci vůbec tvrdit, že jsou špatné, to v žádném případě. Jen je třeba umět s nima pracovat což v domácích podmínkách a bez dlouholetých zkušenosti moc nejde.
Příklad:
Vyráběli jsme opravdu hodně druhů a někdy i velmi drahých, speciálních a vysocelegovaných ocelí. Neměl jsem problém z jakékoliv tavby si něco odlít.
Jenže kováři, staří praktici s nimi měli problém a vždy mě s takovými materály vyhnali. Buď se jim to rozpadalo pod bucharem, nezvládli kování, ale nejčastějším problémem bylo následné tepelné zpracování. Jenže vzhledem k jejich věku, zkušenostem a co vše na kšefty dokázali vyrobit, jsem je nemohl vinit z nějakého neumětelství.
Měli zkrátka své "oblíbené" materiály s kterými uměli perfektně pracovat a vytáhnou z nich maximum.
Jak jsem něco chtěl, přinesl jsem jím výrobní plán a oni si vybrali konkrétní jakost.
A nerezovým ocelím jako celku se přímo nevyhýbali. Na řeznické sekery, sekáčky, nože apod. je preferovali.
Ale na "běžné" nástroje typu seker, nožů, dlát, sekáčů, majzlíků apod. používali výhradně uhlíkovky. A někdy na první pohled, složení, úplně jednoduché.
(Takže to vůbec nebylo o ceně a dostupnosti!)
Spoustu takových od nich mám a nemůžu si je vynachválit. Snesou vše a s rezivěním taky není větší problém i když už je používám čím dál méně.
*
Ale protože jsme byli dobří kámoši, alkoholici, zkoušelo se kování a výroba soustružnických tvarových nožů z ocelí typu Radeco. Nakonec jsem je k tomu přemluvil. A výsledky vůbec nebyly dobré. Ale aspoň jsme si v pracovní době zahráli a nakonec se ožrali.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

Z vlákna se stal flame, a přiznám se, mám na tom svůj podíl viny. Ale primárním účelem bylo aby jste se pochlubili co jste dokázali vytvořit svýma rukama.

Rafael
s radekem jsem taky experimentoval. Ještě jako kluk po vyučení. Ale na kudlu se to nehodí. Mám z něj vybroušený jeden nůž co jsem si taky dělal před vojnou. Ostří drží jak bejk, ale mám strach, aby se nevyštíplo. Prohrabu šuple a snad jej najdu.

S tím rozpadám máš pravdu. Taky se mi to stalo. Při kování se to drobilo jak chleba. A to jsem zkoušel vyšší teplotu, nižší -vše marný. Možná pod lisem by to vydrželo, ale buchar to rozbil

kamarád sehnal nástrojovku 19 735. Má to bejt kurevsky houževnatej a tvrdej ( kolem 57-60 HRC) a hlavně kujný matroš.
Z toho by mohla bejt slušná dýka.

Ve čtvrtek bych měl ject pro elektrickou kalící pec. Takže ted sháním zkušený kaliče, abych z nich tahal rozumy.
A v merku mám nástrojaskou brusku, ale na tu tad nemám prachy. Ale udělal jsem si radost a koupil k frézce vyvrávací hlavu VHU36
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Cep
Příspěvky: 1701
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: samodomo kudly

Příspěvek od Cep »

Před pár desítkami let jsem ubastlil tohle:
IMG_20200128_072642.jpg
Z vybavení co jsem měl se dala použít jen bruska, pilka na železo, vrtačka se na to nechytaly, z jakého materiálu ten list pily byl netuším.
Pracovat s tím nepracuji, ale při zkoušení brousků z Číny (placatý diamantový #1000) se to nějak dostalo do stavu jednoho z nejostřejších nožů co mám. Ani UTON na vodním kameni #3000 jsem nedostal do stavu, který by se tomu blížil. No, mám se co učit...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

tady jsou fotky toho nože z radeka. Tlouštka 5 mm, vybroušeno z pilovýho kotouče, rukojet je z nějakýho bajonetu co jsem tehdy našel na půdě. Čepel je přiletovaná mosazí, boky střenek z nalepený kůže.
Dělal jsem to jako mladej kluk někdy v roce 1989-90, takže provedení odpovídá době a mejm tehdejším zkušennostem ( skoro nulovým). Ostří je ale jako břitva a do břitvy je vybroušeno i to vydutý ostří nahoře na špici. To byla největší pakána.
Přílohy
IMG_20200128_180655.jpg
IMG_20200128_180701.jpg
IMG_20200128_180712.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: samodomo kudly

Příspěvek od vrbodol »

Rukojeť bude nejspíš nůž HJ raného provedení ze železa. Jen pro zajímavost.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: samodomo kudly

Příspěvek od jerry.mysak »

vrbodol
je to možný. U nás na statku měli ve stodole autodílnu nejdřív němci a pak rusové. Tátovi koncem války bylo 9 let a říkal že měl asi 10 zbraní. Ale po válce babka měla strach, tak to vše odvezla na národní výbor.
Jediný co zbylo je hever z haklu a hasák co děda šlohnul němcům. Ten hasák je super kvalita. Používám jej dodnes a raději než ty nový.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Rafael »

Já jsem nechtěl nijak dohenestovat vysocelegované oceli pro nožířské účely.
Jen jejich "svépomocné" kování z nějakých masívů o kterém jsem psal a což se mi vůbec neosvědčilo.
(Ale je to jen osobní zkušenost, žádné dogma samozřejmě).
Něco jiného je samozřejmě vybrušování z vhodných již hotových polotovarů.
Ale ty byly kdysi nedostupné a dnes jich jsou nožířské apod. eshopy plné.
Jejich cenu nějak zhodnotit neumím...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

rafael
ono to chce sehnat k těm materiálům technický listy, kde je popsaný tepelný zpracování.
Tohle třeba píší k té práškové oceli. Žádná jednoduchá věc. Představa je rozřezat ten bloček na drátořezu, plátky nechat v kalírně zakalit a pak vybrousit tvar a ostří.

TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ
Žíhání na měkko
Dílec z oceli CPM 3V se stejnoměrně ohřeje na teplotu 900 °C. Následuje výdrž na této teplotě po dobu
2 hodin a poté ochlazení v peci rychlostí 15 °C za hodinu na teplotu 590°C. Dochlazení na klidném vzduchu.
Ve stavu po žíhání na měkko má ocel CPM 3V tvrdost cca. 240 HB.
Žíhání na snížení pnutí
Doporučuje se provádět po obrobení na hrubo, ohřevem na 600–700 °C. Po důkladném prohřátí ochladit
v peci na cca. 500 °C. Konečné dochlazení na klidném vzduchu.
Kalení
Při kalení CPM 3V jsou obvykle prováděny dva předehřevy (450 – 500 °C/ 850 – 900 °C). Následuje ohřev
na austenitizační teplotu 1030 – 1130 °C. Teplota 1030 °C se volí při požadavku na maximální houževnatost
a 1130 °C k docílení nejvyšší otěruvzdornosti. Aby bylo dosaženo dobrého rozpuštění legujících prvků
a odpovídajícího zušlechtění je doporučena minimální výdrž 40 minut pro kalení při 1030°C respektive
30 minut pro kalení při 1130°C. Výdrže by měly být upraveny pro velké nebo naopak tenkostěnné nástroje.
Srovnání homogenní struktury práškovou metalurgií
vyrobeného materiálu s hrubou karbidickou strukturou
konvenční metalurgií vyrobené oceli.

Ochlazování
Může být prováděno na vzduchu, v lázni nebo lomené v oleji. Při kalení ve vakuu musí být dbáno na
dostatečnou rychlost ochlazování (přetlak min. 5 bar). Při požadavku na velkou houževnatost se doporučuje
ochlazení v lázni.
Popouštění
Je nutno provést okamžitě poté, co teplota nástroje klesne na 40 °C. Je třeba popustittřikrát, každý cyklus
s výdrží dvě hodiny. CPM 3V se obvykle popouští při teplotách 520-560 °C.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Rafael »

No však právě a o tom to asi je.
Technologické postupy a nehledět jen na složení, cenu apod., ale na konečné zpracování.
Skoro jakákoliv ocel se dá upravit následným tepelným zpracováním na požadovaný účel. Chem. složení určitě vliv má, ale to následné tepelné zpracování je asi rozhodující. A to je ta "alchymie"...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět